مجله تاپ‌ناز‌

بهترین روش های پاک کردن لکه کابینت ها و سطوح آشپزخانه

تمیزکردن کابینت

آشپزخانه یکی از مهم ترین و پر رفت و آمد ترین مکان در هر خانه است که در آن غذا پخت و پز می شود، بنابراین سطوح آشپزخانه دائما چرب و کثیف خواهند شد. کابینت ها نقش مهمی در نمای داخلی آشپزخانه دارند، به همین دلیل کثیف و لکه دار شدن آن ها ممکن است زیبایی دکوراسیون داخلی آشپزخانه را از بین ببرد.

همچنین تمیز و پاکیزه بودن محیط آشپزخانه در سلامت شما و افراد خانواده تأثیر زیادی دارد. برای مثال ویروس سالمونلا به راحتی روی دستگیره ها رشد می کند و می تواند تمام کابینت را آلوده کند. همچنین ذرات غذاهای قدیمی و دوده ی باقی مانده از پخت کباب، به قسمت داخلی کابینت نفوذ می کند و محل قرار گرفتن ظرف ها را هم آلوده می کند.

پس کابینت ها سطوح آشپزخانه به طور منظم نیاز به رسیدگی و نظافت دارد. برخی از کابینت ها به دلیل جنس یا رنگ خود، نیاز به تمیز کاری بیشتری دارند اما برخی دیگر کثیفی را کمتر نشان می دهند به راحتی تمیز می شوند.

در هر صورت تمیز کردن کابینت ها و سطوح آشپزخانه امری مهم و ضروری است. بنابراین در ادامه بهترین راهکارها را برای تمیز کردن و از بین بردن انواع لکه ها و آلودگی ها از روی کابینت ها و سطوح آشپزخانه آورده ایم. با ما همراه باشید.

روش های خانگی پاک کردن کابینت ها

کابینت5

کابینت های آشپزخانه معمولا در تماس با غذا و دوده پخت و پز قرار دارند و ممکن است چرب و آلوده شوند. بنابراین بهتر است آن ها را تمیز کنید تا سلامت شما و افراد خانواده تان حفظ شود. معمولاً کابینت های جدید را با روکش های محافظی می سازند که ضد آب باشند و شما بتوانید به راحتی چربی ها را از روی کابینت های خود پاک کنید.

با این حال کابینت آشپزخانه شما هر جنس و بافتی که داشته باشد نباید خیس بماند، چون عمر و ماندگاری آن کم می شود. در ادامه روش های خانگی تمیز کردن کابینت ها را بررسی کنیم:

سرکه سفید و آب

استفاده از سرکه سفید یکی از روش های ساده برای تمیز و براق کردن کابینت ها و سطوح آشپزخانه است. سرکه سفید نه تنها باعث ایجاد حساسیت نمی شود، بلکه به محیط زیست هم آسیب نمی رساند. برای استفاده از این روش می توانید مقداری سرکه سفید را همراه با کمی آب ولرم ترکیب کنید تا از غلظت آن کم شود.

سپس این ترکیب را داخل بطری اسپری بریزید تا به راحتی بتوانید برای تمیز کردن کابینت از آن استفاده کنید. ترکیب سرکه سفید و آب ولرم را روی کابینت اسپری کنید و سپس کابینت را با یک حوله تمیز و خشک کاملاً پاک کنید تا اثری از قطرات سرکه و لکه چربی و کثیفی روی کابینت باقی نماند.

مایع ظرفشویی و آب

یکی از روش های موثر برای پاک کردن لکه های چربی و دوده از روی کابینت، استفاده از ترکیب مایع ظرفشویی و آب است. مایع ظرفشویی شوینده ای سبک است و اگر با آب ولرم رقیق شود هیچ آسیبی به بدنه کابینت نمی زند. بنابراین می توانید مقداری مایع ظرفشویی را در یک ظرف آب ولرم بریزید و آن ها را با هم ترکیب کنید.

سپس یک اسفنج را به این ترکیب آغشته کنید و آب آن را کامل بگیرید تا کمی مرطوب بماند و به کابینت آسیب وارد نکند. سپس آن را بر روی بدنه ی کابینت بکشید، سطح کابینت را تمیز کنید و در آخر با یک دستمال نخی کابینت را پاک کنید.

مطلب مشابه: ترفندهای برق انداختن سینک ظرفشویی | روش های تمیز کردن اصولی سینک

جوش شیرین

کابینت3

یکی دیگر از بهترین روش ها برای پاک کردن چربی و آلودگی از کابینت ها، استفاده از خمیر جوش شیرین است. خمیر جوش شیرین یکی از پاک کننده های قوی چربی به شمار می رود که نه تنها باعث حساسیت نمی شود بلکه به محیط زیست هم آسیب نمی رساند.

برای استفاده از این روش کافی است مقداری جوش شیرین را با کمی آب ولرم ترکیب کنید تا خمیر به دست آید. بهتر است این خمیر را به تمام سطوح کابینت نزنید و فقط آن را روی لکه های قدیمی روغن و چربی کابینت قرار دهید.

سپس 10 دقیقه صبر کنید تا خمیر جوش شیرین به طور کامل خشک شود. شما می توانید خمیر را با یک دستمال خشک از روی کابینت پاک کنید. بهتر است از ابزاری مانند قاشق و چاقو استفاده نکنید، چون ممکن است روی سطح کابینت یا حتی روکش کابینت، خط و خراش ایجاد شود.

بعد از پاک کردن خمیر خشک شده جوش شیرین از روی کابینت، با کمک یک دستمال مرطوب تمام کابینت را پاک کنید تا اثری از لکه ها و خمیر جوش شیرین روی سطح کابینت باقی نماند. در آخر با استفاده از یک حوله خشک، تمام کابینت را از رطوبت و لکه ی آب کاملا تمیز و براق شود.

آب و دستمال مرطوب

پاک کردن کابینت گلاس و هایگلاس و کابینت هایی که دارای روکش محافظ و ضد آب هستند معمولا بسیار آن می باشد و با استفاده از یک دستمال نخی مرطوب به راحتی می توانید لکه های چربی و کثیفی را از روی آن ها پاک کنید.

دقت داشته باشید که برای تمیز کردن لکه چربی کابینت به هیچ وجه از اسکاچ یا سیم ظرفشویی استفاده نکنید؛ چون این ابزارها باعث ایجاد خط و خراش روی کابینت می شوند. شما برای تمیز کردن کابینت می توانید از دستمال مرطوب، حوله و یا اسفنج استفاده کنید. اما یادتان باشد که اسفنج نباید خیس باشد و فقط کافی است کمی مرطوب باشد.

در واقع رطوبت نه تنها باعث ایجاد دوباره لکه آب می شود، بلکه به جنس و بافت کابینت هم آسیب می رساند. در آخر نیز حتما از یک حوله خشک استفاده کنید تا رد دستمال مرطوب به طور کامل از روی کابینت پاک شود. با این کار کابینت های شما بسیار تمیز و شفاف خواهند شد.

آب ولرم و صابون

یکی دیگر از روش های خانگی برای تمیز کردن کابینت ها استفاده از محلول آب ولرم و صابون است. برای این کار می توانید صابون را به اندازه چند رشته در آب ولرم رنده کنید تا محلول حاصل شود. سپس با کمک یک حوله از یک ترکیب برای پاک کردن کابینت ها استفاده کنید. در آخر حتما کابینت را با دستمال خشک کنید تا لکه آب یا کثیفی روی آن باقی نماند.

مطلب مشابه: راز خانم هایی که آشپزخانه تمیزی دارند / تمیز کردن قسمت های مختلف

سرکه سفید و آبلیمو

کابینت1

برای استفاده از این روش باید مقداری آب لیمو و سرکه سفید را با هم ترکیب کنید تا یک محلول طبیعی بسیار قوی حاصل شود. سپس آن را داخل بطری اسپری بریزید و به تمام سطوح کابینت بزنید، چون ترکیب سرکه سفید و آب لیمو نه تنها برای تمیز کردن لکه چربی موثر است، بلکه باعث تمیز و براق شدن کابینت نیز می شود. سپس کابینت را با استفاده از یک حوله تمیز و خشک پاک کنید تا هیچ گونه لکه ای روی آن باقی نماند.

خمیر دندان

در مواقعی که می خواهید لکه روغن قدیمی و ماندگاری را به طور کامل پاک کنید، می توانید از خمیر دندان برای آن لکه استفاده کنید. اما بهتر است همیشه از خمیر دندان برای پاک کردن کابینت استفاده نکنید. برای استفاده از این روش، باید مقداری از خمیر دندان را فقط روی لکه چربی کابینت قرار دهید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید.

سپس با استفاده از یک اسفنج مرطوب، خمیر دندان را از سطح کابینت پاک کنید. این روش فقط برای پاک کردن لکه چربی و روغن روی سطوح شفاف مانند کابینت مناسب می باشد. در آخر برای پاک کردن اثر لکه آب و خمیر دندان و تمیز کردن کامل کابینت از یک حوله خشک و تمیز استفاده کنید.

تمیز کردن کابینت ها بر اساس جنس آن ها

کابینت4

کابینت های آشپزخانه شما ممکن است فلزی، های گلاس، تمام چوب، ممبران، MDF، لمینت و یا … باشد. برای تمیز کردن کابینت، قبل از هر چیزی باید جنس کابینت را به طور دقیق بدانید تا به کابینت های شما هیچ آسیبی نرسد.

کابینت هایی که از MDF خام ساخته می شوند ممکن است با لایه های مختلفی روکش شده باشند، بنابراین باید روکش به کار رفته بر روی آن ها را نیز بدانید و فقط به این که MDF هستند اکتفا نکنید. همچنین کابینت های چوبی ممکن است رنگ شده باشند و یا فقط از براق کننده در آن ها استفاده شده باشد.

تمیز کردن کابینت های گلاس

تمیز کردن کابینت هایگلاس بسیار آسان است. این نوع کابینت، جزو کابینت هایی است که کثیف و لکه دار شدن آن، جلوه بدی به آشپزخانه می دهد و تمیز بودن آن باعث تمیز و درخشان نشان دادن آشپزخانه می شود.

کابینت هایگلاس به دلیل سطح بسیار صاف و فلت، با کشیدن یک دستمال آغشته به آب ولرم هم به راحتی و بدون هیچ گونه فشاری تمیز می شود. البته باید دقت کنید که این کابینت به همان راحتی که تمیز می شود، به همان سادگی هم کثیف می شود و جای لکه و حتی اثر انگشت هم بر روی آن باقی می ماند.

برای تمیز کردن کابینت هایگلاس حتما از دستمال نخی نرم یا هر دستمال نرمی که زبری ندارد استفاده کنید؛ چون با دستمال زبر ممکن است خطوط ریزی بر روی آن ایجاد شود که به دلیل ظاهر درخشنده، قابل دیدن می باشد.

از بهترین شوینده ها برای تمیز کردن کابینت هایگلاس می توان به محلول آب ولرم با سرکه یا محلول آب ولرم همراه با چند قطره مایع ظرف شویی اشاره کرد. اسفنج را به یکی از این محلول ها آغشته کنید و سپس سطح کابینت را با آن تمیز کنید و با یک دستمال نرم رطوبت آن را خشک کنید. البته می توانید فقط از یک دستمال نم دار نخی نیز برای تمیز کردن کابینت استفاده کنید.

مطلب مشابه: لیست لوازم آشپزخانه؛ اصلی ترین و ضروری ترین وسایل آشپزخانه و نکات انتخاب

تمیز کردن کابینت ممبران

کابینت ممبران در برابر رطوبت مقاومت نسبی دارد و اگر به طور کامل وکیوم شده باشد و توسط شرکت سازنده درجه یک تولید شده باشد، در مقابل رطوبت نفوذ ناپذیر است. این موضوع تمیز کردن این نوع کابینت را آسان می کند.

برای تمیز کردن کابینت ممبران می توانید یک محلول از آب ولرم و چند قطره مایع ظرفشویی را با هم ترکیب کنید و با یک اسفنج نرم بر روی سطح کابینت بکشید. سپس با یک دستمال نخی رطوبت را خشک کنید.

برای تمیز کردن کابینت ممبران به هیچ وجه نباید از سیم ظرفشویی یا اسکاچ های زبر استفاده کنید، چون باعث ایجاد خراش روکش ممبران می شود که در صورت نفوذ رطوبت، مغزی آن را پوسیده و خراب می کند. تا وقتی که روکش ممبران سالم است، کابینت شما مقاومت بالایی نسبت به رطوبت خواهد داشت.

تمیز کردن کابینت ام دی اف

مهم ترین مزیت کابینت ام دی اف انی است که تمیزکاری آن وقت زیادی از شما نمی گیرد؛ البته با توجه به این که ام دی اف متریالی است که در مقابل آب و رطوبت بسیار آسیب پذیر است، باید مراقب باشید تا آب به بافت درونی ورق آن نفوذ نکند.

روکش رنگی که بر روی مغزی ام دی اف خام کشیده شده که در بسیاری موارد لمینت یا ملامینه است، در مقابل آب مقاوم است و اگر سوراخ نشده باشد یا خط و خشی بر روی آن ایجاد نشده باشد، آب به بافت آن نفوذ نمی کند.

استفاده از محلول آب ولرم و سرکه یا آب ولرم و چند قطره مایع ظرف شویی از بهترین ترکیبات برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف هستند. یک اسفنج را به این محلول آغشته کنید و بر روی بدنه کابینت بکشید و سپس بلافاصله با یک دستمال مرطوب آن را پاک کنید.

از اسکاچ های ضخیم یا سیم ظرف شویی برای این نوع کابینت استفاده نکنید و اگر سطح کابینت شما جای پیچ دارد یا خط و خشی بر روی آن دیده می شود، از ایجاد رطوبت اضافی خودداری کنید.

تمیز کردن کابینت چوبی

چوب متریال طبیعی و بسیار گران قیمتی است، به همین دلیل کابینت چوبی به نگهداری و مراقبت بسیار زیادی نسبت به انواع دیگر کابینت ها نیاز دارد. کابینت های چوبی معمولا با پوشش های مقاومتی پوشانده می شوند و همین موضوع، تمیز کاری و مراقبت از این نوع کابینت ها را آسان تر می کند.

محلول آب ولرم و چند قطره سرکه از بهترین ترکیبات برای تمیز کردن کابینت های چوبی است. البته بیشتر کابینت سازان و فرشگاه هایی که لوازم چوبی می فروشند، محلول های تمیز کننده مناسب برای چوب را دارند و شما می توانید این محصولات را تهیه کنید.

اما اگر به این محصولات دسترسی نداشتید می توانید از محلول آب و سرکه استفاده کنید. توجه داشته باشید که نباید سطح کابینت را زیاد خیس و مرطوب کنید و بلافاصله باید آن را خشک کنید. در آخر نیز برای ایجاد جلای بیشتر کابینت می توانید از روغن های مرطوب کننده چوب استفاده کنید.

تمیز کردن کابینت فلزی

برای تمیز کردن کابینت های فلزی مانند کابینت های استیل، می توانید با ترکیب کردن مقدار کمی شامپو فرش با آب ولرم، یک محلول فوق العاده درست کنید. سپس یک اسفنج نرم را به این محلول آغشته کنید و بر روی سطوح فلزی کابینت ها بکشید. در آخر با کمک یک حوله نرم و خشک آن ها را پاک کنید.

مهم ترین نکات پاک کردن کابینت ها

کابینت
  • برای تمیز کردن کابینت های آشپزخانه ابتدا به جنس کابینت ها توجه کنید و یک روش مناسب با آن ها را انتخاب کنید.
  • روشی که برای تمام کابینت ها می توانید به کار ببرید، استفاده از محلول نصف آب و نصف سرکه است که تاثیر فوق العاده ای دارد.
  • استفاده از محلول جوش شیرین و آب هم بسیار عالی است و با خیال راحت می توانید از آن استفاده کنید.
  • لکه های کابینت را هر چه زودتر تمیز کنید راحت تر از بین می روند و کار شما آسان تر است، پس زمان را از دست ندهید.
  • بسیاری از افراد شوینده ها و سفید کننده های مختلفی را برای تمیز کردن کابینت ها پیشنهاد می دهند اما حواستان باشد که بسیاری از این مواد شوینده و تمیز کننده می توانند کابینت ها را خراب کنند.
  • در تمیز کردن کابینت های فلزی، خیس شدن آن ها در جاهایی که رنگ رویی کابینت از بین رفته است باعث زنگ زدگی و کاهش طول عمر آن ها می شود.
  • اگر کابینت های آشپزخانه شما از جنس چوب، ام دی اف یا لمینت هستند، هنگام پاک کردن آن ها باید دقت داشته باشید که سطح آن ها برای مدت طولانی در تماس با آب قرار نگیرد.
  • برای تمیز کردن و برق انداختن کابینت های چوبی باید سرعت عمل بسیار بالایی داشته باشید. اگر پس از کثیف شدن کابینت به موقع عمل نکنید ممکن است لکه ها روی کابینت بمانند و به سختی از بین بروند.
  • اگر کابینت های چوبی از نوع خاصی چوب یا مواد به کار رفته ساخته شده اند، حتما دستورالعمل مخصوص آن ها را با دقت مطالعه کنید.
  • برای تمیز کردن لکه های کابینت های چوبی، ام دی اف و لمینت باید از دستمال های مرطوب مناسب استفاده کنید. اگر سطح چوب برای مدت زیادی مرطوب بماند، ممکن است باعث باد کردن و لایه لایه شدن کابینت ها شود.

مطالب مشابه را ببینید!