مجله تاپ‌ناز‌

مضررات رفتن به استخر در مقابل منافع آن

طراحی استخر شخصی در حیاط منزل‌ با تصاویر با کیفیت و جذاب

در این مقاله سعی داریم بیشتر بر روی مضررات رفتن به استخر صحبت کنیم

حوله و تجهیزات مورد نیاز

توجه داشته باشید قبل از اینکه به استخر بروید باید وسایل شخصی خودتون را تهیه کنید و حتما به عنوان انفرادی و شخصی از آن ها استفاده کنید تا باعث انتقال عفونت و بیماری نشود. مهم ترین موردی که حتما باید رعایت کنید حوله شخصی است. اگر استخر شخصی است می توانید از حوله تن پوش هم استفاده کنید. حوله های کوچک موسوم به حوله دستی هم حتما همراه خود داشته باشید.

عوامل بیماری زا

همان طور که می‌دانید وقتی فردی در استخری که عوامل بیماری زا در آن است شنا می‌کند ، ممکن است بیمار شود. عوامل بیماری زا در طول شنا کردن و زمانی که فرد به طور تصادفی آب استخر را بلعیده وارد بدن می‌شود و ممکن است باعث شود افراد پس از شنا با مشکلات سلامتی مانند واکنش‌های آلرژیک، بثورات پوستی و سردرد مواجه شوند.

شناگران بیمار

شناگرانی که مبتلا به اسهال یا استفراغ هستند، نباید وارد استخر شوند.

گاها افرادی با زمینه این بیماری‌ها برای تغییر روحیه خود و تصور در بازیابی سلامتی به استخر می‌روند، غافل از اینکه خود و دیگران را به دردسر می‌اندازند. چنین عفونت‌هایی حتی از طریق کمترین مقدار آب بلعیده شده منتقل می‌شوند و بعید است که با اندیشیدن یکسری تمهیدات هم از ورود میکروب اسهال به استخر جلوگیری شود. افرادی که دچار مشکلات گوارشی می‌شوند تا یک هفته از استخر رفتن خودداری کنند. شیوع اسهال ممکن است منجر به بسته شدن استخر شود تا کلر زمان لازم برای از بین بردن میکروب اسهالی را داشته باشد.

اقدامات بهداشتی خوب برای جلوگیری از گسترش بیماری‌های در آب ضروری است و اولین مرحله جلوگیری از ورود میکروب‌ها به استخر است.

سرماخوردگی شناگران

عفونت‌هایی مانند سرماخوردگی و عفونت گوش میانی از بیماری‌های شایع هستند و در صورت بروزشان بیمار باید از رفتن به استخر خودداری کند. برخی بر این باورند شنا کردن می‌تواند باعث شود بیماری که مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا است احساس بهتری داشته باشد و مانند یک دوش آب گرم به رفع گرفتگی سر و بینی کمک می‌کند.

با این حال شناگرانی که دارای بیماری‌های مسری از جمله آنفولانزا، سرفه یا تب هستند، بهتر است در خانه بمانند و استراحت کنند. استراحت به بهبودی کمک می‌کند و به طور طبیعی در جلوگیری از احتمال سرایت عفونت به دیگران مؤثر است. لازم به ذکر است رفتن به استخر می‌تواند به طور بالقوه بیماری را تشدید کند و ممکن است شدت و طول مدت عفونت را افزایش دهد.

همچنین کلر موجود در استخرهای شنا اغلب برای مجاری بینی بیماران سرماخورده که کمی تحریک کننده است. شناگرانی که مبتلا به سرماخوردگی یا موارد مشابه هستند، احتمالاً مخاط را از قفسه سینه و بینی به داخل آب می‌ریزند که منبع احتمالی عفونت برای دیگران در استخر است. با توجه به‌ نزدیک شدن تعطیلات تابستانی برای محصلان و دانشجویان پیشنهاد می‌شود، با رعایت نکات بهداشتی سلامت خود و دیگران را تأمین کنید.

همانطور که در ابتدای متن به آن اشاره شد حتما حوله شخصی همراه داشته باشید. اگر هم میخواهید به عزیزانتان حوله هدیه دهید. پیشنهاد ما حوله کادوئی تتیس می باشد که می توانید با جستجو حوله تتیس در گوگل آن را خریداری کنید.

طراحی استخر شخصی در حیاط منزل‌ با تصاویر با کیفیت و جذاب

ترس از استخر

معمولا افراد ناآگاه به کسانی که از آب می‌ترسند، توصیه می‌کنند که برای غلبه بر فوبیا و اضطراب خود به استخر بروند. این اشتباه را والدین بیشتر مرتکب می‌شوند که فرزند خود را به اجبار به استخر می‌برند تا ترس او از آب ریخته شود.

در صورتی که در چنین مواقعی مخصوصاً اگر شخص کودک باشد، کنترل خود را از دست می‌دهد؛ حتی ممکن است که دچار حملات عصبی شود. این اتفاق علاوه‌بر این‌که صدمات روحی جبران‌ناپذیری را به فرد وارد می‌سازد، موجب برهم خوردن نظم مجموعه آبی نیز می‌شود. در نتیجه سایر کاربران نمی‌توانند از استخر استفاده نمایند.

کارشناسان به افرادی که نسبت به آب فوبیا دارند، توصیه می‌کنند که پیش از مراجعه به استخرهای عمومی، از استخرهای کوچکتر یا خصوصی استفاده نمایند. مراجعه به روانپزشک هم می‌تواند در این زمینه بسیار مفید واقع شود.

بیماری های پوستی

اگر پوست شما دارای آکنه است یا این‌که بیش از حد خشک شده، باید تا مدتی به استخر نروید؛ چون آب می‌تواند باعث خشکی بیشتری پوست شود.

زردزخم یکی از امراض عفونی مسری است که شدت انتقال آن در آب استخر افزایش می‌یابد. لذا در صوردارا بودن این بیماری از لحاظ اخلاقی موظف هستید که در استخرهای عمومی شنا نکنید.

چنانچه مبتلا به زگیل کف پا هستید، رفتن به استخر باعث سرایت بیماری به سایر کاربران می‌شود.بیماری ویروسی مولوسکوم که بیشتر در رده سنی کودک شایع است، ممکن است که به سایر افراد نیز انتقال یابد. به همین دلیل اگر فرزند شما به این بیماری مبتلا شده او را به استخر نبرید.

کسانی که دارای قارچ‌های پوستی در نواحی مختلف بدن هستند، به هیچ وجه نباید به استخر مراجعه نمایند. زیراممکن است سایر افراد نیز مبتلا شوند.

در بعضی از امراض تاولی خود ایمنی نظیر پمفیگوس میزان مقاومت بدن در برابر عوامل عفونی کاهش می‌یابد. بنابراین درچنین شرایطی رفتن به استخر به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.در صورت ابتلا به تبخال برای پیشگیری از سرایت آن به سایرین دور رفتن به استخر را خط بکشید.

اگر گرفتار زونا شده‌اید، به منظور جلوگیری از انتشار ویروس بهتر است که به استخر نروید.

مشکل تنفسی و بلعیدن اجباری آب استخر

در تابستان‌ ها کودکان برای بازی و تفریح به استخر می روند، در صورتی که مراقبت ‌های لازم را انجام ندهند و به دلیل بی ‌احتیاطی و سهل ‌انگاری آب کلر زده استخر را حین شنا کردن ببلعند، حتما بیمار خواهند شد. امکان دارد شخصی در حال آموزش شنا باشند و هنگام نفس گیری در فرآیند آموزش شنا، کلر موجود در آب استخر را می خورد. به همین دلیل شخص قادر به کنترل تعادل حرکت های خود نیست و از این رو احتمال افتادن او در آب استخر و وارد شدن نا خواسته  آب به بدن، بسیار بالاست.

اکثر مدیریت مجموعه استخرها برای پیشگیری از بیماری، میزان زیادی کلر استفاده می‌ کنند که خطرات فراوانی برای سلامتی افراد دارد. وایتکس محرک شدیدی برای بیماران تنفسی است و منجر به بروز علائم آسم و آلرژی در افرادی که دارای مشکلات تنفسی نیستند نیز می‌ شود به طوری که عوارض آن بسیار شدیدتر از کلر است.

مطالب مشابه را ببینید!