مجله تاپ‌ناز‌

پرورش نخل کنتیا + روش نگهداری و تکثیر این نخل زیبا

گیاه کنتیا جزو گیاهان بومی آفریقا است که در این مطلب در مورد روش پرورش نخل کنتیا، روش نگهداری و تکثیر آن توضیحاتی را ارائه کرده ایم.

نخل کنتیا جزو گیاهان لاکچری، گران قیمت و زیبا است که مناسب اتاق مدیران، دفاتر و بانک خواهد بود و همچنین به دلیل خاصیت تصفیه کنندگی هوا انتخابی خوب برای منازل است. پرورش نخل کنتیا امروزه به دلیل دوام و پایداری در مقابل شرایط نامطلوب و همچنین عمر زیاد مورد توجه علاقمندان به گل و گیاه قرار گرفته است.

نحوه پرورش نخل کنتیا

در واقع کنتیا که به آن نخل بهشتی هم گفته م شود جزو گیاهان بومی شرف استرالیا است و از خانواده اریکاسه ها است. کنتیا را می توان یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی لوکس دانست که مانند گیاه لاکی بامبو، ارکیده و دیگر گیاهان پر انرژی دیگر محبوب است و زیبایی خاصی برای مکان های سر پوشیده فراهم می کند. این گیاه زیبا به دلیل برگ های زیبایی که دارد به نخل بهشتی معروف است و ارتفاعش به 15 متر هم می رسد ولی در فضای گلدان معمولا تا 3 متر رشد می کند.

گل کنتیا رشد خیلی کندی دارد و به همین دلیل هر 3 الی 5 سال به تعویض گلدان نیاز دارد و می توانید میزان رشد سالانه ساقه آن را خط های کرم رنگ روی تنه گیاه متوجه شوید. به صراحت می توان گفت که کنتیا یکی ا زیباترین گل ها در دکوراسیون منزل است و به دلیل داشتن اصول نگهداری آسان و مقاومت در مقابل سایه هم گزینه خوبی برای نگهداری داخل منزل است. گیاه کنتیا در واقع نخل زینتی است که درون خانه یا محل کار شما می درخشد و با ساقه های بلند و برگ های پر مانند بهترین هدیه برای همکاران شما است.

نخل کنتیا

روش کاشت بذر کنتیا:

کاشت بذر یکی از روش های اصلی برای تکثیر کنتیا است که در واقع هنوز هم بذرهای آن از موطن این گیاه یعنی جزیره لرد هاوه در استرالیا به دیگر نقاط جهان صادر می شود.

باید بدانید که از زمان کاشت بذر تا ارائه گیاه به بازار حدود 4 الی 7 سال طول می کشد و توصیه می شود در هر گلدان 2 الی 5 گیاه را با هم کشت کنید تا گلدان ظاهری پر پشت تر و زیبا پیدا کند.

بذرهایی که به رنگ نارنجی یا قرمز هستند و گاهی نواحی قهوه ای یا سیاه رنگ روی آنان مشاهده می شود مناسب خواهند بود.

بذرها را می تانید در ترکیبی از خاک و خاک برگ که همیشه از رطوبت میانه ای برخوردار می باشند کاشت کنید. باید دقت داشته باشید که بذرهای سبز رنگ به هیچ عنوان برای کاشت مناسب نیست و نباید از آنها استفاده کنید.

روند جوانه زنی بذر گیاه کنتیا کند است و ممکن است جوانه زنی تا 6 ماه یا بیشتر طول بکشد. پس از اینکه اولین جوانه های کنتیا را مشاهده کردید می توانید گیاه را به محل اصلی منتقل کنید.

نخل کنتیا

شرایط مورد نیاز برای کاشت کنتیا

تمام گیاهان برای داشتن رشد خوب نیاز به شرایطی هستند که شما باید آن را فراهم کنید و به همین دلیل در ادامه بعضی از این شرایط را توضیح داده ایم.

آبیاری:

نخل کنتیا معمولا در طول فصول رشد یعنی بهار و تابستان نیاز به آبیاری منظم خواهد داشت و در صورت کمبود آب ممکن است مشکلاتی برای برگ های گیاهان به وجود بیاید. البته در نظر داشته باشید که نخل ها به دلیل ماهیت خشکی که دارند به آبیاری زیاد حساس هستند و حتما پیش از آبیاری باید خاک را چک کنید تا کاملا خشک شده باشد و سپس اقدام به آبیاری نمایید. معمولا توصیه می شود که آبیاری یا غبارپاشی را با استفاده از آب سرد انجام دهید زیرا که املاح موجود در آب شهری برای آن ها مناسب نخواهد بود. در فصل زمستان به دلیل رشد و فعالیت کمتر گیاه می توانید آبیاری را کاهش دهید و تنها زمانی که خاک تا عمق ۲ الی ۲.۵ سانتی متری خشک شد آبیاری نمایید.

 

نور:

گیاه کنتیا برای رویش ایده آل نیاز به نور کمی دارد و نیم سایه هم برای رشد او کافی خواهد بود. اما توصیه می شود که از قرار دادن گیاهتان در اتاق های تاریک و یا در معرض نور مستقیم خورشید خودداری نمایید زیرا باعث سوختگی برگ ها خواهد شد. معمولا قرار گرفتن گیاه در نزدیکی پنجره ای که پرده دارد و نور فیلتر شده از آن می تابد برای گیاهتان مناسب خواهد بود. توجه داشته باشید که در مکان های روشن رنگ برگ ها روشن شده و در محیط هایی با نور ملایم برگ ها زیتونی رنگ خواهند شد.

رطوبت:

بهتر است بدانید که خشکی هوا برای پرورش نخل کنتیا مناسب نیست و باعث مشکلاتی خواهد شد. توصیه می شود که از روش های تامین رطوبت گیاهان کمک بگیرید و رطوبت مورد نیاز گیاه را در اختیارش قرار دهید که دو نمونه از بهترین راه ها ایجاد جزیره در زیر گلدانی و غبارپاشی با آب بدون املاح است. همچنین می توانید یک ظرف آب را در کنار گیاه قرار دهید تا با بخارشدن آب درون آن نیاز رطوبتی گیاه به خوبی فراهم شود.

دما:

با وجود اینکه نخل کنتیا از دسته گیاهان مناطق گرمسیری است اما تبادل هوایی برای آن لازم است و تغییرات دمایی را به خوبی تحمل خواهد کرد. با توجه به قیمت بالای این گیاه توصیه می شود که به منظور جلوگیری از ایجاد تنش دمایی برای گیاه از نگهداری آن در محیطی با دمای کمتر از ۱۰ درجه و بیشتر از ۳۷ درجه سانتی گراد خودداری نمایید. همچنین بهترین بازه دمایی برای این گیاه بین ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی گراد خواهد بود.

خاک و کوددهی:

توجه داشته باشید که بهترین ترکیب خاک برای بستر این گیاه خاکی سبک همراه با زهکشی بالا است تا آب اضافی به راحتی از آن خارج شود و باعث پوسیده شدن گیاه نشود. همچنین ترکیبی از شن، پیت ماس، خاک معولی و خاک برگ برای گیاهتان مناسب است و دقت داشته باشید که خارج باغچه و خاک های سفت برای بستر گیاه مناسب نخواهند بود زیرا مانع عملکرد خوب ریشه ها شده و آب را در خود ذخیره می کنند. برای تغذیه گیاهتان می توانید در فصول رشد آن را ماهی یک مرتبه با استفاده از کود مخصوص نخل ها تغذیه نمایید. همچنین کود هایی که در آن ها میزان نیتروژن و پتاسیم بیشتر از فسفر است برای کنتیا مناسب تر خواهند بود. توصیه می شود که بستر گیاهتان را پیش از کوددهی حتما آبیاری کنید زیرا کود دادن به گیاهی که خشک است باعث رنجش آن خواهد شد. همچنین نباید در روند کوددهی زیاده روی کنید زیرا باعث سوختگی گیاهتان می شود.

 

بیماری و آفات نخل کنتیا:

مانند بساری از گیاهان داخل سالن شپشک و عنکبوت رایج ترین آفات نخل کنتیا خواهند بود که برای از بین بردن این آفات بایستی از هر گونه محصول حاوی الکل که باعث خشک شده برگ های ظریف می شود خودداری نمایید و به جای آن از صابون حشره کش استفاده کنید. همچنین می توانید ساقه برگ ها را یک مرتبه در ماه با اسپری آب و یک پارچه مرطوب تمیز کنید تا گرد و غبار را از بین ببرد و از کنه عنکبوتی جلوگیری شود.

مطالب مشابه را ببینید!