مجله تاپ‌ناز‌

نورپردازِی آشپزخانه + اصول نورپردازی آشپزخانه که باید بدانید

نورپردازِی آشپزخانه

اگر نورپردازی اشپزخانه به صورت اصولی انجام می شود باعث می شود که زیبایی آشپزخانه دو برابر شود و محیط منزل شما بسیار زیبا شود. با سلیقه متفاوت خود می توانید روش هاس استفاده از لامپ ها و نورهای مختلف را متنوع تر کنید.

آشپزخانه شیک و زیبا با پرده، ظروف و شیشه های متنوع باعث می شود هر آشپزی ذوق کند و ما در این مطلب روش های نورپردازی را به شما معرفی می کنیم.

اصول نورپردازی آشپزخانه

هر فردی سلیقه ای خاص در چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه دارد و موارد گفته شده در این مطلب ممکن است طبق سلیقه ای هر فردی باشد پس آن را تا آخر دنبال کنید. بری بهترین نورپردازی آشپزخانه خلاقیت هایی را باید به کار بگیرید تا آشپزخانه شما مرتب و زیبا باشد.

نورپردازِی آشپزخانه

در ابتدا باید وسایل مورد نیاز در آشپزخانه را به درستی تفکیک کنید و بعد آنها را جاسازی کنید. در دکوراسیون آشپزخانه ظروف خیلی اهمیت دارند، اگر شما همیشه ظروفتان تمیز و براق باشد این می تواند به نورپردازی کمک کند.

در چیدمان بهتر است خلاقیت به خرج دهیدف مثلا از انواع رنگ ها استفاده کنید. لامپ هایی را درون آشپزخانه نصب کنید که رنگی باشند. از کاورها و پرده هایی به رنگ هایی روشن مانند نارنجی بیشتر استفاده کنید. سعی کنید وسایل آشپزخانه را با ظرافت بچینید.

نورپردازِی آشپزخانه

چه نورپردازی برای زیباتر شدن اشپزخانه استفاده کنیم؟

این را حتما می دانید که آشپزخانه باید دارای نور کافی باشد تا بتواند کار را برای کسی که در آن آشپزی می کند دلچسب کند. استفاده از رنگ ها روشن به زیبایی آشپزخانه می افزاید.

استفاده از رنگ های شاد مانند صورتی، سوسنی و نارنجی بسیار جذاب می باشد. می توانید با خریدن ظرف های رنگی جلوه ای خاص به آشپزخانه بدهید و جذابیت آن را بیشتر کنید.

می توان میزهای درون آشپزخانه را مزین به نور کرد. روی میزها لامپ های کوچک به رنگ شاد و متنوع نصب کرد.

نورپردازِی آشپزخانه

اجرای نورپردازی کاربردی در آشپزخانه

استفاده از نورپردازی کاربردی در جهت روشنایی قسمت مشخصی صورت می گیرد. آشپزخانه خود را مجسم کنید و به این فکر کنید که معمولا از کدام قسمت های آشپزخانه بیشترین استفاده را می کنید. کابینت ها، کشوها، کانتر آشپزخانه و سینک ظرفشویی از جمله قسمت هایی هستند که بیشترین استفاده را دارند و به این خاطر وجود روشنایی در این قسمت ها الزامی است.

نورپردازِی آشپزخانه

  • نورپردازی داخل کابینت

اولین کاری که هر کس با ورود به آشپزخانه انجام می دهد روشن کردن چراغ و رفتن سراغ یخچال می باشد. داخل هر یخچال نیز چراغی تعبیه شده است. در اینجاست که اهمیت وجود روشنایی در هر فضایی مشخص می شود. با این تفاسیر آیا بهتر نیست هنگامی که در کابینت را باز می کنید داخل آن هم روشن باشد؟ در این جا بهترین راه، استفاده از چراغ های مخصوص، در داخل و زیر سقف هر کابینت می باشد. بهتر است این چراغ ها در قسمت جلوی کابینت نصب شوند و در حدود چند اینچ با درب آن فاصله داشته باشند. از ریسه های ال ای دی نیز می توان برای روشنایی داخل کابینت استفاده کرد. برای کابینت هایی که درب شیشه ای دارند و بیشتر به عنوان دکور استفاده می شوند می توان در قسمت عقبی کابینت چراغ مناسبی نصب کرد.

بیشتر ببینید: مدل کابینت آشپزخانه عروس 2019 مدل ممبران و های گلاس جدید

نورپردازِی آشپزخانه

  • نورپردازی داخل کشوها

زمانی که درب یخچال را باز می کنید، از اینکه در داخل آن چراغی تعبیه شده تا به راحتی ببینید احساس رضایت می کنید. به این خاطر شاید استفاده از روشنایی در داخل کشو ها نیز ایده خوبی باشد. اگرچه ممکن است این کار چندان لزومی نداشته باشد، اما برخی از طراحان داخلی بر این عقیده اند که بهتر است برای بهتر دیده شدن داخل کشو مخصوصا به هنگام شب، از این روش استفاده نمود. روش نورپردازی این قسمت باید به گونه ای باشد که با باز کردن درب کشو چراغ روشن و با بستن آن خاموش شود.

نورپردازِی آشپزخانه

  • نورپردازی کانتر آشپزخانه

برای انجام بیش ترین کارها در آشپزخانه از قسمت کانتر استفاده می شود. محل قرار گیری کانتر درست روی کابینت می باشد، بنابراین آسان ترین راه برای روشن سازی آن ها، نصب چراغ های زیر کابینتی می باشد. به یاد داشته باشید که بیشتر کانترها سطوحی درخشنده دارند چرا که در ساخت آن ها از متریالی مانند سنگ مرمر یا گرانیت استفاده  می شود. بنابراین به منبع نوری نیاز دارد که نور را در سطح کانتر منتشر کند تا از بازتاب نور جلوگیری به عمل آید.

نورپردازِی آشپزخانه

زمانی که تصمیم به انتخاب روش های نورپردازی می گیرید، تنها به میزان انرژی برق مصرفی فکر نکنید، بلکه میزان نور واقعی تولید شده توسط لامپ های مختلف را نیز در نظر بگیرید. میزان این نور در زمان استفاده برای کانترها بسته به سن افرادی که بیش ترین استفاده از آن قسمت را دارند متفاوت می باشد. به طور حتم افرادی که سن بالاتری دارند نیاز به نور بیشتری خواهند داشت.

ببینید: نحوه دکوراسیون آشپزخانه های کوچک با کمترین فضا

نورپردازِی آشپزخانه

  • نورپردازی قسمت جزیره در آشپزخانه

اگر از قسمت جزیره آشپزخانه برای آماده سازی غذا و یا دیگر کارها استفاده می نمایید، قبل از هر گونه اقدامی برای تزئین آن نیاز به استفاده از نورپردازی مناسب خواهید داشت. از آن جایی که در این قسمت از آشپزخانه از لوازم تزئینی زیادی از جمله آویزها استفاده می شود، ممکن است در انتشار نور به تمامی قسمت ها خلل ایجاد شود. استفاده از چراغ های آویز دکوراتیو در این قسمت می تواند باعث ایجاد نمای زیبایی شود.

نورپردازِی آشپزخانه

  • نورپردازی بالای سینک ظرفشویی

زمانی که نورپردازی کابینت ها، کشوها و کانتر را انجام دادید، در مرحله بعد نوبت به نورپردازی قسمت سینک ظرفشویی می رسد. برای اطمینان از درست شستن ظروف، استفاده از چراغ مناسب در قسمت بالای سینک ظرفشویی به شما پیشنهاد می شود.

نورپردازِی آشپزخانه

اجرای نورپردازی دکوراتیو در آشپزخانه

زمانی که مرحله اجرای نورپردازی کاربردی آشپزخانه به پایان رسید، نوبت به اجرای نورپردازی دکوراتیو برای مشخص سازی جزئیات معماری و یا قسمت هایی که در آن ها از عناصر زیباشناسی مانند یک تابلو نقاشی استفاده شده است، می رسد. در اجرای این نوع نورپردازی به یاد داشته باشید که شدت کنتراست نور نسبت به نورپردازی عمومی باید حداقل ۳ به ۱ باشد. این بدان معناست که میزان نور در نورپردازی دکوراتیو، باید ۳ برابر نورپردازی عمومی باشد. اگر قسمت ویژه ای در آشپزخانه شما وجود دارد که تمایل دارید توجه همگان را به آن جلب کنید میزان این نور می تواند تا ۵ برابر بیشتر باشد.

نورپردازِی آشپزخانه

  • استفاده از روشنایی در اطراف آشپزخانه

آسان ترین روش برای نورپردازی دکوراتیو استفاده از روشنایی دور تا دور قسمت هایی مانند زیر کابینت هایی که در قسمت پایین آشپزخانه قرار دارند و یا در قسمت زیرین جزیره می باشد. استفاده از این روش، راهکاری ساده برای مشخص سازی فضا و ایجاد نورپردازی زیبا برای استفاده در شب می باشد. اگر کف آشپزخانه از کفپوشی پوشیده شده است که خاصیت انعکاس نور دارد، بهتر است از وسیله های روشنایی که نور را در کل فضا انتشار می دهند استفاده نمود. به یاد داشته باشید که در استفاده از این روش، برای کنترل روشنایی از کلیدهای برق جداگانه و یا دیمر استفاده نمایید. با این کار می توانید روشنایی هر قسمت را به صورت جداگانه کنترل کنید.

ببینید: مدل کابینت و کشو گوشه آشپزخانه

نورپردازِی آشپزخانه

  • نورپردازی قسمت بالای کابینت

استفاده از منبع روشنایی در قسمت بالای کابینت، می تواند به عنوان نورپردازی عمومی و در عین حال دکوراتیو در نظر گرفته شود.

نورپردازِی آشپزخانه

  • نورپردازی دکوراتیو در قسمت داخلی کابینت های آشپزخانه

این نوع نورپردازی برای کابینت های شیشه ای و یا شلف های استفاده شده در این فضا مناسب می باشد. از کابینت های شیشه ای و شلف ها برای قرار دادن وسایل تزئینی استفاده می شود. انجام این روش نورپردازی در این قسمت ها باعث می شود، وسایل تزئینی قرار داده شده نمای بهتری داشته و زیبایی آن دوچندان شود. استفاده از یک ظرف زیبا در این قسمت می تواند جلوه خاصی به آشپزخانه ببخشد.

نورپردازِی آشپزخانه

اجرای نورپردازی عمومی آشپزخانه یا نورپردازی محیط

زمانی که نورپردازی کاربردی و دکوراتیو به پایان رسید، نوبت به مرحله آخر که اجرای نورپردازی عمومی یا همان روشنایی محیط می باشد، می رسد. اگر انجام  دو روش قبلی درست صورت گرفته باشد در این مرحله نیاز به اضافه کردن نور زیادی نخواهید داشت، زیرا چراغ های سقفی که در جای مناسبی قرار گرفته اند، لوسترها و یا چراغ های آویز دکوراتیو، میزان نور مورد نیاز را تامین می کنند.

نورپردازِی آشپزخانه

لوسترها و چراغ های آویز دکوراتیو مناسب آشپزخانه

لوسترها، یکی از محبوب ترین وسیله های روشنایی برای استفاده در قسمت جزیره آشپزخانه می باشند. برای انتخاب لوستر مناسب، در ابتدا باید در نظر داشته باشید که از چه متریالی برای ساخت جزیره استفاده شده است. جزیره ها می توانند از جنس شیشه، فلز و یا حتی بتن باشند. نکته مهم و قابل توجه در استفاده از چراغ های آویز دکوراتیو توجه به فرد بودن تعداد آن ها می باشد. برای مثال با توجه به اندازه جزیره می توانید از یک یا سه چراغ آویز بالای آن استفاده نمایید. این تعداد می تواند بیشتر نیز باشد. لازم به ذکر است که در زمان نصب این آویزها باید به فاصه آن ها نسبت به کانتر توجه کرد. این فاصله باید چیزی در حدود ۷۶ سانتیمتر باشد. نصب آن ها باید به گونه ای باشد که جلوی دید افراد را نگیرد. لوسترهای آشپزخانه انواع مختلفی دارند و استفاده از آن ها جلوه زیبایی به آشپزخانه می بخشد. استفاده از لوسترهای مدرن بالای میز غذا خوری در آشپزخانه یا در قسمت بالای جزیره، نمای زیبایی خواهند داشت. به یاد داشته باشید که درانتخاب این لوسترها به دکوراسیون کلی خانه نیز باید توجه کرد.

نورپردازِی آشپزخانه

مطالب مشابه را ببینید!