مجله تاپ‌ناز‌

ورزش برای دیسک گردن + تمرین برای کاهش درد گردن

ورزش برای دیسک گردن

به دلیل بلند کردن اجسام سنگین و یا حالت نامناسب بلند کردن اشیاء ممکن است دیسک گردن ایجاد شود و البته بالا رفتن سن هم نقش مهمی در ایجاد انواع دیسک گردن دارد که در این بخش چند ورزش برای دیسک گردن و کاهش درد آن را معرفی می کنیم.

دیسک گردن به دلیل تغییر در سبک زندگی، تغییر و استفاده روزمره از وسایلی مانند کامپیوتر و تلفن همراه که گردن در موقعیتی نامناسب قرار دارد روز به روز بیشتر می شود. این حالت وقتی رخ می دهد که ماده ژله ای مانند موجود در یسک گردن ضعیف و شکننده شود و از دیواره سخت خارجی آن بیرون بزند که این عارضه در افراد بین 30 تا 60 سال بیشتر اتفاق می افتد و با فشار بر عصب ستون فقرات در این ناحیه علائم دیسک گردن را به همراه دارد که در ادامه موضوع ورزش برای دیسک گردن را می خوانیم.

دیسک گردن

درد گردن بسیار شایع است، بین مهره های گردنی فتق دیسک قرار دارد که این دیسک ها عصب ندارند و منشا درد نیستند ولی با بیرون زدگی و برجستگی مواد داخل آنها عصب گردن تحت فشار قرار می گیرد و درد ایجاد می کند. ممکن است که فتق دیسک برای سال ها با هیچ علائمی همراه نباشد ولی باید با ورزش برای دیسک گردن آن را تا جایی که می توانید سالم نگه دارید و از درد ناگهانی آن در امان بمانید. از علائم دیسک گردن می توان به گردن درد، شانه درد، درد منتشر شونده به بازو یا دست، گزگز کردن بازو و دست ها، ضعف در بازو و دست ها می باشد و دلیل آن ضعف عضلات گردن، آسیب گردن، بد نشستن و فشار به مهره های گردن در کاربران کامپیوتر و کارمندان و نداشن آمادگی جسمانی که روش های تشخیص دیسک گردن از طریق ام آر آی و معاینات پزشکی و شرح حال است. درمان کردن دیسک گردن با تمرین ورزشی، فیزیوتراپی، دارو درمانی، استفاده از گردن بند طبی و استراحت میسر است.

 

تمرینات و ورزش ]ای خاص برای دیسک گردن و کاهش درد گردن

درد دیسک گردن بیشتر به شکل دردی تیر کشنده در طول بازو و دستان خود را نشان می دهد که این درد در ناحیه شانه نیز در هنگام چرخش سر و یا خم کردن گردن به شدت حس خواهد شد. این مشکل ممکن است به دلیل بلند کردن اجسام سنگین و یا حتی به صورت خود به خودی ایجاد شود. در این جا با بالا رفتن سن نیز بسیار تاثیر می گذارد و این مشکل بیشتر از سن ۳۰ تا ۶۰ سالگی بروز می دهد. ژنتیک فرد نیز در ابتلا به دیسک گردن موثر می باشد. همچنین سیگار کشیدن و مصرف تنباکو از جمله علل ایجاد دیسک گردن و دیگر انواع دیسک می باشد که باید گفت انجام برخی از فعالیت‌های شغلی و تفریحی نیز می‌تواند منجر به فتق زودرس دیسک گردن و آسیبش شود.

ورزش برای دیسک گردن

۱. انقباض کتف و جمع کردن شانه ها

ورزش برای دیسک گردن؛ به آرامی روی زمین بنشینید و پشت و گردن خود را کامل صاف نگه دارید شانه ها را ادکیس به سمت عقب بدهید و کامل سر را ثابت نگه دارید و به صورت خیره به جلو نگاه کنید حالا چانه را به داخل جمع کرده و به شکل کششی ضعیف در عضلات گردن خود فرو ببرید. این ورزش را هر ۵ ثانیه و روزی ۱۰ بار انجامش دهید برای انقباض کتف ها به مدت ۵ ثانیه در همان حالت کتف های خود را تا جایی که می توانید به یکدیگر فشار داده و بدونی که دردی حس کنید انجامش دهید.

بخوانید: آرتروز گردن | دلیل ایجاد آرتروز گردن علائم آن و روش های پیشگیری

۲. عصب میان گردنی ستون فقرات

برای انجام این ورزش بازو ها را تا ارتفاع شانه بالا ببرید سپس آرنج را کمی خم کنید به گونه ای آن را صاف کنید که کف دست شما رو به دیوار باشد برای انجام این ورزش باید ۵ ثانیه به حالت گفته شده مانده و سپس عضله ها را شل کنید و ۴۰ بار دیگر این ورزش را تکرار کنید این ورزش برای دیسک گردن مفید است.

 

۳. عصب زند زیرین در ستون فقرات

ورزش برای دیسک گردن؛ بازو ها را تا ارتفاع شانه بالا بیاورید سپس آرنج را به گونه ای خم کنید که کف دست شما کنار سر قرار گرفته و نوک انگشتان شما به پایین باشد سپس به مدت ۵ ثانیه در این حالت مانده و عضلات خود را شل کنید و این حرکت را تا ۴ بار تکرار کنید.

 

۴. عصب شعاعی در ستون فقرات

بازوی خود را کنار بدن نگه داشته و آن را به داخل بپیچانید حالا مچ دست خود را خم کرده و بازو را به عقب ببرید سپس به مدت ۵ ثانیه در این حالت بمانید و دست خود را رها کنید و تا ۴ بار این حرکت را انجام دهید.

 

۵. ورزش خم کردن و گردش گردن

ورزش برای دیسک گردن؛ گردن را با احتیاط به سمت جلو ببرید و به گردن فشار نیاورید و بیش از حد خم نکنید. عضلات را شل و گردن را صاف نگه دارید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید و سرتان را به آرامی به یک سمت بچرخانید و در آخر دامنه حرکتی به گردن فشار نیاورید و سر خود را به سمت دیگر بچرخانید و عضلات را شل کنید.

 

نکته پایانی

هنگامی ستون فقرات گردن جراحی می شوند که درد و علائم در طول درمان و ورزش برای دیسک گردن به صورت پیش رونده ای شدید تر شود و اگر فتق دیسک باعث فشرده شدن دیسک در ستون فقرات شده باشد جراحی ضروری می شود که حدف از این کار کاهش فشردگی عصبی است که توسط دیسک فشرده شده است.

دیسکتومی رایج ترین فرآیند است به طوری که دیسک آسیب دیده را خارج می کنند. این جراحی معمولا از ناحیه جلو گردان انجام می شود و گاهی هم نیاز است ناحیه پشت گردن با یک صفحه استخوانی پوشاننده کانال نخاعی به دیسک فتق یافته دسترسی پیدا کند که به آن فرآیند لامینوکتومی خلفی می گویند.

مطلب پیشنهادی: دیسک گردن با آرتروز گردن چه تفاوتی دارد؟

مطالب مشابه را ببینید!