مجله تاپ‌ناز‌

مراقبت های بعد از پاکسازی پوست پلاسما جت + تمام نکات ضروری

مراقبت های بعد از پاکسازی پوست پلاسما جت + تمام نکات ضروری

یکی از مهم ترین قسمت های بدن که بیشترین تاثیر را در زیبایی افراد دارد، صورت است. عوامل مختلفی مانند، افزایش سن، آلودگی های محیطی و غیره به مرور زمان باعث ایجاد چین و چروک هایی بر روی پوست می شوند و پوست افتاده می شود.

پلاسما جت یکی از مدرن ترین روش های ایمن و غیر تهاجمی جوان سازی پوست است که به وسیله ی دستگاهی با همین نام انجام می شود و با وجود دوران نقاهت بسیار کوتاه، نتایج بسیار خوبی خواهد داشت. اگر چه دائمی نیست اما برای چندین سال باقی می ماند. این روش نیز مانند بسیاری از روش های دیگر نیاز به مراقبت های بعد از انجام دارد.

مراقبت های بعد از پلاسما جت بسیار مهم تر از روش انجام آن است و مراقبت های منظم و دقیق می توانند تاثیر مستقیمی در نتایج پلاسما جت داشته باشند. معمولا این مراقبت ها از طریق پزشک متخصص ارائه می شود. در این مقاله قصد داریم به مهم ترین مراقبت های بعد از پلاسما جت بپردازیم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

مهم ترین اقدامات بعد از انجام پلاسما جت

مراقبت های بعد از پاکسازی پوست پلاسما جت + تمام نکات ضروری

همانطور که گفته شد کار با دستگاه پلاسما جت به صورت غیر تهاجمی انجام می شود. بنابراین بدون ایجاد برش، خونریزی و بخیه پروسه درمانی طی می شود. اما رعایت مراقبت هایی برای کاهش دوره نقاهت و رسیدن به نتایج دلخواه در کوتاه مدت بسیار مهم است. مهم ترین مراقبت ها پس از انجام پلاسما جت به صورت زیر است:

1. عدم استفاده از لوازم آرایشی

در روزهای اولیه پس از پلاسما جت از لوازم آرایشی استفاده نکنید چون ترکیبات شیمیایی موجود در بعضی از محصولات آرایشی ممکن است باعث تحریک پوست شوند.

2. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

حتما به صورت مداوم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. بهتر است از کرم ضد آفتاب قوی (SPF بالای 50 ) استفاده کنید. به خصوص اگر مجبور هستید هر روز برای رفتن به محل کار از خانه بیرون بروید استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید تا در مدت کوتاه تری بهبود یابید و پس از جلسات درمانی با پلاسما جت پوست فوق العاده زیبایی داشته باشید. برای انتخاب کرم ضد آفتاب با پزشک خود مشورت کنید.

3. ورزش های سنگین انجام ندهید

انجام ورزش های سنگین ممکن است بافت درمانی را تحریک کند. به همین دلیل بهتر است تا 48 ساعت بعد از پلاسما جت از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.

4. استخر و سونا نروید

بعد از پلاسما جت بافت پوست بسیار حساس می شود به همین دلیل حمام با آب داغ، استخر و سونا می تواند باعث تحریک بیشتر پوست شود. پس حداقل تا دو هفته بعد از پلاسما جت از اینگونه فعالیت ها و تفریحات اکیدا خودداری کنید.

5. در معرض مستقیم امواج UV قرار نگیرید

تا زمان بهبودی کامل در معرض نور UV قرار نگیرید. یعنی از قرار گرفتن زیر نور آفتاب، برنزه کردن با اسپری، تزریق کننده های برنزه، آفتاب گرفتن، استفاده از دستگاه سولاریوم و فعالیت هایی از این قبیل خودداری کنید.

اشعه فرابنفش موجود در نور خورشید برای پوست شما بسیار مضر است. در صورتی که مجبور هستید زیر نور آفتاب قرار بگیرید حتما از عینک آفتابی، کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده کنید و در معرض تابش مستقیم و مستمر نور خورشید قرار نگیرید.

6. عدم استفاده از دخانیات

استفاده از دخانیات بعد از انجام پلاسما جت تاثیرات مخرب زیادی دارد. به طور کلی مصرف سیگار و دخانیات سرعت بهبودی شما را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد. بنابراین بهتر است حداقل تا یک هفته بعد از انجام پلاسما جت به هیچ عنوان دخانیات مصرف نکنید.

7. اصلاح نحوه خوابیدن

اگر از پلاسما جت برای درمان پوست صورت استفاده کرده باشید نباید روی صورت بخوابید. همچنین بهتر است برای بالا نگه داشتن سر از چند بالشت استفاده کنید تا احتمال بروز التهاب، تورم و قرمزی کاهش یابد.

8. از روش های دیگر جوانسازی استفاده نکنید

اگر می خواهید در کنار پلاسما جت از روش های جوانسازی و زیبایی دیگری مانند تزریق ژل، بوتاکس، لایه برداری های شیمیایی و … نیز استفاده کنید، آن را به زمان دیگری موکول کنید. توصیه می شود برای انجام کارهایی مانند تزریق ژل و بوتاکس تا حدود 3 هفته صبر کنید و برای انجام روش های دیگر مانند لایه برداری تا 3 ماه صبر کنید، در غیر این صورت نه تنها نتایج خوبی به همراه ندارد بلکه آسیب بیشتری هم به پوست وارد می شود.

مطلب مشابه: اطلاعات درباره میکرودرم آبریژن برای لایه برداری و پاکسازی

نکات بسیار مهم پس از انجام پلاسما جت

مراقبت های بعد از پاکسازی پوست پلاسما جت + تمام نکات ضروری

علاوه بر مواردی که برای مراقبت های بعد از پلاسما جت ذکر کردیم نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که با رعایت این نکات پروسه ی درمان را در کوتاه مدت و به راحتی طی می کنید و به نتایج دلخواه خود می رسید. در زیر به این نکات مهم می پردازیم:

 • تا حد امکان در محیط های آلوده همراه با گرد و غبار قرار نگیرید تا از این طریق عفونت به پوست شما وارد نشود.
 • بهتر است حداقل تا 48 ساعت بعد از پلاسما جت در خانه بمانید و استراحت کنید تا ضعف و خستگی تان برطرف شود.
 • اگر بعد از چند روز ناحیه درمان متورم و قرمز شد، طبق دستور پزشک کرم تجویز شده توسط او را مصرف کنید.
 • در 48 ساعت اول بعد از انجام پلاسما جت از حمام کردن خودداری کنید تا از ایجاد عفونت و تشدید آن جلوگیری شود.
 • از مصرف الکل بعد از انجام پلاسما جت خودداری کنید.
 • از باندپیچی و پانسمان کردن ناحیه درمان خودداری کنید و اجازه دهید پوست خود به خود درمان شود.
 • از کندن پوسته های روی پوست خود بپرهیزید و اجازه دهید که پوست شما روند پوست ریزی طبیعی خود را طی کند.
 • بعد از انجام پلاسما جت از رانندگی کردن خودداری کنید.
 • برای کاهش تورم می توانید از ویتامین سی استفاده کنید.
 • حداقل تا 48 ساعت بعد از پلاسما جت، ناحیه تحت درمان را خشک نگه دارید و هیچ پماد یا ژل موضعی را روی آن نزنید.
 • برای کاهش تورم و احتباس مایعات از کمپرس سرد خشک استفاده کنید.
 • تا 24 ساعت نباید ناحیه تحت درمان را شست و شو دهید.
 • از مصرف داروهای ضد التهابی مانند آسپرین، ایبوپروفن و استروئید خودداری کنید.
 • از مصرف محصولات مراقبت پوستی با مواد تشکیل دهنده مانند رتینول، ترتینوئین، آلفا هیدروکسی اسیدها یا هر ترکیباتی از ویتامین آ خودداری کنید.

مطلب مشابه: فیشیال صورت و اطلاعات کامل درباره این روش زیبایی پوست

مطالب مشابه را ببینید!