مجله تاپ‌ناز‌

نحوه تشخیص ماهی تازه + ترفندهای خاص برای خرید ماهی

ماهی یکی از خوراکی های پرطرفدار و بسیار مغذی در تمام دنیا است و سرشار از ویتامین های مغذی و مفید است و برای بدن هم ضروری هستند. خرید یک ماهی تازه و مرغوب شاید کمی سخت باشد و افراد خبره می توانند ماهی تازه و مرغوب را تشخیص دهند. ماهی اگر تازه باشد بسیار خوش طعم و خوشمزه است.

یکی از نکات مهم برای خرید ماهی که باید به آن توجه کنید تازه بودن ماهی است و همانطور که می دانید تازگی هر نوع ماده غذای می تواند در طعم نهایی آن بسیار موثر باشد.

یکی از دلایلی که اغلب ما تصور می کنیم ماهی بوی بد دارد همین تازه نبودن آن است. از سوی دیگر مصرف مواد غذایی کهنه از جمله ماهی می تواند باعث مسمومیت های غذایی شدید شود و بهتر است با ماهی تازه این مشکلات را به حداقل برسانید و تغذیه ای سالم و ایمن داشته باشید.

نکات مهمی در مورد ارزیابی ماهی وجود دارد که در ادامه در مورد آنها می خوانید و به شما کمک می کنند که ماهی خوب از بازار بخرید. ماهی یکی از مواد غذایی بسیار پر خواص است و همیشه در باید در سبد غذایی وجود داشته باشد و تمام اعضای خانواده هم به آن علاقه دارند و باید در برنامه غذایی همه افراد جا داشته باشد.

روش های کاربردی برای تشخیص ماهی تازه

روش های زیادی برای تشخیص ماهی تازه وجود دارد که به روش های قبل و بعد از پخت تقسیم می شوند و در این میان روش های قبل از پخت بسیار مهمتر هستند.

نکته مهم دیگر که باید بدانید این است که بعضی از ماهی ها منجمد هستند و به همین دلیل تشخیص دادن آنها دشوار است ولی برای تشخیص دادن ماهی های غیرمنحمد می توانید به راحتی از روش های دیگر استفاده کنید. ماهی های منجمد را می توانید به دو شکل مورد بررسی قرار دهید که اگر ماهی منجمد بویی نامطبوع دارد می و چشمانی فرو رفته داشته باشد باید بدانید که این ماهی کهنه است و می توانید روشی دیگر برای تشخیص ماهی های منجمد به کار بگیرید و این است که باید این ماهی را پس از ذوب شدن بررسی کنید. مردمک چشم ماهی باید دارای برجستگی باشد و نقطه ای سفید رنگ در آن دیده شود. دیدن زردی و بوی بدن روی ماهی می تواند یکی دیگر از نشانه هایی باشد که ماهی کهنه و مانده است.

نحوه تشخیص ماهی بد از روی ظاهر

مهمترین ویژگی های ظاهری در ماهی می توانند نشان دهنده کیفیت ماهی، مرغوبیت و یا بدن بودن آن باشند که شامل رنگ، بو، شش، شکم و … هستند ولی باید توجه داشته باشید که جدای از اینکه یک ماهی باید تازه باشد باید بتوانید روش های مناسبی را برای نگهداری آن نیز در نظر بگیرید. بهترین شیوه برای نگهداری از ماهی در زمان طولانی منجمد کردن آن است. بعضی از افراد ماهی تازه را پس از خریداری طبخ می کنند که این شیوه باعث حفظ ویتامین ها و تازگی ماهی می شود.

  • بو: ماهی هایی که مدت طولانی مانده اند بوی نامطبوعی همچون بوی آمونیاک دارند.
  • آبشش: آبشش های ماهی در پشت سر آن قرار می گیرد و در صورت کهنه بودن رنگی خاکتسری و زرد دارند.
  • پوست: ماهی کهنه دارای گوشتی نرم و غیر انعطاف پذیر است و به راحتی قابل جدا شدن است.
  • شکم: شکم متورم، شل و سیاه ماهی نشان دهنده کهنه بودن آن است.
  • چشم ها: چشم های گود، مردمک سفید و قرنیه کرم از نشانه های ماهی نامرغوب هستند.

نحوه تشخیص ماهی تازه

روش تشخیص ماهی خوب از روی ظاهر

ماهی خوب و تازه ویژگی های زیادی دارد که از روی این نشانه های ظاهری می توانید این ماهی ها را تشخیص دهید که به ویژگی های ظاهری خوب اشاره می کنیم و بر اساس بو، رنگ، پوست، چشم و … آن را تشخیص خواهیم داد.

  • پوست: پوست یک ماهی تازه و مرغوب دارای طراوت است و رنگی براق دارد.
  • شکم: این ماهی دارای شکمی صفت است و پوست آن نیز لغزنده نمی باشد.
  • بو: یک ماهی تازه باید بوی دریایی داشته باشد نه بوی اسیدهای آمونیاکی
  • چشم ها: ماهی های تازه دارای چشم های برآمده و مردمک های درخشان هستند.
  • آبشش: درماهی های تازه آبشش ها تمیز، درخشنده و قرمز رنگ هستند.

نحوه تشخیص ماهی تازه

ویژگی های ماهی تازه

علاوه بر نشانه های ظاهری که در ماهی وجود دارد و به آن اشاره کردیم می توان از ویژ”ی های یک ماهی خود را هم در ذهن داشت و در موقع خرید کردن بر اساس نکات و ویژگی های خریدی خوب داشته باشید. یکی دیگر از نکات مهم که باید به آن اشاره کرد که باید خریدهای خود را از فروشگاه هایی انجام دهید که دارای اعتبار می باشند و به ویژگی های ظاهری که در بالا ذکر شد حتما توجه داشته باشید.

گوشت ماهی باید رنگ صورتی داشته باشد و پوست آن هم براق باشد. مرطوب بودن گوشت هم یکی دیگر از ویژگی های مهم ماهی تازه است که در تشخیص آنها موثر است. چسبندگی محکم فلس ها به پشت ماهی، شل نبودن ماهی و زمانی که انگشت خود را در بدن ماهی فشار می دهید باید به شکل اولیه خود برگردد و انعطاف داشته باشد.

روش تشخیص ماهی تازه به شما کمک می کند که ماهی با کیفیت و مرغوب را از بازار خرید کنید و باید بدانید که ماهی باید یکی از ضروریات سبد غذایی باشد و برای مصرف باید ماهی تازه و پر خاصیت را تهیه کنید تا مواد مغذی بیشتری به بدن شما برسد. فواید ماهی خیلی زیاد است و به داشتن بدنی سالم و سلامت کمک می کند.

مطالب مشابه را ببینید!