مجله تاپ‌ناز‌

اطلاعاتی در مورد ویژگی های فلز مس و خصوصیات این فلز

فلز مس از زمان های قدیم بسیار مورد استفاده قرار می گیرفت و در این بخش می خواهیم اطلاعاتی در مورد ویژگی های فلز مس و خصوصیات این فلز سودمند ارائه کنیم با ما همراه باشید.

فلز مس رنگی قرمز دارد و از ویژگی های هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی برخوردا است و می توان گفت که در بین تمام فلزها تنها هدایت الکتریکی نقره در حرارت اتاق از مس بیشتر است و از آنجایی که قدمت مصنوعات مسی کشف شده به 8700 سال پیش از میلاد بر می گردد احتمالا این فلز یکی از قدیمی ترین فلزهای مورد استفاده انسان است.

ویژگی های فلز مس

مس نام یک عنصر تناوبی با نماد شیمایی CU است و عدد اتمی آن 29 است. این عنصر فلزی ویژگی های شکل پذیری و رسانایی گرمایی و الکتریکی بالایی دارد. مس خالص دارای قابلیت چکش خواری و ظرافت بالایی دارد کخ اگر بخضی از آن در مقابل هوای آزاد باشد به سرعت به رنگ قرمز مایل به نارنجی تغییر پیدا می کند.

هزاران سال است که مس و آلیاژهای مورد استفاده انسان ها هستند و به صراحت می توان گفت که در دوران روم باستان از معدن های مس در قبرس بهره برداری می شده است. ترکیب های مس معمولا به شکل نمک های مس دیده می شوند و رنگ آبی یا سبز کانی هایی مانند آزوریت و فیروه که از قدیم تا به حال به عنوان گوهر دانسته می شدند ناشی از همین فلز می باشد.

از مس در معماری ساختمانی و هنرهای تزیینی هم بهره برداری می شود. به صورت کلی مس را می توان ماده معدنی ضروری برای اندام های زنده دانست زیرا نقشی اساسی در ساخت آنزیم تنفسی سیتوکروم اکسیداز سی دارد. مس جزو فلزاتی است که ویژگی های خاص و ویژه ای دارد و به همین دلیل در موارد متعددی از آن بهره می گیرند. فلز مس، فلزی است که از قدیم تا به حال بسیار استفاده شده است. این فلز دارای ویژگی های مختلف و متعددی است که به همین دلیل بسیار مورد توجه افراد قرار می گیرد. این فلز از معادن موجود در سراسر جهان استخراج می شود و به صورت های مختلف در دسترس مصرف کنندگان است. این فلز به دلیل ساختاری که دارد نزدیک ترین فلز به طلا و نقره به حساب می آید.

اطلاعاتی در مورد ویژگی های فلز مس و خصوصیات این فلز

خصوصیات جالب فلز مس

فلز مس دارای خصوصیات مختلف و ویژه ای است که در ادامه می خواهیم در مورد این ویژگی های منحصر به فرد آشنا شویم:

 

هدایت الکتریکی بالا

اگر یمی از سیم های برق که در طول دیوار امتداد دارند را جدا کنید یک هسته از مس را مشاهده می کنید و شاید تعجب کنید که چرا از فلز دیگری ساخته نشده است. مس بالاترین رسانای الکتریکی را دارد ولی نقره به دلیل قیمت بیشتر، کمتر استفاده می شود. سیم های الکتریکی تنها موادی نیستند که به دلیل هدایت الکتریکی بالا می توان از آن استفاده کرد. از مس می توان برای کارهای قفل های الکترومغناطیسی، جرثقیل و رنگ های الکتریکی استفاده کرد. حتی موتورهای الکتریکی مدرن در وسایل نقلیه، کامپیوتر و سیستم های سرگرمی هم از مس ساخته شده اند.

 

هدایت گرمایی بالا

ورق مس علاوه بر هدایت الکتریکی بسیار زیادی که دارد، هدایت گرمایی بالایی هم دارد و از دیگر ویژگی های این فلز به حساب می آید و این برای کابردهایی که در معرض دماهای بالا هستند مهم است. بسیاری از فلزات دارای هدایت گرمایی هستند ولی مس در این مورد از برتری بالایی برخوردار است و همین باعث می شود که این ماده ایده آل برای مبدل های حرارتی در مخازن آب گرم، تحت سیستم های گرمایشی، رادیاتورهای خودرو  زمین های ورزشی باشد.

 

پتانسیل آلیاژ

تنها استفاده از مس خالص مرسوم نست بلکه آلیاژهای آن هم به صورت گسترده ای استفاده می شود و به همین دلیل هزاران سال انسان آزمایش مس انجام داده و مجموعه وسیعی از آلیاژهای را با ترکیب کردن آن با عناصر دیگر تولید کرده است. بسیاری از فلزات به راحتی با عناصر دیگر ترکیب می شوند. محبوب ترین آلیاژها مانند برنز و برنج حتی برای تولید صدها آلیاژ مس دیگر هم پایه گذاری شدند. جای تعجبی نیست که مس را می توان تقریبا همه جا یافت و از خوراکی هایی که شما در خوردن هستید تا موتور وسیله نقلیه از مس و آلیاژ های ساخته شده است.

 

 

اطلاعاتی در مورد ویژگی های فلز مس و خصوصیات این فلز

مقاومت در برابر خوردگی

خیلی از فلزات مانند آهن به اکسیژن حساس هستند و سریع اکسید می شوند و روی سطح آن بر اثر رطوبت و اکسیژن دچار زنگ زدگی می شود. مس یک فلز خوب و مقاوم در مقابل اکسیژن است. این فلز یک لایه اکسید روی سطح تشکیل می دهد که به آن زنگ مفرغ می گویند و باعث محافظت سطوح زیری از اکسیداسیون می شود. این کیفیت عالی مس باعث می شود که برای وسایل مختلف بسیار استفاده شود.

 

املاح ضد میکروبی

بعضی از فلزات می توانند میکروب ها و باکتری ها را نابود کنند و این یک اثر فوق العاده است. ظروف و وسایل آشپزخانه را که در منزل استفاده می کنید اگر مسی باشند ضد میکروب هستند.

مطالب مشابه را ببینید!