مجله تاپ‌ناز‌

مشکل بی حالی و رفع بی حالی با روش های طبیعی خانگی

در بیشتر موافع مانند اواسط روز ممکن است افراد بی انرژی و بی حال شوند و برای رفع این بی حالی روش های مختلف مانند استفاده از دوز مشخص ویتامین D، مصرف میوه های به رنگ قرمز، استفاده از آب سیب زمینی، ورزش یوگا، جینسینگ، مصرف شیرین بیان و … وجود دارد.

هر فردی ممکن است دچار بی حالی و خستگی شود که عادی و طبیعی است ولی اگر در وسط روز دچار این مشکل شدید، عملکرد شما کاهش پیدا می کند و نمی توانید به کارهای روزانه برسید و دیگران ممکن است تصور کنند که شما تنبل هستید.

درمان کردن بی حالی با روش های طبیعی

کنترل کردن خستگی و بی حالی اصلا کار آسانی نیست و وضعیتی مبهم دارد. بعضی از افراد با وجود استراحت کافی باز هم ممکن است بی حال باشند و در بعضی از موارد ممکن است خستگی به دلیل قند خون پایین یا افسردگی در فرد باشد. بی حالی گاهی به دلیل سبک زندگی و بعضی از عادات اشتباه در زندگی ایجاد می شود. برای رفع خستگی و سر حال شدن روش های مختلف پزشکی و سنتی وجود دارد که خیلی کارآمد می باشند. در ادامه با روش های درمان بی حالی آشنا می شوید.

افزایش فعالیت فیزیکی و جنب و جوش

نخستین کار مفید که هر کسی برای رفع بی حالی انجام می دهد، استراحت و چرت زدن است، ولی زمانی که در تمام روز در حال استراحت و چرت زدن باشید خستگی و بی حالی در شما افزایش پیدا می کند سرگیجه و سردرد خفیف هم به مشکلات اضافه می شود. استراحت زیاد نتیجه عکس می گذارد و انرژی شما کمتر می شود. حرکت و جنب و جوش باعث تقویت انرژی در بدن می شود. در موقع خستگی و احساس بی حالی با قرار گرفتن در هوای آزاد نور خورشید می توانید ذهن و جسم خود را با طراوت کنید. به جای استراحت زیاد از جای خود بلند شوید و کمی در فضای آزاد قدم بزنید، حرکت و جنب و جوش باعث می شود که اندروفین در بدن آزاد شود و خلق و خوی فرد بهتر شود. منظور از جنب و جوش فعالبت بیش از حد نمی باشد زیرا باعث خستگی و بی حالی می شود. برای افزایش انرژی به ویژه در طولانی مدت ورزش منظم خیلی مهم است، اگر حس می کنید نمی توانید زیاد ورزش کنید، در ابتدا بیش از اندازه ورزش نکنید فقط کافی است مقداری قدم بزنید. استفاده از فضا و هوای آزاد برای رهایی از بی حالی خیلی مفید است.

مصرف آب مرکبات

استفاده کردن از مرکبات و آب آنها می تواند یک درمان خوب برای بی حالی باشد. آب لیمو ترش تا آب پرتقال و دیگر مرکبات باعث درمان کسالت و خستگی می شوند. نوشیدن یک لیوان آب حاوی لیمو ترش در شروع روز به تنهایی می تواند فرد را سر حال کند. لیمو ترش و دیگر مرکبات خواص زیادی دارند که یکی از مهمترین آنها جان تازه داده به بدن خسته است. لیمو ترش بسیار موثر است.

مشکل بی حالی و رفع بی حالی با روش های طبیعی خانگی

یوگا

سابقه ورزش یوگا به قرن 5 قبل از میلاد بر می گردد و قدمتی دیرینه دارد. یوگا فقط یک ورزش فیزیکی نمی باشد و ورزشی برای سلامت روح و روان می باشد. یوگا باعث آرامش فکر، تمرکز روی تنفس و آرام شدن آشفتگی های درونی است. باعث تقویت انرژی در فرد می شود و حس تولد دوباره می دهد. ورزش یوگا به عنوان یک دارو برای مبارزه با خستگی مزمن تعریف می شود. می توانید خیلی راحت این ورزش را در خانه انجام دهید.

استفاده از شیرین بیان

گلیسیریزین یکی از ترکیبات اصلی در شیرین بیان است که خستگی را رفع می کند و اکر خستگی با عملکرد ضعیف آدرنال باشد به خوبی عمل می کند. ریشه شیرین بیان مانند جینسینگ باعث تنظیم سطح کورتیزول می شود و آن را تقویت می کند. بدن د صورتی که نتواند کورتیزون کافی تولید کند باعث احساس خستگی در طول روز برای فرد می شود و در موقع خواب هم خستگی ادامه دارد. کورتیزون بدن باید در حد تعادل قرار بگیرد. بیش از حد بودن آن از خواب راحت جلوگیری می کند و میزان پایین آن در بدن خستگی در بدن ایجاد می کند و استراحت را دچار مشکل می کند.

مصرف منیزیم

منیزیم ماده معدنی است که در بیشتر مواقع بدن با کمبود آن مواجه می شود. این ماده معدنی در بدن تولید نمی شود و باید با مصرف مواد مغذی حاوی منیزیم آن را وارد بدن کرد. منیزیم فاکتور 300 سیستم آنزیمی بدن است که طیف وسیعی از واکنش های بیوشیمایی را تنظیم می کند. مصرف منیزیم کافی برای سر حال شدن بدن نیاز است. برای دریافت منیزیم کافی سبزیجات تازه پر برگ به رنگ سبز تیره، آجیل، غلات کامل و موز را باید در وعده غذایی خود بگنجانید.

چرت زدن در وسط روز

چرت زدن فرصت کافی برای تجدید قوا و شروع دوباره فعالیت است. چرت زدن بی حالی را برطرف می کند و خستگی را از بین مبرد. خستگی ذهن را هم برطرف می کند و باعث بهتر شدن خلق و خو می شود. ولی چرت زدن کوتاه مدت برای این منظور مناسب است. چرت طولانی می تواند نتیجه بر عکس داشته باشد. در طول روز 20 دقیقه چرت بزنید تا بی حالی شما رفع شود.

اسفناج

اسفناج یکی از سبزیجات مفید است که آهن و منیزیم دارد. این 2 ماده معدنی بسیار لازم و ضروری برای رفع بی حالی و خستگی در بدن است. مصرف اسفناج عملکرد ماهیچه ها را بهبود می دهد. یک فنجان اسفناج دارای 39 درصد منیزیم روزانه مورد نیاز بدن را تامین می کند. آهن موجود در اسفناج باعث بالا رفتن سطح گلبول های قرمز خون و تعادل آنها می شود.

ویتامین D

استفاده از مکمل های ویتامین D خستگی را از بین می برد. کمبود ویتامین D در بدن باعث بی حالی و خستگی می شود و با وجود فعالیت کم احساس خستگی همچنان ادامه دارد. وی تامین مورد نیاز بدن شاید با عوامل طبیعی تامین نشود و به همین توصیه می شود که از مکمل های این ویتامین هم استفاده کنید.

مصرف میوه های قرمزرنگ

میوه به رنگ قرمز در میان سایر میوه های خاصیت ویژه ای دارد. میوه های به رنگ قرمز باعث سلامت قلب و توانایی بیشتر مغز می شوند. آلو یکی از میوه های قرمز است که دارای مواد معدنی زیادی است و برای رفع بی حالی مفید است. ویتامین های A، B، C و آهن و کاروتن موجود در آلو باعث رفع خستگی شده و کلسیم و فسفر و پتاسیم و پروتئین موجود در آن بسیار مفید برای ورزشکاران است.

آب سیب زمینی

مصرف آب سیب زمینی یکی از روش های درمان خانگی برای رفع بی حالی و رفع خستگی است. با انداختن چند برش سیب زمینی در آب معجونی سرشار از پتاسیم دارید که با نوشیدن آن حس کسالت و خستگی شما کمتر می شود. با نوشیدن آب سیب زمینی مواد معدنی وارد بدن می شود که خیلی از مردم به مقار کافی دریافت نمی کنند. بدن انسان ها قادر به تولید پتاسیم و منیزیم نمی باشد و برای تامین این مواد معدنی باید از منابع خارجی استفاده کنید.  با کم بودن پتاسیم در رژیم غذایی خستگی و بی حالی موضوعی طبیعی در بیشتر افراد است. پتاسیم زمانیکه با منیزیم، کلر و کلسیم در بدن همراه شود الکترولیتی ایجاد می نماید که برای عملکرد مناسب و صحیح سلول ها و آزاد کردن انرژی و هدایت الکتریسیته، لازم و ضروری است. بدون وجود پتاسیم عضلات به درستی حرکت نکرده و تکانه های عصبی به خوبی فعال نمی شوند. با دریافت پتاسیم از آب سیب زمینی می توانید خستگی و بی حالی خود را درمان کنید. همچنین می توانید یک عدد سیب زمینی با پوست یا بدون پوست را چند قسمت کرده در یک لیوان آب ریخته و در یخچال به مدت ۱۲ ساعت نگهداری نمایید و سپس برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن محلول آب و سیب زمینی را ناشتا میل نمایید.

تقویت نمودن گلبول های قرمز

آهن یک عنصر ضروری و مورد نیاز در بدن می باشد، بدون آهن بدن قادر به تولید گلبول های قرمز به اندازه ی کافی نمی باشد. هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز در ساختار عنصر آهن وجود دارد که وظیفه انتقال اکسیژن به اعضای بدن را به عهده دارد به همین جهت کمبود اکسیژن با کمبود عملکرد سایر قسمت های بدن همراه خواهد بود. به این مشکل در بدن کم خونی ناشی از فقر آهن گفته می شود. پیشنهاد ما برای مبارزه با این مشکل استفاده از برگ های تازه یا خشک شده گزنه است ( تازه آن مفید تر است). با تهیه چای گزنه می توانید با کم خونی ناشی از فقر آهن مبارزه نمایید. وجود ویتامین C و آهن بالا در گزنه بسیار مفید در درمان بی حالی است. ویتامین C باعث افزایش جذب آهن می شود با اضافه کردن مقداری قاصدک به چای گزنه تاثیرگذاری آن را افزایش دهید. همچنین می توانید برای رفع تلخی آن از مقداری عسل استفاده نمایید.

گیاه جینسینگ

جینسینگ یکی از معروفترین گیاهان علفی چینی است که قدمت آن به صدها هزار سال قبل باز می گردد. جینسینگ مملو از گون های همیشه سبز  و ترکیبات طبیعی است. جینسینگ دارای ۱۱ گونه ی همیشه سبز از طبقه پاناکس است که در آمریکای شمالی و آسیای شرقی یافت می شود. جینسینگ یک گیاه «آداپتوژن» می باشد یعنی به سازگاری بدن با استرس کمک می نماید، استرسی که ممکن است به خاطر سرما یا گرمای شدید باشد و یا به دلیل گرسنگی یا خستگی، در هر صورت جینسینگ باعث بهبود در سیستم آدرنالین شده و با استرس مقابله می کند. برای داشتن خوابی راحت که باعث سر حالی در طول روز می شود از گیاه جینسینگ استفاده نمایید. مقدار کمی از جینسینگ بسیار مفید برای درمان بی حالی است.

سایر موارد

علاوه بر موارد گفته شده دیگر عواملی که باعث رفع بی حالی می شوند عبارتند از:

  • خواب کافی و باکیفیت
  • مصرف شکلات
  • ورزش کردن
  • حمام کردن
  • استفاده از رایحه های شادی بخش
  • مواد غذایی مناسب و انرژی بخش

مطالب مشابه را ببینید!