مجله تاپ‌ناز‌

پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما

image 125

از طلوع عصر سینما تا به امروز، فیلم‌های بی‌شماری بر پرده سینماها نقش بسته‌اند و داستان‌ها، شخصیت‌ها و دنیاهای مختلفی را به مخاطبان خود عرضه کرده‌اند. در این میان، برخی از این فیلم‌ها با جلب نظر تماشاگران بیشتر و فروش گیشه‌ای بالاتر، عنوان پرفروش ‌ترین فیلم ‌های تاریخ سینما را به خود اختصاص داده‌اند. در این مقاله، سفری به ‌دنیای این غول‌های گیشه خواهیم داشت و به بررسی عواملی که به موفقیت آنها کمک کرده می‌پردازیم.

فیلم The Hunger Games

فیلم “عطش مبارزه” به کارگردانی گری راس و با بازی جنیفر لارنس، جاش هاچرسون، وودی هرلسون، لیام همسورث و الیزابت بنکس، در مارس ۲۰۱۲ به نمایش درآمد و با افتتاحیه ۱۵۲.۶ میلیون دلار روی پرده‌های سینما رفت. با بودجه‌ای معادل ۷۸ میلیون دلار، این فیلم واکنش مثبت منتقدان را به دنبال داشت و موفق شد بیش از ۴۰۸ میلیون دلار در گیشه فروش کند. همچنین، مجموع فروش این فیلم در سراسر جهان به بیش از ۶۸۶ میلیون دلار رسید.

برادران سوپرماریو

در رتبه دوم پرفروش‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۳ در گیشه جهانی، انیمیشن “برادران سوپرماریو” از استودیو ایلومینیشن کمپانی یونیورسال قرار دارد. این انیمیشن با هزینه تولید ۱۰۰ میلیون دلاری، به فروش ۱.۳۶ میلیارد دلاری در سینماها رسید.

“برادران سوپرماریو” رکوردهای زیادی را شکسته است، از جمله بزرگترین افتتاحیه یک فیلم انیمیشن و پرفروش ‌ترین فیلم ساخته شده براساس یک بازی ویدیویی. این انیمیشن کمدی ماجراجویانه، که اکنون پس از “شیرشاه” و “فروزن ۲” در رتبه سوم پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما قرار دارد، یکی از شانس‌های اصلی اسکار بهترین انیمیشن بلند سال محسوب می‌شود.

فیلم Captain America: Civil War

فیلم “کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی” به کارگردانی جو و آنتونی روسو و با بازی کریس ایوانز، رابرت داونی جونیور، اسکارلت جوهانسون، چادویک بوزمن و سباستین استن، در می ۲۰۱۶ اکران خود را با افتتاحیه ۱۷۹.۲ میلیون دلاری آغاز کرد. این فیلم موفق به فروش بیش از ۴۰۸ میلیون دلار شد و از فیلم The Hunger Games پیشی گرفت. بودجه ساخت این فیلم حدود ۲۵۰ میلیون دلار بود و با واکنش مثبت منتقدان همراه گردید. فیلم Civil War در کل بیش از ۱.۱۵۳ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشت.

پرفروش ‌ترین فیلم: اوپنهایمر

زندگی‌نامه کریستوفر نولان با نام اوپنهایر به‌عنوان چهارمین فیلم این لیست معرفی می‌شود. این فیلم، علی‌رغم اکران همزمان با «باربی»، توانست به جذب مخاطب ادامه دهد و با فروش ۹۵۱ میلیون دلاری در مقابل هزینه تولید ۱۰۰ میلیون دلاری، به موفق‌ترین اثر کارنامه سینمایی نولان تبدیل شود.

این فیلم نه‌تنها تحسین منتقدان را برانگیخته، بلکه پرفروش‌ترین فیلم زندگی‌نامه تاریخ سینما و دومین فیلم پرفروش سینما با درجه سنی «R» است. «اوپنهایمر» به نگاهی جامع به زندگی «جی. رابرت اوپنهایمر»، فیزیکدان نظری آمریکایی و از پیشگامان ساخت بمب اتمی دارد. در این فیلم، «کیلین مورفی» نقش رابرت اوپنهایمر را بازی کرده است.

فیلم Iron Man 3

فیلم “آیرون من ۳” یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی به‌کارگردانی شین بلک و با بازی بهترین‌های سینما نظیر رابرت داونی جونیور، در می سال ۲۰۱۳ اکران شد. این فیلم با افتتاحیه ۱۷۴.۲ میلیون دلار در گیشه آغاز کرد و در نهایت موفق به فروش کمی بیش از ۴۰۹ میلیون دلار در آمریکای شمالی شد.

درواقع برای ساخت این فیلم مبلغ 200 میلیون دلار بودجه تعیین شده بود. “آیرون من ۳” با واکنش نسبتا مثبت منتقدان روبه‌رو بوده و در مجموع بیش از ۱.۲۱۵ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش کرده است. با دانلود فیلم آیرون من 3 که یکی از پرفروش ‌ترین فیلم های تاریخ سینما محسوب می‌شود، چشمان خود را مهمان بهترین صحنه‌های سینما کنید.

نگهبانان کهکشان

رتبه پنجم این فهرست جایی برای یک فیلم ابرقهرمانی جذاب است. قسمت سوم «نگهبانان کهکشان» با فروش ۸۴۵ میلیون دلاری تا به‌امروز یکی از پرفروش‌ترین‌های 2023 معرفی می‌شود. این فیلم ساخته جیمز گان، اگرچه فروش قابل ملاحظه‌ای در گیشه ثبت کرد، اما نتوانست از فروش ۸۶۳ میلیون دلاری قسمت سوم این فیلم در سال ۲۰۱۷ عبور کند.

فیلم Wonder Woman

فیلم “زن شگفت‌انگیز” یکی از بهترین‌های سینما با بازی بازیگران ماهری نظیر گل گدوت در ژوئن ۲۰۱۷ با افتتاحیه ۱۰۳.۳ میلیون دلار توانست روی پرده سینما قرار بگیرد. این فیلم علاوه بر دریافت نقدهای مثبت از سوی منتقدان، به فروشی بیش از ۴۱۲.۵ میلیون دلار دست یافت. بودجه ساخت این گزینه از بین پرفروش ‌ترین فیلم های تازیخ سینما ۱۴۹ میلیون دلار اعلام شده است و موفق به فروش حدود ۸۲۱.۹ میلیون دلار در سراسر جهان شده است.

سریع و خشمگین ۱۰

فیلم اکشن “سریع و خشمگین ۱۰” کارگردانی لویی لتریر، با فروش ۷۴۰ میلیون دلاری در برابر بودجه سنگین ۳۰۰ میلیون دلاری، در رتبه پنجم پرفروش‌های سال ۲۰۲۳ قرار گرفت. این فیلم از فیلم‌نامه‌ای نوشته دن مِیزو و جاستین لین برگرفته است و با موفقیت زیادی به سینماها رفته است. این فیلم اگرچه در میان ۱۰ فیلم موفق سال در گیشه قرار گرفته، اما با توجه به هزینه تولید و در مقایسه با سایر قسمت‌های سری فیلم‌های «سریع و خشن»، عملکردی کمتر از انتظار داشته است.

انیمیشن Toy Story 3

انیمیشن “داستان اسباب بازی ۳” به کارگردانی لی آنکریچ و با صداپیشگی تام هنکس و تیم آلن، در ژوئن ۲۰۱۰ روی پرده‌های سینما رفت. این انیمیشن با دریافت تحسین‌های فراوان و برنده جایزه اسکار، با افتتاحیه ۱۱۰.۳ میلیون دلاری آغاز کرد و در نهایت موفق شد کمی بیش از ۴۱۵ میلیون دلار در گیشه فروش کند.

اعلام شده که بودجه ساخت قسمت سوم انیمیشن “داستان اسباب‌بازی” حدود ۲۰۰ میلیون دلار بود و این انیمیشن توانست بیش از ۱.۰۶۷ میلیارد دلار در سراسر جهان به فروش برسد که آن را به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین تولیدات شرکت پیکسار می‌شناسد.

image 126

مرد عنکبوتی: در میان دنیای عنکبوتی

این انیمیشن همچنین با فروش ۶۹۰ میلیون دلاری و هزینه تولید بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار، در رده آخر به‌عنوان یکی از بهترین تولیدات سینمایی سال شناخته می‌شود. این انیمیشن، دنباله‌ «در دنیای عنکبوتی» در سال ۲۰۱۸ است و رکورد بزرگترین افتتاحیه‌ یک انیمیشن را برای کمپانی سونی پیکچرز به خود اختصاص داد. مرد عنکبوتی همچنین توانسته ۴۴ درصد بیشتر از قسمت قبلی خود فروش داشته باشد.

جمع‌بندی

پرفروش ‌ترین فیلم ‌های سینما با فروشی بیش از میلیاردها دلار، تازهای شگفت‌انگیزی را به صنعت سینما اضافه کرده‌اند. انیمیشن‌ها مانند “سریع و خشمگین ۷” و “مرد عنکبوتی: در میان دنیای عنکبوتی” با رکوردهای فروش گیشه‌ای طلایی، توجه را به سمت خود جلب کرده‌اند. همچنین فیلم‌هایی چون “آواتار” با داستان‌ها و جلوه‌های ویژه خود، برای سینماگران و مخاطبان یک تجربه فراموش‌نشدنی را فراهم کرده‌اند. این اثرات نشان می‌دهند که سینما همچنان قدرت جذب و تاثیرگذاری خود را حفظ کرده است و همواره در دل مخاطبان محبوبیت خاصی دارد.

منابع

https://karanmovie.org/%d9%be%d8%b1%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae-%d8%b3%db%8c%d9%86%d9%85%d8%a7

https://naabmovie.ir/article/%d9%be%d8%b1%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae-%d8%b3%db%8c%d9%86%d9%85%d8%a7

مطالب مشابه را ببینید!