مجله تاپ‌ناز‌

چگونه همراه بیمار در بیمارستان و منزل انتخاب کنیم؟

مریض شدن هر یک از اعضای خانواده، برنامه روزانه سایر اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ زیرا نیاز به مراقبت و همراه برای درمان خواهد داشت.

گاهی وضعیت بیمار نیاز به رصد بیش‌تری دارد و پزشک تشخیص می‌دهد که بیمار باید چند روزی در بیمارستان بستری شود. معمولا در بیمارستان‌ها تعداد پرستاران بسیار کم‌تر از تعداد بیماران است و امکان توجه ویژه به بیمار وجود ندارد؛ اینجاست که یکی از اعضای خانواده، باید برای همراهی و مراقبت بیش‌تر از بیمار در بیمارستان حضور یابد. او می‌تواند به بیمار روحیه بدهد و به او در مصرف دارو‌ها یا انجام کار‌های شخصی کمک کند. در بعضی از خانواده‌ها به دلایلی مثل عدم تخصص کافی، ناتوانی در جابجایی و حمایت بدنی از بیمار، نداشتن زمان کافی برای حضور در بیمارستان و …. امکان همراهی بیمار وجود ندارد.

 این شرایط می‌تواند برای بیمار و خانواده او اضطراب‌آور باشد؛ اما جای نگرانی وجود ندارد؛ چرا که خدماتی با عنوان همراه بیمار در بیمارستان و منزل وجود دارد. این خدمات می‌تواند به صورت خصوصی توسط فرد یا توسط یک مرکز خدمات پرستاری ارائه شود. اما کدام یک از این دو بهتر است؟ چگونه همراه مناسب با بیمار در منزل و بیمارستان را انتخاب کنیم؟ او باید چه ویژگی‎‌هایی داشته باشد؟

آسانیسم همراه بیمار در منزل و بیمارستان اعزام می‌کند.

شاید در نگاه اول، پیدا کردن همراه خوب برای عزیزانتان کار دشواری باشد؛ همانطور که گفته شد، دو روش برای انجام این‌کار وجود دارد؛ روش اول استخدام همراه با استفاده از آگهی‌های موجود در وبسایت‌های نامتبر و معرفی دوستان و آشنایان، روش دوم این است که از مراکز معتبر درخواست پرستار در این زمینه را داشته باشید. روش اول معمولا پیشنهاد نمی‌شود، زیرا ممکن است توسط افراد غیر متخصص و سودجو ارائه شود. اما در روش دوم پرستارانی در اختیار خواهید داشت، که همگی دارای مدرک معتبر هستند و برای عضویت در مرکز، اعتبار سنجی شده‌اند. آسانیسم، یکی از مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری معتبر و قابل اعتماد است، که همه کادر آن در سطح بالایی از دانش و تجربه قرار دارند و هنگام استخدام در مرکز، با آزمون‌های سخت و اعتبار سنجی، احراز هویت می‌شوند. در ادامه به خدماتی که توسط همراه بیمار در منزل و بیمارستان توسط کادر مجرب آسانیسم ارائه می‌شود می‌پردازیم.

images 1657101786

وظایف پرستار بیمار در بیمارستان

اولین وظیفه مراقب بیمار در بیمارستان، ایجاد شرایط مناسب برای بهبود بیمار است. او علاوه بر اینکه کمک به بیمار برای انجام امور شخصی، باید به عنوان یک همدم و مشوق برای بازیابی سلامتی، در کنار او باشد. پرستاران ما در آسانیسم، با تجربه بالا در این زمینه و توانایی برقراری ارتباط موثر می‌توانند به عزیزان شما کمک کنند. به طور کلی خدماتی که توسط نیروی اعزام شده توسط آسانیسم ارائه می‌شود شامل:

 • جلوگیری از مبتلا شدن بیمار به زخم بستر
 • پیگیری برنامه غذایی و مصرف آن توسط بیمار
 • کمک برای انجام امور شخصی مثل استحمام، سرویس بهداشتی و…
 • کمک در تعویض لباس
 • تخلیه سوند
 • تهیه و یادآوری مصرف دارو‌ها
 • حمایت بیمار برای جابجایی بین طبقات، جابجایی روی تخت و ویلچر یا بالعلکس
 • همراهی با بیمار برای انجام آزمایشات، تزریقات و رادیولوژی
 • امید بخشیدن به بیمار و هم صحبتی با او
 • آموزش استفاده از وسایل پزشکی به بیمار در صورت نیاز
 • گزارش اطلاعات مورد نیاز به پزشک و…

وظایف پرستار بیمار در منزل

در همه موارد نیاز نیست که بیمار در بیمارستان بستری شود، گاهی با تجویز پزشک یا بدون تجویز او مراحل درمان و مراقبت باید در منزل طی شود. با پیگیری روند درمان در منزل، بیمار در محیطی آرام و دور از شلوغی و آلودگی  قرار می‌گیرد و این موضوع باعث افزایش سرعت درمان خواهد شد. اما توجه داشته باشید که مراقبت از بیمار در خانه نیاز به دانش و تخصص دارد و کار هر کسی نیست، از این رو استخدام پرستار در منزل می‌تواند برای شما مفید باشد.

images 1657101830

· بررسی وضعیت بیمار

در حالت عادی، پرستار باید همواره در کنار بیمار بوده و هرچزی که احتیاج دارد در اختیار او قرار دهد. در برخی موارد وضعیت بیمار حساس‌تر است و نیاز به مراقبت بیش‌تری دارد؛ در این وضعیت پرستار باید علائم حیاتی او را چک کرده و از وقوع سکته جلوگیری کند. حتی در مواردی باید با استفاده از مانیتور قلبی، عملکرد قلب، میزان اکسیژن و … را بررسی کند.

· مراقبت‌های دارویی و پزشکی

تعویض سوند، جلوگیری از ابتلا به زخم بستر با استفاده از ورزش، کمک به جابجایی بیمار، جلوگیری از ایجاد لخته در خون و… از دیگر وظایف مراقب بیمار درمنزل است.

همراه بیمار در منزل باید دارو‌هایی که توسط پزشک تجویز شده را تهیه و به موقع به بیمار بدهد. در صورتی که بیمار جراحی انجام داده باشد، باید طبق دستور پزشک، پانسمان را با رعایت نکات بهداشتی تعویض کند. در صورت بروز هرگونه علائم غیر عادی نیز، آن را فورا به پزشک معالج اطلاع دهد. گاهی نیاز به تزریق سرم یا دارو وجود دارد، در این شرایط تزریقات در منزل نیز توسط پرستار انجام می‌شود.

· کمک در انجام امور شخصی

علاوه بر مراقبت‌های پزشکی و نظارت بر وضعیت بیمار، در صورتی که بیمار توانایی انجام کار‌های شخصی مثل استحمام، رفتن به سرویس بهداشتی و… را نداشته باشد، مراقب بیمار باید به او کمک کند. او باید در حین ارائه خدمت به دستورات پزشکی نیز توجه داشته باشد؛ زیرا بعضی از بیماران پس از انجام عمل جراحی و… از انجام بعضی از کار‌های شخصی منع می‌شوند. اصلاح و شانه زدن مو، گرفتن ناخن، تعویض لباس و… از سایر خدماتی است که درصورت نیاز ارائه می‌شود.

· تهیه و تنظیم مصرف غذا

از مواردی که در بهبود بیماری تاثیر بسزایی دارد؛ تغذیه سالم است. پرستار باید برای بیمار متناسب با وضعیت وی، برنامه غذایی مناسب و غذای سالم تهیه کرده، و در زمان مناسب به او بدهد. او همچنین باید مصرف آبمیوه، میوه و میان وعده را درنظر بگیرد.

· آموزش بیمار و اعضای خانواده

هنگامی که پرستار در منزل حضور ندارد؛ اعضای خانواده باید بتوانند از بیمار مراقبت کنند. پرستار در این زمینه، آموزش‌های مورد نیاز را به اعضای خانواده می‌دهد و آن‌ها را از وضعیت بیمار آگاه می‌سازد.

images 1657101863

مزایای استخدام همراه بیمار در بیمارستان

استخدام همراه بیمار در منزل و بیمارستان مزایای زیادی برای بیمار و خانواده او به همراه دارد. نمونه‌هایی از آن شامل:

· مدیریت بهتر برنامه‌ها

اعضای خانواده که تا قبل از این مجبور بودند برنامه روزانه خود را برهم زده، در بیمارستان حضور یابند یا در منزل به مراقبت از بیمار بپردازند؛ با استفاده از این خدمت به راحتی می‌توانند برنامه‌های خود را مدیریت کنند.

· مراقبت تخصصی از بیمار

 از دلایل کمک گرفتن از همراه بیمار در بیمارستان، نداشتن تخصص کافی برای مراقبت از بیمار است. پرستاری که از سوی آسانیسم اعزام می‌شود تخصص و توانایی بالایی برای مراقبت از عزیزان بیمار شما دارد و برای انجام این کار دوره‌های مربوط به آن را گذرانده است. حضور او در شرایط ویژه می‌تواند کمک بزرگی به بیمار بکند.

· امکان گزارش وضعیت بیمار و آموزش استفاده از تجهیزات پزشکی به بیمار

مراقب بیمار علاوه بر مراقبت از عزیزان شما می‌تواند با پزشک درباره وضعیت بیمار گفت‌وگو کرده و اطلاعات لازم از وضعیت او را اختیار پزشک قرار دهد.

هزینه همراه بیمار در بیمارستان

شاید برایتان سوال به وجود آمده باشد که هزینه همراه بیمار در بیمارستان چگونه محاسبه می‌شود؟ حقوق همراه بیمار در بیمارستان، هرساله از طرف وزارت بهداشت تعیین می‌شود؛ اما نیاز بیمار، ساعات کاری همراه بیمار و …  از عوامل تاثیرگذار روی حقوق همراه بیمار در منزل و بیمارستان است. در ادامه به بررسی تعدادی از عوامل مهم و تاثیرگذار روی دستمزد همراه بیمار می‌پردازیم.

· فاصله محل زندگی همراه بیمار تا بیمارستان

فاصله محل زندگی همراه بیمار تا بیمارستان، از عوامل مهم و تاثیرگذار روی هزینه‌ها است؛ زیرا هرچقدر این فاصله بیش‌تر باشد، هزینه‌های رفت و آمد افزایش می‌یابد.

· خدمات دریافتی

بر اساس نیاز و وضعیت بیمار، خدمات متفاوتی به او ارائه می‌شود؛ دریافت خدمات متفاوت هزینه‌های متفاوتی نیز در بر دارد. برای مثال هزینه همراهی با بیماری که  احتیاج به یک همدم دارد، با هزینه همراهی بیمار پوشکی و لگنی، متفاوت است. نیاز به کمک در راه رفتن و جابجایی، تعویض لباس، مصرف قرص و دارو و… از دیگر موارد تاثیرگذار است.

· ساعات کاری همراه بیمار

مدت زمانی که همراه بیمار، عزیزان شما را در بیمارستان همراهی می‌کند؛ از دیگر عوامل موثر برقیمت است. ممکن است بخواهید همراه بیمار در بیمارستان را تنها برای 1 ساعت یا حتی چد شبانه روز استخدام کنید؛ در نتیجه هزینه‌هایتان نیز دستخوش تغییر می‌شوند. مقاطع زمانی که برای کار همراه بیمار در بیمارستان در نظر گرفته می‌شود شامل:

 • همراهی بیمار به صورت تمام وقت (24 ساعته)
 • همراهی بیمار در طول شب (12 ساعته)
 • همراهی بیمار در طول روز (8 ساعته)
 • همراهی بیمار به صورت پاره وقت (ساعتی)


آسانیسم ارائه دهنده خدمات همراه بیمار در منزل و بیمارستان

 اگر قصد دارید برای عزیزان بیمار خود در منزل یا بیمارستان یک همراه استخدام کنید، بهتر است از طریق مراکز معتبر این کار را انجام دهید. آسانیسم یک پلتفرم خدمات مراقبتی و پرستاری است که جهت آسایش شما عزیزان، خدماتی مثل همراه بیمار در بیمارستان، همراه بیمار در منزل، پزشک در منزل و… را ارائه می‌دهد. پرسنل آسانیسم همگی آموزش دیده و در انجام امور مراقبتی خبره هستند؛ زمانی که به منظور همراهی با بیمار شما به بیمارستان یا به منزل شما اعزام می‌شوند، با پیگیری روند درمان و برنامه‌ریزی مناسب، روند درمان را تسریع می‌بخشند. برای ثبت سفارش کافی است با شماره 02191304433 تماس حاصل نمایید.

مطالب مشابه را ببینید!