مهربان علیوا همسر ایرانی رئیس جمهور آذربایجان + عکس های مهربان علیوا

مهربان علیوا همسر ایرانی رئیس جمهور آذربایجان

مهربان علیوا زن همسر رئیس جمهور آذربایجان اصلیت ایرانی دارد. این زن ایرانی معاون اول رئیس جمهور نیز است. عکس های مهربان علیوا همسر ایرانی رئیس جمهور آذربایجان را مشاهده می کنید.

 

مهربان علیوا زن ایرانی معاون اول رئیس جمهور آذربایجان شد

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان با صدور فرمانی، “مهربان علیوا” همسرش را به عنوان معاون اول رئیس جمهور منصوب کرد. براساس قانون اساسی جمهوری آذربایجان، در صورتی که رئیس جمهور نتواند مسؤولیت های خود را انجام دهد اختیارات و وظایف رئیس جمهوری به معاون اول منتقل می شود.

در سپتامبر گذشته همه پرسی درباره تغییر قانون اساسی آذربایجان برگزار شد.

مهربان علیوا همسر ایرانی رئیس جمهور آذربایجان معاون اول او شد

از جمله این تغییرات که مورد تایید قرار گرفت افزایش مدت ریاست جمهوری از 5 به 7 سال و ایجاد سمت جدید ” معاون رئیس جمهوری” است. از آن زمان تاکنون سمت معاون رئیس جمهوری آذربایجان خالی بود.

مهربان علیوا همسر ایرانی رئیس جمهور آذربایجان

عکس مهربان علیوا همسر رئیس جمهور آذربایجان

الهام علی اف پس از مرگ پدرش در سال 2003 قدرت را به دست گرفت. حیدر علی اف رئیس جمهور قبلی آذربایجان در سال 2003 درگذشت و بعد از آن، پسرش الهام علی اف رئیس جمهور جدید شد.

او علاوه بر این رهبر حزب آذربایجان جدید است.

مهربان علیوا همسر رئیس جمهوری متولد سال 1964 میلادی (53 ساله) است و در سال 1983 با علی اف ازدواج کرد. او هم اکنون نماینده پارلمان آذربایجان نیز هست.

الهام علی اف و همسرش دارای دو دختر به نام های لیلی متولد 1985 و آرزو متولد 1987 میلادی و یک پسر یعنی حیدر متولد 1997 است.

به نظر می رسد با این اقدام، علی اف تلاش دارد همسرش را به عنوان جانشین خود و رئیس جمهور بعدی آذربایجان معرفی کند.

بر اساس اسناد دیپلماتیک آمریکا که ویکی لیکس سال گذشته منتشر کرد مهربان علیوا با وجود اینکه نماینده پارلمان است دانش سیاسی اندکی دارد. او همچنین بعنوان فردی شهرت یافته که به زندگی لوکس و پرزرق و برق علاقمند است.

مهربان علیوا همسر ایرانی رئیس جمهور آذربایجان

مهربان علیوا همسر ایرانی رئیس جمهور آذربایجان

مهربان علیوا که 52 سال دارد در رشته چشم پزشکی تحصیل کرده و پایان نامه ای در زمینه جنبه های اخلاقی قتل از روی ترحم دارد.

حیدر علی اف، پدر الهام علی اف، در زمان شوروی سابق رییس شعبه آذربایجان سازمان امنیت موسوم به KGB بود و هیچ سیاستمدار آذری نتوانست در زمان شوروی سابق به جایگاه سیاسی او برسد.

با ریاست جمهوری میخائیل گورباچف ستاره بخت حیدر علی اف رو به افول گذاشت چون گورباچف هم با دیدگاه های سیاسی او مخالف بود و هم او را به فساد مالی متهم می کرد.

مهربان علیوا همسر ایرانی رئیس جمهور آذربایجان

مهربان علیوا همسر رئیس جمهور آذربایجان معاون او شد

اما پس از کنار رفتن گورباچف از قدرت و فروپاشی شوروی سابق، حیدر علیف دوباره جایگاه خود را بعنوان قدرتمندترین فرد در جمهوری آذربایجان بازیافت و از 1993 تاکنون او و پسرش الهام قدرت را در قبضه دارند.

موافقان آنها معتقدند خانواده علیف کشور فقیر آذربایجان را به یک تولید کننده رو به رشد انرژی و صادر کننده نفت به اروپا بدل کرده است. مخالفان اما هم حیدر علیف و هم الهام علیف را به استبداد، سوء استفاده از قدرت و فساد مالی متهم می کنند، به زندگی بسیار لوکس آنها انتقاد می کنند و می گویند خانواده علی اف صدای هر مخالفی را از بین برده است.

مهربان علیوا همسر ایرانی رئیس جمهور آذربایجان + تصاویر

مطالب مشابه را ببینید!