مجله تاپ‌ناز‌

انواع پارچه مبل و مزایای هر کدام (8 نوع پارچه از پارچه لنین تا پلی استر)

انواع پارچه مبل و مزایای هر کدام (8 نوع پارچه از پارچه لنین تا پلی استر)

یکی از نکات طلایی و بسیار مهم برای داشتن خانه ای لوکس و مدرن استفاده از مبل می باشد. به نوعی مبل یکی از ارکان اصلی هر خانه ایرانی است. این محصول ابعاد جدیدی از زیبایی و ظرافت را در محیط خانواده می توانند به وجود بیاورد. متاسفانه در اثر استفاده مداوم پارچه های مبل کیفیت و رنگ بی بدیل خود را از دست می دهند. تحت چنین شرایطی فرد با دو راهکار اساسی مواجه می شود.

اولین شیوه تعویض مبل های قبلی با نمونه جدید می باشد. روش دوم تعویض روکش مبل بر اساس سلیقه فردی است. در شیوه نیازی به پرداخت هزینه های گزاف و هنگفت نیست. تنها با تخصیص بودجه ای اندک می توان مبل های قدیمی را نوسازی کرد. انتخاب پارچه برای مبل از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار می باشد.

اهمیت پارچه مبل در زیبا نشان دادن آن

پارچه مبل باید از کیفیت فوق العاده بالایی برخوردار بوده و همچنین قیمت بسیار مناسبی داشته باشد. برخی از نمونه های فاخر منجر به ایجاد یک تغییر بزرگ در مبلمان قدیمی خواهند شد‌. انواع پارچه مبل از درجه کیفی متفاوتی برخوردار هستند. هر فردی بر اساس سلیقه و بودجه ریالی خود باید بهترین نمونه موجود در بازار را انتخاب کند. برخی از نمونه های مشابه موجود در بازار حتی ارزش ریالی پول را ندارند.

انواع پارچه محبوب و پرفروش

انواع پارچه مبل و مزایای هر کدام (8 نوع پارچه از پارچه لنین تا پلی استر)

برخلاف تمامی باورهای رایج پارچه مبل در نمونه های متنوع و با طرح های خاص تولید و به فروش می رسد. برخی از پارچه های مبل با کیفیت قیمت بسیار مناسب و ارزانی دارند. برای خرید انواع پارچه مبل نیاز به پرداخت هزینه های گزاف نیست. تنها با پرداخت هزینه ای اندک می توان بهترین پارچه مبلی موجود در بازار را تهیه کرد. هنگام خرید پارچه برای مبل باید به برخی از نکات مهم توجه داشت.

تحت چنین شرایطی می توان بر حسب اسکلت و ساختار مبل بهترین نمونه موجود در بازار را جهت خرید انتخاب نمود. با انتخاب یک پارچه مناسب برای می توان هارمونی کلی منزل را به طور کل تغییر داد. به نوعی اقتصادی ترین پلن برای ایجاد یک تغییر بزرگ در محیط منزل تغییر پارچه های مبل می باشد. پارچه های مبل در نمونه های متنوعی تولید و به فروش می رسند.

برخی از پارچه ها به دلیل کیفیت مثال زدنی و قیمت اقتصادی سهم قابل توجهی از بازار فروش را به خود اختصاص داده اند. بر اساس جدیدترین بررسی های به عمل آمده؛ انواع پارچه مبل پرطرفدار و محبوب شامل موارد ذیل هستند. این نوع از پارچه های مبلی به دلیل طرح و نقش متفاوت جزء برترین نمونه های موجود در بازار هستند.

پارچه لنین

پارچه لنین

یکی از پارچه های مناسب برای مبل با الیاف طبیعی لنین می باشد. این پارچه از کیفیت فوق العاده بالایی برخوردار است و به راحتی در اثر استفاده مداوم کیفیت خود را از دست نمی دهد. بافت پارچه لنین دارای طرح بسیار خاص و متفاوتی می باشد. طرح های این پارچه مسیری جدیدی از زیبایی و لوکس بودن را می تواند برای هر مبلی رقم بزند.

پارچه لنین ظاهری نرم و بسیار لطیف دارد و برای مبل های کلاسیک و حتی راحتی نیز می توان از آن استفاده کرد. این پارچه از ضخامت لازم برخوردار است. همچنین از ویژگی های برجسته این محصول می توان به مقاومت بسیار بالای آن در برابر لکه اشاره کرد.

در صورتی که سایر نمونه های مشابه در برابر لکه های چربی و روغن چنین مقاومتی را از خود نشان نمی دهند. پارچه لنین تنوع رنگی بسیار بالایی دارد و بر حسب ساختار اسکلت مبل می توان بهترین نمونه را جهت خرید انتخاب نمود. پارچه لنین وزن بسیار کمی دارد و به همین علت بیشتر برای مبل مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه زیبایی غیر قابل وصفی را به هر مبلی می تواند ببخشد.

مطلب مشابه: تاریخچه پارچه | سیر تکامل آن از گذشته تا به امروز

پارچه مبل ابریشم

پارچه مبل ابریشم

از دیگر پارچه های مناسب برای روکش کردن مبل می توان به ابریشم اشاره کرد. پارچه های ابریشمی بیشتر برای مبل های سلطنتی مورد استفاده قرار می گیرند. این پارچه زیبایی و ظرافت خاصی را به هر مبلی می بخشد. همچنین این پارچه از مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه برخوردار است. قیمت هر متر پارچه ابریشم بر اساس نوع طرح، رنگ و برند تولید کننده متغیر می باشد.

این پارچه از مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت برخوردار است. اغلب مبل ها در برابر اشعه های مضر نور خورشید کیفیت خود را از دست می دهند. پارچه ابریشم مقاومت لازم را از خود در برابر اشعه های UVA و UVB نشان می دهد. این پارچه به راحتی قابل شستشو می باشد و همچنین در اثر شستشوی مداوم دچار تغییر رنگ نخواهد شد. برای خشک کردن پارچه ابریشم، حتما آن را در مجاورت مستقیم با نور خورشید قرار دهید.

همچنین برای شستشوی تکمیلی از شوینده مناسب و در دوز استاندارد باید کمک گرفت. تحت چنین شرایطی می توان شستشوی آسانی را تجربه کرده و از پارچه ابریشم به خوبی محافظت کرد.

پارچه مبل کتان

پارچه مبل کتان

پارچه کتان جزء نمونه های پرفروش و پرطرفدار بازار است، که الیاف طبیعی دارد. این پارچه ظاهری براق، یکنواخت و کاملا بدون نقص دارد. پارچه های کتان از خاصیت نانو نیز برخوردار هستند. این پارچه ها در برابر کثیف شدن بیشترین میزان از مقاومت را از خود نشان می دهند. همچنین این پارچه از ضخامت لازم برخوردار می باشد. برخی از پارچه های کتان به دلیل کیفیت کمتر برای این امر مناسب نیستند.

از پارچه کتان با درجه کیفی استاندارد باید حتما استفاده کرد. این پارچه از کشش مناسب نیز برخوردار می باشد؛ بنابراین به راحتی برای هر مبلی می توان از آن استفاده نمود. پارچه کتان با قیمت بسیار اقتصادی و ارزانی به فروش می رسد. برای خرید این پارچه باید نهایت دقت را به خرج داد.

تحت چنین شرایطی می توان پارچه مرغوب را جهت خرید انتخاب نمود. پارچه های کتان پس از بارها شستشوی مداوم نیز کیفیت اولیه خود را حفظ می کنند. این پارچه در حالت عادی حاوی ۵۰ الی ۶۰ درصد پنبه است.

مطلب مشابه: راهنمای خرید پارچه ژاکارد؛ خصوصیات این پارچه و الیاف به کار رفته در آن

ویسکوز مبل ریون

ویسکوز مبل ریون

یکی از پارچه های اقتصادی موجود در بازار ویسکوز ریون می باشد. این پارچه به راحتی روی هر مبلی قابل اجرا می باشد. این محصول جزء نمونه هایی با الیاف مصنوعی است و همچنین جوب رطوبت بسیار پایینی دارد. در صورتی که سایر نمونه های مشابه در موقعیت یکسان رطوبت بیشتری را جذب می کنند.

این پارچه در برابر اشعه های مضر نور خورشید نیز مقاومت لازم را از خود نشان می دهد. این پارچه از درخشش و زیبایی بی بدیلی برخوردار می باشد؛ به طوری که سایر نمونه های مشابه چنین ویژگی را دارا نیستند. پارچه ویسکوز ریون بسیار سریع و راحت خشک می شود؛ علت این مسئله ضخامت بسیار مناسب این پارچه است.

افرادی که برای خرید پارچه مبل بودجه بسیار کمی را اختصاص داده اند؛ پارچه ویسکوز ریون را می توانند انتخاب کنند. این پارچه مصنوعی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

پارچه مبل چرم

پارچه مبل چرم

در مبل های کلاسیک، راحتی و حتی چستر به وفور از پارچه چرم استفاده می شود. به دلیل قیمت بسیار بالای چرم طبیعی، از نمونه مصنوعی برای روکش مبل استفاده می شود. پارچه چرم در برابر تغییرات دمایی بیشترین میزان از مقاومت را از خود نشان می دهد. این پارچه باعث بروز حساسیت پوستی نمی شود؛ زیرا حاوی هیچ گونه ریز الیاف خاصی نیست.

برای تمیز کردن پارچه چرم می توان از یک دستمال و شوینده مناسب استفاده کرد. این پارچه زیبایی بی بدیلی به هر مبلی می تواند ببخشد. همچنین پارچه چرم در برابر لکه بسیار مقاوم است. هرگونه لکه ایجاد شده روی پارچه چرم را در کمتر از چند ثانیه می توان نابود کرد.

همچنین سرمایه مورد نیاز برای خرید این پارچه بسیار زیاد نیست. تنها با پرداخت هزینه ای اندک و محدود می توان بهترین پارچه چرم موجود در بازار را جهت خرید انتخاب کرد. پیش از خرید کیفیت و اصالت پارچه چرم را باید مورد بررسی قرار دارد. بسیاری از نمونه های مشابه موجود در بازار جهت خرید توصیه نمی شوند.

مطلب مشابه: انواع پارچه و ویژگی های آن ها | چه جنس و نوع پارچه ای مناسب است؟

پارچه مبل پشم

پارچه مبل پشم

این پارچه ها از الیاف ۱۰۰ درصد طبیعی تولید می شوند و به همین علت سازگاری بسیار بالایی با پوست و دستگاه تنفسی دارند. از ویژگی های برجسته پارچه های پشم می توان به مقاومت بسیار بالای آن ها در برابر چروک شدن اشاره کرد. چنین پارچه هایی در اثر عوامل مختلف محیطی کمتر دچار چروک می شوند.

ساز و کار تمیز کردن این پارچه ها بسیار سریع و آسان می باشد‌. سه سوته می توان هرگونه لکه قدیمی روی پارچه پشم را با یک تمیز کننده مناسب از بین برد. پارچه پشم به راحتی دچار نخ کش شدن و خراشیدگی نمی شود. با انتخاب این پارچه می توان تغییرات بسیار بزرگ و کارآمدی را در هر مبلی به وجود آورد. در مبل هایی به سبک سنتی و کلاسیک راحتی از پشم استفاده می شود.

برای افرادی که به دنبال تجربه آرامش بیشتر روی مبل خود هستند؛ این پارچه به شدت توصیه می شود. این پارچه ابعاد جدیدی از آرامش و راحتی در قلب تپنده هر منزلی می تواند به ارمغان بیاورد. پیش از خرید کیفیت و طرح پارچه را باید مورد بررسی قرار داد. پارچه با طرح مناسب را حتما جهت خرید باید انتخاب کرد؛ زیرا هارمونی طرح ها و رنگ ها باید رعایت شوند.

پارچه مبل اکریلیک

پارچه مبل اکریلیک

از دیگر پارچه های مناسب برای مبل با الیاف مصنوعی می توان به اکریلیک اشاره کرد. این پارچه از لحاظ ظاهری و ساختار شباهت بسیار زیادی به پارچه های پشمی دارد. این محصول نیز از مقاومت بسیار بالایی در برابر ساییدگی برخوردار است. این پارچه پس از سال ها استفاده نیز ظاهر بدون نقص خود را از دست نمی دهد. پارچه اکریلیک پاسخگوی نیاز کاربر در جهت اجرای یک پلن بی نظیر برای خلق زیبایی بیشتر می باشد‌.

به صراحت می توان ادعا کرد، که اقتصادی ترین پارچه موجود در بازار اکریلیک است. این پارچه به راحتی قابل شستشو می باشد و حتی رطوبت بسیار کمی جذب می کند. بر اساس جدیدترین تحقیقات و بررسی های صورت گرفته میزان جذب گرد و غبار این پارچه نیز بسیار محدود است.

از نظر بهداشتی خرید چنین پارچه هایی به شدت توصیه می شود؛ زیرا ضامن سلامتی بیشتر دستگاه تنفسی هستند. هم اکنون پارچه های اکریلیک در طرح های متنوع و جذاب جهت فروش عرضه می شوند. هر طرح از جذابیت فوق العاده چشمگیری برخوردار می باشد. پس از یک بار استفاده از این پارچه به عنوان روکش مبل، مشتری کیفیت حقیقی آن را اکتشاف خواهد کرد.

پارچه مبل پلی استر

پارچه مبل پلی استر

یکی از پرمصرف ترین پارچه های مصنوعی موجود در بازار پلی استر می باشد. این پارچه خاصیت کشسانی بسیار بالایی دارد و همچنین در برابر نخ کش شدن کاملا مقاوم می باشد. پارچه پلی استر بسیار نرم، لطیف و به دور از هرگونه زبری می باشد. برای تجربه آرامش به معنای واقعی می توان از پلی استر برای روکش مبل استفاده کرد. این پارچه تنها ۳ درصد از رطوبت محیط را جذب می کند.

همچنین نمونه های نانو این پارچه بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند‌. سلول های نانو موجود در این محصول میزان جذب هرگونه کثیفی و آلودگی را به حداقل می رساند. پارچه پلی استر الفبای کیفیت و زیبایی را معنا بخشیده است. پارچه پلی استر را به راحتی می توان با هر نمونه مشابه دیگری ترکیب نمود. ترکیب پارچه ها با یکدیگر منجر به ایجاد زیبایی بدون حد و مرزی خواهد شد.

این پارچه به ندرت به تنهایی برای روکش مبل مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب پارچه پلی استر با سایر پارچه های طبیعی انتخابی هوشمندانه برای ایجاد یک تغییر بزرگ و کارآمد می باشد. این پارچه فقط ۱ درصد از دود و گرده موجود در محیط را جذب می کند.

جمع بندی

اقتصادی ترین روش برای ایجاد یک تغییر بزرگ در مبلمان استفاده از انواع پارچه مبل می باشد. انواع پارچه مبل با قیمت بسیار متفاوت در دو نمونه الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی جهت فروش عرضه می شوند. مشتری بر حسب سلیقه و بودجه خود می تواند نمونه ایده آل را جهت خرید و اجرا انتخاب کند.

انواع پارچه مبل کاملا زیبا و چشمگیر هستند و مشتری بر حسب نیاز خود در انتخاب پارچه مناسب می تواند آگاهانه عمل کند. از پارچه مناسب باید برای هر مبل استفاده کرد؛ در غیر این صورت زیبایی و جذابیت لازم را مبل نخواهد داشت.

مطلب مشابه: آموزش روش های پاک کردن لکه جوهر از مبل های پارچه‌ای، چرمی و مخملی

مطالب مشابه را ببینید!