مجله تاپ‌ناز‌

مهاجرت به مجارستان 2024 | شرایط اقامت، روش ها، مدارک و هزینه ها

مهاجرت به مجارستان | شرایط اقامت، روش ها، مدارک و هزینه ها

مجارستان در اروپای مرکزی قرار دارد و از شرق با رومانی و از غرب با اتریش هم مرز محسوب می شود. افزایش مهاجرت به مجارستان، باعث ایجاد یک جامعه چند فرهنگی در این کشور شده است. رونق اقتصادی این کشور از سال 2010 آن را به مقصد مناسبی برای سرمایه گذاری و اشتغال تبدیل کرده است.

کیفیت بالای زندگی در مجارستان، پایین بودن قیمت مسکن و همچنین مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی دیگر، باعث شده است که آمار مهاجرت به مجارستان به طور چشمگیری افزایش یابد.

مهاجرت به مجارستان از طریق راه هایی مانند تحصیل، کار و سرمایه گذاری امکان پذیر است و هر کدام شرایط خود را دارند. متقاضیان مهاجرت به مجارستان می توانند برای تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور اقدام کنند، همچنین متقاضیان در صورت داشتن جاب آفر می توانند در مجارستان مشغول به کار شوند. یکی دیگر از راه های مهاجرت به مجارستان، خرید ملک در این کشور است.

شهر بوداپست بهترین و محبوب ترین شهر برای مهاجرت در مجارستان می باشد. پس از آن نیز شهرهای Debrecen و Miskolc بزرگ ترین و محبوب ترین شهرهای مجارستان در بین مهاجران محسوب می شوند. در ادامه بهترین روش های مهاجرت به مجارستان و شرایط و مدارک لازم برای هر کدام را شرح می دهیم و نکات مهمی را در مورد مهاجرت به این کشور بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت به مجارستان

افرادی که می خواهند به مجارستان مهاجرت کنند، باید با توجه به هدفی که دارند و روشی که برای مهاجرت به این کشور انتخاب کرده اند، یکی از انواع ویزای کوتاه مدت (نوع C) و یا ویزای بلند مدت (نوع D) را دریافت کنند و بعد از ورود به مجارستان، وضعیت خود و شرایط اقامت در مجارستان را قطعی کنند.

ویزای کوتاه مدت مجارستان که با عنوان ویزای C شناخته می شود، معمولا برای اهداف تجاری، توریستی، کار آموزی، درمان پزشکی و یا شرکت در کنفرانس ها و رویدادهای ورزشی و فرهنگی صادر می شود. این ویزا فقط تا سقف 90 روز اعتبار دارد و افرادی که این ویزا را دارند نمی توانند بیش از 90 روز در مجارستان و یا سایر کشورهای شنگن اقامت داشته باشند.

ویزای بلند مدت مجارستان که با عنوان ویزای D شناخته می شود، برای کسانی که می خواهند اقامت بلند مدت در مجارستان داشته باشند و یا می خواهند برای همیشه به این کشور مهاجرت کنند مناسب است. متقاضیان کار، تحصیل، سرمایه گذاری و یا کارآفرینی در مجارستان، باید ویزای بلند مدت را دریافت کنند.

معمولا کسانی که اقامت موقت مجارستان را دارند بعد از چند سال کار و زندگی مستمر در این کشور، پرداخت به موقع مالیات و همچنین نداشتن سوء پیشینه می توانند برای دریافت اقامت دائم و سپس شهروندی این کشور اقدام کنند.

مطلب مشابه: هزینه‌های مهاجرت تحصیلی ؛ تمام هزینه هایی که برای تحصیل در خارج نیاز است

روش های مهاجرت به مجارستان

مهاجرت به مجارستان | شرایط اقامت، روش ها، مدارک و هزینه ها

کشور مجارستان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت است. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، برای زندگی و کار در مجارستان نیازی به دریافت ویزا ندارند. اما افرادی که شهروند یک کشور در خارج از اتحادیه اروپا هستند، برای ورود به مجارستان ابتدا باید ویزا دریافت کنند.

مهاجرت به مجارستان می تواند از راه های مختلفی انجام شود که هر کدام از این روش ها شرایط خاص خود را دارند. بهترین روش مهاجرت به مجارستان بستگی به وضعیت متقاضی دارد. هر فردی باید با در نظر گرفتن شرایط خود، بهترین روش را انتخاب کند که در نهایت منجر به دریافت اقامت دائم و شهروندی این کشور شود.

در حال حاضر بهترین روش های مهاجرت به مجارستان شامل مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در مجارستان است. در ادامه روش های مهاجرت به مجارستان را شرح می دهیم.

مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل

مهاجرت به مجارستان | شرایط اقامت، روش ها، مدارک و هزینه ها

دانشگاه های مجارستان از لحاظ اعتبار و رتبه جایگاه بسیار خوبی در مجامع بین المللی دارند. مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل به این صورت است که برای دریافت پذیرش از دانشگاه های مجارستان، در بعضی از رشته ها باید در آزمون ورودی دانشگاه ها و مراکز تحصیلی این کشور نمره قبولی را کسب کنید.

تحصیل در دانشگاه های کشور مجارستان در سه دوره لیسانس، فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر می باشد. زمان کلاس های دانشگاهی این کشور در دو ترم پاييز (از سپتامبر تا ژانويه) و ترم بهار (از فوريه تا ژوئن) می باشد.

برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید قبل از اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهید. هزینه تحصیل در دانشگاه های مجارستان نسبت به کشورهای اروپایی دیگر بسیار پایین تر می باشد و در دوره های مختلف با توجه به رشته مورد نظر بین 7000 تا 17000 دلار می باشد. اما این کشور مانند تحصیل آلمان، اتریش و نروژ شرایط تحصیل رایگان را فراهم نمی کند.

دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های مجارستان مشغول به تحصیل هستند، ضمن تحصیل بسته به مقطع تحصیلی خود، می توانند مشغول به کار شوند. دوره های زبان انگلیسی و زبان آلمانی و دوره های پیش پزشکی از دوره های تحصیلی بسیار محبوب در کشور مجارستان می باشند. بسیاری از افرادی که می خواهند در کشورهای اروپایی مشغول به کار یا تحصیل شوند، برای تقویت سطح زبان خود می توانند در این دوره ها شرکت کنند.

با توجه به اینکه مجارستان عضو اتحادیه اروپا و شنگن می باشد، این افراد در زمان تحصیل در مجارستان می توانند در سایر کشورهای عضو به جستجوی کار بپردازند یا به دانشگاه های مورد نظر خود مراجعه کنند و برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کنند. دانشجویان دوره های پیش پزشکی هم بعد از پایان دوره در آزمون ورودی پزشکی می توانند در دانشگاه های مجارستان یا کشورهای اروپایی دیگر مانند آلمان، انگلستان و اتریش شرکت کنند.

مطلب مشابه: روش مهاجرت از طریق سرمایه گذاری + شرایط و هزینه ها

مهاجرت به مجارستان از طریق کار

مهاجرت به مجارستان | شرایط اقامت، روش ها، مدارک و هزینه ها

مهاجرت کاری به مجارستان متقاضیان زیادی دارد و فرصت های شغلی زیادی برای مهاجران در این کشور وجود دارد. با توجه به نرخ بیکاری پایین مجارستان که 3.46 درصد می باشد، کاریابی در مجارستان برای بسیاری از افراد امکان پذیر خواهد بود.

از آنجا که یکی از شرایط مهم دریافت ویزای کار مجارستان، دعوتنامه کاری از یک کارفرمای مجاری می باشد، شخص متقاضی کار در مجارستان باید تمام مدارک و رزومه خود را به موسسات کاریابی در مجارستان ارسال کند تا از طریق آن بتواند یک کارفرما در کشور مجارستان پیدا کند و از او پیشنهاد شغلی دریافت کند و بعد از عقد قرارداد، برای دریافت ویزای کاری و مجوز اقامت کاری در مجارستان درخواست دهد.

توجه داشته باشید که کارفرمای مجارستانی، باید مجوز استخدام نیرو را داشته باشد و ثابت کند که برای آن عنوان شغلی، فردی شایسته و ماهر در مجارستان وجود نداشته است. معمولا حداقل 15 روز باید از انتشار آگهی استخدام نیرو در مجارستان گذشته باشد و در این مدت، هیچ نیروی مجارستانی واجد شرایط دریافت آن موقعیت شغلی نبوده باشد.

مدرک دانشگاهی، سابقه کار مرتبط و تسلط به زبان مجاری یا انگلیسی از جمله مهم ترین عوامل برای موفقیت در دریافت پیشنهاد کار از مجارستان است. افرادی که موفق به دریافت پیشنهاد کاری در مجارستان و عقد قرارداد کاری با کارفرما شوند، با اثبات تمکن مالی خود می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز ویزای همراه دریافت کنند.

مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش های مهاجرت به مجارستان، سرمایه گذاری در این کشور است. به دلیل اینکه کشور مجارستان در اتحادیه اروپا و شنگن می باشد، شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد و این کشور با سرعت بالایی از نظر اقتصادی در حال پیشرفت است.

صنعت توریسم از صنایع مطرح این کشور است که به دلیل وجود جاذبه های توریستی از پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار می باشد. البته باید ابتدا به طور کامل در مورد آن تحقیق کرد و با متخصصین در زمینه سرمایه گذاری در کشورها مشورت کرد و بهترین تصمیم را گرفت. سرمایه گذاری در مجارستان از روش های مختلفی امکان پذیر است که بهترین آن ها به شرح زیر می باشد.

مهاجرت به مجارستان از طریق خرید ملک

یکی از روش های سرمایه گذاری، خرید ملک است که در بسیاری از کشورهای دنیا به دریافت اقامت و شهروندی منجر می شود. اما در کشور مجارستان خرید ملک، منجر به دریافت اقامت این کشور نمی شود. در حال حاضر، کشور مجارستان هیچ طرحی مبنی بر اعطای اقامت از طریق خرید ملک ندارد.

خرید ملک در مجارستان توسط خارجی ها فقط جنبه سودآوری دارد و روشی برای مهاجرت آن ها به مجارستان محسوب نمی شود. بنابراین بهتر است سرمایه گذاران، از طریق ثبت شرکت و یا راه اندازی کسب و کار خود در مجارستان، اقدام به مهاجرت کنند.

مهاجرت به مجارستان از طریق ثبت شرکت

یکی از بهترین روش های مهاجرت به مجارستان و دریافت اقامت این کشور، ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در مجارستان است. افرادی که می خواهند در کمترین زمان ممکن و با هزینه کم اقامت کشور مجارستان را دریافت کنند، باید روش ثبت شرکت را انتخاب کنند.

مهم ترین شرط برای تاسیس و ثبت شرکت در مجارستان، ارائه یک طرح تجاری جدید، خلاقانه و سودآور است که توسط اداره تجارت و بازرگانی مجارستان تایید شده باشد. همچنین ثابت شود که به نفع اقتصاد مجارستان می باشد و برای این کشور سودآور است.

علاوه بر آن، باید ثابت شود که این شرکت تاسیس شده، باعث اشتغال زایی در مجارستان می شود. شرکت ها با مسئولیت محدود در مجارستان، جزو پر طرفدار ترین شرکت ها برای تاسیس در این کشور است که سرمایه اولیه آن حدود 3.000.000 فورینت است. کشورهای قابل تاسیس دیگر در مجارستان عبارتند از:

 • شرکت ها با مشارکت محدود
 • شرکت های محدود شده به سهام
 • شرکت ها با مشارکت عمومی
 • دفتر نمایندگی

مهاجرت به مجارستان از طریق ازدواج

افرادی که قصد مهاجرت به مجارستان از راه ازدواج را دارند، باید توجه داشته باشند که فقط زمانی می تواند تابعیت مجارستان را دریافت کنند که با فردی که تابعیت کشور مجارستان را دارد ازدواج کنند تا بتوانند اقامت و سپس تابعیت مجارستان را از این روش دریافت کنند.

همچنین فردی که قصد ازدواج با یک تبعه مجارستان را دارد، باید بتواند اثبات کند که این ازدواج قصد واقعی آن ها است و برای اثبات این موضوع باید مدارکی با سفارت ارائه دهند که رابطه عاطفی میان زوج را اثبات کند. مدارک مالی همسر، گواهی تجرد شخص قبل از ثبت ازدواج و فرم های سفارت از دیگر مدارک مورد نیاز می باشد.

یکی از مهم ترین مدارک برای نشان دادن به سفارت مدارک مالی– شغلی همسر (مرد یا زن) مقیم مجارستان است. در واقع باید ثابت شود که این فرد شغل مناسبی برای امرار معاش و تأمین هزینه های زندگی یک خانواده در کشور مجارستان دارد.

مهاجرت به مجارستان از طریق تولد

کشور مجارستان در خصوص اعطای اقامت و تابعیت، از قانون خون و یا قانون خاک پیروی می کند. به این معنا که اگر یکی از والدین کودک، شهروند کشور مجارستان باشد، کودک متولد شده نیز صرف نظر از محل تولد، شهروندی مجارستان را دریافت می کند.

افراد خارجی که شهروندی مجارستان را دریافت نکرده باشند، نمی توانند از طریق تولد فرزند در این کشور، اقامت و یا شهروندی آن را به دست آورند. اگر یک خانواده مجارستانی، کودکی را به فرزند خواندگی قبول کنند، آن کودک می تواند بعد از 3 سال زندگی در مجارستان، شهروندی این کشور را دریافت کند.

مطلب مشابه: مهاجرت به استرالیا | تمام روش های مهاجرت به کشور استرالیا و اخذ اقامت استرالیا

مهاجرت به مجارستان از طریق اخذ ویزای همراه

طبق قانون الحاق به خانواده (family reunification)، همه افرادی که یکی از اعضای خانواده آن ها مانند همسر، فرزندان و یا والدین، مقیم دائم مجارستان و یا شهروند مجارستان باشد و یا کارت آبی اتحادیه اروپا را داشته باشد، می توانند برای پیوستن به او در مجارستان، ویزای همراه دریافت کنند و از این طریق وارد کشور مجارستان شوند.

مهم ترین شرط مهاجرت از طریق دریافت ویزای همراه این است که عضو خانواده که مقیم دائم و یا شهروند مجارستان است، از تمکن مالی لازم برخوردار باشد و تضمین کند که هزینه های زندگی افراد همراه را در این کشور تامین می کند.

این شخص معمولا به عنوان یک اسپانسر و یا حامی برای سایر افراد همراه در نظر گرفته می شود و باید میزان مشخصی درآمد داشته باشد. کسانی که ویزای همراه دارند، معمولا اجازه کار و تحصیل در مجارستان را خواهند داشت. ویزای همراه در مجارستان در ابتدا دو سال اعتبار دارد و بعد از آن باید تمدید شود.

مزایای مهاجرت به مجارستان

فرد متقاضی مهاجر به کشور مجارستان باید تمام شرایط زندگی در این کشور را در نظر بگیرد تا به درستی بتواند تصمیم گیری کند. به طور کلی کشور مجارستان مزایای زیادی برای زندگی و تحصیل دارد. برخی از مزایای مهاجرت به مجارستان شامل موارد زیر می باشد:

 • نرخ پایین بیکاری
 • سیستم آموزشی پیشرفته
 • هزینه های پایین زندگی و تحصیل نسبت به کشورهای اروپایی دیگر
 • امکان مهاجرت بدون نیاز به مدرک زبان
 • سیستم حمل و نقل بسیار عالی
 • امکان دریافت ویزای کاری بعد از اتمام تحصیل در مجارستان
 • کمترین نرخ مالیات در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی
 • موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی مطلوب
 • موقعیت مناسب برای انتقال یا راه اندازی کسب و کار

هزینه مهاجرت به مجارستان

هزینه مهاجرت به مجارستان به عوامل مختلفی مانند هزینه اخذ ویزا، خرید بلیط، هزینه سفر و تمکن مالی و هزینه استفاده از خدمات مهاجرتی (مشاور یا وکیل مهاجرت به مجارستان) بستگی دارد. طبق قانون، شخص متقاضی باید به ازای هر کدام از اعضای خانواده سرمایه ای معادل 200 میلیون تومان داشته باشد.

برای خرید بلیط و اقامت در این کشور هم باید حدود 1500 یورو هزینه کنید. یکی دیگر از موارد برای محاسبه مخارج مهاجرت، هزینه دریافت ویزا می باشد. دولت مجارستان مبلغ 80 یورو برای ویزای بزرگسالان و 40 یورو برای افراد 6 تا 12 سال در نظر گرفته است. مهاجرت کودکان زیر 6 سال به اروپا کاملا رایگان خواهد بود.

هزینه های زندگی در مجارستان

کشور مجارستان عضو حوزه شنگن می باشد و یکی از ارزان ترین کشورهای اروپایی محسوب می شود. به دلیل این که هزینه های زندگی در مجارستان مقرون به صرفه است و همچنین شهریه دانشگاه های این کشور پایین است، بسیاری از افرادی که تمایل به کار یا تحصیل در کشورهایی مانند آلمان و اتریش دارند، ابتدا در کشور مجارستان دوره زبان یا دوره های پیش نیاز تحصیلی را می گذرانند و سپس برای مقصد نهایی خود اقدام می کنند.

مهم ترین هزینه هایی که در زمان زندگی در مجارستان دارید شامل خوراک، پوشاک، اجاره مسکن، رفت و آمد و تفریحات می باشد. مجموع هزینه های زندگی در مجارستان به سبک زندگی و الگوی مصرف هر فردی بستگی دارد.

اما به طور میانگین هزینه های زندگی در مجارستان برای یک خانواده 4 نفره در این کشور، ماهیانه 725,460.53 فورینت (1,825.43 دلار) بدون احتساب اجاره خانه، خواهد بود. همچنین هزینه زندگی یک فرد مجرد در کشور مجارستان نیز بدون احتساب اجاره خانه، 209,119.30 فورینت (526.19 دلار) خواهد بود.

اگر می خواهید به مجارستان مهاجرت کنید، باید توجه داشته باشید که هزینه های زندگی در مجارستان، به طور متوسط 3.99 درصد بیشتر از ایران است. خوشبختانه میزان اجاره خانه در مجارستان نیز به طور متوسط، 24.23 درصد کمتر از ایران است.

مدارک لازم برای دریافت اقامت مجارستان

اگر قصد دریافت اقامت مجارستان را دارید، باید از قبل مدارک لازم را آماده کنید و به سفارت این کشور ارائه دهید تا ویزای ورود به کشور مجارستان برای شما صادر شود. توجه داشته باشید که این مدارک باید به صورت دقیق و درست آماده شوند.

مدارک لازم باید ترجمه شده و در سایت سفارت مجارستان بارگذاری شوند. همچنین در روز مراجعه به سفارت برای انجام انگشت نگاری اصل این مدارک باید همراه شما باشند. مدارک لازم با توجه به نوع ویزا متفاوت می باشند اما به طور کلی این مدارک شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی
 • چند قطعه عکس جدید پاسپورتی
 • مدارک شغلی و رزومه کاری
 • مدارک تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی برای حداقل یک سال زندگی در مجارستان
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • بیمه سفر
 • گواهی سلامت پزشکی
 • اسناد ازدواج در صورت درخواست ویزای همراه

مطالب مشابه را ببینید!