مجله تاپ‌ناز‌

نقش تتر در بازار ارزهای دیجیتال 

نقش تتر در بازار ارزهای دیجیتال

نقش تتر در بازار ارزهای دیجیتال

پایداری در دنیای نوسانی: نقش تتر در بازارهای مالی

یکی از ویژگی‌های کلیدی و تقریبا منحصربه‌فرد ارزهای دیجیتال در مقایسه با سایر بازارهای مالی، نوسانات قیمت بسیار زیاد آن‌هاست. بعضا حد فاصل خواب چند ساعته شب، بازار رمزارزها دست‌خوش تغییرات شگفت‌انگیزی می‌شود. در دریای همیشه طوفانی ارزهای دیجیتال، وجود یک لنگرگاه امن و مطمئن ضرورتی انکارناپذیر است.

بدیهی است که معامله‌گران نمی‌توانند تمام وقت در معرض ریسک نوسانات قیمت رمزارزها قرار دهند. بنابراین اگر قرار بر تبدیل رمزارزها به ارزهای فیات نباشد، نیاز به توکن‌هایی وجود دارد که خاصیت ثبات قیمت ارزهای فیات را به بازار کریپتوکارنسی بیاورند. اینجاست که نقش تتر (USDT) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رمزارزهای بازار کریپتوکارنسی مشخص می‌شود. در ادامه قصد داریم کمی به موشکافی نقش حیاتی تتر به‌عنوان لنگرگاه اصلی بازار رمزارزها بپردازیم.

اهمیت تتر در بازار ارزهای دیجیتال

اهمیت و جایگاه ویژه خرید تتر در بازار ارزهای دیجیتال را می‌توان از چند جنبه مهم ارزیابی کرد. ما در اینجا روی 6 موضوع کلیدی تمرکز می‌کنیم.

1. سهم بالای تتر در بازار استیبل کوین‌ها

تتر تنها استیبل کوین بازار رمزارزها نیست. اما به‌جرئت می‌توان گفت که وقتی نام استیبل کوین به‌میان می‌آید، اولین واژه‌ای که در ذهن همه فعالان بازار نقش می‌بندد، تتر است. بر اساس داده‌های سایت کوین مارکت کپ، در زمان نگارش این مطلب (فروردین 1403)، ارزش بازار کل استیبل کوین‌ها حدود 135 میلیارد دلار است.

جالب است بدانید که مارکت کپ تتر برابر 103 میلیارد دلار است. این یعنی حدود 76 درصد بازار استیبل کوین‌ها به‌تنهایی در اختیار تتر قرار دارد. بنابراین سایر استیبل کوین‌ها از نظر اثرگذاری قابل مقایسه با تتر نیستند.

اهمیت تتر در بازار ارزهای دیجیتال

تتر، مهم‌ترین استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال

2. تاثیر تتر برای در امان ماندن از نوسانات بازار

نسبت یک به یک قیمت تتر با دلار آمریکا مدت‌هاست که محفوظ باقی مانده است. مدیریت ایده‌آل عرضه این استیبل کوین باعث شده تا خبری از نوسانات قیمت شدید آن نباشیم. در مواقعی که بازار روند نزولی به‌خود می‌گیرد، خیلی از فعالان بازار به‌جای خروج کامل سرمایه، دارایی خود را به تتر تبدیل می‌کنند. به‌این ترتیب بدون نگرانی دوره بازار خرسی را پشت سر می‌گذارند.

3. تتر، شاخص ارزیابی میزان ورود و خروج سرمایه به بازار ارز دیجیتال

یکی از نکات مهم بعضا درباره تتر مورد غفلت قرار می‌گیرد، این است که USDT در سال‌های گذشته تبدیل به ابزار اصلی ورود و خروج سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال شده است. در واقع سرمایه‌گذاران ابتدا ارزهای فیات خود را به تتر تبدیل می‌کنند. بعد از خرید تتر، به کمک این استیبل کوین سایر رمزارزها را می‌خرند. بنابراین افزایش یا کاهش عرضه تتر در بازار مانند یک دماسنج برای اندازه‌گیری وضعیت ورود و خروج سرمایه قابل استفاده است.

4. حضور پررنگ تتر در معاملات صرافی‌های ارز دیجیتال

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها معمولا در قالب جفت ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد. بدون تردید پرکاربردترین ارز دیجیتال در جفت ارزهای معاملاتی، تتر است. بخش عمده‌ای از حجم معاملات روزانه صرافی‌های ایرانی و خارجی مربوط به تتر است.

5. رابطه مستقیم به عرضه تتر و قیمت بیت کوین

به‌تجربه ثابت شده که رابطه مستقیم بین عرضه تتر با قیمت بیت کوین وجود دارد. یعنی هر زمان که عرضه تتر افزایش پیدا می‌کند، قیمت بیت کوین نیز با فاصله کوتاهی روند افزایشی به‌خود می‌گیرد. به‌همین دلیل سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش بیت کوین، نیم نگاهی به وضعیت تتر می‌اندازند.

اهمیت تتر در بازار ارزهای دیجیتال

رابطه مستقیم عرضه تتر با قیمت بیت کوین

6. نقش تتر در تسهیل استفاده از رمزارزها در پرداخت‌های آنلاین

ثبات قیمت تتر باعث شده تا بسیاری از درگاه‌های پرداخت آنلاین در فروشگاه‌های اینترنتی نیز امکان خرید با استفاده از تتر را فراهم کنند. این موضوع در تقویت پذیرش رمزارزها در زندگی روزمره نیز نقش بسزایی خواهد داشت.

کلام پایانی

6 نکته فوق به‌خوبی اهمیت تتر در بازار ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد. به‌جرئت می‌توان گفت که بعد از بیت کوین، هیچ ارز دیجیتال دیگری مانند تتر نقش فراگیر و راهبردی در بازار رمزارزها ندارد. شما هم با تکیه بر تتر می‌توانید اصول مدیریت سرمایه و ریسک را در بازار ارزهای دیجیتال به‌خوبی رعایت کنید.

مطالب مشابه را ببینید!