مجله تاپ‌ناز‌

معرفی بهترین فیلم‌های کلاسیک (20 فیلم قدیمی پرطرفدار)

تاپ ناز 1

برخلاف تکنولوژی که با گذشت زمان شاهد پیشرفت روز افزون آن هستیم؛ در هنر چنین نیست. با گذشت زمان، هنر رو به پسرفت گذاشته و ما اکنون در سینما شاهد دورانی هستیم که اکثر سینماگران می‌گویند یاد سینمای کلاسیک به خیر. پس برای هر سینما دوستی مهم است فیلم‌های مهم کلاسیک جهان را دیده و با هنر بیشتر آشنا شود. به همین دلیل ما امروز در سایت ادبی تاپ ناز قصد داریم بهترین فیلم‌های کلاسیک را به شما دوستان معرفی کنیم. با ما باشید.

دوازده مرد خشمگین – twelve angry man

دوازده مرد خشمگین – twelve angry man
 • کارگردان: سیدنی لومت
 • سال ساخت: 1957
 • امتیاز ای ام بی دی: 9

معرفی خود را با شاهکار سیدنی لومت آغاز می‌کنیم. دوازده مرد خشمگین در بحث تکنیک کلاس درس سینماست. لومت با ظرافت خاصی دوربین خود را در صحنه گذاشته و به هنگام صحنه‌های تنش‌زا دوربین را تله کرده و با کلوز کردن بیش از حد فضا، حس خفگی را به مخاطب انتقال می‌دهد. لومت کاراکترهایش را در هزارتوی سختی به امتحان می‌کشد و مخاطبی که شاهد این دادگاه است، نفسش در سینه حبس می‌شود. دوازده مرد خشمگین شاهکار تکرار نشدنی تاریخ سینماست.

خلاصه داستان این فیلم

وجوانی هجده ساله از اهالی آمریکا لاتین متهم به قتل پدرش گردیده‌است. شواهد نشان می‌دهد او با ضربات متعدد چاقو پدر خود را به قتل رسانده‌است، حال دوازده مرد از طبقات مختلف اجتماعی به عنوان اعضای هیئت منصفه دادگاه، مأمور تصمیم‌گیری نهایی درباره این پرونده شده‌اند. اگر آن‌ها فرد متهم به قتل را محکوم نمایند، وی باید روی صندلی الکتریکی اعدام شود.

در فرایند رأی‌گیری یازده نفر از اعضای هیئت منصفه رأی به محکومیت و در نهایت اعدام نوجوان می‌دهند اما در این بین یک نفر از آنان یعنی تصمیم‌گیرنده شماره 8 رأِی بر بی گناهی متهم می‌دهد و پیشنهاد صحبت در این باره را می‌دهد…

مرد آرام – quite man

مرد آرام – quite man
 • کارگردان: جان فورد
 • سال ساخت: 1952
 • امتیاز ای ام بی دی: 7.7

بی‌شک جان فورد جزو پنج کارگردان بزرگ تاریخ سینماست. او که بهتر از هر کسی فرم سینما را فهمیده بود، در طول 50 سال فعالیت سینمایی موفق به کسب 4 جایزه اسکار شده و از این حیث رکورد دار است. مرد آرام شاهکار اوست. اثری فوق‌العاده درخشان با بازی جان وین افسانه‌ای. مرد آرام روایتی شیرین، انسانی و تسکین‌دهنده‌ای دارد. با دیدن مرد آرام یک قدم به انسانیت نزدیک‌تر می‌شویم. پس در تماشای مرد آرام لحظه‌ای تردید نکنید که مرد آرام جزو برترین فیلم‌های تاریخ سینماست.

خلاصه داستان این فیلم

داستان فیلم مرد آرام داستانی شخصی، عاشقانه و سنتی در ایرلند است. شان تورنتن (جان وین) مُشت‌زن آمریکایی ایرلندی‌تبار به دهکدهٔ زادگاهش در ایرلند بازمی‌گردد تا گذشته‌اش را (مرگ رقیبش در یک مسابقه بر اثر ضربات او) فراموش کند. او خیلی زود با «مری کیت» (اوهارا) ازدواج می‌کند، اما طبق سنت، ازدواج این دختر تا پیش از دریافت جهیزیه‌اش که برادرش (مک لاگلن) از دادن آن امتناع می‌کند رسمیت نمی‌یابد و …

پنجره رو به حیات – reare windows

پنجره رو به حیات – reare windows
 • کارگردان: آلفرد هیچکاک
 • سال ساخت: 1954
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.5

مگر می‌شود از سینما کلاسیک حرف زده و نامی از آلفرد هیچکاک همیشه استاد به میان نیاورد؟! به جرئت می‌توان گفت که هیچکاک عنصر راستین سینما را بیشتر از هر کسی فهمیده بود. استاد تعلیق لقب هیچکاک بزرگ است و پنجره پشتی یکی از پُر تعلیق‌ترین آثار او. یک اتاق، یک دوربین و دو ساعت استرس و تعلیق؛ هیچکاک با این فیلم غوغا به پا می‌کند!

خلاصه داستان این فیلم

فیلم درباره یک عکاس حرفه‌ای است که بعد از مصدومیت با پای شکسته خانه نشین شده است، او که اکنون حوصله اش سر رفته است برای سرگرمی با لنز دوربین خود خانه همسایه هایش را دید می‌زند. رفتار های عجیب همسایه روبرو ذهن او را به خود درگیر می‌کند. گویی همسایه روبرو همسر خود را به قتل رسانده است…

مطلب مشابه: فیلم ورزشی | معرفی 20 فیلم ورزشی زیبا و پر هیجان که باید حتما ببینید

تعطیلات در روم – roman holiday

تعطیلات در روم – roman holiday
 • کارگردان: ویلیام وایلر
 • سال ساخت: 1953
 • امتیاز ای ام بی دی: 8

قلم من برای نوشتن از زیبایی آدری هپبورن خیلی بد است. اما کافی است نگاهی به خنده‌های او بیاندازید تا متوجه همه‌چیز شوید.  او به راستی معصوم سینماست. چهره او همزمان زیبایی خاص و معصومیت عجیبی دارد. خنده‌هایش در ترکیب همه این‌ها از او یک شاهکار می‌سازد. حال آدری هپبورن را در حالتی تصور کنید که با ویلیام وایلر بزرگ همکاری کرده و فیلمنامه آن را دالتون ترامبو درجه یک نوشته است. Roman Holiday به نظر من برترین فیلم کمدی رمانتیک تاریخ سینماست.

خلاصه داستان این فیلم

داستان این فیلم درباره یک پرنسس از یک کشور خیالی است. پرنسس آن بعد از رفتن به چند کشور، به ایتالیا و شهر رم می‌آید تا در جهت پیشبرد اهداف سیاسی، با مقامات بلندپایه دیدار کند. اما او از این همه ادا و اصول خسته شده است و می‌خواهد کمی هم مانند انسان‌های عادی زندگی کند. پس یک شب از قصر بیرون می‌زند و در رم آواره می‌شود تا روزنامه‌نگاری به نام جو به شکلی اتفاقی او را می‌یابد. جو قرار بود روز بعد با پرنسس مصاحبه‌ای داشته باشد و حالا می‌بیند که شاهدخت زیبا در کنار اوست …

بعضی‌ها داغشو دوست دارن – some like it hot

بعضی‌ها داغشو دوست دارن – some like it hot
 • کارگردان: بیلی وایلدر
 • سال ساخت: 1959
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.2

حال که یک فیلم از آدری هپبورن دوست داشتنی معرفی کردیم، بهتر است یک فیلم جذاب دیگر از مرلین مونرو جذاب دوست‌داشتنی سینما را معرفی کنیم. some like it hot یکی از برترین فیلم‌های کمدی برتر تاریخ سینماست و کارگردانی آن با بیلی وایلدر بزرگ است. دوستانی که دلشان یک فیلم حال خوب کن کمدی کلاسیک می‌خواهد باید و باید some like it hot را تماشا کنند.

خلاصه داستان این فیلم

داستان این فیلم درباره دو نوازنده آس و پا است که در شیکاگو مشغول به کار هستند. یک روز به صورت اتفاقی آنها شاهد یک قتل توسط گانگستر ها می‌شوند. آنها برای اینکه از دست گانگستر ها فرار کنند خود را شبیه زن آرایش کرده و وارد یک گروه نوازندگی دختران می‌شوند.

ریو براوو – rio bravo

ریو براوو – rio bravo
 • کارگردان: هاروارد هاکس
 • سال ساخت: 1959
 • امتیاز ای ام بی دی: 8

بی‌هیچ شک و تردیدی ریو براوو برترین فیلم وسترن تاریخ سینماست. هاروارد هاکس بزرگ اثری ساخته که پلان به پلان آن شاهکار است. جان وین بزرگ و از طرفی دین مارتین خواننده و شومن بزرگ آمریکایی در این فیلم حضور دارند. همه این ویژگی‌ها دست در دست هم یک شاهکار تماشایی را خلق کرده‌اند.

خلاصه داستان این فیلم

جو بوردت (کلود ایکینز) که دودِ (دین مارتین) دائم‌الخمر را تحقیر کرده، در پی قتلی که مرتکب می‌شود توسط کلانتر جان تی. چنس (جان وین) دستگیر می‌شود. فکر و ذکر کلانتر آنست که به کمک معاون شَل خود، استامپی (والتر برنان) و دود، جو را تا رسیدن مارشال ایالتی در زندان نگه دارد، این در حالی است که افراد برادر پرنفوذ و ثروتمند جو، ناتان (جان راسل) می‌کوشند به هر شکلی زندانی را رهایی بخشند. با کشته شدن دوست کلانتر (ویلر)، و اتفاقات دیگر، کلرادو (ریکی نلسون)، جوانی که از افراد ویلر بود نیز به گروه محافظان زندان می‌پیوندند. در این میانه زنی به نام فِدِر (آنجی دیکینسون) نیز که به تازگی به شهر رسیده بود و عاشق کلانتر شده، ابعاد جدیدی به داستان می‌بخشد…

مطلب مشابه: 10 فیلم علمی و تخیلی که زیاد دیده نشدند + 15 فیلم علمی تخیلی که اسکار گرفتند

روشنایی های شهر – City Lights

روشنایی های شهر – City Lights
 • کارگردان: چارلی چاپلین
 • سال ساخت: 1931
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.5

هر کس در هر کجای دنیا فیلمی که می‌بیند، مدیون چاپلین افسانه‌ای است. اصلا چنین بگویم که این سینماست که با چاپلین معروف شد. روشنایی‌های شهر او شاهکار است. تماشایی، کمدی، جدی با پیامی از انسانیت که نقدی است بر جوامع طبقاتی. کسانی که روشنایی شهر را ندیده‌اند، به خود، به سینما و به هنر خیانت کرده‌اند.

خلاصه داستان این فیلم

چارلی، با دختر گلفروش نابینایی آشنا می‌شود. او از دختر یک گل می‌گیرد و به او دل می‌بندد. در همان شب، یک ثروتمند مست که قصد خودکشی دارد را نجات می‌دهد و مرد ثروتمند با او دوست می‌شود (وقتی مست است چارلی را به خاطر می‌آورد و در حالت عادی او را نمی‌شناسد). چارلی سعی می‌کند برای اینکه هزینه بهبود چشمان دختر را به دست آورد، از مرد پول بگیرد. او رفتگر می‌شود تا پول به دست آورد و آن را خرج چشمان دختر گلفروش بکند ولی چون دیر سرکار حاضر می‌گردد از آنجا اخراج می‌شود.

کازابلانکا – Casablanca

کازابلانکا – Casablanca
 • کارگردان: مایکا کورتیز
 • سال ساخت: 1942
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.5

سال‌های زیادی گذشته اما کازابلانکا همچنان جزو برترین فیلم‌های تاریخ سینماست. روایتی دقیق، فیلمنامه سرپا و بازیگرانی درجه همچون برگمن و همفری بوگارت. کازابلانکا عاشقانه‌ای میان ویرانی است. جنگ جهانی دوم جهان را ویران کرده و دو عاشق را از هم دور کرده است.

خلاصه داستان این فیلم

آلمان نازی پاریس را اشغال می‌کند. دو عاشق به یکدیگر قول می‌دهند که عاشق هم بمانند اما زمان آنها را از یکدیگر جدا می‌کند تا اینکه بعد از چند سال دوباره یکدیگر را در مراکش و شهر کازابلانکا می‌بینند…

 چه سرسبز بود دره من – How Green Was My Valley

 چه سرسبز بود دره من – How Green Was My Valley
 • کارگردان: جان فورد
 • سال ساخت: 1941
 • امتیاز ای ام بی دی: 7.7

یکی از شاهکارهای جان فورد یعنی مرد آرام را به شما دوستان معرفی کردیم. یکی دیگر از آثار جان فورد که قطعا جزو ده فیلم برتر تاریخ سینماست، فیلم فوق‌العاده چه سر سبز بود دره من است. در این فیلم فورد چنان به خانواده و اهمیت آن هویت می‌بخشد که هنوز هم در دانشگاه‌های معتبر دنیا این مبحث را تدریس می‌کنند. در تماشای این شاهکار لحظه‌ای تردید نکنید.

خلاصه داستان این فیلم

هیو مورگان 12 ساله با خانواده‌اش ــ که کارگر معدن هستند ــ در دره‌ای سرسبز و آرام زندگی می‌کند. اما، هم‌زمان با رشد و تغییر هیو، زندگی بیرون نیز به‌شدت در حال تغییر است….

ریش قرمز – Red Beard

ریش قرمز – Red Beard
 • کارگردان: آکیرا کوروساوا
 • سال ساخت: 1965
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.3

یکی از وزنه‌های سنگین تاریخ سینما آکیرا کوروساوا است. او بزرگمرد سینمای آسیاست که به راستی فیلم‌های او همگی جزو 30 فیلم برتر تاریخ سینما هستند. بنده نیز سه فیلم از استاد را پشت سر هم معرفی خواهم کرد. اولین فیلم ریش قرمز است. روایتی از شرافت، فقر، ایستادگی و انسانیت. در روایت سه ساعته ریش قرمز به راحتی می‌شود به جهان بینی کوروساوا و آن دید اگزیستانسیالیستی وی نزدیک شد.

خلاصه داستان این فیلم

دکتر یاسوموتو، به بیمارستانی منتقل می شود که ریاست آن را شخصی به نام ریش قرمز بر عهده دارد. بیمارستان پر است از بیماران فقیر و بی چیزی که توان پرداخت مخارج درمان بیماری خود را ندارند. روش دیکتاتورمآبانه ی ریش قرمز برای اداره ی بیمارستان و فقر ترسناکی که محیط آنجا را پر کرده، دکتر یاسوموتوی مغرور را که پدرش برای سلاطین نسخه می نوشته، سرِ لج می اندازد. او می خواهد از آنجا برود اما کم کم چهره ی واقعی ریش قرمز هویدا می شود …

آشوب – Ran

آشوب - Ran
 • کارگردان: آکیرا کوروساوا
 • سال ساخت: 1985
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.2

آشوب کوروساوا قطعا برترین فیلم سامورایی تاریخ است. آشوب اقتباسی بی‌نظیر از شاه لیر شکسپیر بزرگ است که کوروساوا آن را به اثری شخصی، حماسی‌تر و عظیم‌تر تبدیل کرده است. در بحث میزانسن آشوب حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در یک کلمه Ran بی‌نظیر است. آشوب را لطفا ببینید.

خلاصه داستان این فیلم

در دوران قرون وسطی، پادشاه هیداتورا ایشی مونجی (تاتسویا ناکادای) جنگاور سالخورده‌ای که در اواخر عمر خود تصمیم می‌گیرد تا سلطنت خویش را به سه فرزندش واگذار کند. اما این انتقال قدرت به فاسد کردن پسران و درگیری بین آنها منجر می‌شود.

هیداتورا سلطنتش را به فرزند ارشد خود تارو (آکیرا تئورا) واگذار می‌کند؛ اما سابارو (دایسوکی ریو) فرزند کوچکتر با این اقدام پدر مخالفت می‌ورزد و پدرش او را از فرزندی خود ساقط می‌کند.

مدتی بعد، تارو پسر بزرگتر با حیله همسرش بانو کائه (میکو هارادا) از پدرش نشان امپراتوری را طلب می‌کند تا قدرت بلامنازع پیدا کند و پدر از این اقدام وی خشمگین می‌شود و به پسر وسطی جیرو (جینپاچی نزو) پناه می‌برد…

مطلب مشابه: بهترین فیلم‌های کریسمس؛ لیست 20 فیلم با تم سال نو میلادی

درسو اوزالا – Dersu Uzala

درسو اوزالا - Dersu Uzala
 • کارگردان: آکیرا کوروساوا
 • سال ساخت: 1975
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.2

از از اثار درخشان آکیرا کوروساوا درسو اولاست. این فیلم یکی از انسانی‌ترین، شاهکارترین و بی‌نظیرترین فیلم‌های تاریخ سینماست که اثری کاملا متفاوت‌تر از هر فیلم استاد است. ماجراجویی، طبیعت بکر و انسانی از دل این طبیعت زیبا که بیرون از آن هویتی ندارد. درسو اوزالا را حتما ببینید.

خلاصه داستان این فیلم

در سال 1902 کاپیتان ولادیمیر آرسنیف از سوی دولت روسیه تزاری برای نقشه‌برداری از مناطق شمالی سیبری به این منطقه فرستاده می‌شود و گروهی از سربازان نیز او را همراهی می‌کنند. در طی انجام این مأموریت آنها با یک شکارچی محلی به نام درسو اوزالا آشنا می‌شوند که راهنمایی آنان را بر عهده می‌گیرد. درسو به آنها چگونگی برخورد با طبیعت و احترام به آن را می‌آموزد و باعث تغییر نوع نگرش آنها به زندگی شده و بدین ترتیب دوستی عمیقی بین او و کاپیتان آرسنیف شکل می‌گیرد.

دزدان دوچرخه – Bicycle Thieves

دزدان دوچرخه – Bicycle Thieves
 • کارگردان: ویتوریو دسیکا
 • سال ساخت: 1948
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.3

دزدان دوچرخه روایت انسانیت است. روایتی تلخ از روزگاری که در آن انسان بودن چقدر سخت است. مهمترین المان دزدان دوچرخه در این است که در دام ناتورالیسم نمی‌افتد. دزدان دوچرخه اثر دسیکای بزرگ مهمترین اثر نئو رئالیسم تاریخ سینماست که شاهکار برای توصیف آن کم است.

خلاصه داستان این فیلم

کارگر بی‌کاری به‌نام «آنتونیو» (ماجورانی) سرانجام به‌عنوان اعلان‌چسبان استخدام می‌شود. وی مجبور است برای اینکه در این شغل تأیید شود، دوچرخه‌ای را به همراه داشته باشد تا به وسیله آن پوسترها در سطح شهر نصب نماید. از اینرو با توجه به تهی‌دستی خانواده‌اش، با پول ملحفه‌های تخت خواب خانه که می‌فروشد و دوچرخه قدیمی خود را که گرو بانک است، آزاد می‌کند و سر کار می‌رود.

اما در روز اول کار، دزدی دوچرخه آنتونیو را در هنگام کار کردن وی می‌دزدد و آنتونیو مجبور است برای اینکه شغلش را از دست ندهد، هرچه سریعتر دوچرخه‌اش را پیدا کند. از اینرو از روز بعد از دزدیده‌شدن دوچرخه، با کمک پسر کوچک و دوستانش، به امید یافتن دوچرخه در شهر جستجو می‌کنند…

مطلب مشابه: معرفی 10 فیلم موزیکال برتر و پربیننده تاریخ سینما + 10 فیلم موزیکال ایرانی

سرگیجه – Vertigo

سرگیجه – Vertigo
 • کارگردان: آفرد هیچکاک
 • سال ساخت: 1958
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.3

سرگیجه هیچکاک شاید بهترین فیلم تاریخ باشد که فهمش درک عمیقی از سینما می‌خواهد. اثری رویا‌گونه که در آن کاراکتر اصلی در جهان از خواسته و رویا معلق می‌ماند. اثری که به فرم ناخودآگاهی رسیده و به راستی بهترین فیلم هیچکاک است.

خلاصه داستان این فیلم

پس از یک تعقیب و گریز در پشت‌بام ساختمانی در سان فرانسیسکو و سقوط یکی از ماموران پلیس و مرگ او، کارآگاه جان «اسکاتی» فرگوسن به‌خاطر ترس از ارتفاع و سرگیجه، خود را بازنشسته می‌کند. اسکاتی سعی می‌کند بر ترس خود غلبه کند اما نامزد سابقش، مارجری «میج» وود (که طراح لباس زیر است)، به اسکاتی می‌گوید که فقط یک شوک عاطفی شدید دیگر ممکن است ترس او را علاج کند.

گَوین الستر، آشنای اسکاتی از زمان کالج، از اسکاتی می‌خواهد که همسر او، مادلین، را تعقیب کند و ادعا می‌کند که مادلین اخیرا رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهد و وضعیت روانی‌اش طبیعی نیست. اسکاتی با اکراه می‌پذیرد و تعقیب مادلین را شروع می‌کند. مادلین به گل‌فروشی می‌رود و یک دسته‌گل می‌خرد، سپس به کلیسای سان‌فرانسیسکو دِ آسیس می‌رود و…

زنان کوچک – Little Women

زنان کوچک - Little Women
 • کارگردان: مروین لیروی
 • سال ساخت: 1949
 • امتیاز ای ام بی دی: 7.2

زنان کوچک یکی از پُر اقتباس‌ترین آثار تاریخ سینماست که به راستی همه این آثار تماشایی است. اما یکی از ورژن‌ زنان کوچک که در 1949 بر روی پرده رفت، اثری است که کمتر دیده شده و در عین حال اثری است که شاید تماشایی‌ترین این همه اثر اقتباسی باشد. زنان کوچک 1949 فیلمی شیرین، دوست‌داشتنی، آرام و انسانی است که تاپ ناز تماشای آن را حتما پیشنهاد می‌دهد.

خلاصه داستان این فیلم

داستان دربارهٔ چهار خواهر مارچ ـ مگ زیبا (ترینی آلوارادو)، جوی باهوش و بلندپرواز (وینونا رایدر)، بت مهربان (کلیر دینز) و ایمی رومانتیک (کیرستن دانست) می‌باشد. آن‌ها در کانکورد ماساچوست و در زمان جنگ آمریکا در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کنند. پدر آن‌ها به جنگ رفته‌است و این چهار خواهر مشکلاتی زیادی را تجربه می‌کنند ولی زیرنظر مادرشان (سوزان ساراندون) که زن بسیار عاقل و فهمیده‌ای است، این مشکلات را حل کرده و زندگی فقیرانه ولی شادی دارند. گاهی اوقات آن‌ها برای از یاد بردن مشکلاتشان، نمایش نامه‌هایی را که جو آن‌ها را نوشته اجرا می‌کنند و بیشتر در عالم کودکی خود به سر می‌برند.

در همسایگی آن‌ها پیرمردی ثروتمند (جان نویل) به نام آقای لارنس زندگی می‌کند که نام نوهٔ او تئودور لارنس است. تئودور که به نام لاری (کریستین بیل) معروف است، بعد از مدتی دوست صمیمی خانواده مارچ ـ به خصوص جو ـ می‌شود. آقای لارنس هم همدم بت می‌شود و پیانوی دختر کوچک مرده‌اش را که خیلی به او علاقه داشته، به بت می‌بخشد. با مرور زمان، مگ عاشق معلم خصوصی لاری، بروک (اریک استولتز) می‌شود.

آپارتمان – The Apartment

آپارتمان – The Apartment
 • کارگردان: بیلی وایلدر
 • سال ساخت: 1960
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.3

آپارتمان بیلی وایلدر یکی از انسانی‌ترین و بهترین فیلم‌های تاریخ سینماست که می‌شود با لذت فراوانی آن را تماشا کرد. این اثر را بیلی وایلدر بزرگ کارگردانی کرده و در آن بازیگرانی همچون جک لمون و شرلی مک لین به ایفای نقش پرداخته‌اند.

خلاصه داستان این فیلم

ماجرای فیلم از تاریخ اول نوامبر 1959 آغاز می‌شود که سی سی باکستر (با بازی جک لمون) که مردی مجرد و تنها است نزدیک چهار سال است که کارمند دفتر مرکزی یک شرکت بزرگ بیمه با سی هزار کارمند در منطقه منهتن نیویورک است. وی بنا به دلایلی بعد از پایان ساعت کاری دیر تر به آپارتمان خود واقع در خیابان پارک غربی می‌رود …

هملت – Hamlet

هملت – hamlet
 • کارگردان: لارنس الیویه
 • سال ساخت: 1948
 • امتیاز ای ام بی دی: 8.3

آخرین فیلم از لیست امروز ما هملت محصول سال 1948 است. درست است که این اثر جاویدان شکسپیر بارها بر روی پرده و سینما و تائتر و… رفته، اما شک نکنید که این نسخه بهترین اقتباس از هملت شکسپیر است. اثری که مهران مدیری ادعا کرده آن را بیش از صد بار تماشا کرده است! پس دوستان شکسپیری حتما و حتما هملت 1948 را تماشا کنند.

خلاصه داستان این فیلم

دانمارک ــ قرن پانزدهم: هملت، شاهزادهٔ دانمارک، با شنیدنِ خبرِ مرگِ پدرش به کاخِ پادشاهی می‌آید و می‌بیند عمویش، کلادیوس، بر تخت نشسته و بدون کوچک‌ترین احترامی به آداب و رسوم، با مادرش، ملکه گرترود، ازدواج کرده‌است. هملت از این اوضاع برمی‌آشوبد و بدگمان می‌شود. تا اینکه یک شب خواب می‌بیند: روحِ پدر به هملت می‌گوید کلادیوس او را از طریقِ چکاندنِ زهر در گوشش به‌وقتِ خواب کشته‌است و درخواستِ انتقام می‌کند. هملت قول می‌دهد از دستورِ او اطاعت کند…

سخن پایانی

ممنون که تا آخر همراه تاپ ناز بودید. ما امروز و در این مقاله سعی کردیم تا بهترین فیلم های کلاسیک را به شما عزیزان معرفی کنیم. امیدواریم از تماشای این آثار درخشان و به شدت هنری نهایت لذت را ببرید.

مطالب مشابه را ببینید!