وکس صورت چیست + نحوه وکس کردن صورت در خانه

وکس صورت

یکی از روش های رایج برای از بین بردن موهای اضافه، روش وکس صورت است که دارای معایب و مزایایی است و با نام های مختلفی مانند شمع، جلبک دریای و موم انداختن هم شناخته می شود. در ادامه این مطلب اطلاعاتی در مورد وکس صورت و نحوه وکس کردن صورت در منزل می خوانید.

تمام افراد در صورت خود موهای اضافه و زائد دارند که آزار دهنده است و به دنبال روش هایی برای از بین بردن این موهای اضافه هستند که امروزه موم انداختن به عنوان یکی از این روش های رایج برای از بین بردن موهای صورت به حساب می آید و شما می توانید در منزل و یا در سالن های زیبایی از این روش استفاده کنید.

اطلاعاتی در مورد وکس صورت و روش انجام آن

وکس انداختن مانند دیگر روش های از بین بردن موهای زائد با معایب و مزایایی همراه است که در ادامه این مطلب شما با این روش آشنا می شوید. اگر به دنبال یک روش خوب برای رفع موهای زائد پوست هستید پس به شما این روش را پیشنهاد می کنیم.

روش وکس انداختن

برای استفاده از شمع صورت در منزل با دستگاه، در ابتدا قالب های وکس تهیه شده از عصاره های مختلف مانند آلوئه ورا و یا عسل را آماده کرده و سپس در گرم کن بگذارید تا قالب به شکل مایع شود. حالا با یک چوب بستنی یا کاردک وکش ذوب شده را روی صورت بمالید و بعد از چند ثانیه روی پوست خشک شد بر خلاف جهت رویش مو خیلی سریع با دست وکس را از روی پوست جدا کنید تا موها کنده شوند.

نکته : برای باقی مانده وکس از روی پوست می توانید از روغن هایی که در بازار موجود است استفاده و در صورت دسترسی نداشتن به روغن می توانید با آب سرد وکس باقی مانده را از روی پوست خود پاک کنید.

مطلب پیشنهادی: قبل و بعد از وکس این کارها را انجام دهید تا پوستی سالم و زیبا داشته باشید

اصلاح صورت با شمع بدون دستگاه

در ابتدا کمی پارافین یا شمع را درون ظرف که قادر به تحمل حرارت می باشد قرار دهید و سپس اجازه دهید به مدت 20 دقیقه با دمای 160 درجه سانتی گراد درون تستر بماند و در صورتی که فر برقی، مایکروفر، تستر و … در دسترس ندارید می توانید ظرف را روی بخار آب قرار دهید تا شمع با حرارت بخار آب به آرامی ذوب شود حالا شمع آب شده را با چوب بستنی روی ناحیه مورد نظر بمالید و سپس خشک شده جهت خلاف رویش مو آن را از روی پوست جدا نمایید.

وکس

مزایای وکس انداختن

وقتی که مراحل وکس انداختن براحتی انجام شود هفته ها پوستی نرم و بدون مو خواهید داشت.

وکس انداختن نسبت دیگر روش های اصلاح، موها را از ریشه بیرون آورده و در نتیجه پس از گذشت چند هفته رشد موهای بسیار نرمی را روی پوست خود مشاهده می کنید.

رشد مجدد مو با وکس انداختن هفته ها طول می کشد و به همین دلیل نداشتن مو روی پوست خود به مدت چند هفته اطمینان حاصل می کنید.

وکس کردن اطراف ابرو به دلیل اینکه پوست اطراف ابرو روشن می شود و در نتیجه خط ابروی شما را مشخص تر و حالت ابروهایتان را زیباتر می کند.

وکس انداختن باعث رفع جوش های سر سیاه می شود.

تاثیر وکس تقریبا دو تا سه هفته یا بیشتر است.

وکس نداختن باعث از بین بردن سلول های مرده روی پوست و در نتیجه شفاف شدن پوست می شود

به دلیل اینکه وکس باعث آسیب رساندن به فولیکول مو می شود در نتیجه رشد دوباره مو کاهش پیدا می کند.

مطلب پیشنهادی: نکاتی برای داشتن وکس بدون درد موهای زائد و ناحیه تناسلی

چه کسانی وکس استفاده نکنند؟

افرادی که پوست چرب و مستعد جوش دارند بهتر است که از این روش برای از بین بردن موهای زائید استفاده نککند زیرا باعث بروز جوش و آکنه می شود.

 

عوارض استفاده از وکس

به دلیل اینکه پوست صورت از دیگر قسمت های بدن حساس تر می باشد لذا استفاده از این روش با درد همراه است و باعث قرمز شدن و ایجاد جوش های پوستی می شود.

در موقع وکس انداختن علائه بر مو ممکن است پوست های نازک هم تحت تاثیر قرار بگیرد و در نتیجه در بعضی از قسمت های پوست خونریزی سطحی به شکل لکه های قرمز ایجاد شود.

استفاده اشتباه از وکس می تواند باعث سوزاندن پوست و یا تجریک پوست شود.

بسته به میزان رویش مو ممکن است تمام موهای زائد با یک جلسه از بین نروند و نیاز به چند جلسه داشته باشد.

حداقل تا 24 ساعت پس از وکس انداختن ممکن است برای خارج شدن از منزل محدودیت داشته باشید.

در بعضی از افراد به خصوص آنهایی که پوست تیره دارند ممکن است رخ دادن تغییرات رنگدانه ای باشد و به همین دلیل انجام آن در بعضی از مناطق صورت مانند پشت لب سخت است.

نکاتی در رابطه با وکس انداختن

بهتر است پیش از استفاده از وکس پوست صورت در ابتدا برای بررسی حساسیت نداشتن آن را تست کنید و باید از وکس سرد استفاده کنید یک لایه نازک از وکس را پشت آرنج به میزان یک سکه بمالید و اگر احساس سوزش یا خارش کردید بهتر است وکس را بردارید و پشت آرنج را با آب سرد بشویید و با داشتن این نوع حساسیت نباید از وکس استفاده کنید.

افرادی که در موقع بند انداختن پوستشان زخم می شود بهتر است از این روش هم استفاده نکنند.

در موقع کندن وکس از روی پوست برای جداسازی آسان تر وکس با دست دیگر خود پوست آن قسمت را بکشید.

برای پیشگیری از بروز جوش و التهاب پوست بهتر است از ژل پس از اصلاح استفاده نمایید.

باید دفت کنید که حرارت آب شدن وکس ملایم باشد تا باعث آسیب دیدن به پوست شما نشود.

در موقع جدا کردن وکس از روی پوست باید مراقب باشید که ناخن های شما باعث ایجاد زخم روی پوست شما نشوند.

استفاده از این روش باعث شل شدن پوست می شود پس توصیه می شود که به صورت مکرر از این روش استفاده نکنید.

پس از وکس انداختن می توانید از ژل های دارای آلوئه ورا یا محلول های تسکین دهنده استفاده کنید.

 

مطالب مشابه را ببینید!