معرفی ۵ دانشگاه برتر ایران

دانشگاه برتر ایران

معرفی ۵ دانشگاه برتر ایران

دکتر جعفر مهراد با بیان اینکه آخرین رتبه بندی دانشگاه ها توسط مرکز مطالعات علوم و فناوری در دانشگاه لایدن هلند صورت گرفته و اخیرا منتشر شده اظهار داشت: در این رتبه بندی دانشگاه سانتا باربارا در ایالت متحده بعد از ام ای تی و در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان از نظر شاخص های تاثیر در مقام دوم جهان قرار دارد. ارتقای این دانشگاه به جایگاه دوم، نشان دهنده صعود ۵ پله ای دانشگاه سانتا باربارا از آخرین رتبه بندی سالانه در سال ۲۰۱۲ است.

رئیس مرکز منطقه‌ ای اطلاع رسانی علم و فناوری گفت: رتبه بندی لایدن مبتنی بر داده هایی است که از پایگاه تامسون رویترز استخراج می شود. لایدن از دو شاخص منحصر به فرد استفاده می کند: شاخص تاثیر و شاخص همکاری. قابل توجه است که بدانیم دانشگاه سانتا باربارا در رتبه بندی سال ۲۰۱۳ از نظر شاخص تاثیر جلوتر از دانشگاه های استنفورد، پرینستون، هاروارد و رایس به ترتیب با رتبه های سوم تا ششم قرار دارد. دانشگاه برکلی رتبه ۷، کالتک رتبه ۸، دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو رتبه ۹ و دانشگاه ییل رتبه ۱۰ را به دست آورده اند. سایر دانشگاه های کالیفرنیا مانند سانتاکروز در رتبه ۱۱، ساندیاگو در رتبه ۱۵ و یو سی ال ای در رتبه ۲۵ قرار دارند. در حالیکه دانشگاه ریورساید دارای رتبه ۴۴ و دیویس رتبه ۸۲ را از آن خود کرده اند.

وی ادامه داد: در فهرست رتبه بندی لایدن و در بین ۲۵ دانشگاه برتر از کل ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان، آمریکا دارای ۲۲ دانشگاه است و ۳ دانشگاه باقی مانده مربوط به پلی تکنیک لوزان در سویس (رتبه ۱۳)، موسسه علوم وایزمن در رژیم اشغالگر قدس(رتبه ۲۳) و دانشگاه کمبریج در انگلستان(رتبه ۲۴) است.

مهراد افزود: در بین ۵۰ دانشگاه برتر ETH زوریخ در سویس با رتبه ۲۶، آکسفورد، مدرسه بهداشت و پزشکی حاره ای در انگلستان و امپریال کالج لندن به ترتیب با رتبه های ۳۰، ۳۳ و ۴۱، دانشگاه فنی دانمارک با رتبه ۴۵، دانشگاه سنت آندروس، اکستر و یونیورسیتی کالج لندن در انگلستان با رتبه های ۴۷، ۴۹ و ۵۰ و کالج ترینیتی دوبلین در ایرلند با رتبه ۴۸ مشاهده می شوند و بقیه مربوط به ایالات متحده آمریکا هستند. بعد از دانشگاه های چین که شامل نانکای (رتبه ۵۳)، هونان (رتبه ۵۰)، کشور سنگاپور با دانشگاه ملی سنگاپور ( رتبه ۷۲) و دانشگاه فنی نانیانگ(رتبه ۷۵) سومین کشوری است که از قاره آسیا در بین ۷۵ دانشگاه برتر از مجموع ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان دیده می شود.

سرپرست ISC اظهار داشت: دانشگاه لایدن که رتبه بندی دانشگاه ها را انجام می دهد خود در رتبه ۵۸ قرار دارد. دانشگاه یوهانگ در کره جنوبی اولین دانشگاه این کشور حائز رتبه ۹۵ جهان است و دانشگاه ملبورن نیز در استرالیا رتبه ۱۰۰ دانشگاه های برتر جهان و رتبه اول کشوری را در رتبه بندی لایدن کسب کرده است. از قاره آفریقا، دانشگاه کیپ تاون اولین دانشگاه این قاره است که رتبه ۲۱۷ را به دست آورده و رتبه دانشگاه توکیو در این رتبه بندی ۳۳۰ است.

به گفته وی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اولین دانشگاه ایران با تولید ۲۰۹۰ مقاله و ۴/۸ درصد از شاخص (۱۰% top) PP با رتبه ۳۵۷ در بین ۵۰۰ دانشگاه ممتاز جهان نشسته و بر اساس این شاخص رتبه دانشگاه صنعتی شریف ۳۷۰، تربیت مدرس ۴۲۳، تهران ۴۵۴ و علوم پزشکی تهران ۴۹۷ است.

دکتر مهراد به مهر گفت: رتبه بندی تایمز که خبر آن در چند روز اخیر منتشر شد در آنجا نیز نام دانشگاه های صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران و صنعتی اصفهان قابل مشاهده بود و هم اکنون با افزوده شدن نام دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و تهران شاهد شکوفایی هر چه بیشتر آموزش عالی و تحقیقات علمی در جمهوری اسلامی ایران هستیم و هر روز به گواه موسسات بین المللی که توسعه علمی کشورها را اندازه گیری می کنند، دانشگاه های ایران برجسته تر از همیشه در عرصه های بین المللی حضور دارند.

وی ادامه داد: نخستین دانشگاه ترکیه، دانشگاه فنی خاورمیانه دارای رتبه ۴۱۸ و بعد از دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف قرار دارد. دانشگاه اژه در ترکیه نیز که دارای رتبه ۴۷۴ است بعد از دانشگاه های تربیت مدرس و تهران دیده می شود. دانشگاه قاضی و دانشگاه حاجت تپه در ترکیه دارای رتبه ۴۸۶ و ۴۹۰ است. دانشگاه های استامبول و آنکارا هم موفق به کسب رتبه های ۴۹۶ و ۵۰۰ شده اند. رتبه دانشگاه آنکارا که اخرین دانشگاه برتر در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان بر حسب رتبه بندی لایدن قرار دارد بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران دیده می شود.

رئيس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری تصریح کرد: دو کشور اسلامی نیز دارای دانشگاه برتر در رتبه بندی لایدن است: مالزی با دانشگاه های Sains و مالایا به ترتیب با رتبه های ۳۶۱ و ۴۶۴ و عربستان سعودی با دانشگاه ملک فهد با رتبه ۴۴۳ افتخار حضور در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان را بر حسب شاخص (۱۰% top) PP به دست آورده اند.

مطالب مشابه را ببینید!