مجله تاپ‌ناز‌

معایب گن لاغری که باید بدانید

استفاده کردن از گن لاغری در کنار مزایایی که دارد می تواند باعث عوارض هم شود و برای فرد ایجاد مشکلات کند. اختلال در نفس کشیدن، فشار به کمر و تغییر در جایگاه اندام های بدن و موارد دیگری از معایب بستن گن لاغری است.

گن لاغری باعث فشرده شدن قسمت هایی از بدن به ویژه در قسمت کمر و شکم می شود، این گن ها امروز مورد استفاده اشخاص زیادی به ویژه خانم ها قرار می گیرند. استفاده کردن از گن لاغری در کنار مزایایی که دارد می تواند معایبی هم به دنبال داشته باشد که در ادامه این مطلب با آنها آشنا می شوید.

 

معایب گن های لاغری

چربی های اضافه دور شکم و دیگر انداه ای بدن باعث کلافه شدن شخص می شوند و اجازه نمی دهند که هر لباسی را به تن کنید. روش های مختلفی برای رهایی از چربی های اضافه وجود دارد. یکی از روش های جدید استفاده کردن از گن لاغری است که بعضی از افراد از آن استفاده می کنند. گن و شکم بند لاغری انواعی از کمربندهای لاغری هستند به شکل گسترده در میان مردم استفاده می شوند که می توان از آنها برای جمع کردن چربی ها و کاهش وزن استفاده کرد.

بعضی از انواع گن های لاعری روشی خوب و سریع برای جمع کردن شکم می باشند. بعضی دیگر از این گن ها به شکلی طراحی شده اند که در طولانی مدت می توانند مقداری از وزن را کم کنن. گن های لاغری زیادی وجود دارند که برای سینه، ران، شکم و پهلو استفاده می شوند.

گن لاغری در انواع مختلف باعث فشرده سازی قسمت های مختلف از بدن و جمع شدن چربی می شوند. گن های لاعری مخصوص بدنسازان و ورزشکاران هم موجود است. در حالت کلی گن لاغری در زیر لباس پنهان می شود و باعث می شود که اندام فرد لاغر به نظر برسد و زیباتر شود. باید بدانید که این کل ماجرا نیست و در کنار مزایایی که دارد، استفاده کردن از این گن ها می تواند بعضی از معایب و مضرات را هم داشته باشد که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

گن لاغری چیز جدید نیست و در حقیقت در اواخر دوره ویکتوریا هم رایج بوده است. در حال حاضر افراد زیادی به ویژه خانم ها از این گن ها استفاده می کنند و به دنبال تناسب اندام در زمان استفاده از آنها هستند. همانطور که گفتیم عوارضی هم در زمان استفاده از این گن ها وجود دارد. در ادامه با معایب گن های لاغری آشنا می شوید.

معایب گن لاغری که باید بدانید

گن باعث لاغری نمی شود

شاید پس از به تن کردن گن متوجه شوید که کمی وزن شما کمتر شده است ولی این موضوع به این دلیل است که در موقع تعریق بدن، آب بدن کمتر می شود و بسیار ناچیز است و به همین دلیل چربی ها سر جای خود باقی می مانند و با پوشیدن گن لاغری چیزی از آنها کم نخواهد شد.

موضوع مهم در مورد گن لاغری این ست که در زمان استفاده از آنها، باعث می شود که لاغرتر به نظر برسید نه اینکه شما را لاغر کنند. با باز نمودن این گن ها دوباره خیلی سریع به حالت طبیعی خود بر می گردید. پوشیدن گن لاغری تاثیری در میزان چربی ندارد و برای داشتن نتیجه مناسب باید در مدتی طولانی و با ورزش و رژیم از آن استفاده کنید وگرنه بدون تاثیر است.

 

شاید عاملی خطرناک برای تغییر اندام های بدن شود

از دیگر معایبی که این گن ها دارند، تغییر اندام بدن است زیرا با بسته شدن گن لاغری، اندام های فوقانی به سوی بالا و اندام های تحتانی به سمت پایین حرکت می کنند. این موضوع باعث می شود تا فشار مشابهی به شکم وارد گردد که یبوست را به همراه خواهد داشت.

تغییر فشار روی اندام های داخلی بدن به این معنی است که بدن در مقابل بعضی از غذاها به ویژه عذاهایی که تولید گاز می کنند و غذاهای چرب تحمل کمتری خواهد داشت. بعضی از افراد هم ممکن است بیشتر از حد نرمال غذا بخورند. تمام این موارد ممکن است که سوزش معده را همراه داشته باشد و یا آن را بیشتر کند. زیرا بستن گن لاغری معده را از دیافراگم بالاتر می برد و باعث رفلاکس اسید معده می شود. فشرده سازی می تواند باعث شود که موقعیت اندام های بدن تغییر پیدا کند و به شکلی بر عملکرد آنها همراه با جریان خون تاثیر بگذارد. بستن گن ساعت شنی به شکل منظم و برای طولانی مدت می تواند باعث تغییر شکل دنده ها هم بشود که از معایب گن های لاغری است.

 

باعث کم آبی بدن می شود

یکی دیگر از عیوب بستن گن لاغری، کم اب شدن بدن است. وقتی که گن بسته باشید و مشغول فعالیت های مختلف و یا ورزش شوید، دمای بدن بالا می رود و تعرق بیش از اندازه را باعث می شود. برای کم کردن این علائم و عوارض باید بدن هیدراته شود و در طول روز 8 لیوان آب باید بنوشید.

 

تحت تاثیر قرار داده عضلات کمر

بستن طولانی مدت گن لاغری باعث می شود که عضلات شکم خیلی فعال نباشند حتی اگر به صورت مرتب ورزش کنید باز هم این مشکل می تواند ایجاد شود. استفاده کردن از گن های لاغری به ویژه گن های لاعری ساعت شنی باعث ضعف عملکرد عضله های کمر و شکم می شوند، زیرا در زمان استفاده از آن توانایی انجام حرکت وجود ندارد.

گن لاغری از عضله های شما پشتیبانی نمی کند و اگر از عضله ها استفاده نشود به عبارتی هدر می روند که باعث بافت عضلانی می شود. بعد از باز کردن گن کمر درد ضعیفی ایجاد می شود.

 

تاثیر بر تنفس

سفت بودن گن لاغری و استفاده مرتب از آن می تواند باعث گرفتگی، ناراحتی و احساس فشار شود. این شکل از محدودیت و تنگی ور کمر علاوه بر ظاهر و سلامت عمومی روی سلامت پوست هم تداخل ایجاد می کند. با استفاده از گن های لاغری به ویژه در موقع ورزش کردن، کیفیت عمق تنفس هم تحت تاثیر قرار می گیرد و ختی در بعضی از موارد هم می تواند ظرفیت ریه را 30 تا 60 درصد کمتر کند. تاثیر گن روی ریه می تواند باعث مشکلات جدی مانند التهاب و تجمع مایعات شود.

 

در دوران رشد از گن استفاده نکنید

یکی از خطرات مهم برای دختران در سن رشد، بستن گن لاغری است زیرا که در دوره رشد هستند. در صورتی که در سنین نوجوانی و قبل از رشد کامل بدن و عضله ها هستید و گن لاغری می بندید، ممکن است که سلامتی بالقوه دائمی برای شما ایجاد شود و به همین دلیل بستن گن لاغری در سنین رشد توصیه نمی شود و برای بدن تهدید به شمار می آید.

 

بروز مشکلات سلامتی در بدن

علاوه بر معایبی که گفتیم، بستن گن می تواند عوارض دیگری مانند عفونت های پوستی، مشکلات ریوی و مشکلات کلیوی را به دنبال داشته باشد، زیرا بستن گن تمام عضله ها را فشرده می کند و به همین دلیل تولید کنندگان توصیه می کنند که در طولانی مدت نباید از گن لاغری استفاده کرد.

 

توصیه کارشناسان

در حالت کلی جامعه پزشکی و متخصصین بستن گن را به دلیل حمایت از دور کمر توصیه نمی کنند، زیرا در کنار فوایدی که دارد، خطراتی را نیز به همراه دارد. از این رو قبل از استفاده از اینگونه لوازم باید با خطرات آن آشنا شویم. راه حل های طولانی مدت لاغری بسیاری وجود دارند که بر خلاف گن ها غیر تهاجمی هستند و استفاده از آن ها بی خطر می باشد.

 

تاثیرات روحی و روانی

استفاده کردن از گن های لاغری فقط مشکلات سلامتی را به دنبال ندارد، بلکه می تواند باعث شود که فرد به دیدن کمر لاغر خود عادت کن دو به ظاهری که پس از بستن گن پیدا می کند، معتاد شود. شواهدی در این مورد وجود دارند که مشخص می کنند، استفاده کردن از گن های لاغری می تواند باعث بروز اعتیاد در فرد شود و فرد را نسبت به ظاهر خود وسواسی کند.

 

گن باعث احساس ناراحتی می شود

با وجود اینکه پس از استفاده از گن لاغری تغییرات جزیی در اندام خود می بینید، ولی بستن آن ارزشی ندارد، زیرا حس ناراحتی را به دنبال دارد. با توجه به مطالعه انجام شده که محققین در آن قصد داشتند بررسی کنند که بستن گن باعث حفظ سلامت وزن سالم در طولانی مدت کمک می کند یا خیر، متاسفانه  مطالعه آن ها به نتیجه ای نرسید، چون اغلب شرکت کنندگان به دلیل احساس ناراحتی از بستن گن خودداری کردند.

 

نکات استفاده از گن های لاغری

با توجه به مطالب ارائه شده در این مطلب و بررسی معایب گن های لاغری, در صورتی که باز هم مایلید از این گن ها استفاده نمایید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • گن های لاغری را برای مدت زمان طولانی نپوشید و در کوتاه مدت استفاده نمایید.
  • از ورزش نمودن با گن خودداری نموده، چون می تواند در نفس کشیدن ایجاد اختلال نماید.
  • گن ها را زیاد سفت نبندید.
  • در صورتی که در سنین رشد می باشد اصلا از گن استفاده ننمایید.
  • در صورتی که مشغول انجام فعالیتی می باشید که دائما در حال عرق کردن هستید، بدن را هیدراته نگهدارید و آب فراوان بنوشید.
  • هیچگاه از گن های لاغری به عنوان جایگزین تغذیه سالم و ورزش استفاده ننمایید.

مطالب مشابه را ببینید!