مجله تاپ‌ناز‌

راهنمای خرید پارچه ژاکارد؛ خصوصیات این پارچه و الیاف به کار رفته در آن

راهنمای خرید پارچه ژاکارد؛ خصوصیات این پارچه و الیاف به کار رفته در آن

پارچه ژاکارد یک پارچه اهاردار است که بر روی آن طرح ها و نقش های مختلفی طراحی شده است. این پارچه نوعی پارچه خشک می باشد و در مقایسه با سایر پارچه ها جنس مقاوم تری دارد. از مهم ترین ویژگی های آن می توان به این اشاره کرد که چروک نمی شود. ژاکارد یک نوع پارچه بسیار لوکس است که بسیاری از افرادی که به لوکس بودن اهمیت می دهند تا حدودی آن را می شناسند.

پارچه ژاکارد چیست؟

راهنمای خرید پارچه ژاکارد؛ خصوصیات این پارچه و الیاف به کار رفته در آن

پارچه ژاکارد معمولاً یک نوع پارچه خشک و آهاردار می باشد. این پارچه دارای طرح ها و مدل های بسیار مختلفی است. ژاکارد در مقایسه با انواع پارچه ها دارای مقاومت بالایی می باشد. همچنین نسبت به سایر پارچه ها دیرتر چروک می شود. بر روی این پارچه ها هیچ گونه طرح حک نمی شود و معمولاً نمی توان بر روی آن ها تزیینات و گلدوزی انجام داد. طرح های روی پارچه معمولاً در هنگام بافت ایجاد می شود.

البته مورد این پارچه ها باید توجه کرد که به جنس پارچه ژاکارد گفته نمی شود. بلکه طرح و بافت آن موجب تفاوت آن با سایر پارچه ها است. ماشینی که برای بافت این پارچه استفاده می شود بسیار متفاوت و خاص می باشد.

اولین بار این ماشین توسط ژاکارد در سال ۱۸۰۹ طراحی شد. به همین دلیل این پارچه را نیز ژاکارد می نامد. این پارچه ها در نوع های بسیار متنوعی در بازار وجود دارند. امروزه ماشین های مدل و امروزی بسیاری بافت این پارچه را انجام می دهند. به همین دلیل است که این پارچه ها دارای تنوع بسیار زیادی می باشند.

خصوصیت پارچه ژاکارد

راهنمای خرید پارچه ژاکارد؛ خصوصیات این پارچه و الیاف به کار رفته در آن

مهم ترین خصوصیت پارچه های ژاکارد تنوع آن ها می باشد. علاوه بر این، این پارچه ها دارای زیبایی بسیار زیادی هستند که معمولاً طراحان مد در طراحی لباس های خود از آن استفاده می کنند. عمده تفاوت ژاکارد با سایر پارچه ها این است که بعد از بافت آن هیچ گونه طرح و شکلی بر روی آن قرار نمی گیرد.

بلکه در هنگام بافت پارچه ها طرح دار می شوند. با توجه به این مورد می توان گفت که مضرت رنگ های شیمیایی بعد از بافت متوجه این پارچه ها نمی شود. برای تهیه ژاکارد با کیفیت از بهترین نوع نخ کارخانه استفاده می شود.

برخی از مدل های پارچه ژاکارد و بافته می شوند و افرادی که آن ها را خریداری می کنند می توانند از هر دو روی آن استفاده کنند. طرح بافت متفاوت این پارچه ها باعث می شود که راحتتر از سایر پارچه ها جدا شده و شناسایی شوند. قیمت آن نیز به نوع الیافی که در آن به کار رفته تعیین شده و معمولاً دارای قیمت گرانی می باشند. کیفیت و دوام بالای آن مهمترین دلیل برای خرید ژاکارد می باشد.

انواع پارچه ژاکارد

راهنمای خرید پارچه ژاکارد؛ خصوصیات این پارچه و الیاف به کار رفته در آن

پارچه ژاکارد با توجه به بافت جنس نخ و نوع مصرفی که دارد دارای کاربردهای متفاوتی می باشد. مهمترین استفاده پارچه ژاکارد در تهیه لباس می باشد. اما این پارچه کاربردهای دیگری دارد. از آن می توان در طراحی داخلی خانه و دکوراسیون استفاده کرد. علاوه بر این افراد زیادی برای پارچه رومبلی یا پرده های خود از جنس ژاکارد استفاده می کند.

امروزه رومیزی هایی که جنس ژاکارد دارند بسیار مورد توجه خانم ها قرار گرفته اند. نوع های مختلفی از این پارچه با طرح های برجسته وجود دارد که به صورت گرد بافت و حلقه ای بافته شدند. علاوه بر این می توان انواع تار و پودی آن را نیز در پارچه فروشی ها یافت. پارچه های ژاکاردی که دارای گل های برجسته ای هستند یا طرح های شطرنجی دارند توسط ماشین ژاکارد تولید می شوند.

مطلب مشابه: انواع پارچه و ویژگی های آن ها | چه جنس و نوع پارچه ای مناسب است؟

تهیه تشک و روتختی

از پارچه ژاکارد برای تهیه تخت و تشک استفاده می شود. بر اساس نوع پارچه ای که در تشکها به کار رفته قیمت تشک نسبت به مدل های دیگر متفاوت است. استفاده از پارچه های پنبه ای برای تشک موجب تنفس و جذب رطوبت می شوند. به همین دلیل برای اغلب تشک های طبی از این نوع پارچه استفاده می شود. پارچه های ژاکارد زمانی که برای تشک استفاده شوند مزایای دیگری مانند آروماتراپی و تنظیم دما به ویژگی های تشک اضافه می کنند.

 به همین دلیل است که این پارچه بهترین نوع پارچه برای تشک های طبی است اما اغلب به دلیل ارزان قیمت بودن پارچه های پلی استر معمولاً تولید کنندگان از آن استفاده می کنند. از ماشین بافت ژاکارد الکتریکی برای تولید پارچه های تشک استفاده می شود. این کار امکان استفاده از ترکیبات مختلف و جدید را برای تولید الیاف پارچه فراهم می کند. این موضوع باعث شده است که تنوع زیادی در تولید تشک ایجاد شود. همچنین به افراد امکان می دهد که با متناسب با نیاز خود تشک را انتخاب کنند.

ویژگی های پارچه ژاکارد

راهنمای خرید پارچه ژاکارد؛ خصوصیات این پارچه و الیاف به کار رفته در آن

مزایا و ویژگی های خاص پارچه ژاکارد به ترکیبات و الیافی که در آن به کار رفته از بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت که همه پارچه های ژاکارد چند ویژگی مختلف دارد. ویژگی اول این است که این پارچه ها بسیار با دوام هستند و ثبات بالایی دارند.

یکی دیگر از ویژگی های پارچه ژاکارد قوی و ارتجاعی بودن آن است. این پارچه ها در برابر چروک شدن بسیار مقاوم هستند و اغلب نیاز به اتوکشی ندارند.

همچنین ظاهر بسیار زیبایی دارند و می توان آن ها را در دکوراسیون خانه نیز به کار برد. این پارچه ها به دلیل بافت خاصی که دارند در هنگام لمس حس خوبی به افراد می دهند. این پارچه را می توان به راحتی مراقبت و نگهداری کرد. زیرا به خود آب جذب نمی کند و در صورت کثیفی می توان با یک دستمال مرطوب آن را تمیز نمود.

می توان این پارچه را درون ماشین لباسشویی شست بدون اینکه آسیبی ببیند. پارچه ژاکارد با توجه به طرح های خاصی که دارد دارای ظاهری بسیار لوکس و مجلل می باشد. می توان از آن برای تهیه پرده رومبلی رومیزی و سایر اساس خانه استفاده کرد. معمولا در هتل ها و رستوران های بسیار لوکس و شیک فضای تجملی دارند از این پارچه برای دکور خود استفاده می کنند.

نوع الیافی که در پارچه ژاکارد مورد استفاده قرار می گیرد

پارچه های ژاکارد در بافت با یکدیگر تفاوت دارند. این تفاوت به دلیل وجود الیاف به کار رفته در آن می باشد. این پارچه ها بسیار متنوع هستند بنابراین می توان بر اساس نیازهای متفاوتی که میشود با آن ها رفع کرد آن را تهیه نمود.

به عنوان نمونه می توان در هنگام خرید پارچه ژاکارد ترک، ژاکارد کرپ، ژاکارد گل برجسته و غیره را تهیه نمود. برای تهیه این نوع پارچه ها طیف های گوناگونی از الیاف وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاص خود هستند. در ادامه نوع مختلف الیاف ها برای تهیه پارچه ژاکارد مورد بررسی قرار داده شده اند.

الیاف ابریشم

الیاف ابریشم در تهیه پارچه ژاکارت موجب می شود که این پارچه نازک تر یا مات تر و صاف تر به نظر بیاید. پارچه هایی که با الیاف ابریشم بافته شده اند پارچه ژاکارد ابریشمی نامیده می شوند.

پرطرفدارترین نوع ژاکارد ابریشمی ارگانزای ابریشمی می باشد که دارای گل هایی زیبا است. این گل ها می توانند از یکدیگر دور یا به یکدیگر نزدیک باشند. همچنین نوع ابریشمی آن دارای نمونه هایی مانند پارچه کرم ساتن ابریشمی، ابریشمی کرپ، ابریشمی تافته ابریشمی می باشد.

الیاف پنبه

زمانی که پارچه ژاکارد با الیاف پنبه تولید شود ویژگی هایی همچون قابلیت تنفس مات بودن و نرم بودن را دارا خواهد بود. معمولا از این نوع ژاکارد برای تهیه کت و دامن و کت و شلوار و پیراهن و در برخی از موارد برای تهیه پرده نیز استفاده می شود. ژاکارد پنبه ای کمتر از سایر پارچه ها چروک می شود و بسیار سبک می باشد. علاوه بر این دارای سازگاری بسیار خوبی با پوست بدن است. پارچه معمولاً در دو طرف بافته می شود و دارای رنگ های بسیار متفاوتی است.

الیاف پشم

پارچه ژاکارتی که با الیاف پشم بافت شود خصوصیتی مانند گرم بودن نرم بودن و مات بودن را دارد.

کتان ژاکارد

ژاکاردی که با الیاف کتان بافته شود ویژگی هایی مانند الیاف پنبه را دارد و تنها تفاوت این دو در قیمت می باشد.

ژاکارد برجسته

ژاکارد یک پارچه بسیار مجلسی و شکیل برای دوخت لباس های مجلسی می باشد. طراحی این پارچه به این صورت است که در لمس آن می توان گل ها و طرح های روی آن را لمس نمود. خانم ها اغلب پارچه ژاکارد را در قسمت بالاتنه لباس های خود به کار می برند و برای قسمت پایین تنه پارچه های ساده تری را استفاده می کند. این سبک برای دوخت لباس مجلسی بسیار شکیل و چشمگیر می باشد.

پارچه ژاکارد لمه

ژاکارد لمه ای دارای حالت کشی و ریزشی است. خانم ها از این پارچه برای تهیه دامن پیراهن و مانتو استفاده می کنند. این پارچه دارای لطافت و افتادگی بسیار زیبایی می باشد. همچنین طرح ها و رنگ های بسیاری از آن در بازار موجود است.

الیاف ترکیبی

الیاف ترکیبی نیز در تهیه پارچه ژاکارد استفاده می شود. زمانی که ژاکارد با الیاف ترکیبی ساخته شود نرم تا کمی زبر است و درجات مختلفی از شفافیت را دارد.

نحوه مراقبت از پارچه ژاکارد

راهنمای خرید پارچه ژاکارد؛ خصوصیات این پارچه و الیاف به کار رفته در آن

 بسیار مهم است که افراد روش شستشوی هر پارچه ای که مورد استفاده قرار می دهند زا بلد باشند. مهمترین نکته در نگهداری از پارچه ها دستورالعمل شست آن ها می باشد. زمانی که دستورالعمل شستن یک پارچه را بلد باشد. مراقبت از آن نیز آسان تر می شود.

دستورالعمل شست و شوی هر پارچه ای با توجه به نوع الیافی که در آن به کار رفته است متفاوت می باشد. زمانی که یک فرد در مورد پارچه خود تجربه و تخصص خاصی برای شست و شو نداشته باشد. بهتر از شستشوی آن را به خشکشویی بسپارد. اما می توان برخی از نکات نگهداری از پارچه را یاد گرفت و آن را در خانه نیز شست. این نکات در مورد پارچه ژاکارد شامل موارد زیر می باشند.

  • هرگز برای شستشوی پارچه ژاکارد نباید از لکه بر و سفید کننده استفاده شود. می توان با یک پارچه مرطوب یا دستمال مرطوب لکه های روی پارچه را از بین برد.
  • پارچه ژاکارد را هم می توان با دست شد هم می توان برای شستشوی آن از ماشین لباسشویی کمک گرفت. در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی دمای آب باید کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد باشد.
  • پارچه ژاکارد بعد از شستشو نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار گیرد. زیرا آفتاب رنگ های روی پارچه را کمرنگ می کند.
  • بهتر است در شستشوی ژاکارد از مواد شوینده قوی استفاده نشود. زیرا رنگ پارچه را کمرنگ کرده و عمر آن را کوتاه می کند.
  • بعد از شست و شو و پارچه در جای آویزان شود تا دمای معمولی هوا آن را خشک کند.
  • معمولا پارچه های ژاکارد را به صورت دو طرفه تهیه می کند. در هنگام اتو کشیدن این پارچه باید از دمای کم اتو استفاده شود. باز هم تاکید می شود که اگر افراد تبحر کافی در اتو کردن یا شستن پارچه ژاکارد ندارند آن را به خشکشویی ببرند.

مطلب مشابه: آموزش کامل گلسازی با پارچه ساتن با تصاویر و ویدیوی آموزشی

نکات تکمیلی در مورد پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد دارای ترکیبات الیاف ها و وزن متنوعی می باشد. این موارد تحت تاثیر مواد مختلفی است که در تهیه آن مورد استفاده قرار گرفته اند. تفاوت الیاف و وزن و مدل های این پارچه به افراد این امکان را می دهد تا استفاده های گوناگونی از آن داشته باشند.

به عنوان نمونه می توان ژاکارد سبک را برای دوخت لباس های تابستانی به کار برد. همچنین نوع سنگین آن نیز برای تهیه لباس های زمستانی بسیار مناسب می باشند.

در هنگام خرید این پارچه باید به نوع ژاکارد آن دقت شود. زیرا جنس بسیار مهم است جنس پارچه هم می تواند نخی هم الیاف و هم الیاف مصنوعی باشد. پارچه های ژاکارد دو طرفه بسیار کاربردی هستند و افراد می توانند از هر دو طرف آن برای منظورهای خاصی استفاده کنند.

تاریخچه پارچه ژاکارد

راهنمای خرید پارچه ژاکارد؛ خصوصیات این پارچه و الیاف به کار رفته در آن

پارچه ژاکارد با توجه به نام ژوزه ماری ژاکارد که یک مخترع فرانسوی است و دستگاه بافت این پارچه را طراحی کرد نامگذاری شده است. ژاکارد عقیده داشت بافتن پارچه با اینکه یک کار ظریف و پیچیده است اما خسته کننده می باشد.

او بر این باور بود که می توان از الگوهای پیچیده تری برای بافت پارچه استفاده کرد. همین تفکر برای اون ذهنیت ساخت دستگاه ژاکارد را ایجاد نمود. او سیستمی را در ذهنش طراحی کرد که می تواند با استفاده از الگوهای مختلف پارچه های مختلفی تهیه کند.

ژاکارد امروزی

دستگاه های بافت ژاکارد امروزی طرح ها و بافت های مختلفی را ایجاد می کنند. امروزه طرح های بسیار متفاوت و متنوعی از پارچه ژاکارد وجود دارد. معمولاً در ژاکارد های امروزی از الیاف پنبه ای یا ابریشم و پلی استر مصنوعی ساخته می شوند. این پارچه ها طرح های پیچیده ای دارند و معمولاً محکم تر و ضخیم تر از سایر پارچه ها بافته می شوند.

کلام آخر

در این مقاله ما سعی کردیم پارچه ژاکارد را به صورت کامل برای شما معرفی کنیم. این پارچه طرح دار خشک و آهاردار می باشد. قابلیت شست و شو با دست و ماشین لباسشویی را دارد. معمولاً این پارچه ها گران قیمت هستند. اما قیمت آن ها با توجه به الیافی که برای طراحی شان به کار می رود متفاوت است.

از ژاکارد برای تهیه مانتو، لباس مجلسی، تشک، رومیزی پرده و موارد بسیاری استفاده می شود. نوع های مختلف این پارچه را می توان برای فصل های مختلفی به عنوان لباس استفاده نمود.

مطالب مشابه را ببینید!