مجله تاپ‌ناز‌

معرفی انواع نمای ساختمان؛ 10 نمای پر استفاده از آجری تا سنگ و …

معرفی انواع نمای ساختمان؛ 10 نمای پر استفاده از آجری تا سنگ و ...

هم اکنون برای ایجاد زیبایی بیشتر در سازه های ساختمانی تجاری، اداری و مسکونی انواع نما اجرا می شوند. نمای ساختمانی جذابیت بصری لازم را در هر سازه ای به ارمغان می آورد. همچنین علاوه بر زیبایی ابعاد جدیدی از هنر و معماری را در سازه های مختلف به وجود می آورد. انواع نمای ساختمان به کمک متریال مختلف اجرا می شوند‌. هزینه اجرای هر نما بر حسب متریال به کار رفته متغیر می باشد.

به طور کلی برای اجرای یک نمای ساختمانی لوکس و مدرن نیازی به پرداخت هزینه های گزاف و مضاعف نیست. با پرداخت هزینه ای جزئی نیز می توان بهترین نمای ساختمانی را اجرا کرد. معمولا مهندسین بر حسب شرایط جغرافیایی و موقعیت سازه بهترین نمای ساختمان را اجرا می کنند. پیش از اجرای نما باید به پارامترهای مختلفی توجه داشت.

تحت چنین شرایطی می توان بهترین نمای ساختمان را بر حسب معیارهای شخصی اجرا کرد. در اجرای انواع نمای ساختمان باید به ضوابط شهرداری نیز توجه نمود. شهرداری قوانین مختلفی را در زمینه اجرای نمای ساختمان وضع کرده است. تمامی این قوانین باید رعایت شوند؛ در این صورت مجوز اتمام کار را نمی توان از شهرداری دریافت نمود.

معرفی انواع نمای ساختمان؛ 10 نمای پر استفاده از آجری تا سنگ و ...

انواع نمای ساختمان پرکاربرد در ایران

بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته؛ حدود ۶۳ درصد از سازه های ساختمانی ایرانی مزین به نمای ساختمانی هستند. به طور کلی یکی از ارکان اساسی ایجاد زیبایی بیشتر در سازه، اجرای نما می باشد. در اجرای نما برای سازه های ساختمانی باید به کوچک ترین نکات نیز توجه داشت. برای نماسازی از مصالح ساختمانی مختلف استفاده می شود. به صراحت می توان ادعا کرد که میزان فراوانی مصالح ساختمانی در ایران به مراتب بیشتر از سایر کشورهای جهان است.

همچنین برای خرید مصالح مربوط به اجرای نمای ساختمان نیازی به تخصیص بودجه های ریالی مازاد و مضاعف نیست. با هر میزان بودجه ای می توان یک نمای ساختمانی بدون نقص و فوق العاده منحصر به فرد را اجرا کرد. از دیدگاه مهندسی نمای ساختمان، لایه ای محافظتی برای سازه می باشد. این لایه تزئینی و در عین حال مقاوم و حتی مستحکم از سازه در برابر عوامل مختلف محیطی محافظت می کند.

بر اساس جدیدترین بررسی های به عمل آمده؛ انواع نمای ساختمان پرکاربرد و محبوب در ایران شامل موارد ذیل هستند. این نماهای ساختمانی به دلیل زیبایی حداکثری و قیمت بسیار مناسب بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

نمای ساختمان آجری

نمای ساختمان آجری

از دیرباز تاکنون این نوع از نمای ساختمانی پرطرفدار بوده است؛ زیرا اجرای آن نیاز به هزینه زیادی ندارد. برای اجرای این نما از انواع آجر در رنگ های مختلف استفاده می شود. هارمونی نهایی این نمای ساختمانی زیبا و لوکس می باشد. نمای ساختمان آجری در هر موقعیت جغرافیایی به راحتی قابل اجرا می باشد؛ زیرا در برابر تغییرات دمایی مقاوم است.

مدت زمان لازم برای نصب و اجرای این نما بسیار کوتاه می باشد. همچنین این نما در برابر ضربه بیشترین میزان از مقاومت را از خود نشان می دهد. در صورتی که سایر نمونه های مشابه از چنین ویژگی برخوردار نیستند. نمای ساختمان آجری، جذب رطوبت بسیار پایینی دارد؛ در نتیجه بعد از گذشت چندین سال نیز ظاهر بدون نقص خود را حفظ می کند.

نمای ساختمان آجری، مقاومت بیشتری در برابر حوادث احتمالی دارد. بر اساس تحقیقات میدانی صورت گرفته؛ آجر فشار بالای ۷۰ درصد را می تواند تحمل کند. نمای آجری، رنگ و بوی بسیار متفاوت و خاصی را به هر سازه ای می بخشد.

نمای ساختمان فلزی

نمای ساختمان فلزی

از دیگر نماهای محبوب و پرطرفدار در ایران می توان به نمای فلزی ساختمان اشاره کرد. اغلب این نما با سایر نمونه های مشابه تلفیق می شود. برای اجرای نمای فلزی ساختمان از متریال خاصی مانند: آلومینیوم، ورق های گالوانیزه و همچنین مس اشاره کرد. نمای فلزی ساختمان در برابر تغییرات دمایی بیشترین میزان از مقاومت را از خود نشان می‌ دهد. این نما در یک پروسه زمانی کوتاه مدت قابل اجرا می باشد.

در صورتی که برای اجرای سایر نماهای مشابه به مدت زمان بیشتری احتیاج است. هزینه لازم برای اجرای نمای فلزی ساختمان بیش از حد گران قیمت نیست. تنها با پرداخت هزینه اس جزئی می توان به بهترین شکل ممکن نمای فلزی ساختمان را اشاره کرد. این نما در برابر باران های اسیدی مقاومت کافی را از خود نشان می‌ دهد.

همچنین این نما در برابر خوردگی و ساییدگی نیز مقاومت بالای ۹۰ درصد را از خود نشان می دهد. نمای فلزی ساختمان در مقایسه با سایر نمونه های مشابه انتخابی مقرون به صرفه و اقتصادی است.

نمای پانل کامپوزیت آلومینیوم

نمای پانل کامپوزیت آلومینیوم

از انواع نمای ساختمان محبوب و پرطرفدار می توان به پانل کامپوزیت آلومینیوم اشاره کرد‌. این نما برای ساختمان های اداری و تجاری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این نماهای کامپوزیت طرح دار بسیار جذاب و منحصر به فرد هستند. همچنین نمای پانل کامپوزیت آلومینیوم بعد از گذشت چندین سال نیز کیفیت خود را از دست نمی دهد. این نما به روش های مختلف قابل نصب و اجرا می باشد.

بر حسب هر موقعیت مکانی باید از شیوه ای مناسب جهت نصب کمک گرفت. معمولا این نماها با زیرسازی مستقیم و اصولی اجرا می شوند. این نما در برابر حوادث مختلف محیطی نظیر: سیل و زلزله مقاومت کافی را از خود نشان می دهد.

در صورتی که سایر نماهای مشابه از چنین ویژگی تکمیلی برخوردار نیستند. این نمای ساختمانی در برابر پوسیدگی و خوردگی بیشترین میزان از مقاومت را از خود نشان می دهد. این پانل ها از استحکام لازم برخوردار هستند.

نمای ساختمان کامپوزیتی

نمای ساختمان کامپوزیتی

از دیگر نماهای ساختمانی رایج می توان به نمای کامپوزیتی اشاره کرد. در اجرای این نما از ورق های کامپوزیت در رنگ ها و ابعاد گوناگون استفاده می شود. این نما در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت لازم را از خود نشان می دهد. این ورق های کامپوزیتی از یک لایه پلی اتیلن و آلومینیوم تولید شده اند. این نما به راحتی قابل شستشو می باشد و در اثر ضربه دچار ترک و شکستگی نخواهد شد.

نمای ساختمانی کامپوزیتی به زیبایی هرچه بیشتر سازه های ساختمانی کمک خواهد کرد. همچنین برای اجرای نمای ساختمانی مدرن و به روز از ورق های کامپوزیتی استفاده می شود. این ورق ها عناصر جدیدی از لوکس بودن را در هر سازه ای به وجود می آورند. اگر بنا به دلایل مختلف سطح این نما کدر شود؛ تنها با یک شستشوی ساده می توان مشکل را برطرف نمود.

نمای ساختمان سیمانی

نمای ساختمان سیمانی

از ارزان ترین نماهای ساختمانی می توان به نمای سیمانی اشاره کرد. معمولا در کارخانجات‌، پالایشگاه ها و حتی ساختمان های اداری از نمای سیمانی استفاده می شود. نمای سیمانی در برابر حریق بسیار مقاوم است. همچنین در اثر سیل و زلزله نیز ظاهر بدون نقص خود را از دست نمی دهد. این نما در هر رنگ و طرحی قابل اجرا می باشد.

همچنین مدت زمان لازم برای اجرای این نما بر حسب نوع سازه و تعداد طبقات متغیر می باشد. نکته: برای اجرای این نما حتما باید از افراد فعال و مجرب در زمینه نصب نمای سیمانی کمک گرفت. این نما عایق بسیار خوبی در برابر صوت و حرارت می باشد. نمای سیمانی از ایجاد حرارت بیشتر در داخل سازه در روزهای گرم سال جلوگیری می کند. همچنین در روزهای سرد سال نیز از اتلاف انرژی می تواند جلوگیری کند.

نمای ساختمانی با سنگ

نمای ساختمانی با سنگ

یکی از پرکاربردترین متریال ساختمانی که جهت اجرای نما مورد استفاده قرار می گیرد؛ سنگ می باشد. سنگ به عنوان یک متریال ساختمانی از زیبایی و کیفیت لازم برخوردار می باشد. از تکنیک های مختلفی می توان جهت اجرای نمای ساختمان با سنگ کمک گرفت. همچنین در هر تکنیکی بر اساس طرح اولیه از سنگ با صورت و رنگ مناسب استفاده می شود.

نمای سنگی ساختمان جلوه ای بی بدیل از زیبایی را برای هر سازه ای می تواند به وجود بیاورد. نمای ساختمانی با سنگ از استحکام و دوام فوق العاده بالایی برخوردار می باشد. این نما در برابر هرگونه آسیب و ضربه ای نیز مقاوم است. اغلب باران های اسید در موقعیت های مختلف منجر به خوردگی نما می شوند. در صورتی که باران های اسیدی هیچ گونه اثر منفی در این نمای ساختمانی ندارند.

برای اجرای نمای ساختمان می توان از سنگ های طبیعی و مصنوعی کمک گرفت. بودجه لازم برای اجرای هر نما متغیر می باشد و همچنین فرایند نصب و اجرا در مدت زمان کوتاهی به اتمام می رسد. نمای ساختمان از جنس سنگ به سبک رومی بیشتر از هر زمانی مورد توجه قرار گرفته است.

مطلب مشابه: انواع سنگ نمای ساختمانی؛ ویژگیهای انواع سنگ و مناسب ترین برای نما

نمای شیشه ای یا کرتین وال

نمای شیشه ای یا کرتین وال

از انواع نمای ساختمانی پرطرفدار و کاملا مدرن می توان به نمای شیشه ای یا کرتین وال نیز اشاره کرد. استفاده از این نما از شرایط خاصی پیروی می کند. در موقعیت مناسب باید از این نما استفاده نمود؛ زیرا هر موقعیتی برای اجرای نمای شیشه ای مناسب نمی باشد. این نماهای شیشه ای عایق بسیار خوبی در برابر حرارت و صوت هستند.

همچنین این نما پوششی ایده آل و سبک برای هر سازه ای به شمار می آید. نمای کرتین وال در یک بازه زمانی کوتاه مدت قابل اجرا می باشد. نصب نمای شیشه ای نیاز به حساسیت و دقت بسیار بالایی دارد. هرگونه کوتاهی در فرایند نصب می تواند باعث افزایش هزینه های نصب و اجرا شود. از انواع شیشه در رنگ و طرح های متنوع برای اجرای این نما استفاده می شود.

تمامی شیشه های مصرفی از وزن بسیار کمی برخوردار هستند. همچنین این شیشه ها میزان انعکاس نور را کاهش می دهند؛ در نتیجه استفاده از این نما در هر موقعیت مکانی راحت و آسان خواهد بود. نمای شیشه ای باید تحت شرایط خاصی نگهداری شود؛ در غیر این صورت زیبایی خود را از دست خواهد داد.

نمای چوبی ساختمان

نمای چوبی ساختمان

به صراحت می توان ادعا کرد، که فاخرترین نمای کلاسیک جهت اجرا در موقعیت های مختلف، نمای چوبی می باشد. از ویژگی های برجسته این نما می توان وزن بسیار سبک آن اشاره کرد. متریال چوبی مورد استفاده در این شیوه از شکل پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند.

همچنین این متریال بعد از گذشت چندین سال نیز شکل نهایی خود را حفظ می کنند. نمای چوبی تلفیقی از آرامش و راحتی را در هر محیطی می تواند به ارمغان بیاورد. متریال مصرفی این نما در برابر رطوبت نیز بسیار مقاوم هستند. درصد جذب رطوبت این نما بسیار کم است و همچنین در برابر حرارت نیز مقاومت لازم را از خود نشان می دهد.

به نوعی نمای چوبی دروازه ای به سمت آرامش روحی را در قلب هر فردی به وجود می آورد. یکی از ترندترین سبک های اجرای نما این شیوه می باشد. همچنین در اجرای نمای ساختمانی چوبی هیچ گونه هزینه مازاد و گزافی پرداخت نمی شود‌.

نمای سرامیکی ساختمان

نمای سرامیکی ساختمان

برای اجرای این نما از سرامیک های پرسلانی طرح دار استفاده می شود. همچنین نمای سرامیکی در برابر یخ زدگی نیز بسیار مقاوم است؛ زیرا بافت کاملا فشرده ای دارد. این نما یک عایق رطوبتی و ضد حریق یکپارچه به شمار می آید، که زیبایی غیر قابل وصفی نیز دارد. نمای سرامیکی شدت بازتاب نور را به شدت کاهش می دهد؛ به همین علت در روزهای گرم سال منجر به ایجاد حرارت بیشتر در محیط نمی شود.

با هر میزان بودجه ای می توان یک نمای سرامیکی لوکس و بی نظیر را اجرا کرد. از انواع سرامیک های طرح دار و دکوراتیو جهت اجرای نما می توان کمک گرفت. این نما در یک دهه اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است؛ زیرا با کمترین میزان از بودجه نیز امکان اجرای آن وجود دارد.

معمولا برای ایجاد زیبایی بیشتر ستون های موجود در سازه نیز با سرامیک های پرسلانی تزئین می شوند. تزئین ستون بدین شکل نیز می تواند جلوه ای از زیبایی را به وجود بیاورد.

جمع بندی

انواع نمای ساختمان منجر به ایجاد زیبایی حداکثری در سازه می شوند. همچنین از انواع متریال مختلف می توان جهت اجرای نما کمک گرفت. بر حسب موقعیت سازه باید از متریال مناسب استفاده کرد. همچنین هزینه نهایی بر حسب طرح انتخابی متغیر می باشد و اجرای نما موجب زیبایی حداکثری در ساختمان خواهد شد.

به کمک انواع نمای ساختمانی می توان مقاومت و استحکام سازه را در برابر ضربه تا حد قابل توجهی افزایش داد. نمای ساختمان به کمک انواع متریال متنوع منجر به افزایش طول عمر سازه نیز خواهد شد. حدود ۹۰ درصد نماهای ساختمانی قابل شستشو هستند.

مطالب مشابه را ببینید!