مجله تاپ‌ناز‌

پاکسازی سیستم لنفاوی بدن ؛ چطور سیستم لنفاوی را به صورت طبیعی پاکسازی کنیم؟

پاکسازی سیستم لنفاوی بدن

در این مطلب در مورد پاکسازی سیستم لنفاوی بدن به طور طبیعی می پردازیم و فواید آن را توصیف می کنیم.

یکی از بخش های مهمبدن سیستم لنفاویاست و ضایعات را از بدن دفع می کند. گاهی لازم است گره های لنفاوی وقتی که مسدود شده اند تخلیه گردند.

سیستم لنفاوی شامل شبکه ای از رگ هایی است که از بافت ها عبور می کنند تا مایع لنف اجاره حرکت داشته باشد. مایع لنفمانند خون در تمام بدن جریان دارد.

مایع لنف در اقثر پیاده روی، تنفس و فعالیت عضلانی و روده ای حرکت می کند، با انقباض عضلات، گره های لنفاوی چلانده می شوند و لنف توسط گره های لنفی فیلتر م شود.

عملکرد اصلی سیستم لنفاوی، پاکسازی سموم و محافظت از بدن در مقابل ارگانیسم های مضر می باشد. انسداد لنفاوی هنگامی روی می دهد که سیستم لنفاوی نتواند به خوبی تخلیه شود و سموم و ضایعات سلولی تحمع پیدا کنند.

چطور سیستم لنفاوی را به صورت طبیعی پاکسازی کنیم؟

گرفتگی لنفاوی عوارضی در پی دارد. گرفتگی لنفاوی باعث سفتی عضلات، خستگی، نفخ، تورم گره های لنفاوی، مه مغزی، خارش و خشکی پوست، سلولیت، سینوزیت مزمن، مشکلات گوشف گلو درد و سردی دست ها و پاها می شود. اگر با این علائم روبرو شدید، پاکسازی سیستم لنفاوی می تواند به شما کمک کند تا سم زدایی کنید.

 

رژیم غذایی ضد التهابی

در پیش گرفتن رژیم غذایی ضد التهاب، یکی از بهترین راه‌های سم زدایی سیستم لفناوی است. غذا‌های ضد التهابی که می‌توانند لنف‌ها را تخلیه کنند شامل سبزیجات برگ تیره، انواع بری‌ها، مرکبات، مغز‌ها و دانه‌ها، روغن‌های تصفیه نشده مانند روغن نارگیل و روغن زیتون فرابکر، و غذا‌های امگا ۳ دار مانند سالمون و غذا‌های دریایی می‌شوند. سبزیجات کلمی مانند کلم برگ، گل کلم و بروکلی، و ادویه‌هایی مانند سیر و زردچوبه و زنجبیل نیز برای این منظور بسیار مفیدند. میوه‌ها و سبزی‌های خام نیز می‌توانند سموم تجمع یافته را تجزیه کرده و تخلیه‌ی گره‌های لنفی را ساده‌تر کنند.

غذا‌هایی که باید در صورت تورم گره‌های لنفاوی از مصرف‌شان پرهیز کنید شامل روغن‌های گیاهی هیدورژنه‌ی تصفیه شده، محصولات حیوانی بی‌کیفیت، شیرینی و غذا‌های فرآوری شده می‌شود. همچنین اگر آلرژی غذایی دارید باید موارد مصرف خود را کنترل نمایید. برخی از آلرژن‌های معمول غذایی شامل سویا، گلوتن، گندم، محصولات لبنی و صدف می‌شوند.

ورزش

ورزش منظم به خوبی می‌تواند مایع لنفی را به جریان بیندازد. با حرکت عضلات، جریان لنف بهتر شده و سیستم لنفاوی تحت ماساژ قرار می‌گیرد. سعی کنید در هفته ۱۵۰ دقیقه یا هر روز ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط انجام دهید، مانند پیاده روی، دویدن و یا تنیس و والیبال.

ماساژ

ماساژ لنفاوی نوعی ماساژ درمانی است که با هدف جاری کردن مایع لنف در بدن و رفع انسداد گره‌های لنفی انجام می‌شود. در این ماساژ، فشار‌هایی خاص و ریتمیک وارد می‌شود تا لنف‌ها تحریک شده و ضایعات تخلیه شوند. این نوع ماساژ، از فشار سیستم لنفاوی نیز می‌کاهد. مطالعات نشان داده‌اند ماساژ لنفاوی می‌تواند گره لنفی راکد و مسدود را تا ۷۸ درصد رفع انسداد و جاری کند. فوم رولینگ نیز نوعی ماساژ است که می‌توانید خودتان انجام دهید و جریان خون‌تان را بیشتر کنید. استفاده از فوم رولر می‌تواند به ترمیم بافت آسیب دیده و رفع گرفتگی عضلات نیز کمک کند.

برس کشیدن پوست خشک

برس کشیدن پوست خشک نیز روش دیگری برای تقویت جریان خون و جریان لنف در بدن است. در این شیوه، با یک برس مخصوص بدن، حرکات گره‌های لنفی تقویت شده و سلول‌های مرده‌ی پوست زدوده می‌شوند تا سلول‌های جدید پوستی زودتر و بیشتر رشد کنند و حفره‌های پوست و غدد تعریق باز شوند. ضمنا برس کشیدن پوست خشک می‌تواند ظاهر سلولیت‌های را محو‌تر کند و وضعیت پوست را بهتر نماید.

یوگا و تنفس عمیق

گفته می‌شود که یوگا، سم زدایی را در بدن تحریک می‌کند، جریان لنف را افزایش می‌دهد و گرفتگی لنفاوی را کاهش می‌دهد. بعضی از حرکات یوگا که می‌توانند جریان لنف را بهبود بدهند شامل ایستادن روی سر، ایستادن روی شانه‌ها، ایستادن روی دست‌ها، چرخش کمر و گذاشتن پا‌ها روی دیوار می‌شود. تمرینات تنفس عمیق نیز می‌توانند جریان لنف را بهبود ببخشند. وقتی که دم می‌گیرید از فشار وارد بر قفسه سینه کم می‌کنید و فشار داخل شکم را افزایش می‌دهید. این اتفاق می‌تواند مایع لنف را از پا‌ها به سمت بالا پمپاژ کند و لنف را از سر و دست‌ها به نقاط تخلیه برساند. برای تنفس عمیق باید با نگه داشتن نفس تا پنج شماره و سپس بیرون دادن نفس شروع کنید. تنفس عمیق را هر روز هشت تا ده بار انجام دهید.

هیدراته باشید

برای تخلیه‌ی گره‌های لنفی و دفع سموم از بدن باید بدن را هیدراته نگه دارید. از مصرف نوشابه‌های قنددار مانند سودا و آبمیوه پرهیز کنید. در عوض، آبمیوه و آب سبزیجات تازه، سوپ و آب فیلتر شده به وفور مصرف نمایید. روزی هشت تا ده لیوان آب تصفیه شده یا جوشیده بنوشید. افزودن کمی آبلیموی تازه به آبی که می‌آشامید نیز راه خوبی برای بهبود جریان لنف در بدن است.

راهکار‌های گیاهی و مکمل‌ها

تعدادی از گیاهان نیز می‌توانند به تخلیه‌ی سیستم لنفاوی کمک کنند مانند گل مهرطلا، شبدر قرمز، اکیناسه، ریشه شیرین بیان، ریشه باباآدم، زنجبیل، ریشه آستراگالوسِ نعنا فلفلی، گل ماهور، نارون آمریکایی، برگ زیتون، شنبلیله و سارساپاریلا. دوره‌ی پاکسازی نباید بیش از هفت تا ده روز طول بکشد. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما پیش از شروع مصرف گیاهان، با پزشک خود مشورت نمایید.

بهداشت را رعایت کنید

باید از مصرف دئودورانت‌های سمی و آلومینیوم داری که غدد تعریق را مسدود می‌کنند، سیستم لنفاوی را محدود می‌کنند و تجمع سموم در بدن‌تان را افزایش می‌دهند پرهیز کنید. تجمع آلومینیوم در بدن منجر به بیماری آلزایمر نیز می‌شود. از مصرف سایر محصولات شیمیایی مانند کرم‌های موضعی، لوسیون‌ها، خمیر دندان‌ها و ضد آفتاب‌هایی که بیشتر مضرند تا مفید خودداری نمایید و در عوض از محصولاتی استفاده نمایید که مواد شیمیایی کمتری دارند. شما می‌توانید خودتان در خانه محصولات زیبایی و بهداشتی بسازید.

از حمام بخار یا سونا استفاده کنید

حمام بخار سنتی یا حمام سونا نیز یک راه ساده‌ی دیگر برای کمک به عملکرد ایمنی بدن و سیستم لنفاوی است که به طور طبیعی بدن را پاکسازی می‌کند. مجاورت پوست با بخار داغ می‌تواند جریان خون را بهبود داده و تولید عرق را تشدید نماید که موجب خروج سموم از بافت‌های بدن خواهد شد. بعد از استفاده از حمام بخار، مقدار زیادی آب بنوشید تا سموم از بدن‌تان دفع شود. زنان باردار و افرادی که فشار خون پایین یا سابقه‌ی بیماری قلبی دارند باید با مشورت پزشک این کار را انجام دهند.

طب سوزنی و طب فشاری

طب سوزنی و طب فشاری نیز به رفع انسداد سیستم لنفاوی و کاهش تورم گره‌های لنفی کمک زیادی می‌کنند. حتما به مراکز و کلینیک‌هایی مراجعه نمایید که مجوز این کار را داشته باشند و فعالیت‌شان تحت نظارت باشد.

رژیم پاکسازی سه روزه

یک رژیم سه روزه‌ی پاکسازی بدن نیز روش مفید دیگری برای کمک به سیستم لنفاوی و دفع سموم از بدن است. یک هفته قبل از شروع رژیم از مصرف گوشت قرمز، گندم و قند اجتناب کنید. برخی از کارشناسان عقیده دارند فقط باید غذا‌های خام مانند میوه و سبزی، مغز‌ها و دانه‌ها مصرف کنید. با رژیم پاکسازی، سیستم لنفاوی شما با انجام سی دقیقه ورزش روزانه به خوبی فعال خواهد شد. ممکن است طی این سه روز به دلیل رها شدن سموم در بدن‌تان احساس سرگیجه، کمر درد، سر درد و یا حالت تهوع شوید. این علائم نشاندهنده‌ی خارج شدن سموم از بدن هستند. بهتر است رژیم پاکسازی را زیر نظر یک کارشناس انجام دهید.

هومئوپاتی

هومئوپاتی نیز برای تخلیه‌ی گره‌های لنفی سودمند است. برای انتخاب بهترین شیوه‌ی هومئوپاتی بر اساس شرایط فیزیکی و روحی خود حتما از یک متخصص هومئوپاتی کمک بگیرید.


پاکسازی سیستم لنفاوی بدن

فواید تخلیه‌ی گره‌های لنفی

تخلیه‌ی لنفاوی اساسا مانند یک تمرین و ورزش برای بدن‌تان عمل می‌کند که موحب ترشح اندورفین، افزایش جریان اکسیژن و تقویت عضلات می‌شود. پاکسازی سیستم لنفاوی برای سم زدایی، سلامت پوست، تقویت ایمنی، آرام سازی بدن، کاهش التهاب و تورم و سر درد، و بهبود التیام بدن به طور کلی مفید است.

بهبود مراقبت از پوست

تخلیه‌ی سیستم لنفاوی، پوست را روشن و شفاف می‌کند، از چین و چروک‌ها می‌کاهد و پف اطراف چشم‌ها را نیز برطرف می‌کند. همچنین بافت جای زخم‌های قدیمی محوتر شده و کمک می‌کند بعد از عمل جراحی، جای زخم کمتری به جا بماند.

کاهش سردرد‌ها

در بیشتر سر درد‌ها عامل انسداد گره‌های لنفی نیز نقش دارد و تخلیه‌ی سیستم لنفاوی پتانسیل این را دارد که به کاهش درد و ناراحتی و بهبود جریان خون کمک کند.

کاهش تورم

معمولا بعد از چند ساعت یک جا نشستن و عدم تحرک، مایعات در بافت‌های بدن تجمع پیدا می‌کنند و این اتفاق می‌تواند موجب تورم شود. مثلا آرتروز بیماری است که مفاصل در اثر تجمع مایعات سفت می‌شوند. تخلیه‌ی گره‌های لنفی می‌تواند این عارضه را تخفیف داده و تورم را بخواباند.

التیام عمومی بدن

بافت بدن بعد از یک آسیب یا عمل جراحی، زخم  و ملتهب و متورم می‌شود، اما تخلیه‌ی لنفاوی می‌تواند از این التهاب بکاهد و به التیام زخم کمک کند.

حین و بعد از بارداری

احتباس مایعات، مشکلی رایج در بارداری است و تخلیه‌ی لنفاوی می‌تواند این مشکل را در پا‌ها تخفیف بدهد. تخلیه‌ی لنفاوی می‌تواند به شیردهی مادر کمک کند، مخصوصا زمانی که پستان‌ها دردناک‌اند و مجرای شیر بسته شده است.

در پایان

سیستم لنفاوی وظیفه اش خارج کردن ضایعات از بدن است. خیلی از افراد پس از تخلیه سیستم لنفاوی حالشان بهتر می شود و حال خوبی پیدا می کنند، زیر پوستشان بهتر می شود، درد و التهاب کمتری دارند و جریان خون آنها بهتر شده است. پاکسازی سیستم لنفاوی می تواند باعث جوان سازی شما ا درون و بیرون شود.

 

مطالب مشابه را ببینید!