مجله تاپ‌ناز‌

روش کاهش ورم بینی پس از عمل جراحی

روش کاهش ورم بینی پس از عمل جراحی

برای کاهش ورم بینی پس از عمل جراحی روش های مختلفی مانند کمپرس آب سرد، استفاده از چسب مخصوص، پیاده روی کردن، عدم انجام ورزش سنگین، عدم مصرف سدیم، استفاده نکردن از دوش آب گرم، بالا نگهداشتن سر و عمل کردن به توصیه های پزشک باید رعایت شوند.

تورم بینی پس از پایان عمل شروع می شود، آسیب های وارد شده به بافت های بینی باعث ایجاد ورم اولیه می شود. تورم ثانویه بینی به دلیل جمع شدن مایع است که ممکن است تا چند ماه طول بکشد. قسمت بزرگی از ورم باقی مانده از عمل بینی نه به دلیل تجمع مایع است. بقرای کاهش این ورم راهکارهای مختلف وجود دارد که در ادامه توضیح می دهیم.

 

راهکارهای کاهش تورم ورم بعد از عمل جراحی بینی

داشتن ورم پس از عمل بینی موضوعی است که طبیعی است و با گذشت زمان به مرور کمتر خواهد شد. پس از عمل کردن بینی، ظاهر آن متفاوت می شود و شاید مقداری زشت تر شود، البته نباید نگران شوید زیرا پس از مدتی حالت اصلی خود را می گیرد و ورم از بین می رود. در مدت بهبودی ناحیه عمل حساس به لمس است و قرمز و متورم می شود. کبودی بینی تا دو هفته ادامه دارد و پس از گذشت 2 هفته به آرامی تغییر رنگ می دهد و زرد می شود تا از بین برود.

فردی که بینی اش را عمل کرده است باید در دوره اولیه بهبودی مراقبل علائمی مانند تب، چرک و یا درد شدید در بینی باشد. در طی مدت 5 تا 6 هفته بعد از عمل بینی، بدن بافت های اسکار در بینی را تولید می کند و پس از گذشت این مدت می توانید تا حدودی نشانه هایی از نتیجه های نهایی عمل بینی را ببینید. به آرامی حساسیت به لمس بینی و ورم آن کمتر می شود ولی هنوز ممکن است بینی دچار آسیب شود و باید بسیار از آن مراقبت کرد.

با گذشت چند ماه میزان بالایی از ورم بینی از بین می رود و فرد می تواند به شکل نهایی بینی خود برسد. شاید هنوز هم کمی تورم وجود داشته باشد ولی تغییرات ناچیزی پس از آن دیده می شود. آخرین ورمی که در بینی از بین می رود ورم نوک بینی است و خیلی قابل مشاهده نیست. ورم بینی در اشخاصی که پوست چرب یا ضخیم دارند بیشتر دیده می شود. برای کاهش بهتر ورم بینی پس از عمل راهکارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه توضیح می دهیم.

محدود نمودن حرکات و فعالیت ها

در طول دوره بهبودی به ویژه در روزهای نخست پس از عمل جراحی از انجام فعالیت هایی که باعث می شوند تا خون به قسمت های مختلف صورت هجوم آورد دوری نمایید. حداقل حدود 30 روز باید فعالیت هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن و … دوری کنید تا از افزایش ورم پیشگیری کنید و به کاهش ورم پس از عمل بینی کمک شود و زخم سریع تر بهبود پیدا کند.

در مورد عمل های جراحی توصیه می شود تا خیلی سریع پس از عمل فعالیت های سبکی مانند پیاده روی داشته باشید تا جریان خون افزایش پیدا کند و بهبودی سریع حاصل شود. پیاده روی روزانه برای بهبود و پیشگیری از تورم مفید است و باید انجام گیرد.

پیاده روی

پیاده روی سبک بسیار مناسب است. همان طور که اشاره کردیم پیاده روی روزانه و سبک می تواند جریان خون را بهبود دهد و ورم بینی را کاهش دهد. شاید پس از عمل تمایل زیادی به پیاده روی نداشته باشید ولی راه رفتن به آهستگی می تواند تاثیر خوبی بر شما داشته باشد. راه رفتن از لخته شدن خون جلوگیری می کند و تورم را کاهش می دهد.

مطلب پیشنهادی: کوچک کردن بینی گوشتی + روش های طبیعی و بدون عمل برای کوچک کردن بینی

وارد نکردن فشار به بینی

حداقل به مدت 4 هفته پس از عمل بینی هیچ فشاری به بینی وارد نکنید، مدت تعیین شده با توجه به نوع عمل و پزشک معالج ممکن است بیشتر شود. در طی این دوره نباید از عینک آفتابی یا طبی استفاده کنید، در صورتی که مجبور به استفاده از عینک می باشید باید با استفاده از روش هایی این کار را انجام دهید تا فشاری به بینی وارد نشود، مثلا می توانید استفاده از چسب عینک را روی سر خود ثابت کنید تا فشاری به بینی شما وارد نشود.

متوقف کردن استفاده از مکمل های گیاهی

قبل از انجام عمل جراحی حدود 2 تا 3 هفته باید مصرف مکمل و گیاهان دارویی را قطع کنید. در این مورد باید با پزشک مشورت کنید. پزشک توصیه های لازم را در اختیار شما قرار می دهد. مصرف بعضی از مکمل ها یا داروهای بیهوشی ممکن است تداخل داشته باشد و بعضی دیگر باعث بروز مشکلاتی مانند افزایش مدت خونریزی و افزایش تورم می شود. بعضی از مکمل ها مانند امگا 3 یا امگا 6 و مکمل های دارای روغن ماهی، سیر، زنجبیل، بذر کتان و شیرین بیان را قطع کنید.

روش کاهش ورم بینی پس از عمل جراحی

سر خود را بالا نگهدارید

با بالا نگهداشتن سر می توانید گردش خون را در ناحیه صورت بهبود دهید و تا حد بالایی ورم کنار بینی و اطراف چشم را کاهش دهید. در موقع دراز کشیدن باید با استفاده از بالش سر را بالاتر از قبل قرار دهید تا گردش خون بیشتر نشود. در این مورد می توانید از  مبل ریکلاینر یا ریلکس کننده به همراه یک پشتی تبی استفاده کنید که گزینه بسیار عالی می باشد، زیرا در زمان خواب حس راجتی بهتری را تجربه خواهید کرد، سر خود را در زاویه حدود ۳۰ تا ۴۵ درجه نسبت به سطح زمین نگهدارید تا عضلات گردن بیش از اندازه کشیده نشوند. با رساندن مداوم خون به ناحیه صورت فرایند بهبود سریعتر خواهد شد و درد کمتر می شود، از این رو مشکلات تا حدی کمتر خواهند شد.

استفاده از کمپرس سرد

دیگر روش خوب برای کاهش ورم پس از عمل استفاده از کمپرس سرد است، کمپرس آب سرد ساده ترین روش برای کم کردن ورم و پیشگیری از تورم بیشتر است که براحتی می توانید در منزل انجام دهید. برای انجام دادن این کار می توانید کمی یخ را در یک حوله نخی نرم بپیچید و از آن روی نواحی اطراف چشم و بینی استفاده کنید.

می توانید کیسه یخ هم استفاده کنید و باید مراقب باشید که در زمان بودن بانداژ روی صورت از کیسه یخ استفاده نکنید، کمپرس یخ را روی قسمت عمل شده نباید قرار داد و روی اطراف چشمتان قرار دهید تا بهتر شود. در صورت استفاده از یخ حتما از یک محافظ مثل حوله یا دستمال استفاهد کنیدتا از سرمای بیش از حد بر روی صورت جلوگیری نماید.

بخوانید: سوهان کشیدن بینی + مهمترین نکاتی که در مورد این روش جراحی بینی

عمل نمودن به توصیه های پزشک

پزشک متخصص یکسری دستورالعمل ها و توصیه هایی را در اختیار بیمار قرار می دهد تا حدود دو هفته قبل از عمل کردن بیمار آنها را رعایت نماید، این توصیه می تواند باعث پیشگیری از برخی اتفاقات ناگوار در طول عمل و بعد از آن شود و بدن را برای جراحی و دوره ریکاوری آماده سازد. همچنین پزشک توصیه هایی را برای کاهش ورم بعد از عمل جراحی بینی به بیمار می دهد که باید انجام شود. با عمل به دستورات پزشک و انجام اقدامات لازم می توان تا حد بالایی ورم بینی را کاهش داد. هر شخصی بایدد به توصیه های پزشک خود عمل کند زیرا هر بیمار با بیمار دیگار متفاوت است. ورم بعد از عمل به عوامل مختلفی وابسته است و بیمار باید توصیه های پزشک خود را دقیقا اجرا کند تا سریعتر بهبود یابد.

دوری کردن از حمام آب داغ

اغلب افراد بعد از انجام عمل های جراحی از آب داغ برای حمام کردن استفاده می نمایند، زیرا گفته شده که این عمل باعث بهتر شدن سریع زخم ها می شود، در مورد عمل بینی استفاده از آب داغ پیشنهاد نمی شود زیرا آب داغ باعث بیشتر شدن ورم خواهد شد. استفاده از آب داغ باعث افزایش دوره بهبودی خواهد شد از این رو باید از آن دوری شود مگر اینکه پزشک اجازه آن را داده باشد. البته حمام های آب گرم خیلی زیاد برای درمان التهاب و کاهش دردهای ناشی از جراحی مفید می باشد، از این رو برای بهبود زخم می توانید از دوش گرم استفاده کنید، گرم نه داغ. کمپرس آب گرم نیز می تواند مفید باشد اما حتما قبل از استفاده از آن با پزشک مشورت نمایید تا نتیجه عکسی ندهد.

استفاده از داروهای ضد التهاب بدون نسخه

در حالت کلی پزشک توصیه می کند تا قبل از عمل جراحی بینی از داروهای ضد التهاب استفاده نکنید ولی بعد از آن در طی دوره بهبودی می توانید با اجازه از پزشک از این نوع داروها مصرف کنید تا از میزان التهاب بینی کمتر شود. با کمتر شدن تورم بینی تا حدودی درد نیز کاهش خواهد یافت. انتخاب یک داروی مسکن خود به پزشک بستگی دارد. همچنین اگر فرد در دوره قبل از عمل جراحی خود از داروهای مسکن استفاده می کرده باید پزشک خود را در جریان قرار دهد و با او در مورد داروهای مصرفی بعد از عمل مشورت نماید تا مشکلی ایجاد نشود.

کاهش مصرف سدیم

زمانیکه فرد دچار التهاب باشد، هر نوع التهابی استفاده از سدیم می تواند باعث ایجاد عوارضی در او شود. کاهش مصرف سدیم برای کاهش ورم بعد از عمل بینی مهم است. باید در چند هفته اولیه بعد از عمل جراحی از خوردن نمک یا مواد غذایی حاوی سدیم بالا خودداری شود تا ورم بیش از حد نشود و کم کم بهبود یابد. سدیم باعث تجمع مایع در بدن می شود و ورم را بدتر خواهد نمود، در این دوره باید مصرف نمک یا سدیم را به کمترین حد خود برسانید و حدالامکان تا چند روز از خوردن آنها دوری کنید. همچنین برخی از مواد غذایی وجود دارند که باعث کاهش التهاب می شوند، استفاده از سبزیجاتی که دارای برگ سبز هستند یک گزینه عالی در دوره بهبود می باشد، علاوه بر این باید میوه ها و ماهی های چرب و مغزها که منبع عالی از پروتئین هستند را نیز در رژیم غذایی خود قرار دهید. همچنین در این دوره سعی کنید تا از غذاهای فرآوری شده استفاده نکنید و از مصرف مواد غذایی سرخ شده که باعث افزایش التهاب می شوند نیز پیشگیری کنید. مواد غذایی دارای قند را نیز کمتر مصرف کنید و رژیم غذایی خود را در حد اعتدال قرار دهید.

استفاده از اسپلینت

اغلب کسانی که عمل جراحی بینی انجام می دهند، بالاجبار تا هنگامی که زخم های جراحی شروع به بهبود نکنند، روزی چند مرتبه باید از بانداژ یا اسپلینت استفاده کنند. استفاده از اسپلینت یا نوار چسب به کمتر شدن ورم بینی کمک می کند و یکی از مهمترین موارد فرایند بهبودی می باشد. اسپلینت باید تا وقتی که پزشک دستور داده است بر روی بینی بماند و از آن مراقبت شود. در طی دوره استفاده از اسپلینت باید حتما آن را خشک نگهدارید تا از ورم و عفونت بینی بعد از جراحی پیشگیری شود. در زمان استفاده از اسپلینت از هر نوع کمپرس سرد یا گرم استفاده نشود.

صبور بودن

چیزی که مشخص است این است که توزم، قرمزی و ورم در هر صورت پس از عمل بینی دیده می شود و موضوعی غیر قابل اجتناب است. با دانستن این موضوع که پس از گذشت چند ماه می توانید نتیجه بهتری از عمل را ببینید، تحمل ورم ها برای شما بیشتر می شود. باید صبور باشید تا هر چه زودتر بهبودی کامل را ببینید. صبور بودن یکی از مهمترین اصول برای رسیده به بهبودی کامل است. باید قبل از عمل کردن بینی خود واقع بین باشید زیرا هیچ مشکلی ندارد عمل. با کمتر شدن ورم بینی در طی روزهای پس از عمل، می توانید رضایت بیشتری داشته باشید.

مطالب مشابه را ببینید!