مجله تاپ‌ناز‌

ویژگی کفش های استاندارد برای پای آقایان

پا قلب دوم شما است. پوشیدن کفش مناسب برای تمامی کسانی که ساعات زیادی از روز را کفش به پا دارند به خصوص آقایان اهمیت زیادی دارد. به همین منظور متخصصان به این افراد توصیه می کنند حتما از کفش های استاندارد و طبی استفاده کنند. اما برای انتخاب و خرید کفش مناسب نیاز داریم تا به خوبی با ویژگی های این کفش ها و استاندارد های لازم آن آشنا شویم. در این مقاله قصد داریم به صورت جامع و کامل به این مطلب بپردازیم.

ویژگی کفش های استاندارد برای آقایان

انواع کفش مردانه

پیش از بیان ویژگی کفش های استاندارد برای پای آقایان، لازم است با انواع کفش های آقایان آشنا شوید. آشنایی با انواع مدل کفش های مردانه به شما کمک می کند از هر کدام از آنها متناسب با موقعیت استفاده کنید.

کفش های اسپرت مردانه

کفش اسپرت مردانه ، کفشی است که برای استایل های اسپرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا کفش‌های اسپرت بسیار راحت هستند و می‌توان از آن‌ها برای فعالیت هایی مثل پیاده‌روی استفاده کرد. نکته مهم در باره کفش‌های اسپرت مردانه نوع زیره به‌کار رفته در آن‌ها است؛ چرا که این کفش‌ها با هدف ایجاد راحتی برای پای آقایان تولید می‌شوند؛ به همین دلیل باید در ساختار آن‌ها بهترین موارد به‌کار رفته باشد. برندهای مطرحی در جهان در حال تولید کفش های اسپرت هستند که البته یکی از پرطرفدار ترین سبک ها در میان آقایان نیز هست.

کفش های راحتی مردانه

آقایانی که به دلیل نوع شغل خود مجبور هستند ساعات زیادی در روز کفش به پا داشته باشند، بهتر است از کفش‌هایی استفاده کنند که برای استفاده روزمره مناسب و استاندار باشند. کفش روزمره مردانه به صورتی طراحی و تولید شده اند که پاها در آن‌ها احساس راحتی کند. جالب است بدانید کفش‌های روزمره ساختار مشابهی با کفش‌های اسپرت دارند اما در ظاهر با هم متفاوت هستند.

البته تمامی کفش های روزمره نمیتوانند استانداردهای یک کفش مناسب را دارا باشند و کاملا به نوع کفش و کیفیت آن بستگی دارد. تولید کنندگان کفش های طبی معمولا تمامی استانداردهای کفش آقایان را در طراحی کفش ها لحاظ میکنند. یکی از تولید کنندگان کفش طبی در ایران، سایناچرم sainacharm.com است که علاوه بر توجه به کیفیت و استاندارد بودن کفش، به ظاهر آن و به روز بودن کفش ها اهمیت میدهد.

15 ویژگی کفش استاندارد برای پای آقایان

اگر جزو آقایانی هستید که در طول روز ساعات زیادی پایتان درون کفش است حتماً کفش‌هایی را بپوشید که دارای ویژگی هایی که در ادامه گفته شده است، باشند.

ویژگی کفش های استاندارد برای پای آقایان

۱- اندازه کفش مناسب مردانه

هر بار که می‌خواهید کفش جدید بخرید بهتر است در هنگام شب قبل از خوابیدن که پاهایتان در بزرگ‌ترین حالت سایز پای‌تان را اندازه بگیرید و یا در عصر به خرید کفش بروید.

۲- اختلاف اندازه در پا

بسیاری از آقایان دارای سایز پای نابرابر هستند. این نکته مهم را به خاطر داشته باشید در این مواقع سایز پای بزرگتر را معیار قرار دهید و برای اندازه شدن کفش به پای کوچک‌تر از نیم کفه استفاده کنید.

۳- نوک کفش مناسب

در هنگام خرید کفش یکی از ویژگی های بسیار مهم، راحت بودن انگشتان پا است. جلوی کفش باید زمانی که به حالت ایستاده هستید متناسب با عرض پای شما باشد. به این معنا که فضای کافی برای حرکت دادن انگشتان پا در جلوی کفش وجود داشته باشد.

۴- پاشنه کفش مناسب

به خاطر داشته باشید که پاشنه کفش مردانه باید پهن باشد تا پا به راحتی وارد کفش شود.در غیر این صورت به دلیل فضای تنگ کفش احتمال تاول زدگی پاها زیاد است.

۵- استحکام کفش

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کفش ، انعطاف‌پذیری زیره کفش است. این مورد باعث راحتی هرچه بیشتر پای آقایان در کفش و در ساعات طولانی خواهد شد.

۶- ارتفاع پاشنه

یکی دیگر از مشخصات کفش استاندارد ارتفاع پاشنه کفش است. اگر دوست ندارید فشار زیادی را در قسمت پاشنه پا تحمل کنید بهتر است ارتفاع پاشنه کفش مورد نظر شما ۳ سانتیمتر باشد.

۷- وجود بالشتک درون کفی کفش

یکی از اصلی‌ترین ویژگی های کفش مناسب باشگاه، طراحی زیره کفش است. مطمئناً کفش‌هایی که مجهز به بالشتک‌های هوا هستند مانع از وارد آمدن فشار زمین به قوس کف پا و مچ پا می‌شوند.

۸- شکل و طراحی زیره کفش

یکی از مهم‌ترین ویژگی های کفش مناسب آقایان طرح زیر کفش است. یقیناً کفش‌هایی که زیره آن‌ها کنگره دارند و کاملاً صاف نیستند چسبندگی زیادی را با سطح زمین ایجاد می‌کنند. در نتیجه شما موقع راه رفتن و یا دویدن هیچ‌گاه لیز نمی‌خورید.

۹- جنس مناسب کفش

یکی از ویژگی های کفش های مناسب آقایان این است که جنس رویه کفش باید طوری باشد که مانع از بو گرفتن و رشد میکروب‌ها درون کفش شود. بدون شک تاثیر کفش بر سلامت پا و بدن ارتباط مستقیمی با نوع جنس کفش دارد.

۱۰- کفش مناسب روزانه بنددار

اگر چه پوشیدن کفش‌های بنددار تا حدودی سخت به نظر می‌رسد؛ ولی بند کفش امکان شل و سفت کردن کفش در موقعیت‌های مختلف را برایتان فراهم می‌کند. پس یکی از ویژگی های کفش مناسب آقایان برای استفاده روزمره بند دار بودن کفش است.

11-پنجه صاف

کفش های ارتوپدی مناسب، به دلیل داشتن پنجه پهن برای کاهش فشار و بدشکلی انگشتان، راحتی بیشتری به مصرف کننده می دهد. همچنین پنجه پهن باعث می شود که انگشتان پا به راحتی در داخل کفش حرکت کنند.

12-کفی قوس پا

فش های طبی دارای کفی های محافظ هستند که به خوبی از پا حمایت می کنند. قوس پا عملکرد فرد را هنگام راه رفتن و دویدن تحت تاثیر قرار می دهد و عامل اصلی درد پا و مچ پا است. این کفی ها با انتقال بخش قابل توجهی از وزن بدن به قوس، به کاهش فشار روی پاشنه و کف (به خصوص بالون زیر انگشت شست پا کمک می کنند. در کفش های غیراستاندارد ناحیه قوس در توزیع فشار شرکت نمی کند.

13-تنوع گسترده در عرض

کفش های طبی در عرض های مختلف تولید می شوند تا به طور دقیق تری متناسب با عرض پا باشند. اکثر این کفش ها در سایزهای باریک، متوسط، پهن و بسیار پهن موجود هستند.

14-عمق بیشتر

کفش های طبی برای قرار دادن کفی های ضخیم و ارتوپدی، عمق بیشتری دارند و راحتی ایده آلی را فراهم می کنند که فشار کف پا را از بین می برد.

15-کفی های تخصصی

کفش طبی با کفی سبک و ارگونومیک بالساوا (سبک طراحی مطابق با فیزیک پا) که توسط متخصصین ارگونومیک بالساوا برای کمک به تسهیل حرکت پا ساخته شده است. این کفی ها بسته به نوع پا به راحتی قابل تعویض هستند.

نکاتی که در انتخاب کفش مناسب مردانه باید به آن‌ها توجه داشته باشید

با هم ویژگی‌های کفش مناسب برای پای اقایان را بررسی کردیم. در ادامه، به نکات مهم در هنگام خرید کفش مردانه اشاره شده است.

*کفش باید متناسب با قد آقایان باشد:

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که خطای بینایی می‌تواند باعث شود شما قد بلند یا کوتاه‌تر از آن چه که هستید به نظر برسید، در واقع کفش و شلواری که انتخاب می‌کنید می‌تواند موجب این خطای دید شود. برای مثال اگر قد بلندی دارید که نمی‌خواهید بیشتر از آن بلندتر به نظر برسید، می‌توانید رنگ‌ کفش را متضاد با شلوارتان انتخاب کنید. در صورتی که می‌خواهید بلندتر به نظر برسید پس به فکر یک کفش همرنگ شلوار تان باشید.

*متناسب با محل کارتان کفش تان را انتخاب کنید:

شما به عنوان یک آقا توسط کفش‌هایتان قضاوت می‌شوید. بنابراین اگر می‌خواهید همیشه و همه جا از استایل و شخصیت تان به خوبی یاد شود، بهترین کفش‌ را برای محل کارتان انتخاب کنید. این کفش باید علاوه بر زیبایی و شیک بودن، راحت و بادوام باشد و پایتان را اذیت نکند.

پس در این مورد صرفه جویی را کنار گذاشته و برای خودتان بهترین کفش را انتخاب کنید. کفش چرم یا جیر دوام بالاتری دارد. اگر قد متوسطی دارید می‌توانید از کفش‌های لژدار استفاده کنید. البته مراقب باشید که کفشی را انتخاب کنید که هنگام راه رفتن، صدای کفشتان آن هم در محل کار، برای بقیه همکارانتان آزاردهنده نباشد.

*تفاوت کفش رسمی و مجلسی را در نظر بگیرید:

یک کفش مجلسی جنس متفاوتی دارد. معمولا چرم یا ورنی است و اغلب به رنگ مشکی یا قهوه‌ای براق است. اما یک کفش رسمی مردانه از جنس چرم جیر با طرح و دوخت ساده‌تری است که می‌توانید آن را با کت و شلوار یا حتی با ساعت و کمربند تان ست کنید.

یک استایل خوب برای شما که به رنگ و مدل کفشتان هم اهمیت می‌دهید، استفاده از کمربندهای هم جنس و هم رنگ کفش است.

*مواد سازنده کفش را در نظر بگیرید:

شما به راحتی می‌توانید با برانداز کردن کفش، از قسمت بالای کفش، رویه، زیره کفی، زبانه و هر سوراخ و بند کفش، به کیفیت آن پی ببرید. بنابراین عجله نکنید، به خوبی تمام جزئیات کفش را بررسی کنید تا مطمئن شوید جنس مناسبی را انتخاب کردید.

* فریب تبلیغات را نخورید:

گاهی اوقات در یک بازه زمانی کوتاه ممکن است برخی از مدل های کفش مد می شوند. اما همیشه کاربرد مد نظر خود را در اولویت قرار دهید. کفش یک وسیله شخصی محسوب می شود که باید طبق سلیقه شخصی و هدفی که دارید آنها را انتخاب کنید.

* وزن کفش را در نظر بگیرید:

وزن کفش از مواردی است که برای خرید باید به هنگام خرید به آن توجه کنید. سلامت پا در بدن بسیار مهم است؛ چرا که آسیب دیدن این عضو می‌تواند بر اعضای دیگر بدن نیز تاثیر منفی بگذارد. کفش‌های سبک از درد در ناحیه زانو، کمر و ساق پا جلوگیری کرده و می‌توان با پوشیدن آن‌ها به راحتی قدم زد.

* حتما جوراب بپوشید:

هرگز یک کفش را بدون جوراب امتحان نکنید. پوشیدن جوراب نازک در تابستان و جوراب ضخیم در زمستان باعث بزرگ‌تر شدن سایز پاها می‌شود.

عوارض پوشیدن کفش نامناسب برای آقایان

کفش نامناسب، رابطه مستقیمی با پا درد دارد، به خصوص بیشترین تاثیر آن در فصل تابستان است. کفش‌های خیلی تنگ یا خیلی گشاد می‌توانند باعث ایجاد درد ناخواسته بر روی پاها، مچ پا، ساق‌ها، لگن و ستون فقرات در دراز مدت شوند. استفاده از کفش نامناسب و ایجاد فشار مداوم روی پا، سبب ایجاد درد و آسیب‌هایی خواهد شد که فعالیت روزانه شما از جمله ورزش، خرید، کار و سرگرمی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

*اگر انگشتان پای شما، رو به جلو و صاف نیستند، فشرده شده یا روی هم قرار گرفته‌‌اند، به احتمال زیاد کفش‌های شما تنگ هستند. پوشیدن کفش کوچکتر از اندازه واقعی پا باعث می‌شود که هنگام پوشیدن، پنجه پا اذیت شده و بیشتر وزن بدن به جلوی پا منتقل شود. در نتیجه این اتفاق، باعث ایجاد عوارض‌های زیادی خواهد شد که شامل موارد زیر می‌شود:

* کفش‌های خیلی بزرگ یا گشاد باعث ایجاد آسیب‌های زیادی به بدن و پاها خواهند شد. از جمله عوارض آنها می توان به انحراف شست پا، فرو رفتن ناخن در گوشت، درد پاشنه و کف پا اشاره کرد.

*از شایعترین عوارض پوشیدن کفش های غیراستاندارد برای آقایان می توان به میخچه و تاول، عفونت قارچی و بونیون اشاره کرد.

* عوارضی مانند چکشی، ضربدری و ناخن فرو رفته در اثر پوشیدن کفش پنجه تنگ در آقایان ایجاد می‌شود که ممکن است برای اصلاح آن، به جراحی نیاز باشد.

روش اندازه گیری سایز پا آقایان

روش اندازه گیری سایز کفش مردانه

از آن‌جا که کفش‌‌های تولیدی برندهای مختلف با هم از لحاظ سایز بندی متفاوت هستند، برای دانستن سایز دقیق، پاهای خود را اندازه‌گیری کنید. با دانستن سایز درست پاهای خود در هنگام خرید کفش مردانه آگاهانه‌تر عمل خواهید کرد و کفشی را خریداری خواهید نمود که کاملاً مناسب پاهای شما است. به منظور اندازه گیری سایز پا می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

*ابتدا باید طول پاهای خود را اندازه‌گیری کنید. برای انجام این کار باید پای خود را روی یک سطح صاف مثل کاغذ قرار داده و به صورت دقیق و عمود پاشنه و نوک شست را علامت‌گذاری کنید.

*سپس، طول پای خود را از قسمت پاشنه تا نوک شست به کمک خط‌کش اندازه‌گیری کنید.

*عدد به دست آمده سایز پای شما به سانتی‌متر است که می‌توانید آن را با جدول سایز کفش اروپایی تطبیق دهید.

مراحل مذکور را در انتهای روز که بهترین زمان برای خرید کفش مردانه نیز محسوب می‌شود، انجام دهید.

نکات مهم برای نگهداری کفش آقایان

به منظور افزایش طول عمر کفش باید نکاتی که سبب حفظ سلامت آن‌ها می‌شود را بدانیم و رعایت کنیم. از آن‌جایی که کفش‌های مردانه در مدل‌های متنوعی طراحی و تولید می‌شوند، هر کدام بسته به نوعی که دارند، روش‌های مراقبتی متفاوتی را می‌طلبند. در ادامه با برخی از نکات کلی مراقبتی که پس از خرید کفش مردانه باید در نظر داشته باشید، آشنا خواهیم شد:

*به منظور جلوگیری از خراب شدن ظاهر کفش‌ها بهتر است که از قالب کفش یا قرار دادن روزنامه درون آن‌ها استفاده نمائید.

*از واکس زدن کفش‌هایی نیاز به واکس دارند غافل نشوید. به ویژه کفش‌های چرمی که برای سالم و جذاب ماندن به واکسن نیاز دارند. البته پیشنهاد ما این است که از هر نوع واکسی استفاده نکنید؛ چرا که واکس‌های بی‎‌کیفیت و نامرغوب می‌توانند سبب آسیب رساندن به رویه کفش شوند.

*توجه داشته باشید که پیش از واکس زدن کفش حتماً گرد و غبار روی آن را باید به کمک یک پارچه تمیز شود. علاوه بر این، می‌توانید به منظور نرم شدن و براق شدن کفش‌های چرمی از روغن‌های مخصوص استفاده نمائید.

*به منظور نظافت کفش‌های مردانه می‌توانید از تمیز کننده کفش برای انجام این کار استفاده کنید.

*سعی کنید که همراه کفش خود حتماً جوراب بپوشید. پوشیدن جوراب سبب جذب عرق و جلوگیری از رشد میکروب در کفش می‌شود.

*اگر اقدام به خرید کفش مردانه بنددار کردید، لازم است بدانید که بندها می‌بایست در هنگام درآوردن و پوشیدن کفش باز و بسته شوند. پوشیدن کف با بند بسته و درآوردن آن به همان حالت سبب فشار آمدن به کفش و خراب شدن آن می‌شود.

*سعی کنید که از چند جفت کفش استفاده نمائید. استفاده مداوم از یک کفش طول عمر آن را کاهش می‌دهد.

*کفش‌های خود را با توجه به مدلی که دارند در بازه زمانی مشخص و به صورت دوره‌ای مورد شست‌وشو قرار دهید. البته شستن کفش‌ها نیز اصول خاص خودش را دارد تا هیچ‌گونه آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

*هیچ‌وقت کفش خود را زیر نور خورشید، شوفاژ یا بخاری به منظور خشک کردن قرار ندهید. انجام این کار تنها سبب از بین رفتن رنگ کفش و همچنین ایجاد ترک در رویه و زیره آن خواهد شد.

عوارض پوشیدن کفش های نامناسب برای آقایان

کلام آخر

این نکته را به خاطر داشته باشید که خرید کفش استاندارد نوعی سرمایه گذاری برای سلامت پاهایتان است. در صورتی که استایل رسمی دارید، در محل کار بهتر است از کفش‌های چرم جیر یا معمولی استفاده کنید و کفش‌های ورنی یا چرم اصل را برای مجالس بگذارید. به طور کلی این ویژگی‌ها را برای داشتن یک کفش مناسب در نظر داشته باشید، نه تنها برای خودتان، بلکه برای هر کس دیگری هم که خواستید کفش بخرید، با دید باز این کار را انجام دهید:

*یک کفش خوب معمولا از قسمت مچ پا، به گونه‌ای طراحی شده تا کامل قسمت مچ را بپوشاند تا از پیچ خوردن آن جلوگیری کند.

*کفی میانی کفش بین کفی داخلی کفش و کفی زیره کفش باید وجود داشته باشد تا از ضرب و فشارهای شدید به پا جلوگیری کند.

*پنجه کفش باید به گونه‌ای باشد تا از انگشتتان به خوبی مراقبت کرده و بتوانید آزادانه انگشتانتان را در آن تکان دهید.

*انعطاف پذیری کفش باید پایتان را برای راه رفتن و دویدن آزاد بگذارید. شما قرار است ساعت‌ها با آن سر کنید.

*یک کفش با پاشنه حدود ۲ سانتی گزینه بهتری نسبت به کفش‌های تخت بدون پاشنه است.

*یک کفی مناسب و طبی نیز می‌تواند پاهایتان را نوازش کند و با حفظ قوس طبیعی پاها، از خستگی آن جلوگیری کند.

شما می توانید با مراجعه به وب سایت ساینا چرم انواع کفش ها طبی و استاندارد را مشاهده کنید.

مطالب مشابه را ببینید!