مجله تاپ‌ناز‌

نگهداری لاستیک خودرو | افزایش طول عمر لاستیک خودرو نحوه مراقبت از آن

نگهداری لاستیک خودرو
برای مراقبت کردن و نگهداری لاستیک خودرو از لاستیک خودر باید فشار تایر را مرتب اندازه گیری کنید و آج لاستیک را باید بررسی نمایید. اگر در هوای برفی آج لاستیک شما زیر 5 میلی متر باشد باعث تصادف می شود.

نگهداری و مراقبت از لاستیک خودرو

یکی از مهمترین قسمت های یک خودرو، لاستیک یا تیر خودرو است که باید به صورت مرتب از نظر شکل و کیفیت بررسی شود زیرا اگر دارای مشکلی شود می تواند باعث بروز حادثه شود. خرابی لاستیک می تواند باعث خسارات مالی و جانی سنگینی شود.

بعضی از رانندگان در هنگام خرید خودرو شاید فقط شاهر نوی لاستیک را ببینید ولی ممکن است لاستیک کهنه باشد و باعث ایجاد حادثه شود.

تنها 5 درصد از وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و 95 درصد از وزن درون باد لاستیک خودرو وارد می شود. به همین دلیلی لاستیک به عنوان پاشنه آشیل اتومبیل است و توصه می شود برای حفظ ایمنی ماشین و حفظ جان خودتان باید از لاستیک مراقبت کنید و مشکلات آن را بشناسید.

مراقبت های لازم لاستیک خودرو

ترکیدن لاستیک جلوی خودرو بسیار خطرناک تر از ترکیدن لاستیک های عقب است پس باید سالم ترین لاستیک در جلوی خودرو باشد تا امکان ترکیدن آن کاهش پیدا کند، زیرا اگر در سرعت بالا لاستیک جلوی خودر بترکد باعث چپ شدن خودرو می شود.

لاستیک های جلو به هدایت قسمت جلویی خودرو می پردازند و بخش زیادی از نیروی خودرو در سر پیچ ها را متحمل می شوند و به همین دلیل بیشتر در قسمت بیرونی آج خورده می شوند.

لاستیک های عقب، نیروهای رانش را تحمل می کنند و به همین دلیل است که از قسمت آج آسیب می بینند.

نگهداری لاستیک خودرو

نگهداری لاستیک خودرو

روش مراقبت از لاستیک خودرو

حواستان به سر والو باشد !

کلاهک یا درپوش ها از نفوذ رطوبت یا کثیفی به والو جلوگیری می کند ، بنابراین اطمینان یابید که سروالو روی همه چرخ ها قرارگیرد.به تعمیرکار در زمان تعویض لاستیک یادآوری نمایید برای هر چهار چرخ از والو های نو استفاده کند.

 

لزوم بررسی فشار باد تایر

فشار باد تایر را ماهانه اندازه گیری کنید زیرا تایرهای کم باد موجب ایجاد گرما و فشار زیادی می شوند که این گرما و فشار سبب کاهش عملکرد تایر خودرو می شود، بنابراین لازم است لاستیک ها براساس دستور خودروساز باد شوند. زمانی که تایرها سرد هستند باد آنها را اندازه گیری کنید و در در فصول گرم سال زود به زود فشار باد تایر را کنترل کنید.

 

اطمینان از عدم وجود رطوبت در پمپ باد

چگونه می توان به بررسی خروج رطوبت از پمپ باد پرداخت؟

ساده ترین روش این است که با ناخن شست، سوزنی را به دریچه خروجی باد وارد کنید ، اگر انگشت شست تان خیس شد، باید به تعمیرگاه مراجعه کنید چون مخزن باید خشک باشد. رطوبتی که از طریق پمپ باد وارد تایر شود سبب اختلاف فشار و در نهایت سبب فرسودگی و خوردگی کناره های تایر می شود.

 

پله کردن لاستیک را بررسی کنید

اگر بعد از باد کردن تایر ها متوجه ساییدگی نامسطح و یا پله کردن لاستیک شدید باید به تنظیم دوباره چرخ های خودرو بپردازید . اما ممکن است پله کردن آج ها به علت ترمز یا کمک فنر نامناسب و نیز آسیب داخلی تایربه وجود آید.

 

لزوم توجه به آج لاستیک

اگر لاستیک از آج مناسب برخوردار نباشد ، موجب می شود در آب و هوای بارانی در زمان رانندگی ،آب نتواند از زیر لاستیک و لابه لای آج ها به سرعت فرار کند بنابراین اصطکاک لاستیک با سطح جاده کم شود و خودرو در معرض لغزش و سرخوردگی قرار گیرد.

برای رانندگی به هنگام بارش برف ، به حداقل پنج میلی متر آج برای اصطکاک نیاز است و اگر این مقدار کم تر باشد ،احتمال تصادف بالا میرود.

 

تایرها را بگردانید

اگر می خواهید ساییدگی آج به صورت یکنواخت توزیع شود و عمر تایرها افزایش یابد ، تایرها را بگردانید . اولین چرخش بسیار مهم است پس هر 10 تا 11 هزار کیلومتر، تایرها را به صورت ضربدری با هم عوض کنید.

 

چگونه دما، روی باد لاستیک اثر می کند

تایرها در صورت افت و یا بالا رفتن دمای بیرون ، تمایل به تغییر فشار دارند. کاهش شش درجه سانتی گراد از دمای محیط، فشار باد تایر را 500 گرم تا یک کیلوگرم کم می کند.تایرها در هوای گرم فشار زیادی را از دست می دهند.

در تایرهای کم باد استهلاک سریع و عملکرد بد رانندگی رخ می دهد. اگر هوای محل زندگیتان گرم است ، همواره فشار باد تایر را بررسی کرده و در صورت نیاز این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید : روش استفاده صحیح از کولر خودرو و تقویت کردن کولر خودرو

از تمیز کننده چرخ استفاده کنید

کثیف شدن رینگ های خودرو سبب پوسیدگی لنت های ترمز می شود به طوری که با شست وشوی خودرو لکه های آن پاک نمی شوند و برای پاک شدن نیاز به پاک کننده رینگ دارند.

برخی از تمیز کننده ها برای رینگ های اسپرت مناسب هستند و باقی آنها برای رینگ های فولادی طراحی شده اند .تمیز کننده رینگ های فلزی بستگی به نوع فلز رینگ (آلومینیومی یا کرومی )،فرمول های متنوعی دارند .

با پولیش چرخ از رینگ های فولادی و با استفاده از واکس از رینگ های اسپرت آلومینیومی مراقبت کنید.

 

به پیچ های چرخ رسیدگی کنید

اگر روان کاری بین رینگ و اکسل صورت نگیرد، سبب خوردگی پیچ ها و مهره ها و در نتیجه گیرکردن آن ها می شود که تعمیر آن ها هزینه زیادی در پی دارد. از یک روان کار ضد گریپاژ بعد از تعویض تایرها استفاده کنید.

با برس سیمی رزوه های پیچ چرخ را تمیز کنید و سپس با روغن پاک کنید. این کار از گریپاژ پیچ ها جلوگیری می کند و نمی گذارد آنها هنگام رانندگی شل شوند.

 

میزان فرمان را فراموش نکنید

هر 50 هزار کیلومتر باید به تنظیم چرخ ها یا همان میزان فرمان بپردازید. تنظیم نامناسب چرخ سبب فرمان پذیری ضعیف و کوتاه شدن عمر تایرها می شود. اگر فرمان خودرو از حد طبیعی سفت تر است یا خودرو به یک سمت کشیده می شود، در تنظیم چرخها و میزان فرمان مشکل وجود دارد.

مطالب مشابه را ببینید!