مجله تاپ‌ناز‌

آموزش روش های پاک کردن لکه جوهر از مبل های پارچه‌ای، چرمی و مخملی

روش های پاک کردن لکه جوهر از مبل

ممکن است به دلالی مختلفی لکه های جوهر روی مبل خانه ایجاد شوند. پاک کردن لکه جوهر از مبل راحت است و باید موادی مانند الکل و استون داشته باشید. در ادامه روش های پاک کردن لکه های جوهر از روی مبل های پارچه ای، چرمی و مخملی را به شما آموزش می دهیم.
آموزش روش های پاک کردن لکه های جوهر از روی مبل های پارچه‌ای، چرمی و مخملی
ممکن است خودکار در جیب شما، جوهر پس داده باشد و در موقع نشستن روی مبل، مبل شما هم جوهری شود و یا اینکه کودک شما با یک خودکار روی مبل را خط خی کرده است. مشاهده این لکه جوهر برای خانم ها می تواند بسیار ترسناک باشد. مهم نیست که لکه چطور روی مبل افتاده است، مهم این است که این لکه را باید خیلی سریع پاک کرد. در ادامه مطلب روش های پاک کردن لکه جوهر از روی مبل را به شما آموزش می دهیم.

روش های پاک کردن لکه جوهر از روی مبل پارچه‌ای و دیگر جنس ها

برای پاک کردن لکه های جوهر از روی مبل پارچه ای باید این مراحل را دنبال کنید:

1. استفاده از قطره هیدروژن پراکسید

با استفاده از یک قطره چکان تمیز و ریختن کمی پراکسید هیدروژن در آن، {ند قطره روی اطراف لکه جوهر بچکانید. این کار باعث می شود که لکه به دیگر نقاط مبل پخش نشود.

2. روی لکه پد استونی بکشید

یک پد یا پنبه سفید بردارید و اغشته به استون کنید. در صورتی که استون در دسترس نیست می توانید از الکل هم استفاده کنید. پد سفید اغشته به استون را بر روی لکه بکشید. برای پخش نشدن بیشتر لکه، پد سفید را از سمت بیرون لکه به قسمت مرکزی جرکت دهید. می بینید که پد سفید جوهر را به خد جذب می کند و جوهری می شود. برای جذب شدن کامل جوهر، وقتی پد سفید جوهری و رنگی شد، ان را با پد سفید دیگری عوض کنید. باید بقدری این کار را ادامه دهید که تمام جوهر به پد جذب شود.

3. استفاده از ترکیب فنجان آب سرد و مایع ظرفشویی

نصف فنجان آب سرد و چند قطره مایع ظرفشویی را مخلوط کنید. این مایع را با پد یا پارچه سفید دیگری آغشته کنید. بر روی قسمت هایی که جوهری شده است بکشید. سپس برای از بین بردن آثار مایع ظرفشویی، پارچه سفید و تمیز دیگری را با آب خیس کنید و روی ان قسمت ها بکشید.

4. استفاده از اسپری مو (روش جایگزین)

به عنوان یک روش جایگزین می‌توانید از اسپری مو (تافت مو) برای پاک کردن لکه‌ی جوهر از روی مبل استفاده کنید. اسپری مو را روی یک پد سفید تمیز اسپری کنید. پد را روی محدوده‌ی لکه قرار دهید. می‌بینید که پد شروع به جذب کردن لکه می‌کند. این کار را با پد‌های تمیز دیگر تکرار کنید تا اثری از لکه باقی نماند.

نکته: در صورتی که لکه مقاومت کرد و پاک نشد می‌توانید از محلول ترپانتین استفاده کنید.

 

آموزش روش های پاک کردن لکه های جوهر از روی مبل های پارچه‌ای، چرمی و مخملی

پاک کردن لکه جوهر از روی مبل چرمی

تمیز کردن مبل چرمی سخت است و گاهی بسته به نوع، مقدار و اندازه‌ی جوهر، ممکن است نیاز به تخصص داشته باشد.

1. پارچه خشک و تمیز را روی لکه قرار دهید

اگر جوهر هنوز خیس بود، یک پارچه‌ی خشک و تمیز روی آن قرار دهید. اگر جوهر جذب لباس می‌شود یعنی این کار دارد جواب می‌دهد. مراقب باشید که جوهر را مالش ندهید تا لکه بیشتر از این پخش نشود.

2. پارچه آغشته به محلول مایع دست شویی و آب را روی لکه بمالید

پارچه‌ی خشک و تمیز دیگری را بردارید و آن را آغشته به محلول مایع دست‌شویی و آب کرده و روی لکه بمالید. دقت کنید که یکباره روی کل لکه نکشید و از قسمت‌های کوچک به صورت دایره‌ای مالش دهید. برای مبل‌های چرمی از الکل یا استون استفاده نکنید چرا که رنگ مبل را از بین می‌برند.

3. کشیدن دستمال تمیز و خشک

در صورتی که تمام جوهر پاک شد، با یک دستمال تمیز خشک روی محدوده‌ی لکه بکشید و آن را خشک کنید.

نکته: اگر لکه‌ی جوهر روی مبل شما بزرگ است، قبل از هر کاری با یک متخصص چرم مشورت کنید.

 

 

آموزش روش های پاک کردن لکه های جوهر از روی مبل های پارچه‌ای، چرمی و مخملی

پاک کردن لکه جوهر از روی مبل مخملی

برای پاک کردن مبل و صندلی هایی که از مخمل تهیه شده اند، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. الکل را روی مبل آزمایش کنید

بهتر است قبل از این که از این روش استفاده کنید، مقداری سرکه را روی قسمتی از مبل که در دید نیست بریزید. در این حالت از وجود هرگونه واکنش و ناسازگاری مطلع می‌شوید. سرکه به خاطر اسید استیک موجود در خود به خوبی انواع لکه‌ها را پاک می‌کند.

2. از الکل، استون یا سرکه استفاده کنید

برای مبل‌های مخملی نیز مانند مبل‌های پارچه‌ای می‌توانید از الکل و استون استفاده کنید. روش دیگری که برای این دسته مبل‌ها به کار می‌رود، استفاده از سرکه است. بهترین حالت برای پاک کردن لکه این است که جوهر هنوز خشک نشده باشد، اما اگر خشک شده باشد نیز باز هم سعی کنید آن را هر چه زودتر پاک کنید. مقداری سرکه روی یک پد یا دستمال تمیز بریزید. دستمال را روی لکه قرار دهید. مراقب باشید که لکه را مالش ندهید تا از پخش شدن آن جلوگیری کنید.

3. ترکیب سرکه سفید، مایع ظرفشویی و یک لیوان آب را روی محدوده لکه بکشید

می‌توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سفید، کمی مایع ظرفشویی و یک لیوان آب را مخلوط کنید و با پارچه روی محدوده‌ی لکه بکشید تا لکه به خوبی پاک شود. برای این منظور لکه را زیاد مالش ندهید بگذارید حدود ۳۰ دقیقه روی لکه بماند و در این بین فقط ۵ دقیقه ماساژ دهید. در طول این مدت پارچه‌های تمیز آغشته به محلول را جایگزین کنید تا لکه به خوبی جذب پارچه شود. بعد از این که جوهر پاک شد با دستمال تمیز و خیس دیگری روی محل لکه بکشید تا آثار مایع ظرفشویی از بین برود.

 

آموزش روش های پاک کردن لکه های جوهر از روی مبل های پارچه‌ای، چرمی و مخملی

 

با انجام دادن این روش ها می توانید با خیالی راحت انواع لکه های جوهر را از روی مبل های با جنس های مختلف پاک کنید.

مطالب مشابه را ببینید!