مجله تاپ‌ناز‌

معرفی هفت چاکرا بدن انسان

معرفی هفت چاکرا بدن انسان

چاکرا‌ها سیستم‌های انرژی‌ای هستند که با بخش‌های مختلف بدن در ارتباطند و اطلاعات را به صورت انرژی به هم منتقل می‌کنند. درک چاکرا‌ها و متعادل نگه‌داشتن آن‌ها می‌تواند انواع مشکلات سلامتی و احساسی را بهبود ببخشد.

چاکراهای بدن
چاکرا کلمه‌ای سانسکریت است به معنی “چرخ”. گفته می‌شود چاکرا چرخی از انرژی است که به دور محور خود می‌چرخد و می تواند به آرامی یا با سرعت گردش کند. چاکرا در رابطه با سطح انرژی سیستم بدن شما می‌چرخد.

امروزه برخی افراد بر این باورند که سلول‌های زنده انسان‌ها، حیوان‌ها و حتی گیاهان انرژی‌های منفی از خود ساطع می‌کنند. گروه‌هایی از بافت زنده نوعی نور از خود منتشر می‌کنند که در عکاسی کرلیان (انرژی الکتریکی را نشان می‌دهد) قابل رویت است. گروه‌های تخصصی از سلول‌ها که یک اندام خاص را می‌سازند، الگوهای انرژی منظم‌تری را نشان می‌دهند. این الگوهای انرژی با سیستم چاکرا در ارتباطند و بر عملکردهای خاص بدنی تاثیر می‌گذارند.

در شاخه Neurology ، نخاع را راهی می‌دانند برای جریان اطلاعات از مغز به بدن. نخاع پر از اعصابی است که سیگنال‌های الکتریکی را به مغز یا اندام‌ها می‌فرستد. سیستم چاکرا هم به این صورت کار می‌کند. چاکرا‌ها سیستم‌های انرژی‌ای هستند که با بخش‌های مختلف بدن در ارتباطند و اطلاعات را به صورت انرژی به هم منتقل می‌کنند. درک چاکرا‌ها و متعادل نگه‌داشتن آن‌ها می‌تواند انواع مشکلات سلامتی و احساسی را بهبود ببخشد.

هفت چاکرای اصلی در بدن انسان وجود دارد. این چاکراها در زیر لگن، پایین ناف، ناف، قفسه سینه، گلو، پیشانی و بالای سر قرار دارند.شما می‌توانید با استفاده از رنگ درمانی، غذاها، مانتراها (صداهایی خاص و تکرار‌شونده در آیین هندو) و مودرا‌ها (حرکات دست در رقص مذهبی هندو‌ها) تعادل چاکراها را حفظ کنید.

مانترا یک صدای خاص است. این صدا خودش توسط دستگاه عصبی ارتعاش پیدا می‌کند تا بر چاکرایی خاص اثر بگذارد. همچنین نقاط بازتاب دهنده‌ای در سقف دهان وجود دارند که سیگنال‌ها را به مغز می‌فرستند تا نقاطی خاص در بدن را تحریک کنند. پس شما با تلفظ یک مانترا، ارتباط بین مغز و یک چاکرای خاص را با تحریک آن نقاط بازتاب دهنده در سقف دهان افزایش می‌دهید.

مودرا یک حالت دست است که الگوهای خاص انرژی را در بدن متوقف می‌کند. نقاط بازتاب ‌دهنده‌ای در سر‌انگشتان شما هستند که با بخش‌های متفاوت بدنتان در تماس هستند. فعال کردن این نقاط می‌تواند تغییری در سیستم انرژی چاکرا ایجاد کند.
این هفت چاکرا چه هستند؟
در اینجا به توضیح چگونگی آن‌ها، محلشان و اینکه شما چه می‌توانید انجام دهید تا آن‌ها را به خدمت بگیرید می‌پردازیم:

1- root chakra
اولین چاکرا، چاکرای اصلی است که با رنگ قرمز مرتبط است و در راس دنبالچه شما قرار دارد. چاکرای اصلی به روده بزرگ، راست روده (مقعد)، کلیه‌ها و غدد فوق کلیوی مربوط می‌شود. این چاکرا بر نیازهای اساسی شما برای زندگی مانند غذا و خانه تاثیر می‌گذارد. این چاکرا به شما کمک می‌کند که احساس امنیت، بقا و حاضر بودن در زمان و مکان را داشته باشید. مشکلاتی که به چاکرای اصلی مربوط می ‌شوند عبارتند از مشکلات روده، درد‌های قسمت پایینی پشتتان، رگ‌های واریسی و مسائل عاطفی/احساسی مربوط به احساس امنیت جانی و مالی.

سبزیجات ریشه‌ای مانند چغندر، هویج وحشی (زردک) و روتاباگا(نوعی کلم) در زمین رشد می‌کنند و نشان دهنده انرژی این چاکرا هستند. هر میوه یا سبزی قرمز رنگ مانند سیب و انار هم این چاکرا را پشتیبانی می‌کنند. به علاوه پروتئین هم می‌تواند به این چاکرا مربوط باشد، چون فرایند طولانی هضم آن می‌تواند خیلی زمین گیر کننده باشد.
مانترای چاکرای اصلی  Lam “لام” است.

2- The sacral chakra
چاکرای sacral ، چاکرای دوم است که با رنگ نارنجی نشان داده می‌شود و دو اینچ پایین‌تر از ناف قرار دارد. این چاکرا با دستگاه تناسلی (بیضه‌ها، رحم و تخمدان‌ها) و همچنین مثانه مرتبط است. چاکرای دوم محل قدرت خلاقیت، جنسی و احساسات شماست. مشکلاتی که به این چاکرا مربوط می‌شوند عبارتند از اختلالات باروری و جنسی، درد در ناحیه باسن، عدم تعادل احساسی و مشکلات در خلاقیت فرد !

مواد‌غذایی که به این چاکرا کمک می‌کنند دانه‌ها، آجیل و میوه‌ها و سبزیجات نارنجی رنگ مانند پرتقال، هویج و کدو حلوایی هستند.
مانترای چاکرای خاجی “وام” Vam است.

3- The solar plexus chakra
سومین چاکرا، چاکرای شبکه خورشیدی است که رنگ نمایانگر آن زرد می‌باشد و در محل ناف قرار دارد. این چاکرا با اندام‌های گوارشی (کبد، معده، کیسه صفرا، لوزالمعده، طحال و روده کوچک) در ارتباط است. چاکرای شبکه خورشیدی همچنین به هویت، عزت نفس، انگیزه، قدرت اراده و بلندپروازی مربوط است. مسائلی که به عدم تعادل این چاکرا ارتباط پیدا می‌کنند شامل نفخ، زخم معده، مشکلات کبدی، اختلالات غذایی، کند بودن و عدم اعتماد به نفس هستند.

برای کمک به تعادل بیشتر این چاکرا از میوه‌ها و سبزیجات زرد بیشتری مانند فلفل‌های زرد، لپه و کدوی زرد در غذاهای خود استفاده کنید. کربوهیدرات‌های پیچیده مانند جو دوسر و گندم هم برای چاکرای شبکه خورشیدی اهمیت دارند. برای داشتن چاکرای سومی که کاملا تعادل داشته باشد باید از مصرف شکر سفید به طور جدی پرهیز کنید. شکر سفید برای این چاکرا مانند سم است.
مانترای شبکه خورشیدی “رام” Ram است.

تعادل چاکراها,درک چاکرا‌ها,سیستم چاکرا

4- The heart chakra
چاکرای قلب، چاکرای چهارم است که رنگش سبز بوده و در قفسه سینه واقع است. این چاکرا به قلب، بازو‌ها، ریه‌ها و غده تیموس مربوط می‌شود. علاوه بر این‌ها چاکرای قلب به احساسات عشق و محبت مربوط است. اختلال در این چاکرا می تواند مشکلات قلبی، تنفسی، آسم، آلرژی‌ها و ترس از صمیمیت به وجود بیاورد.

یک چاکرای قلب سالم قدرت این را دارد که عشق را به یک نیروی شفادهنده تبدیل کند. چون عشق قوی‌ترین انرژی را داراست، چاکرای قلب می‌تواند با بیان و ابراز عشق به همه چاکراهای دیگر تعادل ببخشد.
مواد غذایی سبز مانند بروکلی، کلم پیچ، برگ چغندر و همه برگ‌های سبز دیگر راهی عالی برای متعادل‌سازی چاکرای قلب هستند.
مانترای چاکرای قلب “یام” Yam است.

5- The throat chakra
چاکرای پنجم، چاکرای گلو است و رنگ آن آبی است و همان‌طور که از اسمش پیداست در حلق واقع است. این چاکرا به دهان، گلو، تیروئید، غده تیروئید و مری مرتبط است. چاکرای گلو رابطی بین قلب و ذهن ماست. مشکلاتی که به چاکرای گلو ربط دارد عبارتند از بیماری تیروئید، گلودردهای مکرر و مشکل داشتن در بیان احساسات.
این مرکز نمایانگر ارتباط ما با حقیقت خودمان است. یک چاکرای گلوی سالم احساسات، افکار و عواطف دیگر چاکراها را توسط کلمات به طریقی حقیقی و معتبر بیان می‌کند و بروز می‌دهد.

مواد غذایی که به رنگ آبی هستند مانند بلوبری، raspberries و انجیر از میوه‌هایی هستند که باعث تعادل چاکرای گلو می‌شوند. Kelp (جلبک دریایی) هم از مواد دیگریست که می‌تواند پشتیبان این چاکرا باشد.
مانترای چاکرای گلو، “هام” Ham است.

6- The third eye
چشم سوم، چاکرای ششم بوده و رنگش نیلی است و در وسط پیشانی قرار دارد. چشم سوم با ذهن، غده هیپوفیز، چشم‌ها، هوش و بصیرت مرتبط بوده و مشکلاتی که به این چاکرا مرتبط می‌شوند عدم تعادل در میزان هورمون‌ها، ضعف در بینایی، افسردگی و بصیرت پایین هستند.
هر ماده خوراکی نیلی رنگی به عملکرد چشم سوم کمک می‌کند. موادی مانند سیب زمینی‌های بنفش، بِلَک بری، آلو و انگور بنفش، همگی به متعادل کردن چاکرای ششم کمک می‌کنند.
مانترای چشم سوم، “اُم” Om است.

7- The crown chakra
چاکرای هفتم، چاکرای تاج سر است که رنگ آن بنفش می‌باشد. جایگاه این چاکرا در بالای سر است و به غده پینه‌آل یا صنوبری مربوط می شود که مرکز روح و روان ماست. اختلالات در چاکرای تاج سر عبارتند از مشکلات چرخه خواب و بیداری، مشکل در تفکر و احساس جدا بودن از جسم خود یا دیگران و ناراحتی‌های روانی.

با اینکه مواد غذایی بنفش رنگ مانند بادنجان می‌توانند این چاکرا را تغذیه کنند، چاکرای تاج سر با دیگر چاکراها در این زمینه که بیشتر حالتی “معنوی” دارد تا “مادی” متفاوت است. بنابراین، غذای حقیقی چاکرای تاج سر هوای تازه، نور خورشید و در طبیعت بودن است.
مانترای “اُم” برای این چاکرا هم استفاده می‌شود.

مطالب مشابه را ببینید!