ویتامین P چیست + فواید ویتامین پی برای درمان و پیشگیری از بیماری

شاید با انواع ویتامین مانند A، B، C، D , … آشنایی داشته باشید ولی در مورد ویتامین P ممکن است اطلاعات کمتری داشته باشید و در این قسمت قصد داریم در مورد ویتامین پی و خواصی که باعث پیشگیری و درمان بیماری های می شود توضیحاتی ارائه کنیم.

ویتامین P بر خلاف نام آن ویتامین نیست و اصطلاحی است که سال ها برای گروهی از ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئیدها استفاده شده است. ترکیبات گیاهی فواید زیادی برای سلامتی بدن دارند و از آن جمله می توان به کاتهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت، خواص آنتی اکسیدانی قوی و سلامت مغز اشاره نمود.

فلاونوئید چیست؟

فلاونوئیدها ترکیبات گیاهی بسیار مفید هستند که نخستین بار در 90 سال پیش از پرتقال استخراج شدند. در آن زمان محققان با تصور این که نوعی ویتامین جدید را کشف کرده اند، نام این ترکیبات را ویتامین پی گذاشتند ولی از اینکه متوجه اشتباه خود شدند، نام آنها را به فلاونوئیدها تغییر دادند.

فلاونوئیدها در میوه، سبزیجات، چای و کاکائو یافت می شوند و رنگ جاب میوه هایی مانند توت ها، گیلاس و گوجه فرنگی از این ترکیبات نشات می گیرند.

اعضای خانواده فلاونوئیدها از گیاهان در مقابل اشعه ماورا بنفش، بیماری های عفونی و فشار محیطی محافظت می کند و باعث جذب حشرات برای گرده افشانی می شوند.

ویتامین P

انواع فلاونوئیدها و خوراکی های دارای این مواد

فلاونوئیدها به نام بیو فلاونوئیدها هم شناخته می شوند و خانواده ای از ترکیبات گیاهی پلی فنل می باشند و تا به حال بیش از 6 هزار نوع از آنها ساخته شده است و 6 زیر کلاس مختلف دارند که عبارتند از:

فلاونول ها

گروه فلاونول های بیشترین منبع فلاونوئیدی موجود در رژیم غذایی می باشند که از جمله آنها می توان به کامپفرول، کوئرستین، میریستین و فیستین اشاره کرد.

این نوع ترکیبات در روغن زیتون، انواع توت، کلم کیل، انگور، گوجه فرنگی و چای پیدا می شود.

فلاون ها

این گروه فلاونوئیدی هم به صورت گسترده در منابع غذایی مختلف یافت می شود، از بهترین منابع فلاون ها می توان به جعفری، آویشن، نعناع، کرفس و بابونه اشاره نمود.

فلاوانول ها و فلاوان – 3 – ال

این زیر کلاس فلاونوئیدی شامل کاتچین ها مانند اپی کاتچین و اپی گالوکاتچین است که در چای سیاه، چای سبز و چای اولانگ به وفور یافت می شوند. از دیگر منابع فلاوانولی می توان به کاکائو، سیب و انگور اشاره کرد.

فلاوانون ها

این زیر کلاس فلاونوئیدی در میوه های مرکبات وجود دارد و مسئول طعم تلخ پوست پرتقال، لیمو و دیگر مرکبات است. بعضی ترکیبات این گروه شامل هسپریدین، نارینجنین و اریودیکتیول می باشند.

ایزوفلاون ها

جنیستئین و دایدزئین از معروف ترین ایزوفلاون ها هستند که در لوبیای سبز و فرآورده های سویا وجود دارند.

آنتوسیانیدین ها

میوه ها و سبزیجات قرمز، آبی یا بنفش، رنگ خود را از این گروه فلاونوئیدی گرفته اند. ترکیبات زیر کلاس آنتوسیانیدین مانند سیانیدین، دلفینیدین و پئونیدین در قره قاط، توت فرنگی، بلوبری، توت سیاه و انگور یافت می شوند.

فواید فلاونوئیدها برای سلامت

فلاونوئیدها فواید زیاد برای سلامت بدن دارند که از آن جمله می توان به خاصیت آنتی اکسیدانی قوی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلب، دیابت و … اشاره کرد.

تمام خواص فلاونوئیدها

تحقیق زیادی روی فلاونوئیدها انجام نشده در مورد عملکرد آنها اطلاعات زیادی در دست نیست ولی این ترکیبات احتمالا جذب بالایی در بدن نداشته و از فراهمی زیستی  (درصدی که به طور فعال وارد جریان خون سیستمیک می شود) کمی برخوردار هستند.

تشخیص این که فلاونوئیدی های مختلف چگونه و چقدر روی سلامت انسان تاثیرگذار هستند کار دشواری است زیرا یک سو متابولیسم بدن روی فراهمی زیستی فلاونوئیدها اثرگذار است و این ترکیبات ممکن است به سرعت از بدن رفع گردند.

از طرف دیگر فلاونوئیدها پس از ورود به بدن ترکیباتی به نام متابولیت ها تجیزه می گردند، بعضی از متابولیت ها خواصی شبیه به فلاونوئیدها اولیه دارند ولی بعضی دیگر این گونه نمی باشند.

مصرف همزمان ترکیبات فلاونوئیدی با مواد مغذی مانند کربوهیدرات ها، پروتئین ها یا چربی ها می تواند روی فراهمی زیستی و جذب آنها در بدن تاثیر بگذارد، این عوامل تحت تاثیر ترکیب باکتری های روده هم قرار می گیرند.

بعضی از فواید احتمالی فلاونوئیدها عبارتند از:

سلامت مغز

به نظر می رسد فلاوانول موجود در کاکائو از سلول های مغزی محافظت می کند و باعث سلامت مغز می شود. این مسئله از طریق تعامل با مسیرهای سینگالینگ سلولی در بقای سلول و حاظفه درگیر هستند رخ می دهد.

دیابت

رژیم غذایی دارای مقدار زیادی فلاونوئیدی خاص، خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را کاهش می دهد. میزان کاهش ابتلا به دیابت در ازای مصرف روزانه هر 300 گرم فلاونوئید در حد 5 درصد است.

بیماری قلبی

مصرف بعضی زیر گروه های فلاونوئیدی مانند فلاونول ها، آنتوسیانیدین ها، پرو آنتوسیانیدین ها، فلاون ها، فلاوانون ها و فلاوان – 3 – ال در کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی تاثیر خوبی داشته باشند.

دوز مصرف فلاونوئیدها و مکمل ها

ترکیبات فلاونوئیدی جزو مواد اصلی و ضروری برای رشد و نمو انسان نیست و رژیم های غذایی سالم حاوی غذاهای کامل به صورت طبیعی دارای سطح مناسب از این ترکیبات می باشند. مصرف مکمل های فلاونوئیدی یک ضرورت به حساب نمی آید.

این نوع مکمل ها در داروخانه های موجود هستند و بعضی از افراد هم مایل به مصرف آنها هستند. بعضی از رایج ترین مکمل های مکمل های فلاونوئیدی شامل کوئرستین، کمپلکس های فلاونوئید و روتین می باشد.

هیچ دوز مشخص و استانداردی برای مکمل های فلانوئیدی تعریف شده است و دستورالعمل خاصی برای مصرف ندارند. عوارض جانبی و خطرات آنها هم ناشناخته است.

متخصصین بر این باور می باشند که فلاونوئیدهایی که از راه غذا وارد بدن می شود باعث مسمومیت فرد نمی شوند ولی مصرف دوز بالای مکمل می تواند بعضی از خطرات را به دنبال داشته باشد که از جمله آنها می توان به عملکرد تیروئید، تداخل دارویی و یا اثر منفی روی دیگر مواد مغذی بدن اشاره نمود.
این نوع مکمل ها تحت نظارت سازمان غذا و دارو هم نیسند و نمی توان از معتبر بودن آنها اطمینان پیدا کرد.

منبع: healthline

مطالب مشابه را ببینید!