مجله تاپ‌ناز‌

نحوه شکایت از طریق پلاک خودرو و مراحل پیگیری دادخواست

در این بخش از سایت تاپ ناز به شما آموزش می دهیم که چطور از مزاحم های خیابانی و افرادی که با خودروی خود برای شما مشکلات و مزاحمت ایجاد می کنند شکایت کنید.

یکی از مشکلاتی که امروزه خیلی از افراد دارند این است که رانندگان ممکن است برای آنها ایجاد مزاحمت کنند. اگر شما چنین مشکلی دارید می توانید با شکایت از پلاک خودرو این مشکل را حل کنید.این روش برای افرادی است که نسبت به شخص مزاحم هیچ آشنایی ندارند و در ادامه با مراحل انجام شکایت از طریق پلاک خودرو و پیگیری دادخواست آشنا می شوید.

اطلاعاتی در مورد شکایت از پلاک خودرو

برای اینکه بتوانید شکایت خود را مطرح کنید باید قبل از انجام دادن هر کاری پلاک ماشین مزاجم را بردارید و در دادگاه شکایت خود را مطرح کنید. امروزه با افزایش میزان وسایل نقلیه جرائم مربوط به آنها هم بیشتر شده است و خیلی از افراد فکر می کنند وقتی که در ماشین هستند نمی توان آنها را شناسایی کرد و مجازات کیفری آنها وجود ندارد در صورتی که امروزه امکان شناسایی چنین افرادی خیلی راحت شده است و شکایت از پلاک خودرو افرادی که شما را آزار داده اند و برای شما مزاحمت داشته اند به شما کمک خواهد کرد که آن افراد را به دادگاه معرفی کنید تا به مجازات برسند.

نحوه شکایت از طریق پلاک خودرو و مراحل پیگیری دادخواست

عمده تخلفات

خیلی از افراد تصور می کنند که هر نوع مزاحمتی را نمی توان به دادگاه برد پس با مزاحمان خود سازش می کنند. یکی سری از عمده تخلفاتی که مزاحمت به حساب می آید و شما می توانید به راحتی از دیگران شکایت کنید عبارتند از:

  • توهین کردن
  • حرف های زشت و ناشایست زدن
  • سلب آسایش
  • ایجاد مزاحمت برای خانم ها

 

مراحل شکایت

مزاحمت ها می تواند شامل دو جنبه عرفی و قانونی باشد. بعضی از مزاحمت های عرفی قابل اغماض می باشند ولی مزاحمت هایی که گفته شده جنبه قانونی دارد و قاضی برای آنها تصمیم می گیرد و مجازت هایی مناسب با جرم افراد برایشان صادر می کند.

 

  • شناسایی فرد مزاحم

نخستین مرحله از شکایت کیفری بدین صورت است که فرد شکایت کننده فرد مزاحم را شناسایی می کند. در این صورت شکایت کردن از این فرد راحت است و هیچ نوع دردسری ندارد ولی در بعضی از موارد ممکن است فرد ناشناس باقی بماند و شکایت کننده اطلاعاتی در مورد فرد مزاحم نداشته باشد و فقط مدرک او پلاک خودرو باشد. در این صورت فرد شاکی از مقامات قضایی تقضا می کند که با استعلام پلاک فرد مزاحم را شناسایی کنند. پس از شناسایی فرد خاطی به دادگاه احضار می شود و در صورتی که مزاحمت های دیگری هم برای او ثبت شده باشد خودروی فرد توقیف می شود.

 

  • طرح شکایت

وقتی که مشخصات فرد از طریق استعلام پیدا شد باید در شکواییه خود نام و نام خانوادگی و تمام اطلاعات فرد را به درستی ذکر کنید. باید یادتان باشد که باید نوع مزاحمت دقیق با تمام جزییات نوشته شود و تاریخ آن هم باید روشن باشد در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند و شکایت شما به درستی پیگیری نمی شود.

 

  • بررسی شکایت

وقتی که شما شکایت نامه را تنظیم کردید دادسرای محل وقوع جرم باید به آن رسیدگی کند. باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شکایت خود را ثبت کنید. پس از اینکه شکایت شما ثبت شد دادسرا شروع به تحقیقات می کند و اگر دلایل کافی باشد برای شما و فرد متهم احضاریه فرستاده می شود و هر دوی شما به دادگه خوانده می شوید.

طرح شکایت کیفری و نحوه تنظیم شکایت پیچیدگی های خاص خود را دارد و باید برای مطرح کردن آن مطالبی را بدانید و نکاتی را رعایت کنید در غیر این صورت مشکلاتی بی شمار برای شما ایجاد خواهد شد.

 

مطالب مشابه را ببینید!