واتس اپ و وایبر پولی می شوند؟

واتس اپ

ممکن است در آینده ای نزدیک اپلیکیشن هایی چون وایبر، واتس‌اپ، اسکایپ و دیگر اپلیکیشن ها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات انتقال فایل و پیام از طریق اینترنت وادار به پرداخت هزینه ای به اپراتورها و حتی خود دولت هند شوند.

مرکز تنظیم مقررات تلکام هند روز سه‌شنبه‌ جلسه‌ای را به منظور وضع قوانینی سخت‌گیرانه‌ بر شرکت‌های ارائه‌دهنده انتشار آزاد محتوا از طریق اینترنت و توسعه‌دهندگانی چون واتس‌اپ و وایبر برگزار خواهد کرد.

طبق این قانون به احتمال قطع این شرکت‌ها ناگزیر به پرداخت هزینه‌ای به اپراتورهای مخابراتی و حتی دولت خواهند شد. مضاف بر اینکه انتقال سرور این اپلیکیشن ها به هند نیز ممکن است در پی این قانون اجباری شود.

وایبر

این قوانین قرار است فعلا طی پیشنهادی در جلسه مذکور قرائت شود. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که بعید به نظر می‌رسد محدودیت‌هایی «گسترده» برای چنین شرکت‌هایی ایجاد شود.

در حال حاضر اپلیکیشن های ارتباط اینترنتی محبوب‌ترین جایگاه را در میان مردم دنیا و به خصوص هند با جامعه‌ای یک میلیاردی پیدا کرده‌اند و از طرفی فعالیت این اپلیکیشن ها بر روی پهنای باند اپراتورها موجب کاهش سود آنها شده است.

هم اکنون اپراتورهایی چون Bharti Airtel و Vodafone India خواستار پرداخت هزینه‌ای از سوی این اپلیکیشن ها به اپراتورها هستند. طبق تحقیقی که انجام شده اپراتورها تا سالانه 1 میلیارد دلار از چنین اپلیکیشن هایی (تنها در هند) ضربه می‌خورند که پیش‌بینی می‌شود تا دو سال آینده به چهار برابر نیز افزایش پیدا کند.

در صورت تصویب چنین قوانینی، پولی‌شدن این اپلیکیشن ها چندان دور از انتظار نیست. حال اینکه این پولی‌شدن در خود کشور هند انجام خواهد شد یا به دیگر کشورها نیز تسری پیدا خواهد کرد، به میزان هزینه ای بازمی‌گردد که احتمالا حکومت هند از چنین سرویس‌هایی اخذ خواهد کرد.

مطالب مشابه را ببینید!