مجله تاپ‌ناز‌

ورزش شنا برای رسیدن به تناسب اندام | فواید شنا کردن برای سلامت

شنا جزو تفریحاتی است که خیلی از افراد به آن علاقه دارند و یکی از ورزش های مفیدی است که باعث کالری سوزی بدن می شود. برای رسیدن به تناسب اندام می توانید ورزش شنا را مرتب انجام دهید و از آن لذت هم ببرید.

خیلی از افراد ورزش شنا را انجام می دهند ولی از فواید آن، زیاد اطلاعاتی ندارند و به عنوان تفریح آن را می بینند ورزش شنا بسیار طرفدار دارد و برای همه افرادی که به دنبال تناسب اندام هستند این ورززش مفید است. شنا هم یک تفریح لذت بخش است و هم یکی از ورزش هایی است که باعث کالری سوزی بدن می شود و باعث می شود که شما کاهش وزن دهید و به تناسب اندام برسید.

تناسب اندام با شنا کردن

برای رسیدن به اندامی زیبا و ایده آل باید ورزش هایی را انجام دهید که تمام عضلات بدن شما را درگیر کند و شنا یکی از این ورزش ها است که در ادامه بهترین حرکات شنا را برای به دست آوردن اندام مناسب به شما می گوییم.

کرال سینه

یکی از پرسرعت ترین حرکات در شنا که در مسابقات آزاد هم مورد استفاده قرار می گیرد کرال سینه می باشد و حدود 704 کالری در ساعت می سوزاند. این حرکت از شنا برای مصرف انرژ ساده تر می باشد یعنی می توانید زمان بیشتری را صرف این شنا نمایید.

ورزش شنا برای رسیدن به تناسب اندام

شنای قورباغه

بکی دیگر از حرکات شنا برای رسیدن به تناسب اندام، شنای قورباغه ای است که سرعت کمی دارد و حدود 700 کالری در ساعت می سوزاند و بیشتر انرژی را در ماهیچه های های بزرگ پا مصرف می کند تا شما به سمت جلو حرکت کنید.

کرال پشت

کرال پشت 500 کالری در ساعت می سوزاند و برای افرادی که مشکل مفصلی دارند یا جراحت دارند گزینه خوبی است.

شنای آزاد

شنای آزاد یکی از حرکات شنا به منظور رسیدن به تناسب اندام با شنا می باشد که کرال جلو هم نام دارد کافی است نصف بدنتان را از آب بیرون نگه دارید ( به غیر از ۱۵ متر اول و بعد از هر دور) این حرکت برای افراد مبتدی بسیار مناسب می باشد.

شنای پروانه

یکی از سخت ترین حرکات شنا که با کالری سوزی بیشتری همراه است شنای پروانه می باشد که در حقیقت این نوع حرکت از شنا برای یک فرد معمولی به وزن ۷۰ کیلو گرم حدود ۷۷۰ کالری در ساعت را می سوزاند، شنای پرونه ای به دلیل اینکه انرژی زیادی از شما می گیرد شاید قادر به انجام دادن آن به مدت یک ساعت نباشید بنابراین باید برای انجام این حرکت پر قدرت از انعطاف پذیری کافی برخوردار باشید و با کمک تکنیک های صحیح سرعت مورد نیاز برای شنای پروانه را نگهدارید.

به طوری کلی می توان گفت اگر در هر کدام از حرکات شنا مهارت خاصی دارید برای رسیدن به تناسب اندام با شنا آن را انجام دهید و به دلیل اینکه تکنیک های این نوع شنا را به طرز صحیح انجام می دهید به کالری سوزی کمک می کند.

ورزش شنا برای رسیدن به تناسب اندام

چطور با شنا کردن به تناسب اندام برسیم؟

گام اول : کاهش و یا حتی افزایش وزن با استفاده از ورزش شنا امکان پذیر می باشد بنابراین اگر شنا را در مسافت طولانی و با سرعت متوسط انجام دهید به سمت لاغری خواهید رفت و اگر نوع شنا قدرتی باشد یعنی با سرعت بیشتر و در مسافت و زمان کمتری انجام دهید به سمت افزایش وزن پیش خواهید رفت البته به خاطر داشته باشید که با شنا کردن افزایش وزن محدود است.

گام دوم : برای رسیدن به تناسب اندام با شنا انجام ندادن شیوه درست آن یکی از بزرگترین موانع می باشد بنابراین باید حتما مهارت های مورد نیاز هر کدام از روش های شنا کردن را یاد بگیرید.

گام سوم : به خاطر داشته باشید که اگر از سن ۲۰ سالگی به بعد ورزش نکنید هر سال ۲۵۰ گرم از وزن عضله تان را از دست خواهید داد برای رسیدن به تناسب اندام با شنا باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ظرفیت هوازی در سن های مختلف متفاوت می باشد.

گام چهارم: اگر فردی چاقی موضعی داشته باشد با شنا کردن می تواند میزان آن را کاهش دهد انواعی از حرکات وجود دارند که فرد با استفاده از آن می توان چربی موضعی را کاهش دهد.

گام پنجم : برای رسیدن تناسب اندام با شنا سه روز در هفته شنا کردن مناسب می باشد بنابراین اگر فردی تمایل دارد که وزن کم کند و وزن فعلی آن ۷۰ کیلو می باشد و یک کیلومتر را شنا کند ۲۸۰ کیلو کالری انرژی مصرف می کند.

فواید ورزش شنا برای سلامت

شنا کردن علاوه بر اینکه به کالری سوزی و کاهش وزن کمک می کند فواید زیادی برای سلامتی دارد زیرا سبب تقویت قلب می شود و به سلامت ریه ها کمک می کند و میزان حجم ماهیچه های بدن را نیز افزایش می دهد، همچنین سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع دو و سکته می شود، بنابراین اگر این ورزش پر قدرت را یاد نگرفته اید به منظور یادگیری آن هر چه زودتر اقدام کنید و حتی اگر تمایل ندارید که شنا را به شکل حرفه ای انجام دهید به منظور نجات خود در شرایط اضطراری حتما آن را یاد بگیرید.

داشتن انرژی کافی قبل از شنا

قبل از شنا کردن باید اطمینان حاصل نمایید که به میزان کافی انرژی دارید همچنین به خاطر داشته باشید که مصرف یک غذای کامل به دلیل اینکه شما را سنگین می کند در نتیجه باعث پایین آوردن سرعت تان می شود بنابراین به منظور داشتن انرژی کافی غذایی سبک و پر پروتئین مصرف کنید و بهتر است هنگامی که به استخر می روید میان وعده های سالم و مغذی با خود همراه داشته باشید تا بعد از شنا نوش جان نمایید.

امیدواریم از مطلب گفته شده نهایت بهره را برده باشید و با فواید شنا و انواع حرکت شنا به منظور رسیدن به اندام ایده آل آشنا شده باشید تا با استفاده از حرکات گفته شده به وزن و اندام ایده آل تان دست یابید.

مطالب مشابه را ببینید!