ورزش های مناسب برای افتادگی شانه به همراه تصاویر آموزشی

ممکن است در طول روز در موقعیت هایی قرار بگیرید که باعث افتادگی شانه و خم شدن پشت شود. برای جلوگیری از این افتادگی باید همیشه ورزش مناسب را در نظر داشته باشید تا بدن شما از حالت و فرم طبیعی خود خارج نشود و سالم بماند.

وضعیتی مانند بغل کردن بچه یا نشستن زیاد در پشت میز یا انجام هر کار فیزیکی می تواند باعث افتادگی و آسیب به شانه گردد. در این وضعیت ماهیچه ها منقبض و پشت به شکل قوز خواهد شد. در ادامه ورزش های مناسب برای افتادگی شانه را توضیح می دهیم که همراه با تصاویر می توانید این حرکات را به سادگی انجام بدهید.

 

ورزش های مناسب برای افتادگی شانه

بیست درصد مردم درد شانه دارند و این مشکل عضلانی به دلیل نشستن طولانی مدت در پشت میز اتفاق می افتد. انجمن جراحان ارتوپد آمریکا برای درد شانه 4 دلیل را نام برده اند.

 

پارگی تاندون یا عفونت

وقتی که بورسا (کیسه ای که بین دو بافت قرار می گیرد و زمینه حرکت آسان آن ها را ایجاد می کند) دچار التهاب م شود، انقباض و درد شانه ایجاد می شود.

 

لقی شانه

شانه شما وقتی از جای خود در برود. این موضوع ممکن است به دلیل جراحت و یا استفاده زیاد از شانه ایجاد شود. تکرار این موضوع می تواند زمینه را برای ایجاد آرتروز فراهم کند.

 

 

آرتروز

این موضوع در هنگام میانسالی اتفاق می افتد. ضمن اینکه با احساس انقباض، درد و ورم هم دیده می شود. آرتروز گردن یا شانه هم در اثر استفاده زیاد از شانه و جراحت رخ می دهد.

 

شکستگی

چنانچه شانه شما بر اثر یک سانحه مانند تصادف یا سقوط دچار آسیب شود، این موضوع با درد زیادی در شانه همراه می شود.

در موارد خیلی کم هم ممکن است این شانه درد به دلایلی مانند سرطان سینه یا ریه، عفونت و مشکلات عصبی باشد. دردهای شانه خیلی جدی نمی باشند و نیاز نیست خیلی نگران شوید. در ادامه ضم آشنایی با روش تشخیص افتادگی شانه با ورزش های مناسب، برای رفع این مشکل آشنا می شوید.

 

روش های تشخیص افتادگی شانه

روش تشخیص آسان است و در اصل می توانید از طریق آینه خودتان این مشکل را تشخیص بدهید البته روش های دیگری هم رای اطمینان از وجود این مشکل وجود دارد، ابتلا به علائمی مانند کمردرد، گردن درد و درد شانه می تواند نشانه افتادگی شانه ها باشد.

در صورتی که یک سمت کتف از دیگری بالاتر باشد و مدام حس کنید که عضلات شانه راست یا چپ شما منقبض است. در صورتی که مقابل آینه تشخیص دهید که یک قسمت لگن شما از سمت دیگر بالاتر است و نا متقارن است، به احتمال زیاد دچار اسکلیوز شده اید و افتادگی شانه و لگن ناشی از انحراف ستون فقرات است.

 

ویژگی هایی که برای کاهش درد شانه باید در نظر بگیرید؟

برای درمان دردهای شانه باید وسایل روزمره ای که با آن سروکار دارید را در نظر بگیرید. به عنوان مثال نوع تشک خود را مد نظر داشته باشید. تشک های خیلی سفت می تواند شما را به درد کمر یا گردن مبتلا سازد.

تشک شما باید از نظر سختی درجه متوسط داشته باشد. اگر شب هنگام درد بیشتری را در ناحیه شانه احساس می کنید، احتمالاً در قسمت شانه دچار نقص می باشید. این وضعیت درد در بورسای شانه را موجب می گردد.

برای بهتر شدن وضعیت از صندلی های پشت دار، بالشت های محافظ شانه و پدهای گرم یا سرد استفاده کنید. متخصصان آرتروز بریتانیایی گفته اند اگر در یک شانه درد دارید، بر روی سمت دیگر بخوابید. ضمن اینکه بالشتی در پشت کمر بگذارید تا در زمان خواب به سمت شانه دردناک چرخیده نشوید.

برای خوابیدن به پشت از بالشت های محافظ شانه کمک بگیرید. در هنگام رانندگی و محیط کار نحوه صحیح نشستن را در نظر داشته باشید. ضمن اینکه برای درمان درد شانه یا افتادگی شانه باید تمرین های تقویتی را انجام دهید.

بهبود درد

راه های زیادی برای بهبود درد شانه وجود دارد. دکتر مگ پلوتسکی (Meg Plotsky) در این باره گفته است:

«به‌سادگی می‌توان با انجام ورزش‌های ساده از شر افتادگی شانه یا قفسه سینهٔ جمع‌شده رها شد. این ورزش‌ها و کشش‌ها بسیار ساده بوده و در هر مکان و زمان از روز قادر به انجام آنها هستید.»

ورزش های لازم برای درمان شانه درد

افتادگی شانه ها علاوه بر اینکه با در هایی همچون کمردرد، شانه درد و … همراه است، از نظر ظاهری نیز بسیار آزار دهنده است، حال ورزش های مناسب زیادی برای افتادگی شانه ها وجود دارد که می توانید به راحتی از این مشکل رهایی یابید، در زیر با این حرکات آشنا می شوید.

کشش دو سویه

با افتادگی شانه، قفسه سینه شما کوچک و به داخل جمع می گردد. حرکات کششی به انبساط ماهیچه های سینه و قرار گیری شانه در محل درست خود بسیار کمک می کنند.

ورزش های مناسب برای افتادگی شانه

برای این حرکت یک کمربند یا طناب و … برداشته و در وضعیت ایستاده یا نشسته مستقر شوید. طناب بین دو دست قرار گرفته و همزمان با قرار گیری مچ ها به سمت زمین، دست ها را در رو به رو صاف نمایید.

دست ها بیشتر از عرض شانه باز و با نفس عمیق دست ها را بالای سر ببرید. با بازدم آرنج ها را در دو طرف خم و در راستای خط شانه ها به پایین بیاورید. حالا قفسه سینه و شانه را به سمت ستون مهره باز و چندین بار این کار را انجام دهید.

کشش دست ها از پشت

وقتی در طی روز بیشتر در وضعیت افتادگی شانه هستید، جهت گیری شانه عادی می شود. این ورزش مناسب را برای مبارزه با افتادگی شانه انجام دهید. در یک وضعیت ایستاده یا نشسته مستقر شوید. شانه را از گوش ها به سمت پایین بیاورید و دست ها را از پشت به یکدیگر برسانید. با دست چپ آرنج راست و با دست راست، آرنچ چپ را بگیرید. قفسه سینه را در وضعیت بالا و به شکل باز نگه داری کنید. شانه ها را تا جایی که برایتان مقدور هست به سمت ستون مهره ها و عقب هل دهید. نفس عمیق بکشید و چند بار این وضعیت را تکرار بفرمایید.

ورزش های مناسب برای افتادگی شانه

فشرده سازی کتف

فشرده کردن کتف باعث تقویت عضله شانه و مانع از افتادگی شانه خواهد شد. به شکل کشیده بنشینید و شانه را از قسمت گوش دور و تصور کنید یک مداد را در بین دو کتف دارید. آن گاه شانه ها را به یکدیگر بفشارید. ۱۰ ثانیه این وضعیت را حفظ و سپس رها کنید. ۱۰ مرتبه این کار را انجام دهید. به طور کلی باید در روز ۳ یا ۴ مرتبه این تمرین را تکرار و هر دفعه ۱۰ بار آن را انجام دهید.

ورزش های مناسب برای افتادگی شانه

ماساژ شانه

نرم شدن ماهیچه های قفسه سینه منجر به کشیده شدن شانه می شوند. بنابراین وضعیت افتادگی شانه با گرفتگی قفسه سینه بدتر می شود. بهتر است ماساژ شانه انجام دهید.

ورزش های مناسب برای افتادگی شانه

یک توپ تنیس برداشته و آن را بین استخوان ترقوه و ماهیچه های شانه بگذارید. در لبه ستون یا گوشه دیوار بایستید. در وضعیتی که توپ بین لبه دیوار و شانه قرار گرفته، بدن را به سمت دیوار نزدیک نمایید. در ضمن حرکات چرخشی، ماساژ آن نقطه از بدن را فراهم کنید. در چنین وضعیتی فشار دیوار و توپ حالت انقباض شما را برطرف می کند.

کشش T

یکی دیگر از ورزش های مناسب برای افتادگی شانه حرکت کشش T است. بهتر است این حرکت را بعد از بیداری یا قبل از خواب انجام دهید. این تمرین منجر به انبساط قفسه سینه می شود. برای انجام این کشش، به پشت دراز کشیده و زانوها را خم نمایید. کف پا را بر روی زمین بگذارید. دست ها باز و کف دست ها در وضعیت رو به بالا باشد. بدن شما در چنین وضعیتی به شکل تی خواهد بود. برای بیشتر شدن کشش یک فوم مخصوص یا حوله لول شده در زیر ستون مهره ها بگذارید. اگر حوله را استفاده می کنید، حتماً سر و باسن را نیز بر روی آن بگذارید. ۱۰ دقیقه این تمرین را تکرار بفرمایید.

ورزش های مناسب برای افتادگی شانه

کشش قدرتی

یک کش قدرتی تهیه و آن را در ارتفاع نزدیک به کمر به جای مناسبی یا دستگیره درب متصل سازید. انتهای طناب را گرفته و چند قدم به عقب بردارید. پاها را باز و موازی یکدیگر بگذارید. زانوها را از شکل منقبض خارج نمایید. کمر را صاف و بالاتنه خود را متقبض کنید. شما می توانید بر روی صندلی با توپ های مخصوص قرار بگیرید.

شانه ها را محکم گرفته و آرنج را خم و به عقب ببرید. حالا به حالت اول برگشته و یک ست ۱۰ تایی را شروع نمایید. در هر ست ۱۰ بار این ورزش مناسب برای افتادگی شانه را تکرار کنید. برای قدرتی تر شدن تمرین می توانید فاصله خود را بیشتر و اگر فشار برای شما زیاد شد، کمی جلوتر قرار بگیرید.

ورزش های مناسب برای افتادگی شانه

کشش روی دیوار

کشش روی دیوار باعث قدرتمند شدن ماهیچه های کمر می شود. با قدرتمند شدن ماهیچه های کمر، افتادگی شانه کم می شود. به دیوار از سمت پشت تکیه داده و آرنج ها را خم نمایید.

ورزش های مناسب برای افتادگی شانه

پشت دست شما باید با دیوار مماس شود. دست ها را بالای سر برده و توجه کنید که آرنج و دست ها از دیوار جدا نگردند. با این موقعیت، آرنج و دست ها را روی دیوار به سمت پایین بکشید. دست و آرنج خود را تا جایی بالا ببرید که با دیوار ارتباط دارند.

عبادت معکوس

انجام این حرکت عبادت و چرخش دست ها می تواند تمام گرفتگی عضلات شانه را برطرف کرده و نیز درمان افتادگی شانه را نیز کوتاه نماید.

برای این منظور می توانید صاف بیایستید و سپس دست ها را از قسمت پشت به هم برسانید.

سپس کف دست ها و انگشتان را کاملا به هم چسبانیده و انگشت های خود را به سمت پایین نگه دارید.

در آخرین حرکت، کف دست ها را به هم بفشارید و حدود ۳۰ ثانیه در همین حالت بمانید. انجام این حرکت کششی به صورت روزانه حداقل چندبار  می تواند موثر باشد.

ورزش های مناسب برای افتادگی شانه

حرکت سوپرمن

این تمرین ورزشی مناسب برای افتادگی شانه، قسمت فوقانی و تحتانی کمر را درگیر می کند و از طریق آن می توانید با کمردرد خود مقابله کرده و از خم شدن ستون فقرات جلوگیری کنید، همچنین با استفاده از این حرکت ورزشی مشکل افتادگی شانه نیز برطرف خواهد شد.

برای انجام آن، روی تشک یوگا روی شکم و رو به پایین دراز بکشید، سپس دست و پاهایتان را باز کنید و گردن خود را به حالت عادی نگه دارید.

اکنون تنه خود را ثابت نگه داشته، دست و پاهایتان را به سمت بالا و به طرف سقف بلند کنید، به طوری که بدن شما به حالت U در آید.

مطالب مشابه را ببینید!