مجله تاپ‌ناز‌

اطلاعاتی در مورد مراقبت های بعد از بوتاکس

بوتاکس یکی از فرآیندهای شایع در بین افراد است که برای زیبایی و یا درمان بعضی از مشکلات استفاده می شود. یکی از روش های رسیدن به چهره ای شاداب و جوان، بوتاکس کردن است که امروزه افراد بیش از گذشته به زیبایی خود اهمیت می دهند و به دنبال روش هایی برای جوان تر شدن می باشند. برای مراقبت های بعد از بوتاکس در ابتدا میاز است با این روش زیبایی بیشتر آشنا شوید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یکی از روش های درمانی است که برای کاهش و یا از بین بردن چین و چروک کاربرد دارد، بوتاکس از ترکیبات سم بوتولیسم ساخته شده است و با فلج کردن بعضی از عضلات باعث از بین بردن چروک های بدن می شود. این روش زیبایی در مطب پزشکان متخصص انجام می گیرد و به بستری یا بیهوشی نیاز ندارد ولی در بعضی از موارد ممکن است با درخواست بیمار از بیهوشی موضعی استفاده شود. نتایج بوتاکس در بیشتر بیماران به مدت 5 تا 8 ماه ادامه پیدا می کند.

مراقبت های بعد از بوتاکس

بوتاکس یکی از روش هایی است که نیاز به مراقبت های ویژه دارد، در ادامه با مراقبت های پس از بوتاکس آشنا خواهید شد که بیمار نباید کارهای زیر را انجام دهد:

 

فعالیت زیاد

پس از تزریق بوتاکس بیمار باید به مدت 24 ساعت استراحت کند تا مواد بوتاکس که تزریق شده است میان ماهیچه های زیر پوست خوب نفوذ کند زیرا فعالیت فیزیکی زیاد از عملکرد صحیح بوتاکس جلوگیری می کند پس برای داشتن نتیجه دلخواه باید بیمار استراحت کافی داشته باشد.

 

خوابیدن روی صورت

دو تا چهار ساعت پس از انجام بوتاکس پوست ترمیم می شود ولی بیمار باید از خوابیدن روی صورت خودداری کند زیرا این حالت خواب روی صورت، عوارضی برای فرد دارد.

مراقبت های بعد از بوتاکس

مصرف داروهای رقیق کننده خون

قبل از انجام دادن عمل بوتاکس بهتر است که هیچ نوع ماده رقیق کننده خونی استفاده نشود و در صورت استفاده باید با پزشک مشورت کنید.

 

ضربه به محل تزریق شده

پس از تزریق بوتاکس باید بیمار از فشار یا ماساژ قسمت هایی که بوتاکس تزریق کرده اند خودداری کند زیرا پس از تزریق بوتاکس فشار و یا ضربه به قسمت تزریق شده نتایج بدی به همراه دارد.

 

لمس و ماساژ نقاط تزریق شده

قسمت های تزریق شده نباید ماساژ داده شود و باید حداقل تا شش ساعت پس از تزریق بوتاکس به این نقاط دست نزنید و پس از زمان شش تا هفت ساعت می توانید خیلی آرام صورت را با آب و صابون بشویید.

 

نوشیدن الکل

دیگر مراقبت لازم پس از بوتاکس این است که بیمار باید از نوشیدن الکل پرهیز کند تا عوارضی مانند کبودی صورت برای او ایجاد نشود. چند روز قبل از بوتاکس و یک روز پس از آن باید از مصرف الکل خودداری کنید.

 

قرار گرفتن در معرض آفتاب و استفاده از استخر و سونا

از دیگر مراقبت های پس از بوتاکس این است که تا وقتی که تورم و قرمزی صورت برطرف نشده است نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرید و همچنین از سونا و استخر هم استفاده کنید.

 

آرایش بعد از بوتاکس

دیگر مراقبت پس از بوتاکس آرایش نکردن بیمار تا وقتی که از تورم و کبودی صورت کم نشده است که معمولا دو الی سه روز طول می کشد زیرا نباید هیچ فشاری به صورت فرد وارد شود.

 

استحمام بعد از تزریق بوتاکس

از دیگر مواردی که برای مراقبت های پس از بوتاکس بسیار مهم است، حمام کردن است که پس از تزریق مانعی ندارد ولی باید بیمار بداند که دمای زیاد آب باعث تغییر حالت ماده تزریق شده می شود و می تواند نتایج نامطلوبی به همراه داشته باشد. پس باید از ماندن در وان حمام، استفاده از حمام بخار و پاک کردن صورت با آب داغ پرهیز کنید.

 

نکات لازم

 1. ۱. بهترین کار که بیمار باید بعد از تزریق بوتاکس انجام دهد این است که در منزل استراحت کند و صاف بنشیند.
 2. ۲.هدف اصلی از انجام بوتاکس برطرف کردن خطوطی می باشد که در صورت انقباض و انبساط  صورت به وجود می آید.
 3. ۳.با انجام بوتاکس فرد قادر به بالا انداختن ابرو و اخم کردن ابرو نخواهد بود که این کار به کم شدن عمق چروک ها کمک می کند.
 4. ۴. با تزریق بوتاکس  چهره فرد از حالت خشن و افسرده تبدیل به چهره ای شاداب و خندان می شود.
 5. ۵.باید مراقبت های لازم بعد از تزریق بوتاکس را انجام دهید تا از عوارض آن جلوگیری شود.
 6. ۶. با انجام مراقبت های بعد از بوتاکس می توانید به نتیجه دلخواه خود برسید.
 7. ۷. اگر از نتیجه تزریق بوتاکس راضی نبودید می توانید برای ترمیم آن به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

خطرات احتمالی تزریق بوتاکس

تزریق کردن بوتاکس در صورتی که توسط پزشک متخصص و در بهترین کلینیک تخصصی و زیبایی انجام گیرد، خطری برای بیمار ندارد ولی باز هم این روش مانند روش های دیگر ممکن است عوارض احتمالی را به دنبال داشته باشد که کم و نادر است. در صورتی که پس از تزریق بوتاکس با مشکلاتی مانند: اختلال در بینایی و صحبت کردن، تورم شدید و یا تنگی نفس، ضعف عضلانی مواجه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

نقاطی از بدن که برای تزریق کردن بوتاکس مناسب هستند

 • خطوط اخم
 • خطوط افقی پیشانی
 • چین و چروک های کنار چشم
 • چین و چروک های گردن
 • خطوط خنده

پس از تزریق بوتاکس مراقبت های لازم را به عمل آورید و صبور باشید تا به نتیجه دلخواه برسید زیرا رسیدن به نتیجه می تواند سه الی 4 روز طول بکشد و پس از این مدت نتایج درمان به آرامی کامل می شود.

 

مطالب مشابه را ببینید!