مجله تاپ‌ناز‌

همه چیز درباره جشن آب بازی در تايلند

همه چیز درباره جشن آب بازی در تايلند

تایلند در نظر اکثر افراد به سواحل و تفریحات متعددش محدود می شود. اما باید بدانید که تایلند برای گردشگران خود خواب های دیگری نیز دیده است! فستیوال ها و جشنواره های متنوعی که در تایلند برگزار می شود سفر به این کشور را برای گردشگران جذاب و خاطره انگیزتر می کند. جشن آب بازی در تايلند نیز از جشن های پر شور و هیجان تایلندی هاست و لحظات مفرحی را برای افراد به ارمغان می آورد. به همین خاطر می خواهیم در این یادداشت همه چیز درباره جشن آب بازی در تايلند را بررسی کنیم. اگر قصد دارید به یکی از توریستی ترین کشور دنیا سفر کنید لازم است ویزای تایلند و تور تایلند را به صورت یک جا از آژانس هواپیمایی معتبر تهیه و دریافت کنید.

آژانس هواپیمایی قصر شیرین با اعتبار و تجربه چندین ساله خود، همراه خوبی برای سفرهای داخلی و خارجی شماست. پیشنهاد می کنیم سفر به تایلند را با نظارت قصر شیرین، شیرین تر از قبل کنید.

در ادامه تصمیم داریم راجع به یکی از بهترین و جذاب ترین جشنواره های تایلندی تحت عنوان سونگکران (Songkran) صحبت کنیم. جشنی که به آب بازی معروف است اما هزاران آداب و سنت دیگر را در خود جای داده و آشنایی هر چه بیشتر گردشگران را با اهالی تایلند فراهم می کند.

تاریخچه جشن آب بازی در تايلند

همه چیز درباره جشن آب بازی در تايلند

­مستنداتی وجود دارد که می گوید قدمت این جشنواره به سال ۱۷۸۲ در زمان حکومت پادشاه راتاناکوسین برمی گردد. جالب است بدانید که اولین برگزار کننده این فستیوال شهر بانکوک بوده که هم اکنون که در حال نوشتن این متن هستیم بیشترین آمار گردشگر در جهان را دارد. این جشن که به عنوان یک جشن ملی ثبت شده در تعطیلات رسمی تایلندی ها برگزار می شود. تاریخ دقیق و فصل برگزاری این جشن را در بخش بعدی توضیح می دهیم. اما پیش از آن بهتر است درباره دلیل برگزاری این جشن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

تایلندی ها بر این باورند که اگر به دیگری آب بپاشند خوش یمنی را به همدیگر هدیه می دهند. این مسئله در این کشور آن قدر همه گیر است که در گذشته خانواده های تایلندی دور هم جمع می شدند و با کاسه به روی یکدیگر آب می ریختند. این رسم و رسوم شما را یاد چیزی نمی اندازد؟ بله درست است. ما ایرانیان نیز اعتقادات خاصی بر روشنایی و شگون آب داریم. به عنوان مثال پشت سر مسافر آب می ریزیم تا به سلامت سفر کند و یا اگر کسی به ما آب تعارف کند آن را بدون معطلی قبول می کنیم زیرا معتقدیم که آب نطلبیده مراد است!

در سفر به تایلند اگر دیدید که فردی روی دست یک شخص بزرگتر آب می ریزد نشانه احترام به اوست. البته در این جشن مردم روی مجسمه بودا نیز آب می پاشند تا به آن هم ادای احترام کنند. همان طور که گفته شد این جشن حالت سنتی و مذهبی داشته اما در طی سالیان شکل و شمایل جدیدی گرفته و افراد زیادی را به خود جذب کرده است. به عبارتی در حال حاضر جشن آب بازی بیشتر جنبه تفریحی دارد و مردم در یک مکان خاصی صرفا برای بازی و گذراندن لحظاتی خوش یک جا جمع می شوند. با تهیه بلیط ایران به تایلند خود را به این کشور توریستی برسانید و در جشنواره های مفرح آن شرکت کنید.

فصل برگزاری جشن آب بازی تایلندی ها

همه چیز درباره جشن آب بازی در تايلند

همان طور که گفته شد جشن آب بازی تایلندی در اصل شادی و خوشحالی بابت آمدن بهار است و با شروع سال نوی تایلندی ها برگزار می شود. این جشن ملی در ۱۳ آوریل شروع شده و سه روز بعد در تاریخ ۱۵ آوریل به پایان می رسد. در سونگکران مردم معتقدند که بدبختی ها و بدیمنی ها را از خود دور می کنند و به استقبال شانس و رونق زندگی شان می روند. به طور کلی جشن سال نوی تایلندی ها با آب بازی و ادای احترام به مقدساتشان همراه است و اگر در آن شرکت کنید روحیه تان به کلی تغییر می کند.

در جشن آب بازی تایلند علاوه بر آب، خمیر رنگارنگ یا آب رنگی شده نیز شلیک می شود. حتی دیده شده بعضی از افراد در خانه هایشان را باز کرده اند و با شلنگ منزلشان، دیگر افراد حاضر در جشن را مورد عنایت قرار داده اند! اگر از این رگبار آب رد شدید و کسی شما را خیس نکرد در مرحله بعدی با بشکه های بزرگی رو به رو خواهید شد که بالای وانت قرار داده شده و هر لحظه ممکن است بر سر یک نفر ریخته شود؛ شاید آن یک نفر شما باشید البته اگر به آن ها اجازه این کار را داده باشید! جالب است بدانید که تایلندی ها توریست های خارجی را بدون اجازه خیس نمی کنند. فرهنگ مثال زدنی این کشور بر این باور است که توریست ها برای بازدید آمده اند و شاید دوست ندارند که با تفنگ آب پاش، لباس های تنشان را رنگی کنند.

مردم این کشور در آغاز سال نو برای مجسمه های بودا غذاهای خوشمزه می پزند و به معابد هدیه می کنند. در عوض تمام معابد گل کاری شده و بوی آب معطری که با آن مجسمه ها را تطهیر داده اند به مشام می رسد.

فستیوال آب بازی در کدام مناطق تایلند برگزار می شود؟

همه چیز درباره جشن آب بازی در تايلند

جشن آب بازی در تایلند مانند یک رسم قدیمی سال به سال برگزار شده و هیچ گاه از بین نخواهد رفت. با توجه به خوش یمنی آب و تاثیر آن بر زندگی تایلندی ها این جشن در بسیاری از نقاط تایلند اجرا می شود اما وجود امکانات و جمعیتی که در این جشن شرکت می کنند باعث افزایش شور و هیجان آن خواهد شد.

بنابراین لیستی از مناطق تایلند که در آن سونگکران به شکل یک مراسم جذاب و دیدنی برگزار می شود را تهیه کرده و شما را دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

  • چیانگ مای: نام این شهر در صدر لیست مناطقی است که جشن آب بازی را به بهترین شکل برگزار می کند. در چیانگ مای افراد کمین می کنند تا خیستان کنند. در همه شهرهای تایلند جشن آب بازی تنها ۳ روز است اما در چیانگ مای ۵ روز کامل به آب بازی و جشن و تفریح پرداخته می شود. اگر قصد شرکت در این فستیوال را داشتید با خود یک کیسه، سطل، تفنگ آب پاش یا هر چیز دیگری که دارید را بردارید و به نبرد آب بروید.

* اگر همراه خود کودک یا سالخورده دارید نیازی نیست که نگرانش باشید زیرا تایلندی ها تمام حواسشان را به کار می گیرند تا آسیبی به افراد کم توان وارد نشود.

  • بانکوک: شهر پر هیاهو و زیبای تایلند با میلیون ها گردشگر مقصد محبوب ایرانی هاست. در جشن آب بازی بانکوک تفریحات متعددی را می بینید که می تواند برای همه افراد جالب توجه باشد. پخش موسیقی بی وقفه، دستفروش های متعدد کنار خیابان و برنامه مخصوصی که هتل ها و مراکز خرید برای این جشن برگزار می کنند عضو جدا نشدنی فستیوال آب بازی تایلند هستند.
  • پوکت: این جزیره بی نهایت جذاب و دوست داشتنی هم مقصد خوبی برای این جشن است. جشن آب بازی در پوکت لحظه ای فرو نمی نشیند و در تمام طول شبانه روز فعال است. البته روزها در خیابان و شب ها را باید در هتل ها آب بازی کنید. در این جزیره پلیس ها نیز همراه افراد به آب بازی مشغولند و به جای سلاح های خود،‌ تفنگ های آب پاش به دست گرفته اند.

سونگکران (Songkran) یک جشن ملی و مذهبی در تایلند

همه چیز درباره جشن آب بازی در تايلند

سال ها پیش این جشن صرف ادای احترام به مقدسات و بهره گیری از خوش یمنی آب برگزار می شد. اما طی سال های مختلف آن شکل مذهبی سونگکران تغییر کرد و آب بازی نقش بزرگی را در این جشن ایفا کرد. امروزه سونگکران را با جشن آب بازی اشتباه می گیرند اما باید بدانید که آب بازی عضوی از جشن سونگکران است.

در حقیقت جشن سونگکران یک جشن سال نوی تایلندی است که همه آداب و رسوم و فرهنگ مردمان بومی تایلندی را در بر می گیرد. برای شرکت در این جشن نکاتی وجود دارد که لازم است آن ها را رعایت کنید.

  • بهتر است یک الی دوماه قبل نسبت به رزرو تور و هتل در تایلند اقدام کنید. زیرا احتمال پر شدن آن ها در سال نوی تایلندی دور از انتظار نیست.
  • اشیا مهم، زیورآلات و پول نقد را همراه خود نبرید. آن را در هتل قرار دهید تا از گم شدن یا دزدیده شدن آن جلوگیری کنید.
  • اگر ساعت یا تلفن همراهتان ضد آب نیست برای آن ها یک کاور تهیه کنید. تمام این اکسسوری ها که ممکن در جشن به کارتان بیاید را می توانید از دستفروش ها تهیه کنید.
  • در این جشن همه بر اعصاب خود مسلط هستند پس سعی کنید شما نیز همرنگ جماعت شوید و از بحث و دعوا دوری کنید.

مطالب مشابه را ببینید!