مجله تاپ‌ناز‌

مراقبت از موهای کراتینه | نحوه شستشو و روش های نگهداری از موهای کراتینه

امروزه موهای کراتینه شده طرفداران زیادی دارند. صاف کردن مداوم موها با اتوی مو یا سشوار بسیار کار دشوار و زمان بری است و به مرور زمان آسیب جدی به موها وارد می کند. کراتینه مو یک روش بسیار خوب برای افرادی است که می خواهند با صرف کمترین زمان، موهای صاف، زیبا و بدون وز داشته باشند و دیگر کمتر دغدغه مرتب کردن موهای خود را داشته باشند. کراتینه فرایندی است که در آن با تزریق کراتین به موها، موهایتان لخت و صاف می شود.

اولین شستشو بعد از کراتینه کردن موها، یکی از مهم ترین اقدامات برای حفظ طول عمر و نتایج این درمان است. بعد از کراتینه کردن در صورتی که به درستی از موهای خود مراقبت کنید، اثر کراتینه می تواند بین 3 تا 6 ماه بر روی موها باقی بماند. در این بخش قصد داریم نحوه مراقبت از موهای کراتینه شده را به طور کامل برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

مراقبت از موهای کراتینه | نحوه شستشو و روش های نگهداری از موهای کراتینه

روش های مراقبت از موهای کراتینه شده

نگهداری از موهای کراتینه بسیار مهم است و باعث می شود تا کراتینه موهای شما دوام بیشتری داشته باشد. برای مراقبت از موهای کراتینه شده باید اصول زیر را رعایت کنید:

1. خودداری از شستشوی موها تا 3 روز

حداقل تا 3 روز بعد از کراتینه کردن از حمام رفتن و شستشوی موهای خود خودداری کنید. آب و رطوبت باعث می شود تارهای مو مقداری از پروتئین خود را از دست دهند که در این صورت موها وز می شوند و اثرات کراتینه کردن مو سریع تر از بین می رود.

علاوه بر این، سعی کنید به استخر هم نروید و فعالیت های بدنی شدید که باعث تعریق زیاد می شوند را نیز انجام ندهید. همچنین برای اینکه کراتینه موهای شما دوام بیشتری داشته باشد، پس از گذشت 3 روز سعی کنید موهای خود را به صورت روزانه نشویید.

2. استفاده از شامپوی مخصوص موهای کراتینه شده

پس از کراتینه کردن موهای خود، باید در انتخاب شامپو دقت کنید . برای موهای کراتینه شده از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید چون شامپوهای دارای سدیم لوریل سولفات یا سدیم لورت سولفات، چربی طبیعی و کراتین موها را از بین می برند. همچنین آب شور و آب کلر دار نیز باعث از بین رفتن کراتین موها می شوند.

3. موهای خود را تا چند روز حالت ندهید

تا سه روز بعد از انجام کراتینه، موهای شما آسیب پذیرتر خواهند بود. بنابراین نباید موهای خود را حالت دهید یا آن ها را در پشت گوش خود قرار دهید. موهایتان را حتما باز نگه دارید و اگر در روزهای اول در موهایتان گره ایجاد شد، از یک باز کننده گره استفاده کنید و بعد از گذشت سه روز با خیال راحت می توانید گره های موهای خود را شانه کنید.

4. استفاده از سشوار و اتوی مو

مراقبت از موهای کراتینه | نحوه شستشو و روش های نگهداری از موهای کراتینه

بهترین وسایلی که بعد از کراتینه کردن مو می توانند به دوام و ماندگاری کراتینه کمک کنند، سشوار و اتوی مو می باشند. کراتینه کردن به تنهایی می تواند حالت موها را به خوبی حفظ کند و بعد از اتو و سشوار نیازی به استفاده از ژل مو، موس و یا اسپری مو نیست.

بنابراین اگر بعد از بیدار شدن از خواب موهایتان کمی حالت دار شد، به راحتی با یک اتو یا سشوار می توانید آن ها را صاف کنید. توجه داشته باشید که تا 72 ساعت پس از کراتینه کردن موها، نباید آن ها را خیس کنید و اگر موهایتان خیس یا مرطوب شد سریعا آن ها را با سشوار خشک کنید.

مطلب مشابه: ابریشم سازی مو + ویژگی های این روش و عوراضی که دارد

5. استفاده از ماسک مو یا نرم کننده

مواد شیمیایی که برای کراتینه کردن و صاف کردن موها استفاده می شوند، روغن طبیعی موها را از بین می برند. برای برگرداندن رطوبت و چربی از دست رفته موها، به هیچ عنوان از روغن و مواد چرب و پر از وازلین استفاده نکنید. بلکه بهتر است بعد از شستن موها با شامپوی مخصوص، از یک نرم کننده یا ماسک موی با کیفیت استفاده کنید تا رطوبت موهای شما را حفظ کند و بعد آبکشی کنید.

6. مراقبت از موها هنگام شنا

قبل از این هم گفتیم که آب شور و کلر دار، کراتین موها را از بین می برند. بنابراین اگر مجبور هستید که به استخر بروید و شنا کنید بهتر است اول موهای خود را با آب بشویید و از یک نرم کننده بدون نیاز به آبکشی استفاده کنید. این کارها باعث جلوگیری از نفوذ کلر و آب شور به ساقه ی موهای شما می شود. بعد از شنا هم حتما بلافاصله موهای خود را به خوبی بشویید و آبکشی کنید.

7. کوتاهی موهای کراتینه شده

قسمت پایین مو آسیب پذیر است و باید از این قسمت مو به درستی مراقبت شود تا دچار خشکی و موخوره نشود. اگر انتهای موهایتان دچار موخوره شد و دو شاخه شد، باید حدود یک تا دو سانتی متر از انتهای موهای خود را کوتاه کنید تا دوباره موهای سالمی داشته باشید.

مراقبت از موهای کراتینه | نحوه شستشو و روش های نگهداری از موهای کراتینه

8. محافظت از موها هنگام خواب

برای مراقبت از موها و جلوگیری از آسیب و شکننده شدن آن ها بعد از انجام کراتینه بهتر است آن ها را بپیچید. پیچاندن موها باعث می شود صبح روز بعد هم راحت باشید. شما می توانید از یک محافظ خارجی نیز مانند رویه ی بالش یا کاورهای مو برای محافظت از موهای خود در شب استفاده کنید. همچنین توصیه می کنیم شب ها در هنگام خواب موهای خود را به آرامی ببندید تا از کشیده شدن ناخودآگاه یا زیر بالش ماندن موها جلوگیری شود.

9. توجه به جنس بالش

بعد از کراتینه کردن موها بهتر است از رو بالشی ابریشم و ساتن استفاده کنید چون ابریشم و ساتن باعث کاهش اصطکاک بین موها و روبالشی می شوند و در نتیجه موهای سالم تر و صاف تری خواهید داشت. رو بالشی نخی ممکن است باعث چین خوردن و یا وز شدن موها شود و اثرات کراتینه را کاهش دهد.

مطلب مشابه: خطرات صاف کننده مو + عوارض و خطرات صاف کننده های مو و کراتینه کردن

10. خشک کردن موهای کراتینه شده بعد از حمام

تا 72 ساعت بعد از کراتینه کردن باید موهای خود را کاملا خشک نگه دارید و در صورتی که موهای شما به هر طریقی خیس یا مرطوب شدند باید بلافاصله آن ها را با سشوار خشک کنید تا رطوبت، کراتین موهایتان را خراب نکند. همچنین موهای شما نباید عرق کند و اگر ورزش می کنید، به محض تمام شدن ورزش فورا موهای خود را با سشوار خشک کنید.

بعد از گذشت 72 ساعت از انجام کراتین می توانید حمام کنید و سپس موهای خود را خشک کنید. بعد از انجام کراتین دیگر نیاز به صرف زمان طولانی برای سشوار موهای خود ندارید و به راحتی موهای شما با یک باد سشوار یا شانه زدن لخت و زیبا می شوند.

11. موهای خود را بیش از حد لمس نکنید

لمس کردن و دست زدن بیش از حد به موها باعث می شود سر شما چرب شود. وقتی که موهای کراتینه شده شما احساس چربی می کنند، وسوسه می شوید که آن ها را بیشتر بشویید که این می تواند باعث از بین رفتن کراتین مو شود. همچنین اگر موهای خود را بیش از حد دستکاری کنید ممکن است رشته موهای شما گره بخورند.

12. خودداری از بستن موهای کراتینه شده

کراتین در دو هفته اول شکل پذیر است و اگر در این دوره به موهای خود حالت بدهید یا موهای خود را ببافید و یا دم اسبی ببندید، به همان حالت می مانند. بنابراین سعی کنید تا دو هفته بعد از کراتینه کردن، موهای خود را به حال خود رها کنید. همچنین برخی افراد عادت دارند عینک را بر روی سر خود بگذارند و یا از هد بند استفاده کنند. باید بدانید که این کار باعث کج شدن موهای شما می شود و حالت موهایتان را خراب می کند.

مطلب مشابه: اولاپلکس تراپی چیست | تمام مزایا و معایب این روش برای مو

نحوه شستشوی موهای کراتیه شده

مراقبت از موهای کراتینه | نحوه شستشو و روش های نگهداری از موهای کراتینه

نحوه شستن موها بعد از انجام کراتینه بسیار اهمیت دارد و برای محافظت از آن ها باید به طور صحیح موهای خود را شستشو دهید. در ادامه به طرز صحیح شستن موهای کراتینه شده می پردازیم.

استفاده از حوله میکروفایبر

قبل از خیس کردن موها، یک حوله میکروفایبر آماده کنید. حوله میکروفایبر برای کسانی که به تازگی کراتین کرده اند، ضروری است. با استفاده از حوله میکروفایبر به راحتی و بدون این که نیاز به مالش زیاد مو باشد می توانید آب موها را جذب کنید. اگر از حوله زبر و خشن برای گرفتن آب مو استفاده کنید، ممکن است لایه های کراتین را از روی مو پاک کنید و آن را از بین ببرید. حتی خشک کردن مو با یک حوله نخی هم می تواند باعث وز شدن و خشکی موها شود.

دمای آب را تنظیم کنید

یکی از مهم ترین نکات در شست و شوی موهای کراتین شده، تنظیم صحیح دمای آب است. دمای مناسب را برای آب حمام تنظیم کنید و از آب داغ پرهیز کنید. هنگامی که زیر دوش هستید، باید دمای آب را درست بالاتر از دمای طبیعی بدن و بر روی 38 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

در صورتی که آب خیلی داغ باشد می تواند پوشش کراتین بر روی مو را ذوب کند. ایده آل ترین دما برای شستن موی کراتینه، 38 درجه سانتی گراد می باشد. البته تعیین دما برای هر کسی متفاوت است. بنابراین فقط باید توجه کنید که موهای خود را با آب ولرم بشویید و به هیچ عنوان از آب داغ استفاده نکنید.

از آب “سخت” برای حمام کردن استفاده نکنید

آب سخت دارای مواد معدنی خشنی است که می توانند لایه بیرونی مو را از بین ببرند. همچنین آب سخت ممکن است لایه هایی از رسوب بر روی موی شما ایجاد کنند که باعث ایجاد احساس چربی در مو می شود. در صورتی که به آب نرم و بدون مواد معدنی دسترسی ندارید، می توانید از یک فیلتر دوش یا از آب بطری برای شست و شوی موهای خود استفاده کنید.

موهای خود را غرق در آب نکنید

اگر موهای خود را غرق در آب کنید ممکن است این کار باعث باز شدن کوتیکول های مو شود و پوشش کراتینه را بشکند. پس بهتر است زمان کمتری را برای خیساندن موهای خود اختصاص دهید و موهای خود را غرق در آب نکنید.

برای تمیز کردن موهای خود از شامپو استفاده کنید

برای شستن موهای کراتین شده و از بین بردن چربی موها، انتخاب یک شامپوی مناسب بسیار اهمیت دارد. مقداری از شامپوی مخصوص را بر روی کف دست بریزید و بعد آن را بر روی موها بمالید. در هنگام شست و شو بهتر است تمرکز خود را بر روی پوست سر بگذارید. هنگامی که تمامی پوست سر خود را با شامپو پوشاندید و آن را به طور کامل ماساژ دادید، سرتان را بشویید.

مطلب مشابه: آرژانتین تراپی مو | فواید و روش های انجام آن برای زیبایی مو

موهای خود را چنگ نزنید

در زمان شست و شوی موها به هیچ عنوان موهایتان را به صورت خشن نشویید. سعی کنید زیاد موهای خود را چنگ نزنید و آن ها را به هم نریزید. به آرامی کف سر خود را با استفاده از سر انگشتان خود ماساژ دهید و موهای خود را به آرامی بشویید.

نرم کننده را بر روی ساقه مو بزنید

با این که بعد از انجام کراتینه، موها کاملا لخت و نرم می شود و لازم نیست از محصولات اضافی استفاده کنید اما استفاده از یک نرم کننده برای مرطوب نگه داشتن موها بسیار مفید است. البته باید مراقب باشید که به هیچ عنوان نباید نرم کننده را بر روی کف سر بریزید.

این مواد فقط برای ساقه مو ساخته شده اند. بنابراین دقت داشته باشید که نرم کننده به پوست سر نزدیک نشود. اگر نرم کننده با پوست سر شما برخورد کند به خاطر داشتن مواد چرب می تواند حالت مومی شکلی بر روی سر شما باقی بگذارد. پس بهتر است نرم کننده را به آهستگی بر روی ساقه مو بزنید و چند دقیقه بعد آن را آبکشی کنید.

موهای خود را با آب سرد آبکشی کنید

موهای خود را کاملا آبکشی کنید تا مطمئن شوید که چرب نیستند و نرم کننده بر روی آن ها باقی نمانده است. اگر در پایان حمام می توانید موهای خود را با آب سرد بشویید، حتما این کار را انجام دهید. ریختن سریع آب سرد می تواند باعث بسته شدن کوتیکول های مو شود. همچنین این کار باعث براق شدن، صافی، موخوره و گره کمتر در مو می شود.

مطالب مشابه را ببینید!