مجله تاپ‌ناز‌

پروتز دندان و انواع آن؛ مزایا و معایب و هزینه های پروتز دندان ها

پروتز دندان و انواع آن؛ مزایا و معایب و هزینه های پروتز دندان ها

مشکلات مربوط به دندان از جمله مواردی است که افراد را در تمام سنین درگیر می کند،به عبارت دیگر افراد در سنین متفاوت با شرایط مختلف به دندانپزشکی مراجعه می کنند و خواسته های متفاوتی دارند؛شایعترین عللی که افراد به خاطر آن به دندانپزشکی مراجعه می کنند عبارتند از خراب شدن دندان،پوسیدگی دندان و شکسته شدن دندان که این موارد ممکن است برای تمامی افراد رخ بدهد.

گاهی اوقات افراد با از دست دادن کامل دندان به دندانپزشکی مراجعه می کنند،در این مواقع به دلیل از بین رفتن کامل دندان امکان پر کردن آن وجود ندارد به همین دلیل دندانپزشکان از شیوه های دیگری برای ایجاد دندانی جدید در دهان استفاده می کنند،یکی از مرسوم ترین این روش ها پروتز دندان است.

پروتز دندان به عنوان جایگزین دندان طبیعی شناخته می شود که شرایط مساعد و مناسبی را برای بیمار فراهم می کند تا از لحاظ زیبایی و همچنین کارکردهای روزانه به مشکل بر نخورد؛ در ادامه مقاله قصد داریم به چیستی پروتز دندان،انواع پروتز دندان و برخی از نکات تکمیلی در این زمینه بپردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پروتز دندان

پروتز دندان در لیست موارد دندانپزشکی قرار می گیرد که به عنوان جایگزین و جانشین دندان طبیعی نقش ایفا می کند، در برخی از موارد که دندان بیمار به صورت کامل از بین رفته است پروتز دندان به صورت کامل استفاده می‌شود و در برخی از موارد نیز پروتز دندان فقط برای قسمتی از دندان همچون تاج دندان مورد استفاده قرار می گیرند.

پروتز کامل شامل دندان مصنوعی، ایمپلنت دندان ،روکش،پل و تاج دندان می باشد،این اجزا به صورت ثابت و متحرک هستند؛ لازم به ذکر است که در هنگام پروتز دندان مراجعه به دندانپزشک حرفه ای و با تجربه الزامی و ضروری است زیرا انتخاب دندانپزشکی کم تجربه و بدون مهارت کافی می تواند آثار جبران ناپذیری را به وجود آورد.

از مهمترین مزایای پروتز دندان می توان به شرایط مساعد غذا خوردن برای فرد بیمار اشاره کرد،بعد از پروتز دندان فرد می‌تواند به راحتی و همچون قبل به خوردن و آشامیدن بپردازد بدون آنکه با حساسیت و درد مواجه شود،از سوی دیگر داشتن دندان های مرتب و منظم تاثیر بسیاری بر روی زیبایی فرد می گذارد و لبخند را زیباتر می کند؛بیشتر افرادی که پروتز دندان انجام دادند معتقدند که انجام این کار اعتماد به نفس آنها را بالا برده است.

از دیگر مزایای که برای پروتز دندان ذکر شده است می توان به جلوگیری از تحلیل استخوان های فک و همچنین حفاظت از دندان هایی که عصب کشی شده اند اشاره کرد.

مطلب مشابه: روکش دندان چیست؟ | انواع جنس روکش و عوارض استفاده از آن

پروتز دندان و انواع آن؛ مزایا و معایب و هزینه های پروتز دندان ها

انواع پروتز دندان ( ثابت و متحرک)

همان گونه که قبل‌تر در مقاله ذکر کردیم پروتز دندان به صورت مختلف مورد استفاده قرار می گیرد،مرسوم ترین دسته بندی که برای پروتز دندان وجود دارد نحوه قرارگیری آن در دهان است که به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می شود،هر کدام از اقسام پروتز دندان ویژگی‌های خاص خود را دارند که بنابر صلاحدید پزشک یکی از این دو نوع برای بیمار استفاده می شود؛ در ادامه مقاله قصد داریم به ویژگی های این دو نوع پروتز دندان بپردازیم:

پروتز دندان ثابت

پروتز دندان ثابت با نام روکش دندان نیز شناخته می‌شود، پروتز دندان ثابت به صورت همیشگی در دهان قرار می گیرد و به دلیل ظاهر مناسب و طبیعی بودن آن به سختی می‌توان متوجه طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن آن شد، بیشتر افراد به دلیل طبیعی بودن پروتز دندان ثابت این نوع را انتخاب می‌کنند؛ جالب است بدانید خود پروتز دندان ثابت به چند دسته تقسیم می شود که در ادامه به آنها می پردازیم:

1-پروتز دندان ثابت به صورت تک واحدی

اگر میزان آسیب دیدگی دندان به قدری باشد که دیواره دندان به صورت کامل از بین نرود، اصولاً دندانپزشکان روکش دندان را پیشنهاد می کنند؛ در مواردی که به دلیل پر شدن مکرر، دندان تغییر رنگ داده و سطح آن زرد، سیاه یا تیره شده است نیز روکش دندان بسیار کارآمد است.

با استفاده از روکش،دندان ها ظاهری بسیار طبیعی به خود می گیرند؛روکش دندان تک واحدی از نظر هزینه به صرفه و مناسب است زیرا باعث کنترل روند خراب شدن دندان می شود و اثرات مثبتی بر روی دندان می گذارد.

2-پروتز دندان ثابت به صورت بریج دندان

در اکثر مواقع دندانپزشکان از واژه‌ی پروتز دندان ثابت استفاده می کنند که منظور آنها پروتز دندان ثابت به صورت بریج دندان است،هنگامی که میان دو دندان ثابت یک دندان دچار پوسیدگی شده باشد به طوری که میزان زیادی از استخوان دندان از بین رفته باشد از این روش برای جایگزینی دندان استفاده می کنند.

برای انجام پروتز ثابت دندان به صورت بریچ دندان ابتدا دو دندان سالم به عنوان ستون انتخاب می شوند و سپس فاصله میان آنها پل گذاری می شود،در این مرحله فاصله میان دندان ها پر می شود.

از مزایای پروتز بریج دندان می توان به پر شدن جای خالی دندان، افزایش زیبایی و اعتماد به نفس و عملکرد بهتر برای خوردن و نوشیدن اشاره کرد.

مطلب مشابه: مشخصات خمیر دندان عالی | خمیر دندان خوب چه ویژگیهایی دارد؟

پروتز ندان

پروتز دندان متحرک

نوع دوم از پروتز دندان،پروتز دندان به صورت متحرک است؛هنگامی که دندانپزشک تشخیص دهد پروتز دندان ثابت برای فرد قابل استفاده نیست،فرد مجبور است با توجه به شرایطی که برای دندان هایش ایجاد شده پروتز متحرک را انتخاب نماید، پروتز دندان متحرک نسبت به پروتزهای ثابت زیبایی و طبیعی بودن کمتری دارند و برخی دیگر از مشکلات را نیز به همراه خواهند داشت.

به این پروتز،پروتز متحرک گفته می‌شود زیرا امکان جابجایی یعنی گذاشتن و برداشتن دندان برای فرد وجود دارد،اصولاً پروتز متحرک زمانی استفاده می‌شود که فرد اکثر دندان های خود را از دست داده است یا میزان زیادی دندان خراب دارد؛پروتز متحرک نیز همچون پروتز ثابت انواع مختلفی دارد که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم:

1-پروتز دندان متحرک به صورت پارسیل

نوعی از پروتز دندان متحرک به صورت جزئی استفاده می شود که اکثر دندانپزشکان نیز از آن با نام دندان تکه ای یاد می کنند،پروتز دندان متحرک به صورت پارسیل خود دارای چند نوع است که از نظر کاربرد با یکدیگر تفاوت هایی دارند:

پروتز دندان پارسیل به صورت تمام آکریل:

از این پروتز برای مدت زمان خاصی استفاده می‌شود،به عبارت دیگر این نوع پروتز یک درمان موقت و اولیه برای دندان است.

پروتز دندان کروم کبالت:

در برخی از موارد بنابر صلاحدید دندانپزشک، فرد شرایط استفاده از پروتز ثابت را ندارد به همین دلیل از پروتز پارسیل استفاده می کند؛یکی از مواردی که فرد امکان استفاده از پروتز ثابت را ندارد عدم وجود دندان در انتهای فک است.

مطلب مشابه: حساسیت دندان به چه دلیل اتفاق می افتد و چطور درمان می شود؟

2-پروتز متحرک دندان به صورت کامل

یکی از معروف ترین و مرسوم ترین پروتز های دندانی،پروتز متحرک دندان به صورت کامل یا همان دندان مصنوعی کامل است؛اکثر افراد دندان مصنوعی را از نزدیک مشاهده کرده یا در اطراف افراد سالخورده دیده‌اند،هنگامی که فرد تمامی دندان های خود را از دست می دهد از پروتز متحرک کامل برای هر فک استفاده می کنند.

هرچند که در استفاده اولیه این نوع پروتز کارآمد است اما با گذر زمان مشکلاتی را نیز ایجاد می‌کند،از مشکلات ایجاد شده توسط پروتز متحرک به صورت کامل می‌توان به شکسته شدن،زرد شدن و اذیت شدن فرد بیمار اشاره کرد به همین دلیل امروزه میزان استفاده از پروتز دندان به صورت کامل،کاهش یافته و اکثر افراد به جای این روش از ایمپلنت دندان استفاده می کنند.

از نظر هزینه پروتز متحرک به صورت کامل بسیار ارزان تر از سایر روش ها است به همین دلیل در میان افراد مرسوم است،جالب است بدانید پروتز متحرک دندان به صورت کامل در دو نوع معمولی و لثه نرم ارائه می شود.

3-پروتز متحرک دندان به صورت اوردنچر

پروتز متحرک دندان از نوع اوردنچر از ترکیب روش ایمپلنت دندان و روش پروتز متحرک دندان به صورت کامل به دست می آید،در این روش یک دست دندان مصنوعی کامل بر روی پایه های ایمپلنت قرار می گیرند و بر روی لثه فرد نصب می شوند ظاهری بسیار طبیعی دارد.

کارکردن با پروتز متحرک دندان از نوع اوردنچر بسیار راحت است و فرد در هنگام خوردن و آشامیدن اذیت نمی شود،برخی از دندانپزشکان از این روش به عنوان پروتز نیمه متحرک یاد می کنند چرا که با استفاده از پایه های ایمپلنت در لثه قرار می گیرد.

پروتز ندان

انتخاب روش پروتز دندان

بهتر است در هنگام انتخاب روش پروتز دندان،با یک دندانپزشک ماهر و با تجربه مشورت نمایید؛هرچند که نظر خود بیمار نیز دارای اهمیت است اما تصمیم نهایی و روشی که برای شما مفید و کار آمده است توسط متخصص انتخاب می شود.

جالب است بدانید یکی از موثرترین موارد در انتخاب روش پروتز دندان وضعیت دندان و دهان فرد است،اگر میزان دندان‌های خراب و از بین رفته بسیار محدود باشد دندانپزشک روش پروتز ثابت را پیشنهاد می‌کند،اما اگر دندان‌های زیادی از بین رفته یا خراب شده باشد دندانپزشک پروتز متحرک را برای کاهش هزینه و کاهش زمان درمان به فرد پیشنهاد می دهد.

اهمیت پروتز دندان

جایگزین کردن یا به عبارتی پروتز دندان اهمیت فراوانی دارد،اگر دندان دچار پوسیدگی و خرابی شد یکی از مهمترین نکات،توجه به آن،اقدام به درمان و جایگزین کردن دندان است؛از جمله مواردی که اهمیت جایگزین کردن دندان های از دست رفته را افزایش می دهد می توان به جلوگیری از فشار به سایر دندان ها،افزایش زیبایی و اعتماد به نفس، افزایش آرامش در طول روز،حفاظت از شرایط بهداشتی دندان،جلوگیری از تغییرات فک،جلوگیری از کج شدن دندان ها و … اشاره کرد.

بهتر است زمانی که فرد دندان خرابی را مشاهده می کند،سریعاً برای درمان آن به متخصص مراجعه نمایند و بنابر صلاحدید دندانپزشک اقدام به درمان آن کند؛افراد با پر کردن جای خالی دندان سلامت سایر دندان‌ها را تضمین می‌کنند و از فشار وارده بر سایر دندان‌ها جلوگیری می‌کنند.

مطلب مشابه: دلایل زردی دندان چیست و چطور می توان دندان های سفید بدون لکه داشت؟

مراقبت از انواع پروتز دندان

همانگونه که قبل‌تر در مقاله اشاره کردیم،پروتز دندان به عنوان جایگزین دندان در دهان قرار می گیرد به همین دلیل شرایط آن همچون دندان طبیعی است،به همین دلیل مراقبت از پروتز دندان باید همچون دندان طبیعی باشد،بهتر است سطح دندان را با مسواک مناسب تمیز کنید و همچنین فشار زیاد به دندان پروتز وارد نکنید؛اگر از دندان های متحرک استفاده کرده‌اید بهتر است هفته ای یک‌بار آنها را درون محلول های ضدعفونی قرار دهید تا کاملاً تمیز شوند و بلافاصله بعد از خوردن غذا دندان ها را تمیز کنید،زیرا با انجام این کار از تغییر رنگ دندان جلوگیری می کنید.

مزایای پروتز دندان

بیشتر افراد با پوسیدگی، خراب شدن و… دندان‌های طبیعی خود را از دست می‌دهند و در هنگام خوردن و آشامیدن و حتی صحبت کردن دچار مشکلاتی می‌شوند، به همین دلیل اقدام به درمان می تواند برای این گونه افراد مفید باشد، استفاده از پروتز دندان با مراجعه به یک دندانپزشک متخصص و با تجربه می‌تواند سلامت دهان و دندان را تضمین نماید؛ از سایر مزایای استفاده از پروتز دندان می توان به جلوگیری از خراب شدن و پوسیدگی سایر دندان ها، افزایش زیبایی و اعتماد به نفس، جلوگیری از کج شدن سایر دندان ها، جلوگیری از ساییدگی دندان ها، جلوگیری از زخم شدن لثه و رفع مشکلات صحبت کردن ، خوردن و آشامیدن اشاره کرد.

پروتز ندان

معایب پروتز دندان

پروتز دندان علاوه بر مزایا ممکن است معایبی را نیز داشته باشد،از معایب یا عوارض پروتز دندان می توان به آلرژی و حساسیت، عدم سازگاری، مشکلات قالب گیری نادرست،تورم و التهاب و ناراحتی های دهانی اشاره کرد.

اگر در زمان انتخاب دندانپزشک کمی زمان و دقت به خرج دهید، و فردی را انتخاب نمایید که از نظر علمی و عملی مهارت و تجربه دارد؛می توانید با مشاوره درست و به جا از معایب و عوارض پروتز دندان تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

هزینه پروتز دندان

هزینه پروتز دندان ارتباط مستقیمی با مشکلات دهان و دندان، تعداد دندان‌های خراب و یا از بین رفته دارد،یکی دیگر از مواردی که می تواند بر روی هزینه پروتز دندان تاثیر گذار باشد کلینیک انتخابی و هزینه متخصص است که با توجه به تجربه و مهارت متفاوت است، به همین دلیل نمی‌توان قیمت ثابتی را برای پروتز دندان مشخص کرد؛اگر قصد برآورد هزینه های پروتز دندان را دارید بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

در این مقاله سعی کردیم پروتز دندان، انواع پروتز دندان، معایب و مزایا ،هزینه و همچنین روش های مراقبتی آن را شرح دهیم؛ امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی در ارتباط با پروتز دندان به دست آورده باشید و اگر جزو افرادی هستید که نیاز به جایگزینی دندان دارید، سریعاً برای درمان دندانپزشک مراجعه نمایید.

مطلب مشابه: روکش دندان | اطلاعات کاملی در مورد روکش دندان و قیمت آن

مطالب مشابه را ببینید!