مجله تاپ‌ناز‌

مکان های گردشگری کرمانشاه و حاهای دیدنی تفریحی و تاریخی کرمانشاه با عکس

مکان های گردشگری و دیدنی کرمانشاه

در کشور ایران جاذبه های گردشگری بکر و طبیعی خیلی زیادی وجود دارد. اگر شما کل زندگی خود را به گشت گذار در شهرها و مناطق طبیعی ایران بگذرانید، آنها تمام نمیشوند و  هنوز هم شهر یا روستایی وجود خواهد داشت که شما از جاذبه های طبیعی آن بی خبر باشید. این استان غربی و کوهستانی ایران، آب و هوایی معتدل داشته و در زمان ساسانیان از پایتخت های کشور ایران و اقامتگاه های پادشاهان ساسانی به شمار میرود. اهمیت سیاسی و گردشگری این استان آن را به مکانی کهن و زیبا در غرب کشور تبدیل کرده است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به معرفی مکان های دیدنی کرمانشاه بپردازیم.

طاق بستان

از اولین مکان هایی که باید بعد از ورود به کرمانشاه به آنجا سر بزنید سنگ نگاره طاق بستان و بلوار طاق بستان است. این بلوار با درختان بلند و محوطه بزرگی که برای پیاده روی فراهم کرده خیلی با صفا است. اگر بلوار را تا انتها طی کنید، سنگ نگاره طاق بستان را خواهید دید. این مکان تاریخی، شکارگاه پادشاهان باستانی است.

مکان های دیدنی کرمانشاه

به الان که این مکان در دل شهر قرار دارد نگاه نکنید، درختان باستانی، رودخانه زیبا و سنگ نگاره آن جا را به مکانی لایق شکارگاه پادشاهان بودن تبدیل میکند. رو به روی سنگ نگاره یک دریاچه مصنوعی ساخته شده است که زیبایی این مکان تاریخی را دو برابر کرده است. انعکاس سنگ نگاره در روزهای آفتابی روی سطح زلال آب و نورپردازی فوق العاده شب های این اثر تاریخی بی نظیر است.

Untitled 6 2 e1662535100679

سراب نیلوفر

حالا یکی از جاذبه های طبیعی کرمانشاه را به شما معرفی میکنیم. اگر در تابستان به سراب نیلوفر بروید، میتوانید تجربه یک روز آرام و زیبا را داشته باشید. حالت پارک مانند محوطه های اطراف این سراب با آلاچیق و منقل آماده برای راه انداختن بساط کباب هستند.

f7debf1b 63b5 4661 bcc5 f2a54df2fc41 840x560 1 e1662535113526

قدم زدن در اطراف دریاچه و لذت بردن از منظره و گل های نیلوفر شناور در آب، حتی مکانی برای شنا در نزدیکی های این سراب وجود دارد.

مطلب مشابه: جاذبه های گردشگری همدان و مکان های گردشگری

10531500631417396220 e1662535141992

بیستون

اگر میخواهید بیشتر به جنبه تاریخی سفرتان بپردازید، با بازدید از بیستون به قلب تاریخ میروید. این مکان فقط یک محوطه تاریخی نیست و یکی از جاذبه های طبیعی هم محسوب میشود و با یک پیک نیک مختصر در آنجا، سفر خود را خاطره انگیز تر کنید. آثار تاریخی زیادی از دوره های مختلف را در محوطه بیستون میبینید.

عکس 1 e1662535155731

مثلا مجسمه هرکول، کتیبه بیستون، پل ساسانی، نقش فرهاد تراش، مهرداد اشکانی، کاروان سرای ایلخانی، پل صفی و کاروانسرای شاه عباسی از جمله این آثار است. داریوش اول دستور کنده کاری کتیبه بیستون را به علت آغاز حکومت او بر ایران در سال ۵۲۱ قبل از میلاد داد. از پله ها که بالا رفتید، نقش دو هزار و پانصد ساله داریوش اول با تیر و کمانش را در قلب کوه خواهید دید. هنگامی که از آثار تاریخی بازدید کردید میتوانید زیر سایه درختان کاج کوه پایه به استراحت بپردازید.

شاخص e1662535167611

کاروانسرای بیستون

این کاروانسرا جزو کاروانسراهایی است که دیدنش خالی از لطف نیست، مخصوصا اگر قصد ماندن در کرمانشاه را دارید. این کاروان سرا در سال ۱۰۷۲ ساخته شده و در سال ۹۴ دوباره شروع به پناه دادن مسافران کرد.

kermanshah lalehbistoon e1662535184703

در این مکان دیدنی و تاریخی هم میتوانید اقامت کنید و هم خود را با تاریخ صد ساله ایران پیوند بزنید. این مکان به هتل لاله بیستون هم معروف شده است. ولی کلمه هتل گولتان نزند زیرا روح کاروانسرا در آن جریان دارد.

1293643835607Safavid Caravansary scaled 1 e1662535197917

تالاب هشیلان

اسم این تالاب از زبان کردی آمده و به معنای لانه مارها است. شما با رفتن این مکان میتوانید علاوه بر دیدن یک جاذبه طبیعی، در یکی از خنک ترین و زیبا ترین مکان هایی که برای شنا پیدا میشود آب تنی کنید. در این مکان انواع پرنده های بومی و مهاجر یافت میشوند.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی اهواز و جاهای قشنگ این شهر که حتما باید ببینید

Plant cover in wetland hashilan e1662535212260

این منطقه بکر و طبیعی است و به همین حالت هم حفظ شده است. پس اگر قصد رفتن به آنجا را دارید از قبل همه وسایل مورد نیاز خودنی و آشامیدنی را با خود ببرید، چرا که در آنجا هیچ امکانات تفریحی ساخته دست انسان وجود ندارد. اگر میخواهید خورشید زیاد اذیتتان نکند و هوا هم خنک و مطلوب باشد، در ماه های بهار یا پاییز به تالاب هشیلان بروید.

9cf8480c 5872 4594 84e2 9ab9a1152903 840x560 1 e1662535224910

طاق گرا

از دیگر دیدنی های کرمانشاه که مربوط به دوره ساسانی است میتوانید به سراغ طاق گرا بروید. کاربرد این طاق را باستان شناسان هنوز درک نکرده اند ولی چون که این طاق به دروازه زاگرس هم معروف است، احتمالا ایستگاهی مرزبانی بوده است.

مکان های دیدنی کرمانشاه

این مکان بعد از ایست بازرسی کرمانشاه – سرپل ذهاب قرار داشته که بعد از هزاران سال طوفان و باد همچنان پا برجا است. البته سازمان گردشگری در محافظت این بنا کم لطفی کرده و طاق گرا از یادگاری های مردم پر شده است. بعضی از این یادگاری ها موجب صدمات جبران ناپذیری به این بنای تاریخی شده اند.

طاق گرا 3 e1662535247228

غار قوری

همانطور که خودتان هم میدانید، غار علیصدر تنها غار معروف و دیدنی ایران نیست. کرمانشاه هم یکی از شگفت انگیز ترین غارها را در سطح خاورمیانه با قدمی ۶۵ میلیون ساله دارد. غار قوری قلا یا همان قوری قلعه در جاده کرمانشاه پاوه قرار داشته و مناسب بازدید در تابستان است. این مکان بزرگترین غار آبی خاورمیانه است و خاطراتی به یاد ماندنی در ذهنتان ثبت خواهد کرد.

مکان های دیدنی کرمانشاه

در ورودی غار تصاویری از تالارهای سنگی قوری قلعه میبینید. البته توجه داشته باشید که حتی در تابستان هم در این غار باید لباس گرم به همراه داشته باشید. چرا که در داخل غار در همه فصل ها دمایی بین ۷ تا ۱۱ درجه وجود دارد. وقتی که دمای پاوه در تابستان به ۴۰ درجه رسید، خنک بودن این غار روح انسان را تازه میکند. یک بازار محلی هم در اطراف غار وجود داشته که پر است از صنایع دستی و غذاهای پاوه.

مکان های دیدنی کرمانشاه

حمام حاج شهباز خان

از این مکان دیدنی کرمانشاه میشود به عنوان یادگاری یکی از بزرگان شهر یاد کرد. حاج شهباز خان پسرعموی منوچهر خان بیگلر بیگی است. وی یک از بزرگ مردان کرمانشاه در دوره قاجار به شمار میرود.

مطلب مشابه: جاذبه های گردشگری تبریز | مکان های دیدنی و تفریحی بی نظیر و قشنگ

مکان های دیدنی کرمانشاه

حاج شهباز خان دست به ساخت دو حمام عمومی در محله های اصلی کرمانشاه برای خدمت به مردم زد. تزئینات و گچ بری های قسمت های مختلف این حمام زیبایی چشم نوازی داشته و خزینه و گرم خانه این حمام پر از آنها است. نقاشی های زیبای قسمت سربینه را فراموش نکنید. در دل بافت قدیمی شهر این حمام قرار داشته و گردشگران میتوانند در میان بازدید از جاذبه های دیگر تاریخی از این حمام هم دیدن کنند.

مکان های دیدنی کرمانشاه

غار پرآو

این غار مخصوص صخره نوردان و غارنوردان حرفه ای بوده و یکی از عمیق ترین و خطرناک ترین غارهای عمودی ایران به شمار رفته و دمای بسیار پایینی دارد. منظور از بسیار پایین یک تا سه درجه است! این یعنی علاوه بر تجهزات صخره نوردی به لباس ضد آب و سرما هم نیاز پیدا خواهید کرد. نکته جالب این مکان فاصله چند دقیقه ای آن از مرکز شهر است. این غار در دل همان کوهی است که از داخل کرمانشاه به خوبی دیده میشود و دیدن این غار یک تجربه شگفت انگیز است.

مکان های دیدنی کرمانشاه

اگر غارنورد حرفه ای نیستید باز هم با تماس با یکی از راهنماهای غار پرآو میتوانید با آنها تا اعماق غار نفوذ کنید که کار یکی دو ساعت نیست و حدودا یک هفته طول خواهد کشید! خوب است بدانید که پنج نفر از غار نوردان حرفه ای در این مکان جان داده اند، البته مرگ آنها به خاطر دمای خیلی پایین یا مشکل تجهیزات آنها بوده است. پس خطر این غار را جدی بگیرید. البته رفتن به نزدیک های غار برای رفع کنجکاوی ضرری ندارد. نزدیکی این غار محل مناسبی برای رفتن به پیک نیک و راه انداختن بساط کباب در کنار دوستان و خانواده است.

Parau Cave Kermanshah e1662535286545

زیج منیژه

اگر با شاهنامه آشنایی دارید احتمالا این افسانه هزار ساله سرپل ذهاب هم برایتان جالب خواهد بود. مردم محلی اعتقاد دارند که در داستان عاشقانه بیژن و منیژه، برای مدتی منیژه در این قلعه زندگی میکرده که علت نامگذاری این مکان هم بوده است. کلمه زیج معنی تماشاگه یا رصدخانه میدهد.

مکان های دیدنی کرمانشاه

اما به عقیده باستان شناسان، این مکان فقط یک اقامتگاه بین راهی بوده است. این قلعه مستطیلی شکل با راهروهای اطراف آن چندین اتاقک داشته که طاق آنها حالتی گهواره ای شکل دارد. میتوان ساعت ها در این قلعه قدم زد و به داستان بیژن و منیژه فکر کرد.

مکان های دیدنی کرمانشاه

گوردخمه

یکی دیگر از مکان های دیدنی اطراف کرمانشاه گور دخمه میباشد. در این مکان مردم درگذشتگان خود را به همراه دارایی هایشان در اتاقک هایی که در دل کوه قرار داشتند، دفن میکردند. هر کدام از این اتاقک ها پر از قصه ای نگفته است. این گور دخمه ها فقط برای یک نفر نبوده، بلکه برای چند نفر طراحی شده است.

مکان های دیدنی کرمانشاه

این گوردخمه ها در زمان هخامنشیان و مادهای خیلی محبوب بوده اند. کرمانشاه پر از این پدیده های عجیب است. شما فکر کنید انسان های آن دوره چگونه بدون امکانات امروز، چنین اتاقک هایی را در دل کوه کنده اند. این گور دخمه ها برای باستان شناسان اطلاعات زیادی درباره تاریخ چند هزار ساله این شهر داشته است. از جمله این اطلاعات میشود به عقاید و سبک زندگی مردم ایران باستان اشاره کرد.

4 96 e1662535310866

مطالب مشابه را ببینید!