مجله تاپ‌ناز‌

مهاجرت به استرالیا برای کار و زندگی + تمام اطلاعات لازم برای مهاجران

اطلاعاتی در مورد مهاجرت به استرالیا برای ایرانیان

مهاجرت به استرالیا یکی از گزینه های مورد علاقه ایرانیان است. شهرهای ملبورن، پرت، آدلاید و سیدنی جزو بهترین شهرهای استرالیا برای زندگی و مهاجرت کاری هستند. هر شهری از استرالیا دارای معایب و مزایایی است که در این بخش به آنها اشاره می کنیم و تمام اطلاعات لازم برای مهاجران را به شما می گوییم.

مهاجرت به استرالیا

استرالیا یکی از بهاریت کشورها برای مهاجرت کاری و همچنین زندگی است که سالانه، تعداد زیادی از ایرانیان به این کشور می روند. اقتصاد دانش بنیان و با ثبات، با رشد ناخالص داخلی عالی در یک دهه اخیر باعث شده تا استرالیا، گزینه خوبی برای مهاجران متخصص، کارآفرینان و همچنین سرمایه گذاران باشد.

دولت استرالیا در چند سال اخیر، میلیاردها دلار سرمایه مهاجران به خصوص از میان هموطان را جذب نموده است و مشوق سرمایه گذاری خارجی است. ریسک سرمایه گذاری در این کشور بسیار پایین است و ظرفیقت های اقتصادی و فناوری استرالیا باعث شده که بهترین کشور جهان برای بزرگ شدن فرزندان و بهترین کشور جهان برای راه اندازی کسب و کار باشد.

از نظر اخذ اقامت و گذرنامه دوم، گزینه خوبی برای ایرانیان است. اما کدام شهر برای زندگی ایرانیان مناسب است؟

بهترین شهرهای استرالیا برای مهاجرت کاری و زندگی

ملبورن، پرت، سیدنی و آدلاید بهترین و مهمترین شهرها برای زندگی و کار هستند و برای ایرانیان هم بسیار جذاب هستند و برای راه اندازی بیزینس بلند مدت و مهاجرت نیروی تخصصی مناسب هستند. اگر قصد اقامت و سرمایه گاذی و مهاجرت به این کشور را دارید، به سایت رسمی اداره مهاجرت استرالیا رجوع کنید و قوانین 2020 میلادی به بعد را بخوانید. سایت کاریابی رسمی استرالیا در این آدرس (jobsearch.gov.au)  در دسترس است.

 

مهاجرت به استرالیا

در این کشور، بیشتر دانشگاه ها برای مقطع دکترا، بورس تحصیلی در اختیار دانشجو داجد شرایط قرار می دهند و با 500 هزار دلار، می توان کار خوبی در شهرهای کوچک تاسیس کرده و از تسهیلات اعتباری و حمایتی دولت هم بهره برد.

اطلاعاتی در مورد مهاجرت به استرالیا که باید بدانید

قبل از اینکه ادامه بحث را بخوانید، 10 نکته مهم برای کار، زندگی و مهاجرت به استرالیا را بخوانید:

 1. تا زمانی که اقامت دائم (PR) این کشور را نگرفتید، از فروش دارایی‌های خود در ایران، پرهیز کنید.
 2. داشتن ویزای شینگن، شانس دریافت ویزای گردشگری استرالیا را افزایش خواهد داد. اما شرط کافی نیست.
 3. اگر دانش‌اموخته مقطع کارشناسی‌ ارشد هستید و آیلتس ۶.۵ تا ۷ دارید اما پول کافی برای مهاجرت به این کشور ندارید، از فرصت‌های بورسیه دکترا با حقوق ماهانه دانشگاه‌ها در بخش VACANCY یا SCHOLARSHIP سایت دانشگاه‌های این کشور استفاده کنید.
 4. اکثریت دانشگاه‌های استرالیا مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. لذا اگر دانش‌آموخته این کشور هستید، امکان کار همزمان در ایران و استرالیا برای شما فراهم است.
 5. برای مهاجرت به استرالیا، نیاز نیست سوابق بیمه پردازی خود را نزد سازمان تامین اجتماعی تعطیل کنید. می‌توانید از کارگزاری رسمی تامین اجتماعی برای تداوم بیمه پردازی تا بازنشستگی در وضعیت خویش‌فرما استفاده کنید.
 6. ویزای تضمینی استرالیا مثل ویزای تضمینی مولتی پل ۵ ساله کانادا یا ویزا تضمینی شینگن ۱ ساله، دروغ است. مراقبت کلاهبرداری کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی باشید.
 7. با ویزای تحصیلی، امکان اقامت یا اشتغال بلند مدت ندارید. هیچ تضمینی به پیدا کردن کار دانشجویی هم نیست.
 8. افرادی که در ایران، بیش از ۳ سال سابقه تامین اجتماعی، تجربه مدیریتی و تمکن مالی بیش از ۱۰۰ هزار دلار استرالیا دارند، در صورتی‌که زبان در حد ۶.۵ آیلتس باشد، شانس زیادی برای دریافت ویزای اقامت دارند.
 9. برای پیدا کردن بهترین شهرها برای اقامت در استرالیا، از راهنمایی ب‌ روز ایرانیان متخصص شاغل در این کشور در لینکدین استفاده کنید.
 10. استرالیاگردهای تریپ ادوایزر و لونلی پلنت، شما را با بهترین مقصدهای گردشگری، اقامتی و اشتغال این کشور آشنا می‌کنند. از صدها هزار توصیه رایگان مستند و به روز شده استفاده کنید.

مهاجرت به استرالیا

سایت مهندسان استرالیا (engineersaustralia.org.au) را فراموش نکنید زیرا منبعی فوق العاده برای متخصصان مهندسی است.

مهاجرت به استرالیا

پیش بینی آینده اقتصاد استرالیا در 2020

اقتصاد کشور استرالیا در 2 سال اخیر با افت همراه بوده است ولی این موضوع، سینگنالی برای تداوم افت و رکود اقتصادی در این کشور در دهه سوم قرن بیست و یکم است؟ پاسخ این سوال خیر است. رشد پایین دستمزد کارگردان در این کشور، تهدیدی برای دولت ائتلافی است. نرخ تورم در استرالیا در سال 2019 حدود 1 است که با هدف 3 درصد برنامه ریزی شده فاصله دارد.

تورم بخش پوشاک و برق در این کشورم گرم اقیانوسیه، باعث شده تا نرخ تورم در این کشور به دلیل کاهش نقدینگی و قدرت خرید مردم، کاهش یابد. موضوعی که باید در نظر گرفته شود آن است که ظرف سال 2018 به این سو، میزان کارآفرینی در بخش ساختمان و راه و جاده که جزو صنایع مهم این کشور هستند، روندی کاهشی داشته است و رکود سنگینی در بخش ساخت و ساز حاکم شده است.

تعدیل نیروهای شرکت های پیمانکاری و کاهش برنامه‌های ساخت و ساز سبب شده  تا CONSTRUCTION INDUSTRY استرالیا، فعلا وضعیت خوبی را تجربه نکند.

اما توجه کنید که اقتصاد استرالیا از سال ۱۹۹۰ میلادی تا ۲۰۱۸ میلادی، بیست و هشت سال، رشد متوالی را تجربه کرده است و این اصلاح مقطعی، برای تداوم رشد اقتصادی این کشور، طبیعی به نظر می‌رسد. دستمزد کافی برای همه شاغلان در این کشور، برای زندگی در این کشور به‌نسبت گران، فراهم نیست اما اوضاع برای متخصصان، به خصوص در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و صنایع خدماتی، مطلوب گزارش می‌شود.

 

 

ویزاهای سرمایه گذاری استرالیا

 • ویزای ۱۸۸: از ۲۰۲۰ استارت خورد که بر اساس اظهارنامه تمایل به مهاجرت (EXPRESS OF INTEREST) است و امکان ۴ سال اقامت در شهرهای این کشور را در اختیار شما قرار خواهد داد.
 • ویزای ۴۰۵: ویزای ۴ ساله به بازنشستگان است. برای افرادی  بالای ۵۵ سال با شرایط مالی خوب.
 • ویزای ۸۸۸: روادید SUBCLASS، روادید اقامت دائم و مرحله ثانی پس از ویزای اقامتی SUBCLASS 188 است.
 • ویزای ۱۳۲: روادید اقامت دائم برای سرمایه گذاری کارآفرینی با حمایت اسپانسری ایالت‌ها است.

 

بهترین شغل‌ها در استرالیا

هیچ وقت دنبال بهترین شغل در ایالت و شهر و کشور خاصی نباشید. شما که متخصص رشته خاصی در ایران هستید یا فریلنسر هستید، در همان رشته خود ‌می‌توانید کارفرمایان خوبی با حقوق خوب پیدا کنید. اگر تخصص ندارید، دانستن شغل‌های پردرآمد در شهرهای گوناگون مناسب است:

 • صنعت مراقبت‌های درمانی از پرستاری تا دندان‌پزشکی و گرایش‌های تخصصی پزشکی
 • صنعت خرده فروشی
 • صنعت ساخت و ساز و مهندسی ساخت و مدیریت پروژه
 • خدمات مهندسی عمومی از برق‌کاری تا تاسیسات حرارتی
 • خدمات مهندسی تخصصی مثل طراحی فرآیند و نیروگاه برق و کارخانجات صنعتی
 • کسب و کارهای دانش بنیان (مثل نانو فناوری و دیتاساینس و حقوق)
 • صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات (هوش مصنوعی تا رایانش ابری)
 • صنعت مالی و حسابداری و بانکداری

 

بهترین شهرهای استرالیا برای سلایق گوناگون

این لیست، بر اساس بررسی نظرات برخی از هموطنان ساکن در این کشور ارائه شده و الزاما، بهترین گزینه ممکن در سال  ۲۰۲۰ و به بعد نیست.

 • بهترین شهر استرالیا برای غذا و نوشیدنی: آدلاید (مرکز استرالیا جنوبی)
 • بهترین شهر استرالیا برای زندگی و کسب و کار روستایی: بریزین
 • برای زندگی خانوادگی: کانبرا (پایتخت استرالیا با جمعیتی زیر نیم ملیون نفر)
 • بهترین شهر از نظر دسترسی به امکانات در فضایی کوچک: هوبارت
 • برای هنرمندان و علاقمندان به هنر: ملبورن
 • برای عاشقان آب و هوای مطلوب: پرت در استرالیای غربی
 • برای پیدا کردن فرصت شغلی متنوع: سیدنی (شهر المپیکی استرالیا در نیو ساوت ولز)

 

۱. بهترین شهر استرالیا برای زندگی روستایی

اگر به دنیای کسب و کار دامداری و کشاورزی علاقه دارید و عاشق گردشگری روستایی و زندگی در بافتی نیمه مدرن هستید، بریزین، سومین شهر بزرگ استرالیا همه این فرصت‌ها را برای شما فراهم خواهد کرد. زندگی در وسط طبیعت با همه امکانات در جریان است. بخش سلامت و توریسم این شهر، بالاترین سطح تقاضا را برای نیروهای کار، به خصوص متخصصان دارد. سواحل طلایی و آب و هوای گرم و معتدل سبب شده تا این شهر، کالیفرنیای استرالیا باشد.

هوای این شهر به نسبت سیدنی و ملبورن گرم‌تر است و شرجی و سرمای سیدنی را ندارد چون در منطقه نیمه گرمسیری قرار دارد. نزدیکی به GOLD COAST سبب شده  تا مقصد گردشگری باشد. حمل و نقل در این شهر کم هزینه است و دردسر زیادی نخواهید داشت. مثل ونیز ایتالیا، با قایق و کشتی ارزان قیمت به نقاط مختلف می‌روید.  از ترنس لینک استفاده کنید. صنعت گردشگری و مراقبت درمانی در این شهر، مشتریان زیادی دارد.

 

۲. بهترین شهر استرالیا برای خانواده‌ها

یکی از مدرن‌ترین شهرهای اقیانوسیه، کانبرا است. کمتر از نیم میلیون جمعیت داشته و شهری جذاب با درختان تنومند است. خرید مسکن در رنج‌های مختلف بستگی به نزدیکی یا دوری به مرکز کانبرا، مختلف است. بهترین رستوران ها و مراکز آموزشی و بهداشتی را در اختیار ساکنان قرار داده و گالری ملی این کشور در این شهر قرار دارد.  سایت رسمی شهر در این لینک (act.gov.au)  اطلاعات کامل در اختیار شما قرار خواهد داد.

مهاجرت به استرالیا

کانبرا از کوچکترین شهرهای استرالیا بوده و کمتر از چهار صد هزار نفر جمعیت دارد. آب و هوای خشک و زمستان نسبتا سردی دارد. شما کل شهر را ظرف کمتر از نیم ساعت می‌توانید بگردید و هزینه حمل و نقل بالایی ندارد. شغل دولتی در کانبرا چون پایتخت سیاسی کشور است، بسیار بوده و اگر تخصص و دانش زبان شما خوب باشد، بعید نیست که استخدام مراکز دولتی شوید. با هفته‌ای ۴۰۰ دلار می‌توان در این شهر، آپارتمان کرایه کرد.

 

مهاجرت به استرالیا

 

هزینه زندگی در کانبرا به نسبت ارزان است و نرخ جرم در این شهر پایین است. از ایراداتی که مهاجران به کانبرا می‌گیرند فاصله نسبت زیاد تا ساحل و اجاره‌های بالاست. شهر نیز، صنعتی نیست و راه اندازی کسب و کار خویش فرمایی در آن کمی دشوار و پر هزینه است.

 

۳. جذاب‌ترین شهر استرالیا برای مشتاقان فرهنگ و هنر

بهترین شهر استرالیا برای عاشقان گالری گردی، موزه گردی، تئاتر گردی و سینما گردی، ملبورن است. بسیار درباره این شهر زیبا و جذاب و پر امکانات شنیده‌ایم و از آن مثل استکهلم سوئد، به عنوان پایتخت فرهنگی ایرانیان در اقیانوسیه یادمی‌کنند.

مهاجرت به استرالیا

ملبورن چند فرهنگی و چند ملیتی بوده و پایتخت فستیوال‌ها و نگارخانه‌ها و موزه‌های این کشور است. شهری محبوب ورزشکاران که حومه ساحلی آن، جوان پسند است. اگر به جنوب این شهر فرهنگی و هنری مدرن بروید، چهار فصل سال را می‌توانید تجربه  کنید

 

مهاجرت به استرالیا

 

توجه داشته باشید که هزینه زندگی در این شهر مدرن، بالا بوده و برای اجاره خانه، باید رقم‌های بالاتری از کانبرا پرداخت کنید. البته اجاره خانه در ملبورن، کمی از سیدنی ارزان‌تر است و آ‌ن‌هم جابه‌جا فرق می‌کند و باید از تریپ ادوایزری‌های استرالیاگرد سوال کنید. کاریابی سیدنی در این لینک است. این سایت هم برای کاریابی سیدنی خیلی خوب است.

مهاجرت به استرالیا

دومین شهر بزرگ این کشور، جشنواره شکم گردی است. اگر آشپز هستید یا عاشق فعالیت‌های پخت و پز و فینگر فود و کیک لواشکی و این مسائل، ملبورن، انتخاب هوشمندانه‌ای برای چنین کسب و کارهایی خواهد بود. این شهر تابستان نسبتا سرد دارد و آب و هوای زیر صفر درجه را می‌توان در این شهر تجربه  کرد.

اگر مسافر ملبورن هستید، حتما کارت اعتباری MYKI را تهیه کنید.

ملبورن، ‌شهر خوبی برای سرمایه گذاران هنر، فعالان هنر، متخصصان حمل و نقل و ساختمان‌سازی و مهندسی اتوموبیل، خدمات حسابداری، مدیریت مالی (FINANCIAL  MANAGEMENT) و فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) است. شرکت‌های چند ملیتی بزرگی در این شهر مستقر است. برای کاریابی، حتما از سایت کاریابی ملبورن استفاده کنید.

آب و هوای مبلورن، مثل آب و هوای کوالالامپور (از نظر بارندگی) غیر قابل پیش بینی است. ملبورن، امنیتی در سطح کانبرا ندارد. سایت شهرداری ملبورن در این لینک (melbourne.vic.gov.au) دسترس است.

مهاجرت به استرالیا

 

۴. مناسب‌ترین شهر استرالیا برای مهندسان و کار صنعتی

پرث “PERTH” را محبوب مختصصان ایرانی می‌دانند. آب و هوای گرم و محیطی ساحلی داشته و انواع و اقسام صنایع معدنی و ساختمان‌ساز و تولیدی در آن در دسترس است. بیش از هشت ساعت، میانگین تابش آفتاب در این شهر بوده و رشد اقتصادی خوبی دارد.

ذخایر طبیعی شهر پرث سبب شده تا در حوزه مهندسی چوب و دکوراسیون داخلی و محیط زیست و انرژی‌های تجدیدپذیر، انتخاب خوبی برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران به‌ویژه نیروهای متخصص باشد.

در پرت، شاید در وهله اول با کمبود کار مواجه شوید. اما نیاز به تعامل گسترده با کارفرمایان دارید. از سایت‌های کاریابی استرالیا در شهر پرت استفاده کنید. فاصله زیادی تا آدلاید دارد (۱۸۰ دقیقه پرواز). سایت شهرداری پرث (perth.wa.gov.au)، شما را با فرصت کاری و زندگی و آمار دقیق آشنا می‌کند.

مهاجرت به استرالیا

شهر پرثت آب و هوای عالی داشته و با کارت TRANSPERTH می‌توان در هزینه‌های خود صرفه جویی کرد. چون مساحت کمی دارد، کسب و کار محدودی دارد که صنایع کوچک و متوسط در آن فعال است. معدنکاری در پرت، سبب جذب  سرمایه به این منطقه  شده است.

 

۵. سیدنی؛ بهترین شهر استرالیا برای زندگی

مکان برگزاری المپیک تابستانی سال  ۲۰۰۴  میلادی، شهری جذاب و نوستالژیک برای ایرانیان است. جایی که ما آن را با سالن اپراش می‌شناسیم. بیش از پنج میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند که ده‌ها هزار نفر از آن‌ها ایرانی هستند. بیکاری در سیدنی، پایین‌تر از میانگین کشوری است و رکورد چند ساله اخیر، آن را به تراز میانگین کشوری رسانده است.

مهاجرت به استرالیا

 

سایت شهرداری سیدنی (nsw.gov.au)، همه اطلاعات لازم درباره فرصت‌های کارآفرینی، شغل‌های دولتی شهر و زندگی در این شهر را در اختیار شما قرار خواهد داد.

سیدنی را باید پاریس استرالیا دانست و ظرفیت‌های گردشگری و حمل و نقل، فناوری، کارآفرینی، بهداشتی و آموزشی خیلی خوبی دارد. وسایل حمل و نقل عمومی، محیط زیست محور و پاک و تقریبا ارزان است. اما هزینه زندگی در سیدنی، گران است و ترافیک شهری در تابستان، از معایب آن محسوب می‌شود.

اگر قصد زندگی در استرالیا دارید، ابتدا به سیدنی یا ملبورن نروید و شهرهای کوچکتر را انتخاب کنید تا در پس انداز خود صرفه جویی کنید. سیدنی را در بعضی از لیست‌ها، گران‌ترین شهر استرالیا برای زندگی می‌دانند.

با وجود همه مشکلاتی که زندگی در سیدنی برای تازه واردان دارد، امکانات شغلی خوبی داشته و می‌تواند در مشاغل صنعتی و خدماتی با سابقه کار اندک، در صورتی که مسلط به زبان انگلیسی باشید، کار پیدا کنید.

مهاجرت به استرالیا

 

قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شهر استرالیا، همین شهر  است. ساختمان‌های مجلل و فضایی مدرن، پاریس و نیویورک را در یک مکان در اختیار گردشگران و عاشقان مهاجرت و سرمایه گذاری قرار می‌دهد. پر تردد ترین فرودگاه اقیانوسیه، فرودگاه سیدنی است. اگر مسافر سیدنی بودید، حتما OPAL CARD را فراموش نکنید.

 

مهاجرت به استرالیا

 

همان‌طور که گفتیم، سیدنی نرخ بیکاری کمی دارد و در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و صنعت ساختمان سازی و گردشگری، انتخاب خوبی برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و نیروهای متخصص است. با حدود ۱۵۰۰ دلار استرالیا، می‌توان آپارتمان یک خوابه اجاره کرد که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کل درآمد شما را به خود اختصاص می‌دهد.

۶. زندگی و کار در شهر زیبای آدلاید

شهر آدلاید برای بچه‌های دهه شصت، یادآور کارتونی دیدنی است. از بهترین شهرهای استرالیا برای کار و زندگی بوده و آب و هوای نیمه گرمسیری دارد. بیش از یک میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند که ده‌ها هزار نفر ایرانی هستند. این شهر را پایتخت استرالیای جنوبی می‌دانند و آب و هوای مطلوبی دارد.

مهاجرت به استرالیا

 

سیستم حمل و نقل درون شهری، از ترامو و اتوبوس تا قطار شهری است و با METROTICKET می‌توان همزمان از این ابزارهای خنک و مدرن بهره برد. آدلاید اقتصاد پر رونق داشته و برای کسانی که متخصص در رشته‌های فناوری و حتی مدیریتی و مالی باشند، گزینه خوبی برای زندگی آرام و با درآمد مکفی است. هزینه زندگی در آدلاید، از سیدنی و ملبورن، مقرون به صرفه تر است. سایت شهرداری در این لینک (sa.gov.au) در دسترس است.

امیدواریم اطلاعات کامل در مورد مهاجرت به استرالیا را به دست آورده باشید و بتوانید به بهترین شکل ممکن در این کشور اقامت داشته باشید.

مطالب مشابه را ببینید!