پاپ: اینترنت هدیه‌ای از جانب خداست

پاپ: اینترنت هدیه‌ای از جانب خداست

پاپ: اینترنت هدیه‌ای از جانب خداست

پاپ فرانسیس در بیانیه ای که روز پنج شنبه، سوم بهمن ماه، منتشر شد اینترنت را «هدیه ای از جانب خدا» دانست که ارتباط میان انسان ها را تسهیل می کند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس در عین حال هشدار داد که میل شدید به ماندن مداوم بر روی اینترنت و «ارتباط دیجیتال» می‌تواند به انزوای آدم‌ها از دوستان و خویشان بینجامد.

فرانسیس اظهارات جدید خود را در قالب پیامی درباره ارتباطاتِ کلیسا طرح کرد.
فرانسیس همچنین در بخش دیگری از بیانیه خود با ذکر اینکه کاتولیک‌ها نباید متکبرانه بر این نکته پای فشارند که حقیقت تنها نزد آنان است، اظهارنظری از جانب رهبر کاتولیک‌های جهان که احتمالاً به مذاق جناح محافظه کار کلیسا خوش نخواهد آمد.

پاپ در متن خود نوشت: «گفت و گو داشتن به معنای باورداشتن به این اصل است که دیگری نیز چیزی ارزشمند برای بیان دارد و دارای نقطه نظر و دیدگاهی است که در خور توجه است.»

رهبر کاتولیک های جهان در پیام خود تصریح کرد: «دخیل شدن در گفت و گو به معنای ترک باورها و سنت‌های خویش نیست، بلکه ادعای مطلقیت و اعتبارِ صِرف آنها منتج به آن است.»

پاپ بندیکت شانزدهم از طرفداران پر و پاقرص گفت و گوی بین ادیان بود و فرانسیس – جانشین وی – در خطبه ها و پیام های خود رویکردی نرم تر را توصیه کرده است. پاپِ کنونی زمانی در یکی از اظهار نظرهای معروفش گفت که حتی «بی خدایان» هم می توانند مورد رحمت الهی قرار گیرند و رستگار شوند.
فرانسیس همچنین با شستن نمادین پای دو مسلمان در جریان مراسم مذهبی پاشویی پنج شنبه مقدس خشم برخی از محافظه کاران کاتولیک را برانگیخت.

فرانسیس در پیام روز پنج شنبه خود همچنین تصریح کرد که اینترنت «فرصت‌های فوق‌العاده‌ای» را برای مواجه شدن با مردمان دارای فرهنگ‌های مختلف و زمینه‌های سنتی گوناگون فراهم می‌آورد و نمایانگر همدلی انسان‌ها است.

پاپ در ادامه درباره اینترنت نوشت: «این امری است بسیار پسندیده، نعمتی است از جانب خدا.» وی در عین حال هشدار داد: «میل شدید ارتباط دیجیتال می تواند در منزوی کردن ما از همسایگان مان، از کسانی که در قلب مان جای دارند مؤثر باشد.»

مطالب مشابه را ببینید!