مجله تاپ‌ناز‌

ورزش بی هوازی و مزیت های بی شمار آن

ورزش هوازی

در حال حاضر، آمادگی جسمانی و تندرستی به طور فزاینده ای اهمیت پیدا کرده است. از این رو، باید اشکال مختلف ورزش را که می توانند، به طور موثر به سبک زندگی سالم تر کمک کنند را بررسی کنیم. ما اغلب در مورد فواید ورزش های هوازی مانند دویدن یا شنا می شنویم؛ اما نوع دیگری از فعالیت بدنی به نام ورزش بی هوازی وجود دارد که به همان اندازه می تواند، مفید باشد.

ورزش بی هوازی چیست؟ این ورزش چه تفاوتی با ورزش هوازی دارد؟ برخی از تمرینات بی هوازی محبوب که می توانید، در برنامه تناسب اندام خود بگنجانید، کدامند؟ مهمتر از همه، چه مزایایی را می توانید از شرکت منظم در ورزش های بی هوازی به دست آورید؟ پوشش صحیح برای ورزش بی هوازی چیست؟ آیا خرید گرمکن شلوار و کفش خاصی را برای این ورزش ها نیازمندید؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات، پاسخ دهیم.

نحوه تاثیرگذاری ورزش بی هوازی در بدن چگونه است؟

ورزش بی هوازی جزء ضروری هر برنامه تناسب اندام کاملی است. بر خلاف تمرینات هوازی که برای تولید انرژی به اکسیژن متکی هستند، تمرینات بی هوازی فعالیت های شدیدی هستند که مکمل تمرینات هوازی به شمار می روند. این نوع تمرین، فیبرهای عضلانی مقبض بدن را هدف قرار داده که منجر به ایجاد طیف وسیعی از تغییرات فیزیولوژیکی می شود.

در طول تمرینات بی هوازی، نیاز بدن به انرژی، بیشتر از نیاز به اکسیژن است؛ در نتیجه، گلوکز ذخیره شده در ماهیچه ها از طریق فرآیندی به نام گلیکولیز تجزیه شده و بدون استفاده از اکسیژن، انرژی تولید می کند. این آزاد شدن انرژی، سریع اما محدود بوده و در مقایسه با فعالیت های هوازی، سریعتر منجر به خستگی می شود.

ورزش بی هوازی به قدرت و رشد عضلات کمک می کند. این ورزش، هیپرتروفی را تحریک کرده و اندازه و قدرت عضلات را افزایش می دهد. علاوه بر این، به بهبود استقامت، قدرت و سرعت عضلانی کمک می کند.

ورزش بی هوازی

فواید ورزش های بی هوازی

سه مزیت کلیدی گنجاندن تمرینات بی هوازی در روال تناسب اندام، عبارتند از:

استحکام و تراکم استخوان را افزایش می دهد

ورزش های بی هوازی مانند وزنه برداری و تمرینات مقاومتی، به طور قابل توجهی بر سلامت استخوان تاثیر می گذارند. با شرکت در این فعالیت ها، استرس وارده به استخوان های شما، باعث تولید سلول های استخوانی جدید می شود. این امر، منجر به افزایش استحکام و تراکم استخوان خواهد شد. با گذشت زمان، این ورزش به جلوگیری از پوکی استخوان کمک کرده و خطر پوکی استخوان را کاهش می دهد.

انرژی را افزایش می دهد

تمرینات بی هوازی برای افزایش سطح انرژی و استقامت، شناخته شده اند. با انجام تمرینات شدید، ظرفیت خود را برای تولید و استفاده موثر انرژی، افزایش می دهید؛ در نتیجه، علاوه بر افزایش عملکرد فیزیکی خود، از سطوح انرژی بالاتری در طول روز لذت می برید.

کاهش وزن

ورزش بی هوازی، ابزار موثری برای کاهش وزن است. شرکت در تمرینات با شدت بالا، باعث می شود که بدن شما در طول جلسه تمرین، کالری بسوزاند. علاوه بر این، ماهیت شدید این فعالیت ها باعث مصرف بیش از حد اکسیژن پس از ورزش (EPOC) می شود. این بدان معنی است که حتی پس از پایان تمرین، بدن شما به سوزاندن کالری با سرعت بالا ادامه می دهد؛ در نتیجه این تمرین به کاهش وزن و چربی کمک می کند.

خرید گرمکن شلوار

انواع ورزش های بی هوازی

سه نوع از تمرینات بی هوازی محبوب که می توانند به شما در بهبود سطح تناسب اندام کمک کنند، عبارتند از:

کالیستنیک مانند جامپ اسکات، پرش باکس و پلایومتریک

تمرینات Calisthenics، شامل استفاده از وزن بدن خود برای ایجاد قدرت و افزایش استقامت عضلات هستند. جامپ اسکوات، پرش باکس و تمرینات پلایومتریک همگی نمونه هایی از تمرینات کالیستنییک می باشند. این تمرینات به سرعت عضلات شما را درگیر کرده و آن ها را برای قوی تر شدن به چالش می کشند. این تمرینات، چابکی و هماهنگی را افزایش می دهند.

تمرینات قدرتی و وزنه برداری که بدن شما را به چالش می کشد

تمرینات قدرتی و وزنه برداری، راه های عالی برای شرکت در فعالیت های بی هوازی هستند. با به چالش کشیدن عضلات خود، رشد عضلانی را تقویت کرده و قدرت عملکردی به دست می آورید. این تمرین ها می توانند، شامل وزنه های آزاد و نوارهای مقاومتی باشند و گروه های عضلانی مختلف را هدف قرار دهند.

تمرین تناوبی با شدت بالا (hiit)

تمرینات HIIT، شدید و بسیار کارآمد هستند و انتخابی محبوب برای کسانی که زمان کمی دارند، به شمار می روند. این تمرینات شامل دوره های کوتاه فعالیت همه جانبه و به دنبال آن، دوره های کوتاه بهبودی می باشند. HIIT نه تنها به بهبود سلامت قلب و عروق کمک می کند، بلکه باعث سوزاندن کالری و کاهش چربی نیز می شود. ورزش هایی مانند دوی سرعت و بورپی، معمولا در روتین های HIIT گنجانده می شوند.

لباس های مناسب برای ورزش بی هوازی

لباس مناسب ورزش های بی هوازی باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • قابلیت تنفس
 • پارچه های رطوبت گیر مانند پلی استر یا ترکیبات مصنوعی
 • انعطاف پذیری و دامنه حرکتی
 • پارچه های کشدار و سبک، مانند ترکیب اسپندکس یا الاستین
 • راحتی و تناسب
 • لایه بندی لباس های خود جهت سازگاری با گرما و سرما
 • حفاظت و پشتیبانی
 • پوشیدن سوتین های ورزشی
 • لباس های فشرده
 • کفش مناسب جهت کاهش خطر آسیب
 • پوشیدن لباس هایی با عناصر بازتابنده برای دید و ایمنی بیشتر در فضای باز یا شرایط کم نور

سخن پایانی

فواید ورزش بی هوازی، برای تناسب اندام شما نامحدود و غیر قابل انکار می باشند. برای به حداکثر رساندن تاثیر تمرینات بی هوازی خود، سرمایه گذاری روی لباس مناسب که با اهداف عملکردی شما همسو باشد، حیاتی است. اگر به دنبال خرید لباس های ورزشی بی هوازی باکیفیت، راحت و بادوام هستید، فروشگاه سوت استور را بررسی کنید. سوت استور دارای طیف گسترده ای از پوشاک و لوازم جانبی مناسب برای تمرینات با شدت بالا به همراه امکان ارسال رایگان است. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت سوت استور مراجعه کنید.

مطالب مشابه را ببینید!