مجله تاپ‌ناز‌

نحوه انتخاب نام کودک + نکاتی که برای اسم کودک دختر و پسر باید بدانید

نحوه انتخاب نام کودک

انتخاب اسم کودک دغدغه مهم پدر و مادر است و بهترین هدیه ای که پدر و مادر می توانند به فرزند خود بند یک نام خوب و شایسته است. در آموزه های مذهبی هم نامگذاری فرزند بسیار اهمیت دارد و تاکید شده است که یکی از حقوق فرزندان بر پدر و مادر است. در این مطلب نکاتی برای انتخاب اسم کودک را می خوانید که به شما کمک می کنند.

نامی که برای کودک دختر و پسر خود انتخاب می کنید روی شخصیت فردی و اجتماعی او تاثیرگذار است و باید بهترین نام را برای او انتخاب کنید. در تعالیم دینی ما یکی از حقوق فرزند بر پدر و مادر انتخاب نامی نیکو و زیبا برای او است. در این مطلب می خواهیم شما را با نکاتی در مورد انتخاب نام کودک آشنا کنیم.

نکاتی که در انتخاب نام کودک باید مد نظر داشت

تمام پدر و مادرها از مدتها قبل از تولد کودک همیشه دغدغه انتخاب نام را برای او دارند. اسم هر کسی می تواند نشانه ای برای تشخیص او باشد و باعث تمایز او از افراد دیگر می شود.

انتخاب کردن یک نام خوب برای کودک می تواند بر او تاثیر تربیتی و روانی زیادی بگذارد. مثلا انتخاب اسامی بزرگان و اشخاص برای فرزند باعث می شود که او احساس بزرگی و وقار کند و خود را با شخصیت مد نظر همرنگ تر کند و این احساس هر روز بیشتر شود و بر رفتار و گفتار او تاثیرگذار باشد تا جایی که در مقابل حراست و قداست نامی که دارد احساس مسئولیت کند. می توان گفت که انتخاب یک اسم خوب برای کودک نخستین قدم برای اظهار محبت پدر و مادر به فرزند است. در ادامه نکاتی در مورد انتخاب اسم کودک می خوانید.

مشورت و نظرخواهی

با توجه به اهمیت نام کودک ممکن است در این مورد اسم زیبایی به ذهن شما خطور نکند و می توانید نظر دیگران را هم بپرسید و با آنها مشورت کنید. با استفاده از این گزینه می توانید نام های بیشتری را مد نظر داشته باشید و بهترینشان را انتخاب کنید. با مشورت با افرادی که وابستگی فامیلی ندارند ممکن است در انتخاب اسم کمک کننده تر باشد.

توجه به فرهنگ

اسامی نوزادان به دنیا آمده در مناطق جغرافیایی مختلف و فرهنگهای مختلف با هم فرق دارد. با توجه به فرهنگ و قومیت خود می توانید یک نام انتخاب کنید. یکی از عوامل زیبایی هر اسم اصالت و ریشه قومیتی آن است. با توجه به گسترش ارتباطات باید به این نکته توجه کنید که اسم انتخابی برای غیر همزبانان نامأنوس نباشد و تلفظ یا نوشتار راحتی داشته باشد به این دلیل که ممکن است فرزند در بزرگسالی بخش زیادی از ارتباطات کاری یا شخصی اش با افرادی از فرهنگ ها و زبان های دیگر صورت بگیرد.

عجله نکردن

باید سعی کنید قبل از اینکه فرزند به دنیا آمدن فرزندتان نام او را انتخاب کنید زیرا که پس از تولد پروسه شناسنامه گرفتن موجب نشود با عجله تصمیم گیری کنید و نتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

توجه به مفهوم اسم

در موقع انتخاب نام کودک باید به مفهوم آن توجه کنید و نامی را انتخاب کنید که معانی ذهنی مثبتی تداعی کند زیرا نام هر فرد از کودکی تا بزرگسالی با او همراه است بر زندگی فردی و اجتماعی او تاثیرگذار خواهد بود. چنانچه نام کودک، معنا و مفهوم درستی نداشته باشد ممکن است که در آینده باعث سرخوردگی او شود. یک نام بی معنا و نامناسب تاثیرات بدی در شخصیت و زندگی فردی از کودکی تا بزرگسالی دارد و ممکن است با حس خجالت و شرم تا پایان عمر همراه است و نوعی حقارت به فرزند تحمیل خواهد کرد. به این ترتیب نامی پر معنی، اصیل و زیبا را انتخاب کنید که مفهوم و معنای خوبی داشته باشد تا حق فرزند خود را به بهترین شکل ادا کنید.

همخوانی اسم با نام خانوادگی

پیشنهاد می شود که نامی را انتخاب کنید که سیلاب های آن با نام خانوادگی کودک بخواند و به اندازه تعداد سیلابهای نام خانوادگی نباشد. برای دانستن اینکه اسم انتخابی با نام خانوادگی همخوانی دارد چندین بار نام و نام خانوادگی را مکرر تکرار کنید.

اسم با تلفظ معمول

باید به این نکته توجه کنید که اسم انتخابی تلفظی غیر معمول نداشته باشد زیرا که نام کودک جزیی جدا نشدنی از زندگی او است. نام فرزند یا دیگران را به همان شکل صحیحی که دارد صدا بزنید و آن را تغییر ندهید زیرا با جابجایی بعضی از حروف ممکن است علاوه بر تغییر معنای اسم، نام فرد حالتی تحقیرآمیز پیدا کند و این امر آثار منفی بر روی کودک می گذارد. بعضی از افراد نام فرزند خود را به صورت شکسته بیان می کنند که این موضوع هم می تواند زیبایی ظاهر و معنی اسم را از بین ببرد مثلا پوریا را پوری صدا می کنند.

استفاده از منابع اسمی

برای انتخاب نام کودک می توانید از منابع متعدد مانند کتاب های ادبی، اشعار قدیمی، اینترنت، سایت های اینترنتی و … استفاده نمایید. از اسامی افراد سرشناس، مشاهیر تاریخ و فرهنگ هم الگوبرداری کنید.

نگارش راحت اسم به انگلیسی

با توجه به اینکه دنیا بسیار پیشرفت کرده است و توسعه ارتباطات بین المللی نیاز به استفاده از اسم به صورت انگلیسی را دارد پس باید به این نکته هم اهمیت بدهید که نام انتخابی تایپ لاتین خوبی داشته باشد و نوشتار لاتین آن متفات نباشد.

تناسب اسم با واژه ی آقا یا خانم

همانطور که می دانید پس از سنین کودکی یا برای احترام بیشتر در همان سن کودکی از پسوند یا پیشوند آقا و خانم در خطاب اسم افراد استفاده می شود این امر در فرهنگهای دیگر نیز وجود دارد. به این ترتیب توصیه می شود نام انتخابی با این واژه ها تناسب داشته باشد. زیرا که بعضی اسامی در ترکیب با کلمه آقا یا خانم تلفظشان مشکل خواهد بود.

مطالب مشابه را ببینید!