مجله تاپ‌ناز‌

آیا میتوان ویزای تحصیلی ترکیه را به ویزای کاری تبدیل کرد؟

آیا میتوان ویزای تحصیلی ترکیه را به ویزای کاری تبدیل کرد؟

آیا می‌دانید یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت افراد ایرانی، کشور ترکیه است؟ ما برای این ادعای خود دلایل مختلفی داریم. ترکیه و ایران با یکدیگر مرز مشترک دارند به همین دلیل هزینه رفت‌وآمد شما تا حدود زیادی کاهش پیدا می‌کند.

از طرفی ایران و ترکیه زمانی یک کشور یکپارچه بوده و فرهنگی مشابه یکدیگر دارند. شمار مهاجران در این کشور به قدری زیاد است که شما در آن احساس غربت نخواهید کرد. بسیاری از جوانان برای ادامه تحصیل خود به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند اما آیا این افراد شانسی برای تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری دارند؟ ما در این مطلب جامع و کاملی به این پرسش خواهیم داد.

با نظام آموزشی ترکیه آشنا شوید

اگر شما هم قصد دارید برای ادامه تحصیلات دانشگاهی خود به کشور ترکیه مهاجرت کنید باید با نظام آموزشی این کشور آشنایی لازم را داشته باشید. کودکان در ترکیه ۱۲ سال از عمر خود را در مدرسه می‌گذرانند. ۴ سال ابتدای این دوره به تحصیلات ابتدایی، ۴ سال دوم به دوره راهنمایی و ۴ سال سوم به تحصیلات دبیرستان اختصاص پیدا می‌کند.

پس از آن نیز دانشجویان به دانشگاه‌های معتبر این کشور وارد می‌شوند. دانشجویان می‌توانند در یکی از مقاطع زیر در ترکیه به تحصیل بپردازند:

  • فوق‌دیپلم: این برنامه تحصیلی که دو سال طول می‌کشد بیشتر برای آموزش فنون و مهارت‌های عملی به دانشجویان برگزار می‌شود. بسیاری از فارغ‌التحصیلان دوره کاردانی، آمادگی لازم برای وارد شدن به حوزه‌های فنی را دارند.
  • لیسانس: اگر می‌خواهید تحصیلات تخصصی‌تری را در رشته‌های مختلف انجام دهید باید در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های ترکیه پذیرش شوید. طول دوره تحصیل برای رشته‌های علوم مهندسی ۴ سال است. اما اگر قصد دارید به تحصیل پزشکی در ترکیه بپردازید باید حداقل ۵ سال در دانشگاه درس بخوانید.
  • فوق‌لیسانس: پس از اتمام دوره لیسانس می‌توانید برای ادامه تحصیلات به صورت تکمیلی، در دوره‌های فوق‌لیسانس شرکت کنید. این دوره‌ها به صورت ۲ ساله برگزار می‌شود. در کشور ترکیه فوق‌لیسانس بدون پایان‌نامه نیز وجود دارد. شما پس از یک سال و نیم از تحصیل خود می‌توانید بدون ارائه پایان‌نامه، مدرک فوق‌لیسانس خود را دریافت نمایید.
  • دکترا: همان‌طور که ملاحظه کردید بسیاری از مقاطع تحصیلی در ترکیه مانند دوره‌های تحصیل در دانشگاه‌های ایران است، دکترا نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما پس از ۸ ترم باید یک پایان‌نامه ارائه کرده و دفاع شفاهی از پروژه تحقیقاتی خود انجام دهید. پس از آن داوران تصمیم می‌گیرند که مستحق دریافت مدرک دکترا هستید یا خیر.
  • پزشکی تخصصی: اگر پس از ۵ سال تحصیل در رشته پزشکی بخواهید در زمینه‌های تخصصی آموزش ببینید باید در آزمون‌های مربوط به رشته‌های تخصصی پزشکی شرکت کرده و در آن موفق شوید. پس از آن باید دوره تخصصی خود را نیز با موفقیت به اتمام برسانید.
آیا میتوان ویزای تحصیلی ترکیه را به ویزای کاری تبدیل کرد؟

برای تحصیل در ترکیه باید چه شرایطی داشته باشید؟

اگر شما هم یکی از علاقه‌مندان مهاجرت به ترکیه هستید و قصد دارید از طریق تحصیل، کارهای مهاجرتی خود را انجام دهید باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • حداقل مدرک دیپلم خود را از دبیرستان دریافت کرده باشید. برای تحصیلات تکمیلی نیز باید آخرین مدرک مقطع قبلی را به دانشگاه موردنظر ارائه دهید.
  • به یکی از زبان‌های انگلیسی و ترکی تسلط داشته باشید. کسانی که می‌توانند به زبان ترکی صحبت کنند شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی ترکیه دارند.
  • آخرین مدرک، ریزنمرات و گذرنامه خود را به صورت رسمی ترجمه کرده باشید.
  • در آزمون ورودی YÖS نمره قبولی کسب کرده باشید.

چگونه پس از تحصیل در ترکیه مشغول به کار شویم؟

زمانی که می‌خواهید برای ادامه تحصیل به ترکیه مهاجرت کنید باید بازار کاری این کشور را بررسی کرده و سپس رشته مناسب را انتخاب نمایید. اگر رشته‌ای که در آن به تحصیل پرداخته‌اید، در لیست مشاغل پرکاربرد در ترکیه قرار گرفته باشد، به راحتی می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیلی خود پیشنهاد کاری مناسب را دریافت کنید.

ذکر این نکته ضروری است که دریافت ویزای تحصیلی در کشور ترکیه الزامی برای دریافت اقامت دائم شما ایجاد نمی‌کند و شما باید پس از اتمام تحصیل خود به کشورتان بازگردید. اما اگر به دنبال مهاجرت کاری به ترکیه هستید باید رشته مناسبی را در بدو ورود به این کشور انتخاب نمایید.

اشتغال در خاک کشور ترکیه تنها به پذیرش توسط شرکت‌های دیگر محدود نمی‌شود. اگر شما طرحی برای اشتغال‌زایی در این کشور داشته باشید نیز می‌توانید اقامت دائم آن را دریافت نمایید. همچنین در صورتی که شرایط و سرمایه کافی برای ثبت شرکت در ترکیه را داشته باشید به راحتی می‌توانید ویزای تحصیلی خود را با ثبت شرکت به ویزای کاری تبدیل نمایید و برای همیشه در ترکیه زندگی کنید.

چگونه شانس خود را برای دریافت ویزای کاری در ترکیه افزایش دهیم؟

همان‌طور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم انتخاب رشته تحصیلی تأثیر بسیار زیادی در دریافت ویزای کاری شما دارد. از طرفی نباید شما از بورسیه‌های دولتی ترکیه استفاده کرده باشید زیرا شانس شما را برای دریافت ویزا کاهش می‌دهد.

اگر می‌خواهید پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه همچنان در این کشور اقامت داشته باشید بهتر است برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی به این کشور مهاجرت کنید. دانشجویانی که به صورت تخصصی در ترکیه آموزش دیده‌اند در اولویت کارفرمایان ترکی قرار دارند.

یکی دیگر از راه‌های افزایش شانس شما برای مهاجرت ترکیه، استفاده از خدمات شرکت‌های حقوقی مانند مؤسسه مهاجرتی رویال مهاجرت است. این شرکت‌ها به تمام قوانین و مسائل حقوقی مهاجرت آشنا هستند و مسیر شما را کوتاه‌تر خواهند کرد.

نتیجه‌گیری

از آنجایی که کشور ترکیه مرزی میان قاره آسیا و اروپاست و متقاضیان بسیار زیادی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد، بهتر است برای دریافت مهاجرت تحصیلی یا حتی تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری از شرکت‌هایی که در زمینه مهاجرت سابقه درخشان دارند، کمک بگیرید.

مؤسسه مهاجرتی رویال مهاجرت هزاران مورد موفق برای دریافت اقامت دائم و تابعیت در کشور ترکیه را دارد. این شرکت شانس شما برای دریافت پیشنهاد شغلی را افزایش می‌دهد. همچنین تمام شیوه‌های کلاهبرداری از مهاجران را شناخته و شما را از دام کلاهبرداران نجات می‌دهد. پس برای استفاده از خدمات این شرکت، هیچ تردیدی به خود راه ندهید.

مطالب مشابه را ببینید!