مجله تاپ‌ناز‌

نشانه های سو استفاده عاطفی و مشخصات افرادی که قصد سو استفاده دارند

سو استفاده عاطفی مشکلی است که در سال های اخیر بسیار دیده می شود. این اتفاق از سوی افرادی می افتد که به دیگران دروغ می گویند و یک فرد را به سلطه خود در می آورند، پرخاشگری می کنند و حتی صدمه جسمی و روانی وارد می کنند.

سو استفاده عاطفی یکی از رفتارهای مخرب است که می تواند تاثیرات بد روی شما بگذارد. این اتفاق ممکن است از سوی اطرافیان، دوست، همکار و … انجام پذیرد. در هر صورت بروز این رفتار می تواند شما را منزوی و گوشه گیر کند. شما با شناسایی این افراد در زندگی می توانید حد و حدودی را تعیین کنید که باعث سو استفاده کمتر گردد. سو استفاده یک فرآیند روان شناختی می باشد که بر روحیه و احساسات فرد تاثیر مخرب دارد. افرادی که تلاش دارند شما را بترسانند، شما را کنترل کنند و یا شما را به فردی منزوی تبدیل کنند افراد سو استفاده گر در زندگی شما هستند.

علائم سو استفاده عاطفی

افراد ممکن است متوجه سو استفاده ای که از آنها می شود، نشوند. این سو استفاده ها می تواند به صورت ذهنی، فیزیکی و احساسی باشد. ولی بیش از هر چیز سو استفاده های احساسی می تواند تاثیرات منفی روی فرد بگذارد. فرق نمی کند که چه کسی از شما سو استفاده می کند، زیرا در هر صورت این تاثیرات منفی در زندگی شما بروز می کند. شما با شناسایی نشانه های سو استفاده دیگران می توانید در مقابل آن با آگاهی عمل نمایید. وجود راه های درمان وابستگی عاطفی هم می تواند در این زمینه موثر باشد.

 • تحقیر کردن، انتقاد کردن و نادیده گرفتن
 • با اسم های رکیک و نادرست شما را صدا می زند.
 • به کار بردن اسمی تحقیرکننده
 • ترور شخصیتی و زیر سوال بردن شما
 • داد زدن
 • حمایت های ظاهری در جمع
 • توهین کردن در جمع
 • شوخی های بی جا و نادرست
 • تیکه انداختن و یا طعنه زدن
 • تمسخر کردن ظاهر شما
 • کوچک کردن موفقیت های شما
 • مسخره کردن علایق شما
 • تهدید کردن
 • خشم های ناگهانی
نشانه های سو استفاده عاطفی و مشخصات افرادی که قصد سو استفاده دارند

 

افراد سوء استفاده گران چطور این کار را می کنند؟

افرادی که قصد سو استفاده عاطفی از شما دارند، در رفتارهای خود مشخصه های واضح دارند. این افراد روابط خود با شما را به نوعی تعیین می کنند که بتوانند به شما حرف زور بزنند، دروغ بگویند و از شما سو استفاده کنند. همانطور که در بالا نشانه هایی از این افراد را بیان کردیم، می توان به نکات مهمی در رفتارهای این دسته از افراد هم اشاره کرد.

 

دروغگویی مزمن و زیاد از حد

یکی از ویژگی های مهم این افراد دروغ گفتن مزمن است. این افراد با دروغ گفتن به شستشوی مغزی اطرافیان می پردازند و از این رو نوعی بی اعتنایی به دیگران دارند. آنها به جای اینکه از شواهد استفاده کنند، به دروغ و اغراق روی می آورند. این افراد طعمه های خود را با دروغ گفتن در دام می اندازند. خط حمله این افراد دروغ گفتن است که باعث می شود قربانیان تمرکز خود را روی تصمیم درست از دست بدهند.

 

عادی کردن عادت غلط

در خیلی از موارد این افراد مجموعه ای نا ایمن را در ذهن فرد قربانی ایجاد می کنند. طوری که فرد قربانی دچار سردرگمی، فرومایگی، شرم، اضطراب و بی هویتی خواهد شد. تا زمانی که فرد قربانی از این موارد پاک نشود و ذهن او آزاد نباشد توانایی ادعا کردن درباره خود را ندارد.

 

سرکوب کردن و تحقیر قربانی

افراد مورد سو استفاده عاطفی به صوردت مدام دچار تضعیف روحیه می شوند و فروپاشی های احساسی دارند، ممکن است به مرور زمان به بیماری های روحی و روانی هم دچار شوند. این افراد دارای افسردگی می باشند و خستگی های روانی دارند. این افراد به قدری دارای ترس هستند که نمی توانند از حقوق خود دفاع کنند. پس یکی دیگر از نشانه های سو استفاده کردن از دیگران سرکوب کردن فرد و یا تحقیر کردن او است.

 

پرخاشگری و خصومت

این افراد برای اثبات بیشتر حرف ها و یا کارهایشان به پرخاشگری های بیشتر و خصومت روی می آورند. این افراد باعث بی اعتباری قربانیان خود می شوند و قربانیان هم به دلیل ترس از جان خود و یا اینکه صدمه ای به آنها وارد نشود، سکوت می کنند. پرخاشگری در این دسته از افراد می تواند تاثیرات بدی روی روحیه قربانیان داشته باشد. این پرخاشگری ها باعث می شود که قربانیان دچار کابوس هم شوند.

 

سلطه اجتماعی

هدف نهایی در این افراد، قدرت نمایی و کنترل داشتن روی افراد است. این افراد با اطلاعات دروغی که به دیگران منتقل می کنند آنها را تهدید می کنند و بمباران شخصیتی می کنند، به همین دلیل دارای سلطه اجتماعی می باشند. پیام های بد و ناعادلانه منتشر می کنند و گروه هایی که تحت تاثیر خود قرار می دهند، نسبت به آن ها کنترل روان شناختی دارند. این افراد عموما در محیط های اجتماعی به افراد ضعیف تر از خودشان زور می گویند، آن ها در تمام موارد این حق را به خودشان می دهند.

 

اسطوره های جعلی

افرادی که دارای سو استفاده عاطفی از دیگران می باشند، اسطوره های جعلی دارند. این افراد خودشان را به دروغ ناجی می دانند و این موضوع نشات گرفته از سرکوب های روان شناختی می باشد. این افراد تصور می کنند که قهرمان هستند و خودشان هم تنها کسی می باشند که قدرت دارد. آنها از ناجی بودن خود برای سو استفاده از دیگران استفاده می کنند. با وجود این تاکتیک ها می توانند دیگران را مطیع خود قرار دهند. این افراد دارای خودپسندی بالایی هستند و دیگران را به فرومایگی می کشانند.

 

مطالب مشابه را ببینید!