مجله تاپ‌ناز‌

راهنمای دریافت ویزای توریستی فرانسه؛ شرایط و مراحل دریافت ویزا

فرانسه یکی از جذاب ترین و محبوب ترین مقاصد گردشگری به شمار می رود که متقاضی برای سفر به این کشور تنها به ویزای توریستی فرانسه نیاز دارد. همچنین فرانسه سومین کشور بزرگ قاره اروپا بوده که بازدید از اماکن تاریخی آن همچون برج ایفل و سرو غذاهای محلی خالی از لطف نیست. البته صدور ویزای این کشور از سیاست ها و قوانین منطقه شنگن تبعیت می نماید.

فرانسه جزو کشورهای اولیه و اصلی تاسیس منطقه شنگن می باشد. بنابراین قبل از سفر به فرانسه باید فرم مربوط به درخواست ویزای شنگن را پر نمایید و ویزای تایپ C یا ویزای شینگن کوتاه مدت را دریافت کنید. این ویزا با هدف گردشگری و تفریح صادر می گردد تا مسافر بتواند با هزینه کم و آسان ترین روش به فرانسه سفر کند.

ویزای توریستی فرانسه چیست؟

راهنمای دریافت ویزای توریستی فرانسه؛ شرایط و مراحل دریافت ویزا

ویزای توریستی فرانسه مختص گردشگرانی بوده که می خواهند به این کشور سفر کنند و از مناطق دیدنی آن بازدید نمایند. گردشگران حق کار در این کشور را نداشته و کمتر از 3 ماه می توانند در فرانسه اقامت داشته باشند. البته حق استفاده از کلیه خدمات پزشکی به مسافران داده می شود. پس گردشگران با داشتن ویزای شینگن اجازه ورود به این کشور را دارند و حتی قادر به سفر به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز هستند.

همچنین ویزای توریستی کشور فرانسه برای سفرهای توریستی کوتاه مدت جهت دیدار با خانواده و اقوام مورد استفاده قرار می گیرد. پس اعتبار این نوع ویزا به نوع درخواست گردشگر و تصمیم سفارت فرانسه بستگی دارد. به محض صدور ویزا و چسباندن برچسب تمام اطلاعات مربوطه همچون تاریخ اعتبار و تعداد دفعات سفر به این کشور روی ویزا درج می گردد.

انواع ویزای توریستی فرانسه

افرادی که قصد تفریح و گردشگری به کشور فرانسه دارند با توجه به شرایط متفاوت و اهداف مختلف می توانند یکی از انواع ویزای توریستی فرانسه را انتخاب نمایند. پس انواع ویزا از نوع توریستی فرانسه به شرح زیر هستند.

ویزای شینگن USV تایپ C

ویزای شینگن USV تایپ C در واقع همان ویزای توریستی فرانسه است که اجازه 3 ماه اقامت را به گردشگران می دهد. البته گردشگران  می توانند این 3 ماه را در روزها و ماه های مختلف و در بازه زمانی 180 روزه در فرانسه سپری کنند. همچنین ویزای شینگن تایپ C یک نوع ویزا با اقامت کوتاه و موقت بوده که نمی تواند از 90 روز تجاوز کند.

ویزای شینگن ملی فرانسه

 ویزای توریستی فرانسه نوع تایپ C دارای اقامت 90 روزه بوده که پاسخگوی نیاز برخی از گردشگران  نمی باشد. بنابراین افرادی که تمایل دارند روزهای اقامت خود را در فرانسه افزایش دهند باید اخذ ویزای شینگن ملی فرانسه را در اولویت قرار دهند. البته این نوع ویزا بیشتر برای افرادی امکان پذیر است که می خواهند در کشور فرانسه به همسر یا یکی از اعضای درجه یک خانواده بپیوندند.

ویزای تعطیلات کاری

ویزای تعطیلات کاری یکی دیگر از انواع ویزای توریستی فرانسه بوده و یک سال اعتبار دارد. البته این نوع ویزا برای اتباع کشورهایی قابل صدور است که با فرانسه در برنامه تعطیلات کاری شراکت دارند. همچنین هدف از اعطای ویزای تعطیلات کاری ایجاد فرصت کاری و گردشگری به طور موقت برای جوانان در کشور فرانسه است.

ویزای مولتی

ویزای توریستی فرانسه از نوع مولتی از محدودیت های کمتری نسبت به سایر ویزاهای گردشگری برخوردار بوده و به مدت یک سال اعتبار دارد. پس گردشگران در طول یک سال می توانند به 26 کشور در حوزه شنگن سفر کنند. البته پیروی از قانون 90 روزه کاملا الزامی است.

در حالت کلی از متداول ترین انواع ویزای توریستی فرانسه می توان به ویزای شینگن تایپ C اشاره کرد. زیرا گردشگران با دریافت این نوع ویزا به آسانی می توانند وارد کشور مقصد شوند. همچنین شرایط اخذ ویزای توریستی نسبت به به دیگر ویزاهای کار یا تحصیل در فرانسه ساده تر بوده است. در نتیجه گردشگران مراحل آسان تری جهت دریافت ویزا توریستی طی می نمایند.

شرایط دریافت ویزای توریستی فرانسه

راهنمای دریافت ویزای توریستی فرانسه؛ شرایط و مراحل دریافت ویزا

گردشگرانی که با هدف تفریح می خواهند به کشور فرانسه سفر کنند و به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا شناخته می شوند باید ویزای توریستی فرانسه دریافت نمایند. ویزای گردشگری به مسافران این امکان را داده که 3 ماه از 6 ماه اقامت خود را در کشور فرانسه سپری کنند. پس گردشگران در مرحله نخست باید تعیین کنند که آیا به اخذ ویزا بر مبنای ملیت خود نیاز دارند یا خیر؟ بنابراین کشور فرانسه لیستی از کشورهای ملزم به اخذ ویزا و لیستی دیگر از کشورهای عدم نیاز به دریافت ویزا را در اختیار گردشگران می گذارد.

شهروندان کشورهایی که به ویزای توریستی نیاز دارند بایستی فرم درخواست را پر نمایند. همچنین مدارک پشتیبان همچون پاسپورت، مدرک جهت تایید بودجه لازم برای اقامت در این کشور و برنامه سفر ارائه دهند.

ارائه بیمه مسافرتی و مدرک اقامت از سوی متقاضیان ویزای توریستی فرانسه الزامی است. برخی مواقع نیز از توریست خواسته می شود که نامه ای با توضیح اهداف خود از سفر به فرانسه و برنامه های سفر ارائه دهد. پس گردشگران بعد از ارائه نامه الزامی است که در یک مصاحبه در کنسولگری یا سفارت فرانسه شرکت کنند.

البته زمان پردازش این نوع ویزا با توجه به زمان سال و کنسولگری یا سفارتی که گردشگر در آن درخواست می نماید متفاوت است. بنابراین پیش از تاریخ سفر باید برای دریافت ویزا اقدام نمایید. در حالت کلی فرآیند اخذ ویزای گردشگری فرانسه دلهره آور به نظر می رسد. ولی در صورت داشتن مدارک لازم و پیروی از دستورالعمل های کنسولگری این کشور کار تقریبا ساده ای خواهد بود.

مطلب مشابه: نحوه گرفتن ویزای قطر

مراحل دریافت ویزا توریستی فرانسه

راهنمای دریافت ویزای توریستی فرانسه؛ شرایط و مراحل دریافت ویزا

روند دریافت ویزای توریستی فرانسه با توجه به کنسولگری یا سفارت فرانسه و کشور مبداء می تواند کاملا متفاوت باشد. الته در حالت کلی چند مرحله وجود دارد که هر فرد متقاضی ویزای گردشگری باید از آنها پیروی کند.

تعیین اینکه آیا گردشگر به ویزای توریستی نیاز دارد

شهروندان برخی از کشورها جهت ورود به فرانسه به اخذ ویزا گردشگری نیازی ندارند و برخی دیگر برای ورود به این کشور باید ویزا دریافت نمایند. بنابراین کشورهای عضو منطقه شنگن، انگلستان، مقر مقدس، سنت مارتین، هلند، نروژ، موناکو، ایرلند، قبرس، بلغارستان و آندورا به ویزا نیاز ندارند. اما اتباع کشورهای زیر برای ورود به فرانسه باید ویزا دریافت نمایند که به شرح زیر می باشند.

 • اروگوئه
 • ایالات متحده
 • کره جنوبی
 • سنگاپور
 • پاراگوئه
 • پاناما
 • نیکاراگوئه
 • نیوزلند
 • مکزیک
 • مالزی
 • ماکائو
 • ژاپن
 • هنگ کنگ
 • هندوراس
 • گواتمالا
 • السالوادور
 • کاستاریکا
 • شیلی
 • کانادا
 • کرواسی
 • برونئی
 • برزیل
 • بولیوی
 • استرالیا
 • آرژانتین

مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید

گردشگران باید فرم پر شده درخواست ویزا، بیمه مسافرتی، مدرک اقامت، اثبات بودجه کافی، برنامه سفر، عکس پاسپورت اخیر و گذرنامه معتبر را ارائه دهند.

تعیین وقت

جهت ارسال درخواست ویزای گردشگری فرانسه و شرکت در مصاحبه بهتر است از قبل وقت کنسولگری یا سفارت فرانسه در کشور مبداء را تعیین کنید.

برای پردازش صبر کنید

زمان پردازش این نوع ویزا با توجه به کنسولگری یا سفارتی که در آن درخواست می گردد و زمان سال می تواند کاملا متفاوت و غیرقابل پیش بینی باشد. بنابراین قبل از تاریخ سفر بهتر است برای دریافت ویزای گردشگری فرانسه  اقدام نمایید.

ویزای خود را جمع آوری کنید

به محض تایید ویزای گردشگری شما از کنسولگری یا سفارت فرانسه باید جهت دریافت آن در سریع ترین زمان ممکن اقدام نمایید. البته احتمال طولانی بودن روند دریافت ویزای گردشگری فرانسه زیاد است. به همین دلیل و برای پیشگیری از اتلاف وقت بهتر است روند اخذ ویزا را زودتر شروع نمایید.

مدارک ویزای توریستی فرانسه

جهت درخواست و اخذ ویزای توریستی فرانسه الزامی است که مجموعه ای از مدارک پشتیبانی را به سفارت یا کنسولگری این کشور ارائه دهید. همچنین مدارک بسته به کنسولگری یا سفارت و کشور مبداء می تواند متفاوت باشد. در حالت مدارکی که برای اخذ ویزای گردشگری فرانسه مورد نیاز می باشند به شرح زیر هستند.

پاسپورت معتبر

ارائه پاسپورت معتبر که حداقل 2 صفحه از آن خالی باشد کاملا الزامی است. همچنین 3 ماه بعد از خروج از کشور فرانسه دارای اعتبار باشد.

فرم درخواست ویزا

گردشگران برای دریافت ویزا باید فرم درخواست را پر کرده باشند و یک قطعه عکس  به اندازه پاسپورت و البته جدید ارائه دهند.

برنامه سفر

گردشگران بایستی از برنامه های سفر خود یک برنامه سفر منظم و دقیق از جمله اطلاعاتی همچون فعالیت های برنامه ریزی شده در این کشور، حمل و نقل و محل اقامت ارائه دهند.

اثبات تمکن مالی

گردشگران بایستی با ارائه مدرک از بودجه کافی جهت پوشش هزینه های خود در طی سفر و اقامت در کشور فرانسه همچون گواهی درآمد یا صورت حساب بانکی، خود را به سفارت فرانسه اثبات کنند.

مدرک اقامت

متقاضیان ویزای گردشگری فرانسه باید مدرکی بر پایه اقامت خود در این کشور ارائه دهند. این مدرک می تواند یک نامه از طرف بستگان یا یک دوست به عنوان میزبان یا رزرو هتل باشد.

بیمه مسافرتی

مسافران باید مدرکی  بر مبنای بیمه مسافرتی ارائه نموده  که درمان فوریت های پزشکی، بازگشت و هزینه های پزشکی را پوشش دهد.

دعوت نامه

افرادی که به عنوان مهمان مقیم یا شهروند فرانسه به این کشور سفر می کنند باید دعوت نامه میزبان داشته باشند. البته همانگونه که قبلا اشاره شد شرایط اخذ ویزای گردشگری فرانسه با توجه به کنسولگری یا سفارتی که در آن درخواست می شود می تواند کاملا متفاوت باشد. ولی در حالت کلی اخذ این نوع ویزا از بیشتر کشورهای اروپایی مستلزم ارائه برخی از مدارک است که به شرح زیر می باشند.

 • داشتن پاسپورت قبلی جهت بررسی سوابق سفری و پاسپورت فعلی با اعتبار حداقل 6 ماه
 • 2 قطعه عکس 3*4 رنگی به همراه زمینه سفید
 • سوابق تحصیلی و کاری
 • تعداد اعضای خانواده اعم از همسر و فرزندان کمتر از 18 سال
 • واچر هتل
 • رزرو بلیط دوطرفه یا رفت و برگشت
 • بیمه مسافرتی
 • سند مالکیت
 • مدت زمان صدور ویزای توریستی فرانسه

گردشگرانی که از نحوه اخذ ویزای توریستی فرانسه مطلع شده باشند و اقدامات لازم را انجام دهند در بازه زمانی کوتاه می توانند ویزا دریافت نمایند. همچنین بازه زمانی لازم جهت صدور ویزای گردشگری فرانسه همان 2 هفته است. ولی برخی افراد به دلیل پر نکردن فرم درخواستی به طور صحیح و نقص مدارک، دیرتر از زمان مذکور ویزا دریافت می کنند.

همچنین ویزا گردشگری فرانسه 90 روزه بوده که گردشگران در بازه زمانی 180 روزه می توانند از آن استفاده نمایند. ناگفته نماند که اجازه اقامت توریست با ویزای گردشگری نباید از 90 روز تجاوز کند. بنابراین افرادی که می خواهند بیشتر از 90 روز در فرانسه سپری کنند باید برای دریافت سایر ویزاها همچون ویزای شنگن ملی فرانسه اقدام نمایند.

مطلب مشابه: 10 شهر زیبای فرانسه و معرفی مناطق گردشگری آنها

بهترین شهر جهت گرفتن ویزای توریستی فرانسه

بهترین شهر جهت اخذ ویزای توریستی فرانسه به برنامه های خاص و موقعیت مکانی گردشگران بستگی دارد. در حالت کلی برای دریافت ویزای گردشگری فرانسه در کنسولگری یا سفارت این کشور بهتر است در کشور محل اقامت یا کشور دارای اقامت قانونی درخواست نمایند. زیرا این امر پروسه اخذ ویزا را ساده تر و آسان تر کرده و کنسولگری یا سفارت با الزامات و مقررات محلی آشنایی کامل دارد.

برخی مواقع نیز گردشگران در کشور خود به کنسولگری فرانسه دسترسی ندارند و باید از طریق کشور همسایه درخواست ویزا کنند. پس بهترین شهرها جهت دریافت ویزای گردشگری فرانسه شامل موارد زیر می باشند.

پاریس

پایتخت کشور فرانسه شهر پاریس است که بیشترین کنسولگری و سفارتخانه ها را در سطح جهان دارد. پس یکی از بهترین شهرها برای دریافت ویزای توریستی فرانسه محسوب می شود. البته با وجود چنین شرایطی احتمال دارد که درخواست ویزا به دلیل حجم بالا در بازه طولانی مورد بررسی قرار گیرد.

لندن

سفارت فرانسه در شهر لندن به علت پردازش کارآمد ویزا توریستی بسیار مشهور می باشد و طیف گسترده ای از خدمات را جهت آسانی و سادگی روند درخواست ارائه می نماید. پردازش اولویت و درخواست های آنلاین از جمله این خدمات هستند.

برلین

سفارت فرانسه در شهر برلین از معروفیت و محبوبیت بالایی جهت رسیدگی به دریافت ویزای گردشگری فرانسه برخوردار می باشد. همچنین طیف گسترده ای از خدمات ویزا همچون رسیدگی در کمترین زمان به موارد فوری و خاص ارائه می دهد.

نیویورک

کنسولگری فرانسه در این شهر به علت پردازش کارآمد ویزای توریستی از شهرت و معروفیت بالایی برخوردار است و خدماتی همچون تسهیل در روند درخواست ویزا ارائه می دهد. از جمله خدمات کنسولگری فرانسه در برلین می توان به پردازش اولویت و درخواست های آنلاین اشاره کرد.

عوامل اصلی بر ریجکتی ویزای توریستی فرانسه

نگران کننده ترین مسئله برای هر متقاضی زمان ارسال درخواست ویزای گردشگری فرانسه همان ریجکتی یا رد ویزا است. پس هنگام درخواست ویزا باید تمام قسمت های خالی را پر کرده و مانع ریجکتی ویزا گردشگری فرانسه شوید. زیرا کوچکترین جزئیات نقش بسزایی در قبول فرم درخواست گردشگران دارند. بنابراین از جمله دلایل رد ویزا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مستندات ضعیف

گردشگران زمان درخواست ویزای گردشگری فرانسه باید مدارکی جهت پشتیبانی از فرم درخواست خود را ضمیمه آنها نمایند. این مدارک شامل عکس، پاسپورت و دیگر اسناد پشتیبان جهت درخواست مورد تایید و موفقیت آمیز ویزا گردشگری خواهد بود.

ناکافی بودن وسایل معیشت

عدم داشتن مدرکی مبنی بر اثبات وجود مبلغ کافی جهت اقامت در فرانسه و بازگشت به کشور مقصد و یا عدم ارائه صورت های مالی می تواند یکی از دلایل ریجکتی ویزا توریستی فرانسه باشد.

عدم اثبات بازگشت خود به کشور مبدا

گردشگرانی که می خواهند ویزای توریستی فرانسه را دریافت نمایند بایستی بازگشت خود را به کشور مبدا اثبات نمایند. زیرا اگر هدف از دریافت ویزا، اقامت بیشتر از حد مجاز در فرانسه باشد قطعا ویزا رد می شود. پس ارائه مدرکی همچون نامه ای از مدرسه یا کارفرما الزامی است. برخی مواقع نیز جزئیات مالیاتی، قرارداد اجاره خانه و حتی استاد خانوادگی از گردشگران خواسته می شود. پس اثبات روابط اقتصادی و اجتماعی گردشگر در کشور مبدا می تواند پروسه اخذ ویزا گردشگری فرانسه را تسهیل ببخشد.

عدم پوشش کافی بیمه مسافرتی

گردشگران جهت دریافت موفقیت آمیز ویزای توریستی فرانسه باید مدرکی بر اساس بیمه پزشکی مسافرتی معتبر و کافی ارائه دهند. زیرا این نوع بیمه یک الزام اجباری بوده و بیمه گردشگران بایستی درمان بیمارستانی و بازگشت محل اقامت یا کشور مبدا در کل مدت اقامت را پوشش دهد. همچنین هر گردشگر باید دارای یک بلیط پرواز از قبل رزرو شده و بلیطی برای سفر به کشور فرانسه باشد.

گذرنامه نامعتبر یا آسیب دیده

ارائه گذرنامه کثیف آسیب دیده یا نامعتبر می تواند پروسه اخذ ویزای توریستی فرانسه را رد نماید. به ویژه هنگامی که برخی از صفحات آن گم یا جدا شده باشد و یا فاقد جلد جلویی باشد. همچنین پاسپورت بعد از بازدید کشور فرانسه بایستی 3 ماه اعتبار داشته و 2 صفحه از آن خالی باشد.

فرد تهدیدی برای کشور فرانسه به شمار می رود

در شرایطی که مقامات اخذ ویزا نسب به هدف گردشگران از سفر به این کشور مشکوک باشند، ویزای توریستی فرانسه را ریجکت می نمایند. همچنین متقاضیانی که قبلا به جرایم جدی همچون اعتیاد، کودک آزاری، مصرف مواد مخدر و توریسم متهم شده اند، زمان درخواست ویزای گردشگری فرانسه با مشکل مواجه می گردند. ناگفته نماند که سابقه کیفری وضع را وخیم تر می سازد.

هزینه های ویزای توریستی فرانسه

هزینه های ویزای توریستی فرانسه با توجه به نوع ویزا و کشور مبدا می تواند متفاوت باشد. زیرا این کشور در قاره اروپا سالانه میزبان بیشترین توریست است. همچنین دارای جاذبه های گردشگری متعددی همچون موزه ها، اماکن تفریحی و رستوران های لوکس می باشد که با وجود هزینه کم در طول سفر هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید.

در حالت کلی هزینه ویزای کوتاه مدت شنگن تقریبا 80-100 یورو می باشد که این هزینه برای ویزای طولانی مدت، 99 یورو است. این نوع هزینه فقط به ویزا ختم نمی شود و خدماتی همچون تحویل پیک ویزا یا پردازش سریع را در بر می گیرد.

 گردشگران قبل از درخواست ویزای توریستی فرانسه بهتر است هزینه ها و راه های پرداخت آن را با کنسولگری یا سفارت فرانسه در کشور مبدا مورد بررسی قرار دهند. همچنین برخی از کشورها دارای موافقت نامه تسهیل روادید با کشور فرانسه هستند. پس هزینه ویزا برای گروه خاصی از مسافران همچون سالمندان یا دانش آموزان می تواند لغو یا کاهش یابد.

افرادی که نیز یکی از اعضای خانواده شهروند اتحادیه اروپا می باشند به احتمال زیاد از پرداخت هزینه جهت دریافت ویزای گردشگری فرانسه معاف می شوند. ناگفته نماند که هزینه های ویزا تحت هیچ شرایطی پس داده نمی شود، حتی اگر متقاضی با رد درخواست مواجه گردد. در حالت کلی هزینه های ویزای گردشگری فرانسه شامل موارد زیر می باشند.

هزینه سفر هوایی

هزینه ویزای توریستی فرانسه با سفرهای هوایی و قیمت بلیط رفت و برگشت به این کشور رابطه مستقیمی با فاکتورهایی همچون زمان سفر، خدمات مختلف ایرلاین ها و کلاس پرواز دارد. پس گردشگران بسته به بودجه مورد نظر و انتظارات شخصی از خدمات ایرلاین ها می توانند بلیط را خریداری نمایند. البته در حال حاضر گران ترین بلیط رفت و برگشت به کشور فرانسه تقریبا 1400 یورو و ارزان ترین آن 450 یورو است.

هزینه اقامت

ویزای گردشگری فرانسه از این لحاظ حائز اهمیت می باشد که این کشور رتبه اول در صنعت گردشگری را در اتحادیه اروپا اختصاص داده است. بنابراین هتل ها و هاستل های بی شماری در این کشور بنا شده تا با ارائه خدمات متنوع بتوانند گردشگران بیشتری را به خود جذب نمایند. همچنین هزینه اقامت در اینگونه هتل ها به درجه و امکانات موجود بستگی دارد. در حالت کلی هزینه اقامت جهت ماندن در این هتل ها برای یک شب به شرح زیر است.

 • هزینه یک شب اقامت در هتل 3 ستاره تقریبا 60 یورو یا بیشتر است.
 • هزینه یک شب اقامت در هتل 4 ستاره تقریبا 85 یورو یا بیشتر است.
 • هزینه یک شب اقامت در هتل 5 ستاره تقریبا 110 یورو یا بیشتر است.

جهت ورود مجدد به فرانسه از طریق ویزای توریستی به چقدر زمان نیاز است؟

در حال حاضر هیچ روش قانونی جهت تمدید ویزای توریستی فرانسه وجود ندارد. پس گردشگران باید به کشور محل اقامت خود برگشته و برای دریافت مجدد ویزا اقدامات لازم را انجام دهند.

همچنین اگر متقاضیان بیشتر از 90 روز در فرانسه اقامت داشته باشند بدون شک به عنوان مهاجر غیرقانونی شناخته می شوند. پس هیچ راهی جهت دور زدن این نوع ویزا وجود نداشته و در صورت تجاوز از مدت زمان اقامت با ممنوعیت یا جریمه کشور فرانسه و حتی تمام منطقه شنگن مواجه می شوید. بنابراین زمان مشخصی برای ورود مجدد به فرانسه از طریق ویزای گردشگری ذکر نشده و تنها با برگشت به کشور مبدا و درخواست دوباره اخذ ویزا امکان پذیر می باشد.

مطالب مشابه را ببینید!