مجله تاپ‌ناز‌

نکات انتخاب ساعت مچی مردانه و زنانه که باید بدانید

نکات انتخاب ساعت مچی

با انتخاب یک ساعت مچی صحیح و مناسب میتوانید شخصیت خود را نشان داده و اعتماد به نفستان را بالا ببرید. از مهم ترین مواردی که در انتخاب ساعت مچی باید به آن توجه کنید، علاوه بر زیبایی و ظرافت خود ساعت باید با استایل و لباس شما هم متناسب باشد. بند ساعت و شکل صفحه و رنگ آن باعث ایجاد ظاهری جذاب میشود.

این ويژگی های زیاد ممکن است شما را سردگم هم کرده و خرید ساعت مچی را به کار سختی تبدیل کند. یکی از اصلی ترین اکسسوری هایی که بر جذابیت هر فردی تاثیر شگفت انگیزی دارد ساعت مچی است. اگر میخواهد در انتخاب ساعت مناسب دچار سختی نشده و برعکس اوقات خوبی را داشته باشید، در ادامه این مطلب با نکات انتخاب ساعت مچی همراه ما باشید.

ساعت مچی

انتخاب ساعت مچی بر اساس موقعیت

توجه کنید که ساختن هر ساعت برای هدف یا به بیان بهتر، برای استفاده در موقعیت خاصی بوده است. در محیط های کاری ساعت های نقره ای یا طلایی ساده مناسب هستند. برای کارهایی که روزانه انجام میدهید و زیاد هم حالت رسمی ندارند استفاده از ساعت های بند فلزی توصیه میشود. برای جاهای رسمی استفاده از ساعت های ساده توصیه میشود. یک ساعت ساده کلاسیک با بندی چرمی بسیار مناسب است.

اصولا بندهای چرمی برای هر موقعیتی میتوانند مناسب باشند. اگر سرکارتان کت شلوار رسمی میپوشید، خوب است بدنه ساعتی که استفاده میکنید، ظریف باشد و همچنین اگر بند چرمی آن باریک و براق باشد بهتر است. اگر به ملاقاتی دوستانه برای خرید یا کارهای دیگر با دوستانتان میروید، داشتن ساعتی با بند پلاستیکی و پارچه ای میتواند مناسب باشد. از ساعت های کرنوگراف دار برای موقعیت هایی خاص ولی غیر رسمی استفاده کنید. با فعالیت های ورزشی ساعت های دیجیتال ست تر هستند.

فعالیت های ورزشی معمولا داری حرکات فیزیکی زیادی بوده و اتفاقاتی که ممکن است پیش بیاید غیرقابل پیش بینی خواهد بود. پس ساعت شما باید بند، صفحه و بدنه ای قوی داشته باشد تا بدون هیچ گونه نگرانی از شکستن و پاره شدن آن به کاری که انجام میدهید تمرکز کنید.

اگر به بندهای چرمی علاقه دارید حتما کمربند و کفش چرم هم دارید و طبیعی است که استفاده این موارد با هم تاثیر فوق العاده ای بر روی ظاهر شما خواهد گذاشت. فقط به این نکته توجه داشته باشید که حتما نباید همه آنها هم رنگ یکدیگر باشند، فقط در صورت مشکی بودن، همرنگی ست زیباتری به همراه می آورد. بند چرم به رنگ مشکی رسمی تر از رنگ قهوه ای است.

اگر رنگ کفش هایتان تنوع خوبی دارد، ساعت هایی با بند قابل تعویض کار شما را خیلی راحت تر میکند. اگر به ساعت های فلزی علاقه دارید، چه ستی بهتر از فلز برای فلز پیدا میشود. زیور آلات شما باید با قاب دور صفحه و بدنه فلزی ساعت هماهنگ باشد. ست بودن رنگ فلز با دکمه سر دست، حلقه و سگک کمربند، دیگر مواردی هستند که باید به هماهنگی آنها توجه کنید.

ساعت شما اگر صفحه و بندی مشکی داشته باشد با هر رنگ فلزی تطابق خواهد داشت. کفش های خاکستر و خانواده رنگ های آبی و مشکی و نقره ای با بند های نقره ای به خوبی ترکیب میشوند. همچنین رنگ های قهوه ای ، کرم، بژ، طلایی با بندهای طلایی ترکیب زیبایی به وجود می آورند.

ساعت مچی

انواع ساعت

در قسمت بالا به ساعت های آنالوگ و دیجیتال اشاره شد. برای آشنایی بهتر شما عزیزان و برسی این موضوع که ساعت آنالوگ بهتر است یا دیجیتال، به این قسمت مقاله توجه کنید. با توجه به عقربه ای بودن یا نبودن ساعت به دو دسته دیجیتال و آنالوگ تقسیم میشوند. در بازار ترکیبی از این دو نوع هم وجود دارد.

با اینکه ساعت های لوکس دیجیتال توسط برندهای معتبر زیادی در حال ساخت و طراحی هستند ولی هنوز هم ساعت های آنالوگ رسمیت بیشتری نسبت به ساعت های دیجیتال دارند. بنابراین وقتی میخواهید انتخاب کنید، همانطور که گفته شد نیاز شما حرف اول را میزند، اگر میخواهد در مهمانی های رسمی بدرخشید، ساعت های آنالوگ مناسب شماست، آخرین مدل اپل واچ در یک عروسی هیچ وقت به اندازه یک ساعت آنالوگ ساده رسمی و مناسب موقعیت نیست.

موتور ساعت

حالا که با کلیت مطلب آشنا شدید، بحث را کمی تخصصی تر میکنیم و به انواع موتورهای ساعت میپردازیم. نحوه کارکرد ساعت باید به اندازه ظاهر آن برای شما مهم باشد. موتور ساعت ها به صورت کلی سه دسته مکانیکی، باتری خور یا کوارتز و اتوماتیک تقسیم میشوند. در ادامه هر یک از این موتورها را برسی میکنیم.

ساعت مچی

مکانیکی

این دسته به کوک کردن دستی نیاز دارند. فنر، منبع قدرت ساعت های مکانیکی است. با باز شدن فنر، نیرو به چرخ دنده ها منتقل شده و باعث حرکت عقربه ها میشود. از خوبی های این ساعت ها این است که نیازی به باطری ندارند. با متوقف شدن ساعت، فقط کافیست آن را دوباره کوک کنید. این نوع جذاب بوده و عقربه ها پیوسته و نرم حرکت میکنند. ولی این قضیه کوک دستی روزانه این ساعت ها میتواند یک عیب هم باشد.

این ساعت ها به عوامل محیطی مثل رطوبت، گرد و غبار، امواج مغناطیسی و دما حساس میباشند. عیب دیگر این ساعت ها دقت کمتر آنها بوده و شاید تا چند ثانیه هم خطا کنند و در نهایت قیمت بالای این ساعت ممکن است دلایلی باشند که سمت این نوع ساعت نروید.

wrist watch 1 e1661346416678

کوارتز یا باطری دار

این ساعت ها با قیمت مناسب و دقیق بودنشان طرفداران زیادی دارند و همچنین مقرون به صرفه هستند. با یک باطری کوچک کار ساعت راه می افتد و نیازی ندارید هر روز آن را کوک کنید. دقت این ساعت ها نه تنها از ساعت های مکانیکی بیشتر بوده بلکه از ساعت های اتوماتیک هم دقیق تر هستند. ساعت های ورزشی به خاطر همین دقت دارای موتور کوارتز هستند.

جریان الکتریکی باطری باعث ارتعاش شده و این ارتعاش به پالس الکتریکی و در آخر به انرژی مکانیکی تبدیل و عقربه های ساعت حرکت کرده و باعث صدای معروف تیک تاک ساعت میشود. علاوه بر دقیق بودن و قیمت مناسب این ساعت ها به خاطر نداشت قطعات متحرک ماندگاری بالایی داشته و به درد پوشش روزانه میخورند. تنها چیزی که در این ساعت ها نیاز به تعویض سالانه دارد باطری آن است و در صورت استفاده درست، مشکل دیگری پیش نخواهد آمد. البته این ساعت ها بی عیب نبوده و موتورشان به روانی و نرمی دو نوع دیگر حرکت نمیکنند. در موتورهای اتوماتیک و مکانیکی پیوستگی و نرمی بیشتری در حرکت عقربه های ساعت مشاهده میشود.

اتوماتیک

عملکرد این دسته شباهت زیادی به ساعت های مکانیکی دارد. سیستم حرکت این نوع وابسته به چرخ دنده های پیچیده است. تفاوت این ساعت ها با نوع مکانیکی عدم نیاز به کوک دستی و تنظیم با حرکت دست است، به همین دلیل به ساعت های نبضی یا خودکار هم معروف شده اند. دقت ساعت های کوارتز در این نوع نیست و ممکن است تا ده ثانیه هم دچار اشتباه باشند. روتور نام وزنه کوچکی درون این ساعت ها است.

حرکت مچ دست شما باعث حرکت روتور شده و اگر این ساعت را برای مدتی استفاده نکنید، نیاز به تنظیم دوباره خواهد داشت. این ساعت ها جذابیت ظاهری زیادی داشته و عقربه ها پیوسته و نرم حرکت میکنند. ولی مثل ساعت های مکانیک به محیط حساس هستند و نباید در معرض رطوبت، گرد و غبار، امواج مغناطیسی و دما قرار داشته باشند. دقت آنها نسبت به دو نوع دیگر کمتر بوده و قیمت بالایی هم دارند.

ساعت مچی

قیمت ساعت

در قسمت قبلی زیاد از قیمت حرف زدیم، حال عوامل دیگر تاثیر گذار بر قیمت ساعت هم برسی میکنیم. بندهای ساعت و خود آن از جمله مواردی است که با توجه به استایل، نوع و برند آنها دارای قیمت های متفاوتی میباشد. صفحه ساعت معمولا به وسیله قسمتی پلاستیکی یا از فلزاتی مثل تیتانیوم، آهن و نقره، طلا و پلاتینیوم ساخته میشود. بند ساعت ممکن است از موادی که خود ساعت ساخته شده یا مواد دیگری از جمله چرم ساخته شوند. همه این مواد قیمت های متفاوتی به ساعت میدهند.

پلاستیک ارزان ترین نوع این مواد است. بعد از پلاستیک، لاستیک ارزان تر است و هرچه به سمت مدل های چرمی و فلزی میرویم، قیمت بیشتر میشود. گران ترین ساعت ها نوع فلزی آن است. کیفیت مواد باعث تنوع قیمت میشود و با انواع موتورهای ساعت هم که آشنا شدید.

ساعت مچی

انواع مختلف صفحه ساعت و ابعاد آن

اگر به دنبال ظاهری رسمی هستید باید صفحه ساعت شما هم ظریف و ساده باشد. اعداد رومی و نشانگر های خطی بیشتر در ساعت های رسمی و اعداد ریاضی در ساعت های اسپرت دیده میشوند. هرچه ساعت قابلیت های بیشتری مثل سرعت سنج و زمان سنج و قطب نما و حتی ماشین حساب هم داشته باشد از شدت رسمی بودنش کاسته میشود. قطر صفحه در ساعت های رسمی بین ۶/۳ تا ۴۰ میلیمتر است و شاهد ابعاد بزرگتری در ساعت های ورزشی یا روزانه خاص هستیم.

ساعت ها در انواع مختلف شک صفحه مثل مربع، گرد، بیضی، مستطیل و حتی چند ضلعی تولید شده و ساعت های فلزی میتوانند ظاهری براق، مات، کار شده با جواهرات زیاد یا طرح های دیگر داشته باشد. جنس صفحه ساعت از شیشه، تلق، پلاستیک و کریستال است. تلق و پلاستیک زودتر خش می افتند، شیشه زود میشکند ولی احتمال خش افتادن آن کمتر است و در نهایت کریستال را داریم که ضد ضربه، خش و ساییدگی بوده و برای صفحه ساعت انتخابی مناسب از این جهت میباشد، ولی قیمتی به مراتب بالا تر از انواع دیگر دارد.

مطالب مشابه را ببینید!