مجله تاپ‌ناز‌

ورزش کاردیو برای سلامت قلب و لاغری

ورزش کاردیو برای سلامت بدن بسیار عالی است. کاردیو باعث کاهش وزن و لاغری می شود و سلامت قلب را تضمین می کند.

 

کاردیو به سلامت قلبتان کمک میکند و شما را لاغر می کند

تمرینات کاردیو یا هوازی یکی از مهمترین تمریناتی است که شما می توانید انجام دهید، چه بخواهید وزن خود را کاهش دهید یا چربی بسوزانید و یا سلامتی را بهبود ببخشید. شاید تنها تصور از تمرینات هوازی دویدن روی تردمیل یا در فضای آزاد و در زمان طولانی باشد اما تعداد انتخاب های زیادی برای تمرینات کاردیو وجود دارد و تمریناتی هستند که تأثیر بیشتری دارند.
بسیاری از افراد برای خلاص شدن از شر چربی شکم دست به هرکاری می زنند اما هیچکدام از تلاش های آنها به نتیجه نمی رسد زیرا اطلاعاتی که از چربی اندوخته شده در این ناحیه و نحوه ی رها شدن از آن دارند اندک و نادرست است و همین موضوع سبب می شود بسیاری از تلاش های آنها آب در هاون کوبیدن باشد. پس اگر می خواهید این بار تلاش تان به نتیجه مطلوب ختم شود و از شر چربی های شکمی تان خلاص شوید اطلاعات خود را در این زمینه تصحیح کنید و بدانید که تمرینات کاردیو موثرترین تمرینات در کاهش وزن هم محسوب میشود .
کاردیو چیست؟ به عبارت ساده، چیز مهمی است تا شما را سالم و همانند تمرین با وزنه بدنتان را خوش اندام نگاه دارد. کاردیو چیزی فراتر از آنست که فقط به کاهش وزن شما کمک کند. در این نوشته تعریف کاردیو به علاوه ی 10 دلیل برای اینکه چرا باید به کاردیو اهمیت بدهید برایتان جمع آوری کرده ایم.

کاردیو چیست؟

عبارت «cardio» مخفف کلمه ی «cardiovascular» است. این عبارت عموما برای سیستم گردش خون که شامل قلب و رگ های خونی بدن شماست به کار می رود.

اما مردم معمولاً این عبارت را به تمرینات ورزشی که باعث تقویت شبکه ی گردش خون می شود اطلاق می کنند. این تمرینات در یک بازه ی زمانی طولانی انجام می شود که باعث افزایش ضربان قلب و پمپاژ خون بیشتر در رگ ها، و نهایتاً حمل مواد مغذی و اکسیژن به تمام سلول ها خواهد شد.

هر فعالیتی که ضربان قلب شما را تا 50 الی 75٪ ماکسیمم ضربان قلبتان افزایش دهد، می تواند بعنوان کاردیو شناخته شود. برای پیدا کردن ماکسیمم، تقریباً می توانید با کسر سنتان از 220 (مثلاً اگر 40 سالتان است، می شود 220 – 40 مساوی با 180) آنرا محاسبه کنید. کافیست تا ضربان قلبتان در آن محدوده افزایش پیدا کند، اصلاً مهم نیست که این کار را با دویدن انجام دهید یا با دوچرخه سواری، رقص، تنیس، اسکیت برد یا هر فعالیت دیگری که ترجیح می دهید.

ورزش کاردیو برای سلامت قلب و لاغری

کاردیو سلامت عمومی اعضای بدن را تامین میکند

مزایای انجام تمرینات کاردیو

حالا سؤال این است که ما چرا باید عمداً ضربان قلبمان را زیاد کنیم، خسته شویم و عرق کنیم؟ برای این کار 10 دلیل خوب وجود دارد:

1. کاردیو به شما کمک می کند وزنتان را کاهش دهید

اینکه بدنتان را تکان دهید، در مقایسه با نشستن جلوی تلویزیون، کالری بیشتری خواهید سوزاند. هر چه سریع تر حرکت کنید، کالری بیشتری خواهید سوزاند. به این روش فکر کنید:اگر شما تصمیم دارید که وزن کم کنید، و در حال حاضر 3000 کیلوکالری غذا می خورید، خواهید توانست تا با کمتر خوردن، یا با سوزاندن کالری بیشتر، وزنتان را کاهش دهید. جالب است که کاردیو حتی از کار با وزنه که معمولاً شامل 45 ثانیه حرکت دادن وزنه و 1 دقیقه استراحت است هم بیشتر کالری می سوزاند.

2. قلب شما یک عضله است

قلب شما هم بافت عضلانی دارد و نیازمند این است که آنرا نیز مانند دیگر عضلات بدنتان ورزش دهید. در غیر اینصورت ضعیف و ضعیف تر خواهد شد. قلب خود را همانند یک موتور 6 سیلندر تصور کنید:وقتی که موتور نو است، تمام 6 سیلندر آماده به کارند، فقط به اشاره ی شما احتیاج دارند تا غرش کنند.

در 20 سال آینده همان اتومبیل را خواهید راند اما اینبار با استفاده از 2 سیلندرش، چرا که می خواهید در مصرف سوخت صرفه جویی کنید! 4 تای دیگر، هیچ گاه کار نخواهند کرد. به همین منوال پیش می روید تا اینکه دوباره تصمیم می گیرید از آن 4 سیلندر بی گناه استفاده کنید. فکر می کنید حالا آن 4 سیلندری که سال ها نادیده گرفته شده اند چطور کار خواهند کرد؟
ورزش کاردیو برای سلامت قلب و لاغری

تمرینات کاردیو باعث اکسیژن رسانی بیشتر به مغز میشوند

3. گردش خون قوی تر، مواد مغذی بیشتر

زمانی که تمرینات کاردیو انجام می دهید سلول های بدن شما به اکسیژن و مواد مغذی بیشتیر احتیاج پیدا خواهند کرد. برای اینکه این نیاز پاسخ داده شود، سیستم تحویل، تقویت شده تا اکسیژن و مواد مغذی را به سلول ها برساند، ظرفیت ریه ها بیشتر شده، قلب قادر خواهد شد تا خون بیشتری پمپ کند و رگ های خونی مستحکم می شوند.

این اتفاقات، برای سلول هایتان به این معناست که از این پس مواد مغذی بیشتری به آنها خواهد رسید. اگر قبلاً سیستم قلبی عروقی شما همانند خیابان های فرعی پیچ و خم دار بود، حالا یک بزرگراه پهن است که دیگر هیچ کامیونی در آن گیر نخواهد کرد!
4. فشار کاردیو به معنی فشار کمتر است

چیز جالب دیگر دراینباره این است که، به غیر از زمانی که شما تمرین کاردیو انجام می دهید، بدن شما در کل استهلاک کمتری خواهد داشت. ضربان قلب یک انسان عادی چیزی حدود 80 الی 90 تپش در دقیقه است، در حالیکه ضربان قلب یک دونده ی نسبتاً فعال، به حدود 60 الی 70 تپش در دقیقه کاهش پیدا می کند.

این اتفاق چیزی شبیه به یک لوله ی باریک نفت است، که باید تحت فشار کامل کار کند تا بتواند در هر ساعت 500 گالن را جابجا کند. اما یک لوله ی بزرگ تر، می تواند همان مقدار را تحویل دهد، اما خیلی کمتر از ظرفیتش تحت فشار خواهد بود، در نتیجه کمتر ساییده خواهد شد.
5. کاردیو مغز شما را جوان نگاه می دارد

مطالعاتی در دانشگاه بوستون انجام شده است تا بررسی کند مغز افرادی که تناسب اندام دارند، با قلبشان چطور در ارتباط است! نتیجه چه بود؟ مردمی که قلب ضعیفی دارند به نسبت آن هایی که قلبی قوی دارند ، حجم کمتری از مغزشان را مصرف می کنند! پس هرچقدر قلبتان ضعیف تر باشد، قادر خواهد بود خون کمتری حمل کند، بنابراین اکسیژن و مواد مغذی کمتری به مغز شما می رسد، در نتیجه مغزتان زودتر پیر می شود.

6. کاردیو باعث خواهد شد بهتر فکر کنید

مغز ما به این شکل از کاردیو سود می برد:زمانی که حرکت می کنید، مغز شما در یک زمان، اطلاعات بیشتری را پردازش می کند. دارید به کجا می روید؟ چه موانعی بر سر راهتان است؟ مردم اطراف شما در حال چه کاری هستند؟ و… زمانی که کودکان چاق، ورزش می کنند، بدون هیچگونه آموزش خاصی، ریاضیات و توانایی های فکری شان بهبود پیدا می کند! فقط بخاطر اینکه مغزشان یاد می گیرد اطلاعات بیشتری را بصورت همزمان پردازش کند.

ورزش کاردیو برای سلامت قلب و لاغری

تمرینات کاردیو باعث کاهش افسردگی میشوند

7. کاردیو باعث کاهش افسردگی می شود

بسیاری از اشخاصی که از افسردگی شدید رنج می برند، ناچارند تا داروهای سنگینی مصرف کنند تا تحت کنترل باشند، در صورتی که در واقع بدن شما خودش آن داروها را فراهم می کند، زمانی که به آن اجازه بدهید! دویدن موجب آزاد شدن اندروفین ها خواهد شد، هورمونی که خلق و خو را دگرگون کرده و شما را سرحال خواهد آورد. بنابراین، کاردیو خواهد توانست مقدار داروهای شما را کاهش دهد، و البته عوارض جانبی این داروها نیز به نوبه ی خود محدود خواهند شد.

8. کاردیو می تواند خواب شما را بهتر کند

حدود نیمی از جمعیت جهان از مشکلات مرتبط با خواب رنج می برند، یا خواب عمیق ندارند یا اینکه کیفیت خوابشان خوب نیست. در این مورد هم برای بهبود این مشکلات بصورت روز افزون از داروهای پزشکی استفاده می شود، در حالیکه تحقیقات نشان داده افرادی که دارای اضافه وزن هستند و از قرص های خواب آور نیز استفاده می کنند، ریسک بالاتری از مرگ را پذیرفته اند!

یک بار دیگر نیز، بدن ما خودش قادر است تا داروی این مشکل را تولید کند، البته اگر انگیزه اش را فراهم کنید:تمرینات کاردیوی منظم، به ما کمک خواهند کرد تا خواب بهتری داشته باشیم، خوابی طولانی تر و عمیق تر، آن هم به سادگی. حتی آن هایی که از بی خوابی مزمن رنج می برند، اما عصرها کمی تمرین کاردیوی سبک انجام می دهند، به نسبت دیگر گروه ها، 54٪ سریع تر به خواب عمیق می روند، و 37٪ طولانی تر می خوابند.

9. کاردیو تراکم استخوان را افزایش می دهد

اختصاصا خانم ها وقتی پا به سن می گذارند، از بیماری ای به نام پوکی استخوان رنج می برند، نازک شدن بافت استخوان یا از دست دادن تراکم استخوان. اگر خانم مسنی را دیدید که پشتش خمیده، احتمالاً شما یک نسخه ی ابتدایی از پوکی استخوان را مشاهده کرده اید. کاردیو همراه با تمرینات قدرتی، بسیار شانس شما را برای جلوگیری از این بیماری افزایش خواهد داد.

10. اعتماد به نفستان را افزایش خواهد داد

بسیاری از اشخاصی که زندگی بی تحرکی دارند، احساس می کنند که بدنشان بجای اینکه بخشی از خودشان باشد، یک وسیله ی نقلیه است و به آن اهمیتی نمی دهند. بر روی بدن خود کار کنید، آنرا احساس کنید و تغییرات آنرا ببینید، این اتفاق کاملاً دیدگاه شما را به نسبت بدنتان تغییر خواهد داد.

بخصوص اگر از تمرینات کاردیو سود ببرید، وزنتان کم می شود، خواب بهتری خواهید داشت و افسردگی تان کاهش پیدا خواهد کرد. این تغییرات باعث خواهد شد تا اعتماد بنفس شما به طرز شگفت انگیزی رشد کند.

لاغری با کاردیو و هزاران مزیت انجام این ورزش

مطالب مشابه را ببینید!