مجله تاپ‌ناز‌

نشانه های افراد نابغه + روش تشخیص افراد با بهره هوشی بالا

نشانه های افراد نابغه

نشانه های افراد نابغه چیست و چه افرادی هستند؟ چطور می توان فرد نابغه را شناخت و چطور می توانیم نابغه باشیم؟ این سوالات ویژه افرادی است که می خواند در مورد نبوغ فردی اطلاعات داشته باشند.

با استفاده از استانداردهای بهره هوشی که توسط انجمن های مختلف ارائه می شود که خیلی از روانشناسان در مورد آنها تحقیق کرده اند می توان بهره هوشی افراد را سنجید. با استفاده از این استانداردها می توان نشانه های افراد نابه را شناسایی کرد.

دکتر هاوارد گاردنر که یکی از پژوهشگران فعال در این زمینه است به هوش چندگانه در افراد اشاره کرده است. هوش چندگانه نشان دهنده هوش در جنبه های مختلف فرد است که قابل شناسایی است و هر قدر فرد بیشتر با این نشانه ها تطبیق داشته باشد باهوش تر است و نشانه های هوشی بیشتری دارد.

نشانه های افراد نابغه

هوش دارای جنبه های مختلف زبانی، موسیقیایی، ریاضی، تصویری، فضایی، هیجانی، طبیعت گرایی، فیزیکی، درون فردی، میان فردی و اجتماعی است. هر یک از این موارد در زمینه های مختلف هوش فرد را می سنجند و هر یک مهارتی خاص در فرد را پرورش می دهند با استفاده از نشانه های بهره هوشی نیز می توان هر یک از این هوش های چندگانه را در افراد شناسایی کرد. تست هوش کودکان برای دریافت میزان بهره هوشی کودکان با استفاده از استاندارهای مختلفی سنجیده می شود که والدین می توانند از آن ها استفاده کنند.

یکی از مقیاس های شناخته شده و پر کاربردی که برای سنجش بهره هوشی از آن استفاده می شود مقیاس استنفورد بینه که با عنوان IQ از آن یاد می شود در این استانداردها افرادی که دارای بهره هوشی بالای ۱۴۰ هستند افراد نابغه می باشند. در ادامه به نشانه های افراد نابغه اشاره خواهد شد که با توجه به این نشانه ها می تواند افراد باهوش و نابغه را شناسایی کرد. در این مقاله نیز می توانید نشانه های افراد باهوش و نابغه را بیشتر بشناسید.

قدرت تخیل قوی

هنر همراه با خلاقیت و تخیل است که معنا پیدا می کند و به یک اثر هنری بی بدیل تبدیل می شود دنیای یک فرد نابغه نیز با تخیلات او گره خورده است این افراد به قدری دارای قوه تخیل هستند که در خیال پردازی خود نیز جسارت به خرج می دهند. اینکه یک فرد بتواند فکرهایی را در سر خود بپروراند و به آن ها شاخ و برگ بدهد نیازمند داشتن هوشی قوی است از سوی دیگر این افراد در عملی کردن این افکار نیز جسارت و شجاعت دارند.

آزاد بودن

شاید تاکنون با افراد باهوش مراوده داشته اید یکی از نشانه های افراد نابغه آزاد بودن است این افراد دوست ندارد کسی در کارهای آن ها دخالت داشته باشد. همین آزادی خواهی در فر نابغه موجب می شود تا به استقلال لازم و کافی در زندگی دست پیدا کند و خود برای ساختن زندگی مورد نظر تلاش خواهد کرد هر چند در این راه با شکست مواجه شود.

فرزند ارشد خانواده

تحقیقات نشان می دهد که فرزندان بزرگ خانواده از بهره هوشی بیشتری برخوردار هستند این موضوع به صورت ژنتیکی دارای اهمیت است بنابراین می توان این نشانه را یکی دیگر از نشانه های افراد نابغه تلقی کرد.

فراموش کردن گذشته ها

نابغه ها کمتر بر روی گذشته تمرکز دارند و سعی می کنند تا با عبرت گرفتن و درس گرفتن از آن آینده بهتری را داشته باشند. زندگی کردن در زمان حال و لذت بردن از لحظه یکی از ویژگی های مثبت این افراد و از نشانه های افراد نابغه می باشد.

نشانه های افراد نابغه

کنجکاو بودن

از دیگر نشانه هایی که در میان افراد باهوش بسیار وجود دارد کنجاوی است نشان دادن واکنش نسبت به مسائل و موضوعات مختلف موجب شده تا آن ها از توانایی هوشی بالایی برخوردار باشند. در میان افراد موفق و مشهور نیز کنجکاوی مهم ترین عامل در موفقیت آن ها بوده است که بسیار به آن اشاره شده است.

داشتن خلاقیت

خلاقیت یکی از مهم ترین نشانه هایی است که در یک کودک یا فرد باهوش می توان به آن اشاره کرد به عنوان مثال زمانی که یک کودک به راحتی و در مدت مزانی کمک موسیقی یاد می گیرد دارای خلاقیت و بهره هوشی بالا می باشد. به خلاقیت های هنری فرد توجه کنید نوع پوشش لباس، تزیینات خانه، ساخت کاردستی و … معیارهایی برای شناسایی خلاقیت است. همچنین افرادی که می توانند در مسائل زندگی خود تصمیات درستی بگیرند از خلاقیت بالایی برخوردار هستند و یکی از نشانه های افراد نابغه است.

بیشتر بخوانید: افزایش انگیزه و موفقیت در اهداف و کار با این تفکرات مثبت

متفاوت بودن

این افراد لزوما شبیه هنجارها و معیارهای جامعه نیستند گاهی تفاوت آن ها در انجام دادن کارها و انتخاب مسیر موجب می شود تا فردی باهوش باشند. جهان بینی این افراد بسیار متفاوت است همچنین در انتخاب سرگرمی های خود نیز با دیگران تفاوت دارند. این یکی از عادات افراد باهوش است که نشان مدهد شما فری باهوش هستید و در رفتار شما جلوه می کند.

برتری جسمانی

یکی دیگر از نشانه های افراد نابغه داشتن قدرت جسمانی بالا است داشتن چشمان آبی، قد بلند، چپ دست بودن و … از شانه های جسمی افراد باهوش است. علت این امر در موراد مختلفی نهفته است و شاید یکی از علت های آن داشتن شرایط مساعد برای این افراد است که به هوش آن ها کمک می کند.

شنیدن و آموختن

فرد باهوش اکثرا شنونده ای توانا است او به دقت سخنان دیگران را گوش می دهد و درباره آن ها فکر می کنند آن ها اطلاعات مفید و کاربردی را از میان سخنان دیگران پیدا می کنند. از سوی دیگر یکی از نشانه های افراد نابغه که در میان آن ها رایج است می توان به یادگیری آسان آن ها اشاره کرد ان افراد مطالب را به سادگی و زدر زمان کم می آموزند.

نداشتن روابط اجتماعی گسترده

این دسته از افراد دارای روابط اجتماعی کمتری هستند آن ها فکر می کنند که نوع نگاه آن ها به جامعه و زندگی با دیگران متفاوت است بنابراین کمتر روابط اجتماعی های خود را گسترش می دهند. یک فرد باهوش و نابغه از زیاده گویی های دیگران لذت نمی برد آن ها نمی توانند با افرادی با اعتماد به نفس و قطعیت صحیت می کنند روابط اجتماعی داشته باشند.

کم خوابی

کم خواب بودن از دیگر نشانه های افراد نابغه است این افراد اغلب دوست درند شب را بیدار بمانند و به کتاب خواندن و فیلم دیدن مشغول شوند صبح ها را نیز با سحرخیزی و ورزش کردن به سر می کنند.

داشتن نشانه های بالا می تواند ثابت کند که شما نابغه هستید، فقط باید بتوانید بهترین راه را پیش بگیرید و ایده های خلاقانه داشته باشید.

مطالب مشابه را ببینید!