مجله تاپ‌ناز‌

مهاجرت به تایلند | شرایط و روش های مهاجرت به تایلند از سرمایه گذاری تا ازدواج

تایلند

کشور تایلند در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت محسوب می شود. مهاجرت به کشور تایلند به دلیل جاذبه های محیطی و فرهنگی، طبیعت بکر و ساختار جامعه ای پویا بسیار پرطرفدار است.

تایلند یک مقصد توریستی محبوب است و مهاجران زیادی را از سراسر دنیا جذب می کند که به دنبال استفاده از فرصت های تجاری در صنعت گردشگری هستند. افراد می توانند به عنوان دانشجو به کشور تایلند مهاجرت کنند و از تحصیل در دانشگاه های معتبر و هزینه مقرون به صرفه بهره مند شوند. همچنین برای کار در این کشور شرایط بسیار خوبی برای آن ها وجود دارد.

آشنایی با هزینه ها و مراحل دریافت اقامت کشور تایلند برای متقاضیان بسیار اهمیت دارد و آن ها قبل از هر گونه اقدام باید با وضعیت کار و زندگی در تایلند، بهترین روش برای دریافت اقامت و مزایا و معایب آن آشنا شوند. ما در این مطلب انواع روش های مهاجرت و اقامت در تایلند را برای شما شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

مهاجرت به تایلند

مهاجرت به تایلند

کشور تایلند امروزه به دلیل نرخ پایین بیکاری، طبیعت زیبا، هزینه های پایین زندگی و شرایط کاری و سرمایه گذاری مناسب یکی از پرطرفدارترین مقصدها برای مهاجرت است. برای مهاجرت به تایلند ابتدا باید بهترین روش مهاجرتی را با توجه به شرایط، هدف و انگیزه خود انتخاب کنید.

روش های مهاجرت به تایلند

در ادامه انواع روش های مهاجرت به تایلند را بررسی می کنیم:

مهاجرت به تایلند از طریق کار

در کشور تایلند، کارکنان و کارمندان درآمد بالایی دارند و هر ساله افراد زیادی برای دریافت ویزای کاری این کشور اقدام می کنند. از جمله شرایط لازم برای دریافت ویزا می توان به دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای تایلندی و دریافت تاییدیه از وزارت کار کشور مقصد اشاره کرد. ویزا ممکن است 3 ماه الی 1 سال اعتبار داشته باشد که قابل تمدید خواهد بود.

مهاجرت به تایلند از طریق تحصیل

تحصیل در تایلند نسبت به کشورهای دیگر بسیار مقرون به صرفه است به همین دلیل مورد توجه افراد زیادی قرار می گیرد. برای تحصیل در تایلند، تمام افراد خارجی باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند.

برای داشتن ویزای دانشجویی حتما باید حداقل 3 دوره را در تایلند بگذرانید و همچنین باید حداقل 15 ساعت در هفته کلاس داشته باشید. ویزای تحصیلی تایلند 90 روز اعتبار دارد، اما محدودیتی برای تمدید وجود ندارد و می توانید اقامت خود را در اداره مهاجرت تایلند تمدید کنید.

اگر به مدت طولانی در این کشور اقامت دارید، باید هر 90 روز آدرس خود را به اداره مهاجرت تایلند اطلاع دهید. دانشجویان بین المللی اجازه کار پاره وقت را ندارند و در صورت تمایل باید ویزای B غیر مهاجرتی را دریافت کنید تا موفق به کار و کسب درآمد قانونی شوند.

مطلب مشابه: مهاجرت به استرالیا برای کار و زندگی + تمام اطلاعات لازم برای مهاجران

مهاجرت به تایلند از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش های مهاجرت به تایلند، سرمایه گذاری در این کشور است. افراد می توانند با راه اندازی کارهای مختلف مانند کارهای صنعتی، تجارت و خرید ملک برای دریافت اقامت اقدام کنند. قوانین تایلند اجازه خرید زمین را در این کشور نمی دهد، اما افراد می توانند با خرید ملک برای خود اقامت سالیانه دریافت کنند.

اگر افراد بتوانند از راه دیگری غیر از خرید ملک اقامت این کشور را دریافت کنند می توانند با استفاده از وام های کم بهره ملک بخرند. یکی دیگر از روش ها برای دریافت اقامت تایلند، ثبت شرکت است که اگر دقیق به اجرا دربیاید فرد می تواند در این کشور ماندگار شود.

مهاجرت به تایلند از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه ها برای مهاجرت به تایلند، ازدواج می باشد. شما با ازدواج با یک فرد تایلندی می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید اما این روش شرایط خاصی دارد. برای مثال ازدواج شما باید به مدت 5 سال ادامه پیدا کند و باید هر سال تمدید شود. این اقامت یک ساله است و نیاز به تمدید سالانه دارد.

علاوه بر آن، شخصی که با یک تایلندی ازدواج می کند باید گواهی تمکن مالی ارائه دهد و همچنین ثابت کند که هر ماه 75 هزار بات درآمد دارد. در واقع باید بدانید که این ویزا برای شما مجوز کار محسوب نمی شود و شما باید مانند شخصی که یک خارجی محسوب می شود، اجازه کار داشته باشید و همان طور که گفته شد، این ویزا حداکثر 1 ساله می باشد.

مهاجرت به تایلند از طریق بازنشستگی

افراد برای مهاجرت در سن 50 سالگی و بالاتر می توانند از راه بازنشستگی اقدام کنند. افرادی که حداقل 50 سال سن دارند، امکان ارائه گواهی تمکن مالی را دارند و در ادامه می توانند از ویزای بازنشستگی این کشور استفاده کنند. اعتبار ویزا موقت است و می توان هر چند سال یک بار قبل از اتمام اعتبار برای تمدید آن اقدام کرد.

مهاجرت به تایلند از طریق تولد

برای دریافت اقامت یا شهروندی تایلند، فرزندان باید از والدین تایلندی متولد شده باشند و امکان دریافت تابعیت برای افرادی که در خاک آن کشور متولد می شوند وجود ندارد. تایلند از قانون خون پیروی می کند و همچنین شهروندان دو تابعیتی را نمی پذیرد، بنابراین متقاضیان باید از تابعیت قبلی خود انصراف دهند.

مهاجرت به تایلند از طریق کارآفرینی

کشور تایلند از کارآفرینان حمایت می کند و به افرادی که ایده نو و خلاقیت دارند اما سرمایه کافی را در اختیار ندارند، اجازه جذب سرمایه گذار را می دهد. این افراد برای جلب رضایت یک سرمایه گذار باید ایده ای خلاقانه و بیزینس پلنی دقیق و قابل اجرا داشته باشند.

مهاجرت به تایلند از طریق پناهندگی

تایلند از کنوانسیون مربوط به پناهندگان تبعیت نکرده و به همین دلیل رفتار خوبی با پناهندگان ندارد. به طور کلی پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت محسوب نمی شود، اما کشور تایلند را می توان یکی از نامناسب ترین مقصدها برای پناهجویان دانست؛ چون ممکن است افراد در صورت ورود غیر قانونی به این کشور زندانی شوند.

شرایط مهاجرت به تایلند

تایلند1

مهم ترین شرایط مهاجرت به تایلند داشتن تمکن مالی، تسلط بر زبان انگلیسی، داشتن مهارت و رزومه کافی شغلی یا تحصیلی می باشد. متقاضیان بر اساس شرایط خود می توانند بهترین روش را انتخاب کنند و ویزا دریافت کنند. اما ارائه اقامت دائم یا شهروندی آسان نیست و افراد باید در طول اقامت موقت خود در این کشور، شرایط دریافت اقامت دائم را کسب کنند.

مردم کشور تایلند به زبان تایلندی صحبت می کنند؛ به همین دلیل اکثر مهاجران باید با این زبان آشنا باشند. با این حال امکان مهاجرت برای افراد مسلط به زبان انگلیسی از طریق برخی از روش های خاص مانند تحصیل در خارج از کشور و در دانشگاه های تایلند فراهم می شود، اما تسلط بر زبان تایلندی برای زندگی در این کشور و معاشرت با بومیان کشور یک مزیت به شمار می رود.

مطلب مشابه: مهاجرت به دبی + شرایط مهاجرت به دبی به صورت قانونی سرمایه گذاری و کاری

شرایط لازم برای مهاجرت کاری

دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای تایلندی الزامی است و کارفرما درخواست تاییدیه استخدام را برای اداره وزارت کار ارسال می کند. افراد برای مهاجرت کاری باید بر زبان خارجه مسلط باشند. همچنین داشتن تحصیلات کافی مانند لیسانس و داشتن رزومه کاری مناسب الزامی است.

برای درخواست اقامت دائم باید حداقل 3 سال در تایلند فعالیت کرد و 2 سال متوالی از آن ماهانه حداقل 80 هزار بات حقوق دریافت کرد. به جای رعایت شرایط حداقل حقوق ماهانه، می توان دو سال متوالی اظهار نامه مالیاتی برای حقوق سالانه 100 هزار بات یا بیشتر ارائه داد.

شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی

فرد متقاضی باید مدرک زبان خارجه داشته باشد و دوره های پیش نیاز را گذرانده باشد. داشتن تمکن مالی کافی ضروری است. ویزای ED که به دانشجویان ارائه می شود غیر مهاجرتی است و اجازه کار موقت را فراهم نمی کند، اما امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای کاهش هزینه های تحصیل وجود دارد. دانشجو باید حداقل 3 ترم در تایلند بگذراند و هفته ای 15 ساعت کلاس داشته باشد و همچنین 90 روز محل اسکان خود را به اداره مهاجرت اطلاع دهد.

شرایط لازم برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

افراد باید حداقل 3 میلیون بات در شرکت سهامی عام یا سهامی خاص سرمایه گذاری کنند یا ملکی با این مقدار ارزش خریداری کنند. خرید ملک منجر به دریافت مجوز کار در تایلند نمی شود اما راه رسیدن به اقامت را هموار می کند. ویزای سرمایه گذاری تایلند حدودا 20 سال اعتبار دارد، قابل تمدید است و امکان همراه بردن همسر و فرزندان به مقصد را فراهم می کند.

شرایط لازم برای مهاجرت از طریق ازدواج

فرد باید با یک شهروند تایلندی ازدواج کند. داشتن تمکن مالی بالا و حداقل حقوق ماهیانه 15 الی 75 هزار بات ضروری می باشد. ویزای ازدواج یا خویشاوندی Dependent Visa موقت و قابل تمدید است و فقط به افرادی ارائه می شود که قبل از ازدواج مجرد بوده و در غیر این صورت گواهی طلاق یا فوت همسر را ارائه دهند.

افراد باید به زندگی مشترک پایبند باشند تا بتوانند اعتبار ویزا را تا 5 سال یا بیشتر تمدید کنند. البته این ویزا اجازه کار یا تحصیل را فراهم نمی کند. در صورت ازدواج با دختر تایلندی فقط امکان اخذ ویزا فراهم می شود، اما ازدواج با مرد تایلندی شرایط دریافت اقامت دائم را فراهم می کند.

شرایط لازم برای مهاجرت از طریق بازنشستگی

فرد متقاضی باید حداقل 50 سال سن داشته باشد. همچنین داشتن تمکن مالی کافی ضروری است.

شرایط لازم برای مهاجرت از طریق تولد

فرزند باید از والدین تایلندی متولد شود. تولد در خاک تایلند امکان دریافت اقامت را فراهم نمی کند.

شرایط لازم برای مهاجرت از طریق کارآفرینی

برای مهاجرت از طریق کار آفرینی، متقاضی باید ایده های نو و خلاقانه داشته باشد. بیزینس پلن باید مورد تایید دولت تایلند قرار بگیرد. فرد باید در مدت زمان تعیین شده توسط دولت موفق به جلب رضایت یک سرمایه گذار شود. متقاضیان روش کار آفرینی به بیزینس پلن قوی نیاز دارند و باید واجد شرایط بودن خود را به اثبات برسانند.

مدارک لازم برای مهاجرت به تایلند

مدارک لازم برای مهاجرت به تایلند بر اساس شرایط و روش مهاجرت متقاضیان تعیین می شود. بنابراین افراد ابتدا باید بهترین روش را برای اخذ اقامت تایلند انتخاب کنند و مدارک لازم برای ثبت درخواست خود را بررسی کنند.

ارائه مدارک کامل و صحیح می تواند به افراد در اخذ ویزای مورد نظر کمک کند. در غیر این صورت ممکن است متقاضیان با ریجکت مواجه شوند. مدارک لازم برای مهاجرت به کشور تایلند شامل موارد زیر می باشد:

 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • عکس پرسنلی
 • رزومه تحصیلی یا کاری
 • گواهی تکمن مالی

مزایای مهاجرت به تایلند

 • مهاجرت به تایلند تقریبا هزینه کمتری نسبت به کشورهای دیگر دارد. برای مثال شهریه دانشگاه ها مقرون به صرفه می باشد.
 • در صورت دریافت مجوز کار و فعالیت در کشور تایلند، مانعی برای تمدید ویزا وجود نخواهد داشت.
 • افراد می توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند و یادگیری زبان تایلندی اجباری نیست.
 • تایلند طبیعت زیبا و سرسبزی برای اوقات فراغت و استراحت دارد و امکان داشتن یک زندگی مدرن در این کشور وجود دارد.
 • در برخی موارد افراد می توانند برای همسر و فرزندان خود ویزا بگیرند و آن ها را همراه با خود به تایلند ببرند.

معایب مهاجرت به تایلند

 • کشور تایلند قوانین سختگیرانه ای برای ارائه اقامت دائم یا شهروندی دارد و به هر شخصی اقامت دائم ارائه نمی دهد.
 • ممکن است فساد و خشونت در شهرهای تایلند دیده شود یا فقط زیادی در بین مردم به چشم بخورد.
 • امکان خرید زمین در کشور تایلند برای افراد بین المللی وجود ندارد و تفکیک جنسیتی در مناطق رواج دارد.
 • دانشجویان و افرادی که ویزای ازدواج دارند، اجازه کار در این کشور را ندارند و ابتدا باید مجوز دریافت کنند.

جمع بندی

به طور کلی تایلند سختگیری خاصی برای ارائه اقامت دائم یا شهروندی دارد و معمولا به اشخاص اقامت دائم ارائه نمی دهد. مهاجران هر ساله یا هر چند سال یک بار مجوز زندگی در آن منطقه را تمدید می کنند و گاهی اوقات 10 سال یا بیشتر منتظر دریافت پاسخ برای دریافت مجوز اقامت دائم یا شهروندی می مانند، چون این کشور ظرفیت محدودی برای ارائه شهروندی در هر سال خواهد داشت.

قوانین کشور تایلند تا حدودی سختگیرانه تر از کشورهای دیگر می باشد. برای مثال متقاضیان برخی از روش ها مانند مهاجرت تحصیلی یا از طریق ازدواج باید هر 90 روز یک بار محل سکونت خود را به اداره مهاجرت اطلاع دهند و در صورت تغییر محل سکونت، باید اداره را از محل اقامت جدید خود با خبر کنید.

مطلب مشابه: شرایط مهاجرت به آلمان؛ راهنمای کامل و شرایط مورد نیاز

مطالب مشابه را ببینید!