مجله تاپ‌ناز‌

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا چقدر است

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا چقدر است

در این مطلب سعی دارم تجربیات خودم را در زمینه زندگی دانشجویی در استرالیا با شما به اشتراک بگذارم. من در رشته‌ی مهندسی کامپوتر، دانشگاه لاتروب واقع در شهر ملبورن استرالیا در حال تحصیل هستم. از مهمترین دلایل من برای انتخاب کشور استرالیا و دانشگاه لاتروب، میزان قابل توجه نرخ پذیرش دانشجو و همچنین کیفیت آموزش در این دانشگاه و سطح رفاه و نرخ بی کاری پایین کشور استرالیا بوده است. البته که بزرگترین معضل من برای تحصیل در استرالیا هزینه‌های بالای تحصیل و زندگی بود. طی دوسال گذشته که من در شهر ملبورن زندگی کردم درس‌های زیادی را بابت نوع مدیریت خرج مخارج زندگی آموختم و تصمیم دارم در این مطلب این تجربه‌ها را با شما به اشتراک بگذارم.

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا چقدر است

هزینه‌های تحصیل در استرالیا

هزینه‌های تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر سالی ۱۳۳۸۶ دلار استرالیا است، البته دانشگاه‌های مختلف، رشته‌های مختلف و مقاطع تحصیلی مختلف هزینه‌های متفاوتی دارد. اما به طور میانگین بین ۱۳ تا ۱۸ هزار دلار استرالیا هزینه تحصیل در دانشگاه لاتروب است. یکی از نکات مثبت دانشگاه‌های استرالیا داشتن خوابگاه دانشجویی است. به عنوان مثال هزینه زندگی در پردیس دانشگاه لاتروب سالی ۲۰ هزار دلار استرالیاست که از همین نقطه مدیریت بودجه من شروع شد. زندگی در خوابگاه دانشجویی مزایای بسیاری دارد، اما برای فردی مثل من که به دنبال کم کردن هزینه‌های زندگی است معایبش بیشتر به چشم می‌آيد. شاید خنده دار باشد ولی همین که از محل خوابگاه تا کلاس کلا ۵ دقیقه بیشتر راه نبود، برای من که می‌خواستم زندگی و فرهنگ استرالیا را تجربه کنم خیلی خوشایند نبود.

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا چقدر است

زندگی با یک خانواده استرالیایی

تصمیم من مبنی بر کم کردن هزینه‌ها و تجربه زندگی با فرهنگ استرالیایی بود، به همین دلیل به روشی که اصلا در کشورم مرسوم نبود یک محل سکونت برای خودم پیدا کردم، روش Homestay، یعنی زندگی با یک خانواده استرالیایی.

به فاصل ۱۰ کیلومتری از دانشگاه، خانواده ای استرالیایی درخواست پذیرش دانشجو داده بودند و خوشبختانه بعد از چند دقیقه هم صحبتی به توافق رسیدیم. زندگی هوم استی مزایای خیلی زیادی دارد، مهمترین مزیت هزینه پایین این سبک سکونت است. طبق توافقی که کردم، ماهانه مبلغ ۳۰۰ دلار بابت هزینه زندگی در کنار خانواده استرالیایی باید می‌پرداختم و البته نگهداری ۲شب در هفته از کودک ۴ ساله این خانواده. ولی در ازای این کار، هزینه خورد و خوراک، هزینه های آب و برق و هزینه اجاره خانه را به کمترین میزان رساندم و همچنین زندگی با یک خانواده استرالیایی در یادگیری بهتر زبان و فرهنگ استرالیا کمک بسزایی به من کرد. البته اگر شما دوست ندارید مثل من با یک خانواده استرالیایی زندگی کنید باید هزینه های زیر در نظر بگیرید.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در استرالیا

گزینه هامبلغ به دلار استرالیا ماهانه
خوابگاه دانشجویی۷۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار
اجاره آپارتمان یا سوییت به صورت اشتراکی۴۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار
اجاره آپارتمان۸۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار
هزینه های آب، برق، گاز، اینترنت و …۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار
هزینه های رفت و آمد۳۰ تا ۷۰ دلار
هزینه خورد و خوراک۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار

البته هزینه‌های جاری زیادی دیگری نیز باید در نظر بگیرد مانند:

  • هزینه لوازم و تحریر برای تحصیل که به طور متوسط مبلغی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در سال می‌باشد.
  • هزینه خرید یک دوچرخه بسته نو یا دست دوم و برند رقمی بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار است. همچنین هزینه اجاره دوچرخه روزانه ۴۰ دلار است.
  • هزینه یک وعده غذا در رستوران ارزان و متوسط بین ۱۵ تا ۲۵ دلار و برای رستوران‌های مجلل مبلغی بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار است.
  • خرید البسه در استرالیا مانند دیگر کشورها بسته به برند لباس بسیار متغییر است و به عنوان مثال برای خرید کفش ورزشی رقمی بین ۸۰ تا ۳۰۰ دلار را باید بپردازید.
  • به تمام هزینه‌های بالا رقمی بین ۳۰ تا ۵۰ دلار در ماه بابت بیمه دانشجویی را باید اضافه کنیم، این بیمه برای دانشجویان بین الملی اجباری است.

دانشجویان در استرالیا اجازه کار به صورت پاره وقت در زمان تحصیل و تمام وقت در زمان تعطیلات را دارند. شما در حین تحصیل می‌توانید کار پاروقت داشته باشید و نزدیک به ۴۰ ساعت در دوهفته را مشغول به کار باشید. میانگین درآمد دانشجویان در کارهای پاره وقت ساعتی 21.3 تا ۲۸ دلار است.

مسلما انتخاب دانشگاه متناسب از جهت هزینه‌های تحصیل و کیفیت آموزش و مدرک، و همچنین هزینه‌های زندگی در شهری که دانشگاه در آن قرار دارد از مهمترین واجباتی است که دانشجویان قبل از اپلای باید به آن توجه کنند. اینکار با صرف  وقت و جستجوی در اینترنت میسر است، اما می‌توانید از موسساتی معتبر اپلای دانشگاهی برای دریافت اطلاعات بیشتر کمک بگیرید.

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا چقدر است

سخن آخر

با این وجود که زندگی کردن با یک خانواده استرالیایی برای من راحت است، اما خیلی از افراد این انتخاب، انتخاب اولشان نخواهد بود. به طور خلاصه زندگی در خوابگاه دانشجویی رقمی حدود ۱۶۵۰ دلار در ماه، زندگی در سویت همراه با چند نفر دیگر رقمی حدود ۱۷۰۰ دلار و زندگی به صورت تنها و آپارتمانی اجاره ایی رقمی حدود ۱۹۰۰ دلار در ملبورن برای یک دانشجو هزینه دارد. میانگین درآمد یک دانشجو با ساعتی 3/21 دلار مبلغ 1700 دلار درآمد ماهانه عاید می شود. البته من با انتخابی که انجام داده‌ام هزینه‌های زندگی‌ام را تا ماهی ۱۰۰۰ دلار پایین آوردم و به طبع می‌توانم زمان بیشتری را برای تمرکز بروی تحصیل و آشنایی با استرالیا بگذارم. امیدوارم این مطلب که در پاییز سال ۲۰۲۲ نگراش شده است کمکی هرچند کم در انتخاب شما و در گرفتن اخذ شهروندی استرالیا داشته باشد.

مطالب مشابه را ببینید!