مجله تاپ‌ناز‌

معرفی برنج ایرانی ؛ از مرغوب‌ترین نوع برنج در جهان چقدر می دانید؟

معرفی برنج ایرانی

معرفی برنج ایرانی

برنج به عنوان اصلی‌ترین وعده غذایی بیشتر مردم جهان و به خصوص مردم آسیای شرقی و کشور ایران معرفی شده است. ایران جزء یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده برنج در جهان است و برنج ایرانی یکی از مرغوب‌ترین و باکیفیت ‌ترین انواع برنج تولید شده در جهان می‌باشد. برنج در جهان در تیپ‌ها و انواع مختلف کشت می‌شود.

برنج زیر گونه ایندیکا عمده‌ترین برنج کشت شده در ایران می‌باشد. از ویژگی های برنج زیرگونه ایندیکا می‌توان به بلند و کشیده بودن دانه‌ها و شفافیت دانه‌ها اشاره کرد. برنج ایرانی بیشتر در استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، خوزستان، اصفهان، ایلام و خراسان رضوی کشت می‌شود. برنج ایرانی بر اساس خصوصیات ظاهری دانه‌‌ها، عطر و کیفیت پخت تقسیم بندی شده‌اند.

معرفی برنج ایرانی معرفی برنج ایرانی

برنج ایرانی

تقسیم بندی انواع برنج ایرانی

برنج صدری و طارم: از ویژگی‌های این نوع برنج ایرانی می‌توان به دانه‌های بلند در حدود7 میلیمتر و کیفیت بالای آن در هنگام پخت اشاره کرد. از انواع برنج‌های این گروه می‌توان به موسی طارم، طارم دیلمانی، طارم رشتی، اهلمی طارم، سنگ طارم، طارم محلی فریدونکنار، صدری سالاری، صدری حسن سرایی، صدری نیم‌دانه، صدری دم سیاه، صدری دم سفید، صدری دم سرخ، صدری کاظمی، صدری شاه پسند و صدری هاشمی اشاره کرد.

برنج چمپا: این نوع برنج در مناطق گرم مثل خوزستان کشت می‌شود. دانه‌های این نوع برنج در حدود 6 تا 7 میلیمتر و قطور است. از انواع این نوع برنج می‌توان به چمپا سفید، چمپا سیاه، چمپا نازک، شاهک، برنج عنبربو و برنج رسمی اشاره کرد.

برنج گرده: دانه‌های این نوع برنج گرد وکروی است. گرده میانه، گرده لاهیجان، گرده رسمی، گرده شیراز از انواع این نوع برنج هستند.

برنج ایرانی پرمحصول: از آن جایی که کاشت برنج نیاز به آب فراوان دارد و نیاز بازار مصرف به این محصول بسیار بالاست، چند سالی است که برنج کاران با استفاده از مراحل اصلاح نژاد برنج‌هایی را کشت کرده‌اند که به آب بسیار کم نیاز دارند و چند برابر کاشت، برداشت صورت می‌گیرد. از انواع این نوع برنج‌ها می توان به برنج شیرودی، برنج فجر، برنج خزر، برنج سپید رود، برنج آمل، برنج ندا، برنج شفق، برنج ساحل و برنج بینام اشاره کرد.

معرفی برنج ایرانی

انواع برنج ایرانی

آشنایی با انواع شاخص برنج ایرانی

برنج هاشمی : یوسف هاشمی در روستایی در اطراف خمام در سال ۱۳۶۴ این نوع برنج را کشت و وارد بازار مصرف کرد. این نوع برنج خوش پخت و بسیار معطر است و جزء مرغوب‌ترین برنج‌ها برای مصرف و صادرات می‌باشد.

برنج صدری : انواع برنج صدری یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین برنج بومی ایران هستند که در استان گیلان به طور عمده کشت می‌شوند. برنج ایرانی صدری ظاهری کشیده، جنس گچی و رنگی سفید متمایل به کرم دارد. این برنج بسیار خوش پخت و معطر است. برنج صدری دم سیاه گیلان بسیار مورد استقبال مشتریان می‌باشد.

برنج کاظمی : این نوع برنج در سال ۱۳۶۰ توسط آقای علی کاظمی در روستایی در اطراف فومن کشت شد و به تولید انبوه رسید. ظاهر این نوع برنج کمی متفاوت است اما بسیار خوش پخت می‌باشد.

برنج طارم این نوع برنج در گذشته در شهری از زنجان کشت شده است اما در حال حاضر در استان گیلان و مازندران هم کشت می‌شود. این نوع برنج از نظر اندازه دانه‌ها نسبت به برنج صدری کوتاه تر و کلفت تر است. جنس دانه‌ها گچی و رنگ دانه‌ها سفید متمایل به کرم می‌باشد. این نوع برنج ایرانی ، عطر و طعم منحصر به فردی دارد.

نکات مهم هنگام خرید برنج ایرانی

معرفی برنج ایرانی

در سال‌های اخیر با افزایش تولید داخلی و افزایش میزان صادرات، خرید برنج ایرانی افزایش قابل توجهی داشته است. برنج ایرانی امروزه در انواع مختلف کشت و با برندهای مختلف وارد بازار فروش می‌شوند. از آن جایی که بسیاری از این برندها اصالت ندارند و حتی فاقد کیفیت هستند و می توانند سلامت افراد را تهدید کنند. توصیه ما به شما دقت در هنگام خرید برنج ایرانی است. با توجه به مصرف بالای برنج ایرانی در خانواده‌ها، خرید عمده برنج ایرانی برای اکثر مردم، انتخابی معقول و منطقی است.

فروشگاه اینترنتی کاویش بعنوان پخش عمده برنج ایرانی شمال با ارائه بهترین کیفیت انواع برنج ایرانی شمال و ضمانت اصالت آن در خدمت شما میباشد. رپورتاژ آگهی/

مطالب مشابه را ببینید!